DUCKHUNTING-YΔΡΟΒΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,256 έως 6,270 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #450627

    Kαλημερα και χρονια πολλα Γιαννη,γιατι να μην σου μιλαει καποιος???????καλως ηρθες στην παρεα μας.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #450630

    ειναι δεξια της φωτογραφιας οπως τη κοιταμε, το ακριανο παπι, μοιαζει σαν κιρκιρι, εχει το ιδιο ραμφος μαυρο και λεπτο, εχει καφε κεφαλι αλλα οχι πρασινη λωριδα στο κεφαλι σαν τα αρσενικα κιρκιρια, επισης ειναι λιγο, ελαχιστα ομως, μεγαλητερο απο τα αλλα που ειναι γνησια κιρκιρια οπως βλεπετε, τρεια κιρκιρια ενα αρσενικο αλλα οχι πολυ μεγαλο, φετινο ηταν, και δυο θηλυκα, τελος ετυχε στο σουρουπο να προσγειωθει στο καναλι αυτο και να το τουφεκισω, το πηρα και με παραξενεψε

    οπως ειπα εχει ραμφος κιρκιριου μαυρο αλλα οχι χαρακτηριστικο σαν του κιρκιριου λεπτο που μοιζει με κλειδι, και εχει και τη καρμελε λωριδα απο τα πλαγια, επισης ειναι ελαχιστα μεγαλητερο απο τα κιρκιρια τα υπολοιπα, οπως ειναι το αρσενικο κιρκιρι απο το θηλυκο, και ειναι ολο καφε μεχρι την ουρα και το κω**λο του, δεν εχει λευκη και πιτσιλοτη κοιλια σαν το κιρκιρι

    γνωμη μου ειναι οτι ειναι μπασταρδεμενο με καποιο μεγαλητερο παπι με κιρκιρι, και αυτο ειναι που προεκυψε, ενα αρσενικο κιρκιρι «μιγας» με αλλο ειδος αγριοπαπιας για πατερα η μανα.

    α επισης δεν εχει και τη πρασινη γυαλιστερη λωριδα στο φτερο του οπως ολα τα κιρκιρια, αλλα μια λευκη λωριδα, και το υπολοιπο φτερο ειναι μαυρο οπως τα βλεπετε καθαρα

    Για ψάξου λίγο γιατί δεν μου πολύ φαίνετε για κιρκιρι, αλλά για θηλυκό σαρσελι .. τα αρσενικά σαρσελια έχουν ένα άσπρο επάνω στο φρύδι τα θηλυκά όχι .. και είναι και ένα τι μεγαλύτερα από τα κιρκιρια.. τα θηλυκά έχουν πιο σκούρα γκρίζα φτερά από τα αρσενικά που είναι πιο ανοιχτόχρωμο το γκρι . σε ορισμένα θηλυκά όχι σε όλα υπάρχει πιο έντονο αυτό που λες καραμελέ στα πλαγια του ράμφους .. θυμάσαι αν σε αυτό το παπί στο μέσα μέρος τις βάσης τον φτερών του είχε άσπρο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #450631

    Γιαννη , καλημερα κ καλως ηρθες… Το παπι που αναφερεις ανηκει στις βουτοπαπιες… Περισσοτερες λεπτομερειες καλυτερα με αλλο τροπο… 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #450633

    Οι αφρόπαπιες, και οι χήνες έχουν τα πόδια τους στη μέση του σώματος, γι αυτό και η μετακίνησή τους στο έδαφος είναι περισσότερο εύκολη.. οι βουτόπαπιες έχουν τοποθετημένα τα πόδια στο πίσω μέρος του κορμού, προς την ουρά, οπότε μετακινούνται δύσκολα ή και καθόλου στο έδαφος… Οι αφρόπαπιες ξεκολλάνε από το νερό σαν να πηδάνε, ενώ οι βουτόπαπιες.. απογειώνονται τρέχοντας πάνω στο νερό με τα πόδια τους! Χτυπώντας τα φτερά τους παίρνουν ύψος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    Giannis στις #450636

    καλημερα και καλως σας βρηκα παιδια, καταρχας να απαντησω στο φιλο kapnas, δε γνωριζω για τι παπι προκειται, παντως και για σαρσελι δε μου κανει φιλε μου, δες τις διαφορες και συ: -

    το παπι που σκοτωσα εχει το μεγεθος του Κιρκιριου αλλα σε σχεση με το σαρσελι εχει ολο το κατω μετος κοιλια στηθος κωλο, καφε. Με το κιρκιρι εχει ομοιοτητες περισσοτερο, βασικα εχει πολλες διαφορες αλλα και καποιες(λιγες) ομοιοτητες, η διαφορα του η βασικη ειναι τα χρωματα και το κεφαλι μαζι με το ραμφος οπως βλεπεις στη φωτο που ανεβασα, οι ομοιοτητες ειναι το χρωμα του ραμφους, το καφε κεφαλι με τη πρασινη λωριδα να αγνοειται, και το μεγεθος του, γενικα το σχημα του, ειναι σαν ενα Κιρκιρι με αλλα χρωματα και μικρες διαφορες σε κεφαλι και χρωματισμο, ΙΣΩΣ ομως ισως, να ναι μπασταρδεμενο κιρκιρι με σαρσελι η με καποιο αλλο ειδος παπιας, γιατι εγω το κανω για μπασταρδεμενο, ΑΛΛΗ ΜΙΑ ακομη ομοιοτητα του με το Κιρκιρι που δεν την πολυ δινω συμασια γιατι και αλλα παπια το κανουν, ειναι οτι βουτουσε ακριβως με τον ιδιο τροπο που βουταει το κιρκιρι στο νερο και εξαφαανιζεται, οταν τρωει η οταν ειναι τραυματισμενο και θελει να ξεφυγει, χανεται απο προσωπου γης και μολις ξαναβγαινει στην επιφανεια του νερου το βρισκεις 10 μετρα πιο περα και σου βγαζει τη παναγια μεχρι να το πιασεις, εχω πιασει ετσι τραυματιμενα κιρκιρια μερικες φορες πηγαινοντας τα μεχρι την ακτη καποια οσπου δεν ειχαν νερο να βουτηξουν να εξαφανιστουν, η τα παγιδευα σε καλαμιες και τα βουτουσα απο το κεφαλι, τωρα πλεον σε τραυματισμενα Κιρκιρια δε χαριζομαι, αν δω οτι επεσε τραυματιας και κολυμπαει εκει ριχνω δευτερη και αποτελειωτικη τουφεκια για να μην υποφερει ουτε αυτο, ουτε εγω. Παντως γιαυτο το παπι το περιεργο δεν βρηκα στο ιντερνετ και στους καταλογους υδροβιων παρομοιο μεχρι στιγμης, ειδα σε μια παλιοτερη αναρτηση εδω στις 300 σελιδες πισω να εχετε ανεβασει ενα Ψαλιδι με χρωματα Πρασινοκεφαλης, τωρα δε ξερω αν ειναι photo shop αυτο αν και δε μοιαζει να ναι, γιατι να μην ειναι ενα ζευγαρωμα πρασινοκεφαλης με Ψαλιδα? εχω δει και σε αλλα ηδη ζωων παρομοια περιστατικα, οπως και να χει ευχαριστω για την απαντηση σου παντως

    φιλε faraos καλως σας βρηκα, απλα ειχα αναρτησει μια ερωτηση και δε μου απαντησε κανεις και λεω επειδη δε με ξερουν για την ωρα μιλανε μονο μεταξυ τους χαχα

    φιλε aris_kalamata το γνωτιζω οτι ειναι βουτοπαπια, πριν την παρω την ειδα να κανει τις ιδιες βουτιες που κανει και το κιρκιρι για να βρει τροφη η να κρυφτει οταν ειναι τραυματισμενο, ετσι μαλιστα μπορεσα και το πλησιασα, επειδη ηταν σε καναλι, το παρακολουθουσα απο χωματοδρομο, οταν βουτουσε ετρεχα να το πλησιασω και οταν εβγαινε επιφανεια σταματουσα και εσκυβα μη με δει, μετα ξανα το ιδιο οσπου οταν το πλησιασα αρκετα με πηρε χαμπαρι και πηγε να πεταξει αλλα ηταν αργα πια, το ξερανα οταν πηρε να απογειωθει.

    ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια, επιτελους βρηκα μια ζεστη παρεα παπιοκυνηγων με μερακι για το ειδος οσο μερακι και αγαπη εχω και γω.

    Γιαννης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #450655

    γιαννη καλως ηρθες στην παρεα μας. μαλλον η ερωτηση σου η δεν μπορουσε καποιος να απντησει, η δεν την προσεξε καποιος.

    αλλα μην δινεις σημασια. εμενα ξερεις ποσες φορες με εχουν γραψει στα @@ τους τα παλιοπαιδα?

    αχαχαχαχα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    Giannis στις #450707

    χαχα να σαι καλα συνονοματε απο καβαλα, δεν ειχα θεμα απλα προσπαθουσα να μπω στο γκρουπ, τωρα οκ οπως βλεπω, χαρηκα για τη γνωριμια με ολους σας παντως

    και μια φωτογραφια απο τον Οκτωμβρη, το πρωτο κρυο και τα πρωτα παπια της χρονιας με δυνατο βορια, παιξαν αρκετα πουλια αλλα στο κεντρο της λιμνης κυριως, παρ ολα αυτα πηρα δυο πρασινοκεφαλα

    =
    -

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #450711

    Καλο μεσημερι! καλως ηρθες συνονοματε! ωραιες οι φωτο σου!! ωραια μερη για υδροβια εχετε βορεια Ελλαδα! εδω στα Χανια εχουμε 2 μικρες λιμνουλες,που κρατανε αρκετα υδροβια αλλα τα εχουν απαγορεψει,οπως επισης εχουν απαγορεψει και κατι ποταμακια που κρατανε υδροβια! αρα δεν μενει τιποτα στην κυριολεξια για να κυνηγησουμε υδροβια..να σας ρωτησω κατι εσας τους παπιοκυνηγους,ειναι ΝΟΣΤΙΜΑ πουλια οι παπιες?? ειχα πιασει παλια κατι καστανιες( θηλυκες πρασινοκεφαλες) και μου μυριζαν βουρκο..δεν ξεραμε να τις ψησουμε και τις χαλασαμε..τα γδερνετε πριν τα υδροβια?? τα μαριναρετε ? πως τα κανετε??

    Συντονιστής
    Ημ. εγγραφής:
    18/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    mod1 στις #450755

    Διαγράφηκε μήνυμα λόγω παράβασης των όρων χρήσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #450759

    αι μου μυριζαν βουρκο..δεν ξεραμε να τις ψησουμε και τις χαλασαμε..τ

    φιλε Γιάννη, παλιά πριν ασχοληθώ με παπιες ακουγα απο όλους οτι μυρίζουν λασπη και οτι δεν αξίζουν…ειχα φαει πολι μικρός αλλα δεν θυμόμουν πως ηταν..πριν 3 χρόνια ξεκινισα παπια και ξετρελαθηκα, και πεντανόστημες και απο μυρωδιες..τιποτα!! πραγματικα δεν ξερω πως γινεται να μυρίζουν σε καποιους..ίσως δεν τις κάνουν σωστα..εγω τις κάνω είτε σουπα, είτε στο φουρνο, ολα τα κυνηγια ομως που κανω στο φουρνο τα αφηνω 1 μέρα σε μαριναρισμα για να μαλακώσουν και να παρουν εξτρα γευσεις και αρωματα απο τα μυρωδικά..παντως αν ψαξεις εχει πολλες συνταγές στο ιντερνετ,εγω προσπαθώ να κανω παραλαγές σε ολες τις συνταγές και καθε φορα ξετρελένομε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #450764

    το ξερετε κυριοι κυριοι οτι οποιδηποτε αναχωμα που χωριζει θαλασσα και λιμνες απαγορευτε να κυνηγατε? δηλαδη? στο αναχωμα απαγορευετε το κυνηγι. το ακουτε κυριοι της θυροφυλακης?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #450765

    Σε ευχαριστω Ηλια! Εχει ανακαλυψει ενας φιλος κατι παπακια σε ενα επιτρεπομενο γι αυτο ρωτησα μπας και πιασουμε καμια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    Giannis στις #450774

    το ξερετε κυριοι κυριοι οτι οποιδηποτε αναχωμα που χωριζει θαλασσα και λιμνες απαγορευτε να κυνηγατε? δηλαδη? στο αναχωμα απαγορευετε το κυνηγι. το ακουτε κυριοι της θυροφυλακης?<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    https://www.facebook.com/groups/222327021272128/

    </div>

    αν το λες αυτο για μενα φιλε μου, επειδη στη φωτο φαινονται κατι αναχωματα, να ξερεις δεν ειναι αναχωματα που χωριζουν λιμνη απο θαλασσα, και δε κυνηγω σε αυτα πανω, ειναι μια τεχνητη μικρη λιμνη-Ταμιευτηρας βασικα, που τη κατασκευασαν για να ποτιζουν τα χωραφια γυρω της στο καμπο. Eχει βαθος το πολυ ενα μετρο στο κεντρο της. Κατασκευαστηκε εδω και σχεδον 8 χρονια αλλα εχει μολις δυο χρονια που γεμησε νερο, μεχρι τωρα το αστειο ηταν οτι μεχρι τωρα οταν εβρεχε πλυμμηριζαν τα χωραφια εξω απο αυτην και φτιαχναν λιμνη, και μεσα σε αυτην ηταν ξερα o_O περνουσες απο μακρυα με το αμαξι στην ασφαλτο και το θεαμα ηταν ακρως γελοιο

    αυτα τα αναχωματα παρ’οτι υπηρχαν δεν καναν δουλεια, ετσι βαλαν στην λιμνη μεσα πισοχαρτα για να συγκρατει το νερο και να μη το αποροφα η γη, και ετσι κι εγινε, εν τελη γεμησε και οχι ολη θα ελεγα, σε καποιο σημειο της ειναι ξερη ακομη, αλλα το καλο ειναι οτι ελκει πολλες παπιες και ειδη, απο πρασινοκεφαλα κιρκιρια φλυαροπαπιες κουταλαδες και λιγα μπεκατσινια, μεχρι νεροπουλαδες ακομη και καστορες ειδα σε ενα καναλι εξω απο αυτη στη τελευταια μου εξοδο, επισης στη τελευταια μου αυτη εξοδο ειδα μεχρι και Βαρβαρες μεσα να κολυμπανε μαζι τα πρασινοκεφαλα, δεν ειχα ξαναδει απο κοντα ποτε στη ζωη μου, και εχω ακουσει απο αλλους κυνηγους εκει οτι περσυ βαρεσαν και χηνες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    Giannis στις #450776

    Καλο μεσημερι! καλως ηρθες συνονοματε! ωραιες οι φωτο σου!! ωραια μερη για υδροβια εχετε βορεια Ελλαδα! εδω στα Χανια εχουμε 2 μικρες λιμνουλες,που κρατανε αρκετα υδροβια αλλα τα εχουν απαγορεψει,οπως επισης εχουν απαγορεψει και κατι ποταμακια που κρατανε υδροβια! αρα δεν μενει τιποτα στην κυριολεξια για να κυνηγησουμε υδροβια..να σας ρωτησω κατι εσας τους παπιοκυνηγους,ειναι ΝΟΣΤΙΜΑ πουλια οι παπιες?? ειχα πιασει παλια κατι καστανιες( θηλυκες πρασινοκεφαλες) και μου μυριζαν βουρκο..δεν ξεραμε να τις ψησουμε και τις χαλασαμε..τα γδερνετε πριν τα υδροβια?? τα μαριναρετε ? πως τα κανετε??

    καλως σε βρηκα φιλος, και που εχουμε μερη για κυνηγια απαγορευονται ολα, μονο αν ειμαστε τυχεροι τρεχουμε σε κανενα ταμιευτηρα η καναλι αν επιτρεπεται αυτο, ακομη και αυτος ο ταμιευτηρας-λιμνη που βλεπεις τις φωτο στα περισσοτερα σημεια της, σημεια βασικα που εχει πολλα παπια απαγορευεται, μονο σε μια γωνια μπορεις που μπαινει αμαξι, και μετα υπαρχει πινακιδα με απαγορευτικο, και εξω απο αυτη φυσικα μπορεις στα καναλια γυρω της.

    το καλοκαιρι εφαγα το κοσμο να ψαχνω για αλλες εστω μικρες λιμνουλες εδω γυρω, αλλα τιποτα, μονο σε κατι γκιολες κατεληξα, και σε αυτη που εχω βγαλει τις φωτογραφιες η οποια το σημαντικο με νερο και καλαμια και πολλα παπια μερος απαγορευεται, μονο ενα ξερο σημειο με καναλια, και πρεπει να περιμενεις κακοκαιρια για να περασει καμια παπια απο κει

    Υπαρχει ο Αξιος ποταμος οπου εχει παπια σε αυτον και επιτρεπεται το κυνηγι, μονο αυτα, απο κει και περα εχει ωραιοτατες λιμνες οπως Δοιρανη που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, Πικρολιμνη(υπεροχη λιμνη που μαζευει πρασινοκεφαλα κιρκιρια κουταλαδες μπεκατσινια τα παντα) η οποια ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, στα δυτικα υπαρχει η λιμνη Βεγοριτιδα με πολλα παπια η οποια ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, διπλα της 3 λιμνες: λιμνη Ζαζαρη, λιμνη Πετρων, λιμνη Χειμαριτιδα, ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ!!!

    Ε ΑΝΤΕ Γ****ΜΗΔΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ^^

    Το κυνηγι παπιας στην ελλαδα ειναι το πιο αδικημενο απο ολα τα κυνηγια!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    Giannis στις #450780

    οσο για το αν βρωμανε τα παπια, και γω ειχα ακουσει οτι βρωμουσαν βουρκο και δε τα τρωγαν καποιοι κτλ κτλ, η αληθεια ειναι οτι βρωμανε οσα μενουν για καιρο σε στασημα νερα βαλτους με βουρκο και σκουπιδια, και σε καναλια που ζεχνουν ΜΠΑΤΑΚΙΛΑ…. εκει ναι, αηδια…. οι κουταλαδες ειδικα που την τσιμπαν πολυ την λασπη

    σε ποταμια ομως η λιμνες μεγαλουτσικες δεν βρωμανε τοσο, τα παπια που σκοτωνω βρωμανε ψαριλα και βουρκο αλλα μονο το φτερωμα τους, ειναι αληθεια ναι, και το κρεας τους λιγο, αλλα αν ξερεις να την χειρηστεις τη παπια πριν τη φας ειναι μια χαρα

    το παπι πριν το φας θελει επεξεργασια, δεν ειναι σαν τα αλλα θηραματα, θελει να τη μαριναρεις μεσα σε ξυδι απο το προηγουμενο βραδυ κιολας, για να αποβαλει την οποια μυρωδια σε ενοχλει, μπατακιλα απο το βαλτο, και ψαριλα.

    Καποια παπια δεν βρωμανε καν στο κρεας μολις τα ξεγυμνωσεις απο φτερα και δερμα, ειδικα το Κιρκιρι ειναι το πιο νοστιμο απο ολα.
    Αλλα εχει πολλους που δε τους ενοχλει καν η μυρωδια, δεν ειναι εντονη, εγω προσωπικα ειχα ακουσει οτι οι κουταλαδες ειναι οι πιο βρωμικοι ομως οταν σκοτωσα τους πρωτους δυο ναι μεν μυριζε το φτερωμα τους ψαριλα και μπατακιλα απο το βαλτο, αλλα το βραδυ οταν τους καθαρισα το κρεας τους δε βρωμουσε καθολου, κανονικα μυριζε οπως καθε σαρκα πουλερικου θα ελεγα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,256 έως 6,270 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων