DUCKHUNTING-YΔΡΟΒΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,271 έως 6,285 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    Giannis στις #450787

    Ειχα αναρτησει πριν μερες μια φωτογραφια με κατι κιρκιρια που ειχα παρει σε καποια εξοδο μου, αναμεσα τους ομως ειχα κοτωσει και ενα παπι που δεν ειχα δει ποτε μου παρ ολο που ξερω ολα τα ειδη σχεδον και φυσικα ολα τα θηρευσημα και τα αυστηρα απαγορευμενα, η συγκεκριμενη ομως ηταν αγνωστη για μενα, μετα τη τουφεκια οταν τη πηρα στα χερια μου φοβηθηκα οτι προκειται για καποιο ειδος απαγορευμενο, καποια Βαλτοπαπια η κατι αλλο, δυστηχως η ανησυχια μου για τη παπια που τουφεκισα μεσα σε καναλι οτι προκειται για Βαλτοπαπια η καποιο αλλο απαγορευμενο ειδος, καθως δε γνωριζα τι παπι σκοτωσα, και επειτα απο τη ταυτοποιηση που εκανα ειχε ως αποτελεσμα να καταληξω οτι προκειται οντως για απαγορευμενο ειδος και για το συγκεκριμενο που φοβηθηκα στην αρχη, οπως δηλαδη ειχα φανταστει οτι πρεπει να ειναι οταν τη πηρα στα χερια μου, προκειται για Βαλτοπαπια οπως φοβηθηκα.
    ]

    Παροτι ξερω να ξεχωριζω ολες τις παπιες σχεδον οταν πετουν, η πρασινοκεφαλη για παραδειγμα κανει μπαμ, το ιδιο και μια Βαρβαρα, το Κιρκιρι δε το συζητω και το Ψαλιδι, η Φλυαροπαπια το ιδιο που μοιαζει με μικρη Καστανια που πεταει και βγαζει ενα χαρακτηριστικο κραξιμο αντι για κοασμα, ο Κουταλας που εκτος του οτι φενεται απο τη πλατυα μεγαλη μυτη του εχει και το χαρακτηριστικο χαλαρο πεταγμα του με τα φτερα ανοιχτα διαπλατα και με το λαιμο τερμα τεντωμενο εν πτηση μαζι με τη μητη του που μοιαζει με Κονκορτ αεροπλανο κτλ κτλ ….

    εν τουτις υπαρχουν ηδη που μας μπερδευουν, οχι παντα ομως και συμφωνα με την πειρα που εχω στις παπιες. Στην αρχη τη παπια αυτη οταν επεσε στο καναλι και την ειδα να κολυμπαει τη περασα για Κιρκιρι, τη πηρα με την ακρη του ματιου μου οταν επεσε στο καναλι, κολυμπουσε και εμοιαζει ακριβως οπως το Κιρκιρι, ετσι της εριξα την ωρα που πηγε να απογειωθει, οταν τη πηρα στα χερια μου παραξενευτηκα και φοβηθηκα οτι προκειται για Βαλτοπαπια η καποιο αλλο ειδος απαγορευμενο, ετσι μετα απο καποιες ερευνες και αφου ειδα στο γκοογκλ τη Φλυαροπαπια, βλεποντας το αρσενικο δεν εμοιαζε καθολου και ετσι το απεκλεισα και το παρατησα γρηγορα, ομως δεν ειδα και τη θυληκη Βαλτοπαπια, επειτα απο καποια μηνυματα οτι προκειται για βουτοπαπια και συγκεκριμενα μαλλον για Βαλοπαπια εκατσα και το εχαξα καλητερα, οταν ειδα και τη θυληκη Βαλτοπαπια παγωσα, ειναι ακριβως ιδια με αυτη που σκοτωσα, ειχα τουφεκισει μια θηλυκη Βαλτοπαπια. Τα θυληκα λογο του οτι παρουσιαζουν διαφοροποιηση στο χρωματισμο απο τα αρσενικα, και ειναι θαμπα μοιαζουν μεταξυ τους, απαγορευμενα και επιτρεπομενα, δεν ισχυει με ολα βεβαια, συμφωνα με την πειρα που εχω μπορω να καταλαβω σχεδον ολα τα θηλυκα το ειδος το οποιο προερχονται αλλα κυριως τα θυληκα παπια τα οποια επιτρεπεται το κυνηγι τους και γνωριζω πιο καλα απο ολα τα αλλα. Οπως και να χει ομως δεν ειναι σαν τα αρσενικα που μας λενε ευθεως για τι ειδος προκειται.

    Ετσι για μια μη θηρευσιμη παπια οπως η Βαλτοπαπια, και για εναν κυνηγο σαν εμενα με πειρα χρονων στο κυνηγι, παρ οτι κυνηγαω λιγο καιρο τις παπιες χαρη στην ζωη μου που ειναι αφιερωμενη απο μικρο παιδι στο κυνηγι μπορεσα και εμαθα αμεσως τα περισσοτερα για τις παπιες και εξικοιωθηκα γρηγορα παρολο τους λιγους μηνες κυνηγι στο ειδος αυτο.
    Η Βαλτοπαπια ηταν η εξαιρεση.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    Giannis στις #450790

    θελω να πω οτι λυπαμαι πολυ για το συμβαν και οτι δε θα αφησω να ξανασυμβει, και να πω οτι οση πειρα και να χει κανεις στο κυνηγι παντα θα κανει ενα λαθος. Θελω να πω οτι ο καθε κυνηγος καθε φορα που βγαινει στο κυνηγι εκτος απο το οτι πρεπει παντα να μαθαινει και να συγκρατει τα παντα ουτως ωστε να αποκτα περισσοτερη πειρα καθε φορα και τα λαθη να μειονωνται, να προμυθευεται και τα μεσα που θα τον βοηθουν σε αυτο.
    Εγω πλεον παντα οταν παω για παπια περνω κυαλια μαζι μου οχι μονο για να μη σκοτωσω καποιο απαγορευμενο ειδος, αλλα πολλες φορες συνανταμε νεροκοτες μεσα στα καναλια που εκει σε μπρεδευουν κυριως, και εν τελη αν δε γνωριζει καποιος καταληγει να τουφεκαει νεροπουλαδες και ετσι χαλαει και το μερος με το θορυβο και σκοτωνει τσαμπα λαθος πουλια αλλα και χαλαει και τα φυσιγγια του περνωντας τσαμπα ψυχες.

    Ετσι λοιπον και με τη Βαλτοπαπια και με καθε αλλο ειδος απαγορευμενης παπιας καλο θα ηταν να ειμαστε ολοι πιο προσεκτικοι.

    Γιατι κυριοι οσο πειρα και να λεμε οτι εχουμε, οσο και να προσεχουμε, κατα λαθος χτυπαμε καμια φορα λαθος θηραματα.
    Ιδου μερικες αποδειξεις(σχετικα με τη Βαλτοπαπια μιας και εχουμε αυτη σαν θεμα μας)

    =

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #450792

    καλημερα! Γιαννη ησουν πολυ κατατοπιστικος! μπραβο για την αναλυση που εκανες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    alexsot στις #450798

    …… στα δυτικα υπαρχει η λιμνη Βεγοριτιδα με πολλα παπια η οποια ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ,

    Γιάννη η Βεγορίτιδα ΔΕΝ απαγορεύεται…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    Giannis στις #450808

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Giannis wrote:</div>
    …… στα δυτικα υπαρχει η λιμνη Βεγοριτιδα με πολλα παπια η οποια ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ,

    Γιάννη η Βεγορίτιδα ΔΕΝ απαγορεύεται…..

    σοβαρα? ειχα ψαξει πληροφοριες και δε βρηκα, αλλα ειδα οτι εχει πτηνα μεσα που προστατευονται και οτι συμπεριλαμβανεται στα προστατευομενα μερη, επομενως ειπα απαγορευεται.
    Που μπορω να βρω πληροφοριες για εκει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #450821

    ρε γιαννη μην ψαρωνεις. το γραφω για αυτους που κυνηγανε στα δικα μας μερη με σκαρπινι πανω στο αναχωμα και τουφεκανε τα παπια στο 100 μετρα και μαμανε το μερος και την συμπερηφορα των πουλιων. αν διαβαζες ενα δυο ποστ πιο πριν θα καταλαβενες.

    αλλα την επομενη θα γινω ρουφιανος και θα ΑΠΑΙΤΗΣΩ να παει η θυροφυλακη στο αναχωμα και να τους γραψει ολους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    Giannis στις #450871

    ρε γιαννη μην ψαρωνεις. το γραφω για αυτους που κυνηγανε στα δικα μας μερη με σκαρπινι πανω στο αναχωμα και τουφεκανε τα παπια στο 100 μετρα και μαμανε το μερος και την συμπερηφορα των πουλιων. αν διαβαζες ενα δυο ποστ πιο πριν θα καταλαβενες.

    αλλα την επομενη θα γινω ρουφιανος και θα ΑΠΑΙΤΗΣΩ να παει η θυροφυλακη στο αναχωμα και να τους γραψει ολους.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    https://www.facebook.com/groups/222327021272128/

    </div>

    δε ψαρωνω αλιμονο, απλα το εγραψα για να ξεκαθαρισω τη θεση μου σε περιπτωση που πηγαινε κατι για μενα, παντως σε καταλαβαινω, και να μη θες να γινεις ρουφιανος σε αναγκαζουν καποιοι ανοητοι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #450894

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>gianniskavala wrote:</div>
    ρε γιαννη μην ψαρωνεις. το γραφω για αυτους που κυνηγανε στα δικα μας μερη με σκαρπινι πανω στο αναχωμα και τουφεκανε τα παπια στο 100 μετρα και μαμανε το μερος και την συμπερηφορα των πουλιων. αν διαβαζες ενα δυο ποστ πιο πριν θα καταλαβενες.
    αλλα την επομενη θα γινω ρουφιανος και θα ΑΠΑΙΤΗΣΩ να παει η θυροφυλακη στο αναχωμα και να τους γραψει ολους.<br>

    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    https://www.facebook.com/groups/222327021272128/

    </div>

    δε ψαρωνω αλιμονο, απλα το εγραψα για να ξεκαθαρισω τη θεση μου σε περιπτωση που πηγαινε κατι για μενα, παντως σε καταλαβαινω, και να μη θες να γινεις ρουφιανος σε αναγκαζουν καποιοι ανοητοι

    Δεν είναι ρουφιανιά να δίνεις τους παράνομους είναι λογικό και αυτονόητο απο τη στιγμή που θεωρούν όλους τους υπόλοιπους μακακες και τους μαμανε το κυνηγι και την ψυχολογία να το κανεις Γιάννη χωρίς κανένα ενδοιασμό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #450910

    παιδια με μπερδεψατε, απο την ακτη της θαλασσας τελικα ποσα μετρα επιτρεπεται? η νομοθεσια που το λεει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #450913

    Σημερα μετα απο αρκετη ωρα στο καρτέρι αποφασίζω να το γυρίσω στα μπεκατσίνια.. βαζω 11αρι στην κατω καννη και ενα 7αρι που ειχε περισσέψει,και με το που πηγαίνω 20 μετρα απο το σημείο που ημουν, σηκώνωνται στα 15 μέτρα 2 πράσσινες.. με το 1ο φυσίγγι τους εκλασα κανονικα..εφτυχώς ειχα το 7αρι και κατέβασα ξερη την 1…τετοιες στιγμες ειναι που τα βαζω με τον εαυτό μου, αν ειχα κανονικα 4ρια μέσα οπως ημουν στο καρτερι πιστευω θα τις επερνα και τις 2.. αλλα δεν πειράζει… απο το τιποτα, μια χαρα ειναι και η μία. Άντε και του χρόνου!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #450919

    μπραβο ρε λιακο!!
    και στα ταιρια του τωρα με τον νεο χρονο!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Dimitris Hatz στις #451047

    Διαγράφηκε μήνυμα λόγω παράβασης των όρων χρήσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Dimitris Hatz στις #451058

    Διαγράφηκε μήνυμα λόγω παράβασης των όρων χρήσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #451074

    τι ειναι ο ταμιευτιρας δημητρη. και γιατι ειναι απαγορευμενο?

    αν εννοεις ταμιευτιρα την λιμνη μαλλον κανεις λαθος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #451093

    αα οκ δημητρη. δεν το ηξερα..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,271 έως 6,285 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων