DUCKHUNTING-YΔΡΟΒΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,586 έως 6,600 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #475393

    Συνχαρητηρια φιλε DIMAR! Και για την καρπωση και κυριως για την περιγραφη που μας ταξιδεψε σαν να ειμασταν κι εμεις εκει! Μονο για μια τετοια κυνηγετικη ημερα αξιζει μια εβδομαδα σε καλυβα! Φετος δεν εκατσε αλλα ελπιζω του χρονου να καταφερω να ξαναανεβω γιαυτο και βαζω απο τωρα στον κουμπαρα! Βεβαια Θεου θελοντος και ΣΥΡΙΖΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΟΣ……


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    Νίκος Σάμος στις #475523

    Βεβαια Θεου θελοντος και ΣΥΡΙΖΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΟΣ……

    συνεχηζεις και εδω την ταχα αντικυνηγητηκη προπαγανδα , που εχει διαδοθη στους κυκλους των κυνηγων, και βρηκαν την καταληλη στιγμη να την βγαλουν στην φορα, παρασηροντας μερικους κουτοκεφαλους , ειναι δυνατον να απαγορευσουν το κυνηγι επειδη βρεθηκαν μερικοι του συρηζα να ειναι εναντιον ,οπως ηταν παλια σε αλλο κομα η κυρια Μπιρμπιλη ,που παρο ολο την αντικυνηγητηκη της μανια δεν μπορεσε να κανει ΤΙΠΟΤΑ κατα του κυνηγιου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    duck_nik στις #475525

    ΦΙΛΕ ΤΖΟ
    ΕΓΙΝΕ Η ΖΗΜΙΑ
    Ο ΝΤΑΟΥΛΑΣ ΚΑΛΑ ΣΤΑ ΕΙΠΕ.ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΑΣΙΝΟ ΠΟΥ ΕΦΑΓΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΟ ΕΙΠΕ;
    ΠΑΝΤΟΣ ΦΙΛΕ ΤΖΟ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ 3ΗΜΕΡΟ ΠΟΛΛΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ :whistle:
    :whistle: :whistle:
    ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ ΘΑ ΜΑΣ ΤΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΛΑ
    ΕΙΔΑ ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΥΠΟΥΡΓΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΜΙΑ ΦΟΤΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΣΑΝ ΦΟΝΙΑΔΕΣ.ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΠΙΘΑΝΩΝ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ(ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ)ΜΕ ΕΝΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΚΑΠΟ ΤΟΥ ΚΑΜΙΑ 30ΑΡΙΑ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΚΑΜΙΑ 25ΑΡΙΑ ΦΑΣΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ 2 ΛΑΓΟΥΣ.ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΝΑ ΟΙ ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΑΕΡΑ ΠΟΥ ΠΝΕΕΙ ΛΕΝΕ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΑΣ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ
    ΦΙΛΟΙ ΣΥΣΠΗΡΩΘΕΙΤΕ .ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙ ΝΑ ΨΙΦΗΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΛΛΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝΕ ΣΑΝ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥΣ…ΑΒΟΥΛΟΥΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    Νίκος Σάμος στις #475527

    και ποιος ειναι αυτος που δεν ειναι κυνηγος ,που δεν εχει συμφεροντα απο το κυνηγι ,που δεν ειχε καπιον συγενη του κυνηγο, που μεγαλοσε σε μεγαλουπολης θα ειναι υπερ του κυνηγιου και απανταω ΚΑΝΕΙΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #475532

    φιλε Νικο πραγματικα θελω να πιστευω πως τα πραγματα θα εξελιχθουν οπως τα λες αλλα δυστιχως δεν ειμαι και πολυ συγουρος και καλα θα κανεις να μην εισαι ουτε εσυ. Παντα φιλικα καταθετω την αποψη μου και χωρις προθυμια προπαγανδας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    duck_nik στις #475535

    «Όχι κύριοι κυνηγοί, δεν θα απαγορεύσουμε το κυνήγι» – Ένας λόγος μετά λόγου γνώσεως
    This entry was posted on 14/01/2015 by Δασαρχείο, in Θήρα and tagged Απαγόρευση κυνηγιού, Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδος, ΣΥΡΙΖΑ. Bookmark the permalink. 9 σχόλια

    neonakis_thiramata

    Μετά την συνάντηση του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξη Τσίπρα, με εκπροσώπους της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας Ελλάδας (ΕΔΩ) και την ανακοίνωση που εξέδωσε η ΚΣΕ με την οποία υποστηρίζει ότι «…ο ΣΥΡΙΖΑ δεν δέχθηκε με κανένα τρόπο να τροποποιήσει, κατά την κρίση του, τις γνωστές θέσεις του προγράμματός του, …που οδηγούν στην ουσία και στην πράξη σε κατάργηση της κυνηγετικής δραστηριότητας», ο Θέμης Δημητρακόπουλος, Συντονιστής της Ομάδας για τα Δικαιώματα και την Προστασία των Ζώων/Τμήμα Οικολογίας και Περιβάλλοντος ΣΥΡΙΖΑ, με ανάρτηση του στο Facebook, έδωσε την δική του απάντηση για το θέμα.

    Ακολουθεί το κείμενο της ανάρτησης:

    ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ: ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΜΕΤΑ ΛΟΓΟΥ ΓΝΩΣΕΩΣ.

    Φαγώθηκαν οι κυνηγοί με τις θέσεις μας για το κυνήγι, πως τάχα μου θα το καταργήσουμε, θα κλείσουμε τους κυνηγετικούς συλλόγους κι άλλα φαιδρά. Κι έσπευσαν ασθμαίνοντες και φωνασκούντες στον μελλοντικό πρωθυπουργό να αποσπάσουν διαβεβαιώσεις πως δεν θα καταργήσουμε αυτό που πουθενά ΔΕΝ λέμε πως θα καταργήσουμε. Το αυτονόητο, δηλαδή.

    Γιατί το κυνήγι θα πάψει να υπάρχει όταν ωριμάσουν οι συνθήκες και συνειδητοποιηθεί η κοινωνία. Μέσα από την παιδεία, την ενημέρωση ιδίως των νέων γενεών, ότι δεν είναι σπορ να σκοτώνεις ανυποψίαστα νοήμονα και συναισθανόμενα πλάσματα. Ότι άλλο το κυνήγι για λόγους επιβίωσης κι άλλο για να περνάω την ώρα μου και να παριστάνω τον τάχα μου οικολόγο και προστάτη του περιβάλλοντος.

    Εμείς λοιπόν, αυτό που λέμε ξεκάθαρα στις θέσεις μας στο κυβερνητικό πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ – θέσεις που προφανώς και παραμένουν σε ισχύ– είναι ότι το κυνήγι χρειάζεται αυστηρό έλεγχο, ρύθμιση και περιορισμό προς όφελος της βιοποικιλότητας, της άγριας ζωής και του περιβάλλοντος.

    Πουθενά δεν μιλάμε για κατάργηση του κυνηγιού – αυτά απλώς δεν γίνονται σε μια δημοκρατική και ευνομούμενη χώρα.

    Όμως και αυτά τα στοιχειώδη που εξαγγέλλουμε, άρκεσαν για να θορυβήσουν τους κυνηγούς, όχι προφανώς την υγιώς σκεπτόμενη μερίδα τους που μας στηρίζει, αλλά εκείνους που κρατάνε τα κλειδιά των συμφερόντων των κυνηγητικών λόμπι.

    Ε, αυτή η λογική, αυτός ο τσαμπουκάς του »εμείς είμαστε η δύναμη και οι ψήφοι και θα επιβάλουμε το δικό μας», δεν περνάει πια στην κοινωνία. Δεν περνάει στη δική μας Αριστερά.

    Ο κόσμος δεν αλλάζει με απαγορεύσεις [βλέπε π.χ. ποτοαπαγόρευση και τα αποτελέσματά της στις ΗΠΑ].

    Ας το συνειδητοποιήσουν αυτό και οι φλογεροί της από δω πλευράς, των ζωόφιλων: κάνουμε Μαραθώνιο, δεν σπριντάρουμε 100άρι. Τα πράγματα, οι συνήθειες, οι »παραδόσεις» και τα στερεότυπα αλλάζουν με κόπο και τρόπο – και χρειάζονται χρόνο. Και αλλάζουν προπάντων θεσμικά και πολιτικά!

    Όχι κύριοι κυνηγοί, δεν θα απαγορεύσουμε το κυνήγι. Αλλά θα μάθετε να συμβιώνετε με την υπόλοιπη κοινωνία, που όλο και μεγαλύτερο μέρος της απορρίπτει το κυνήγι, με σεβασμό, σύνεση και διάθεση συνεννόησης και βελτίωσης της προβληματικής σημερινής κυνηγητικής κατάστασης.

    Θέμης Δημητρακόπουλος
    συντονιστής της Ομάδας για τα Δικαιώματα/Προστασία των Ζώων-Τμήμα Οικολογίας-Περιβάλλοντος-Χωρικού Σχεδασμού ΣΥΡΙΖΑ

    Υ.Γ.: bonus track για την κυνηγετική κοινότητα, η φωτό ενός επιφανούς Έλληνα κυνηγού, {θα τον αναγνωρίσετε, δεν χρειάζεται να σας τον μαρτυρήσω} με τα »τροπαιά» του, τα ανδραγαθήματά του, αναρτημένη υπερηφάνως σε κυνηγητικό ιστότοπο.
    Καμαρώστε τον, κύριοι της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας Ελλάδος. Αυτή την αθλιότητα, όχι, δεν σας την επιτρέπουμε πια. Πάνω απ’ τα πτώματά μας.

    neonakis_thiramata

    .

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Οι αναρτήσεις έχουν σαν στόχο την ενημέρωση για τα τρέχοντα δασικά και περιβαλλοντικά θέματα και δημοσιοποιούνται με σκοπό να προκαλέσουν τον διάλογο και να εκφρασθούν οι απόψεις όλων, είτε αυτές είναι θετικές είτε αρνητικές, σε σχέση με τα δημοσιεύματα που κυκλοφορούν. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να θεωρείται ότι οι αναρτήσεις απηχούν τις προσωπικές απόψεις των διαχειριστών της σελίδας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    duck_nik στις #475536

    AYTA EΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΕΙΠΕ
    ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ.
    ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΕΑΝ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΑΙΤ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝ ΚΥΝΙΓΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ .
    ΟΙ ΝΟΩ ΝΟΗΤΟ
    (και την σποντα τις απαγορευσης του κυνηγιου την ριχνει—- B-) θα μάθετε να συμβιώνετε με την υπόλοιπη κοινωνία, που όλο και μεγαλύτερο μέρος της απορρίπτει το κυνήγι—- B-)
    ΚΑΙ ΦΙΛΕ ZABALA ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ
    ΘΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΘΥΡΑΜΑΤΑ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΑΝΤΡΙΑ :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #475551

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ wrote:</div>
    Βεβαια Θεου θελοντος και ΣΥΡΙΖΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΟΣ……

    συνεχηζεις και εδω την ταχα αντικυνηγητηκη προπαγανδα , που εχει διαδοθη στους κυκλους των κυνηγων, και βρηκαν την καταληλη στιγμη να την βγαλουν στην φορα, παρασηροντας μερικους κουτοκεφαλους , ειναι δυνατον να απαγορευσουν το κυνηγι επειδη βρεθηκαν μερικοι του συρηζα να ειναι εναντιον ,οπως ηταν παλια σε αλλο κομα η κυρια Μπιρμπιλη ,που παρο ολο την αντικυνηγητηκη της μανια δεν μπορεσε να κανει ΤΙΠΟΤΑ κατα του κυνηγιου

    Αγαπητε Νικο βλεπω οτι συνεχεια εισαι εριστικος με αυτους που διαφωνουν μαζι σου για ποιο λογο Εαν συμφωνεις με τις αποψεις του Συριζα μαγκια σου ,αλλα εδω να ξερεις ειναι κυνηγετικο σαιτ και ειναι λογικο να μας ανησυχουν οι δεσμευσεις και οι κολοτουμπες του Αγαπητου Αλεξη Ξερεις Νικο υπαρχει και το indymedia εκει ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις παρηγορια 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #475583

    Καλησπερα στην παρεα!!
    Παιδια σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια!!!Ειμουν τυχερος και μου εκατσε καλα η φαση.Ο φιλος μου ο duck nick ειναι σταθερη αξια και τα πελεκαει κανονικα!!

    Γεια σου φιλε Τζο!!Που χαθηκες ρε φιλε??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #475602

    Καλησπερα στην παρεα!!
    Παιδια σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια!!!Ειμουν τυχερος και μου εκατσε καλα η φαση.Ο φιλος μου ο duck nick ειναι σταθερη αξια και τα πελεκαει κανονικα!!

    Γεια σου φιλε Τζο!!Που χαθηκες ρε φιλε??

    DIMAR εδω ειμαι φιλε, ολα καλα κανω δουλιτσα κανονικα και σταθερα με πολλα καθαρα φετος φωτο ισως στο τελος…….
    duck-nik μου ειπε για τον πρασινο ολα μου τα ειπε ο νταουλας καλα περασατε μπραβο σε ολους σας πανω ειναι ο παραδεισος των πουλιων της αγριας ομορφιας και της καλης παρεας……..ισως σας κανω μια επισκεψη προς τις αρχες του μηνα…………αντε να δουμεεεεεεεεεεεεεεεεε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    duck_nik στις #475611

    φιλε τζο οι πορτς μας ειναι ανοιχτες
    με το καλο να ερθεις
    φιλε DIMAR ελα να τα πελεκισουμε μαζι
    χωρος υπαρχει για ολους και εχω ενα πονηρο μερος ελα να παμε οι δυο μας
    παρε 7αρια και 8αρια διασπορας και παμε
    εως και χηνες θα παρεις με 7αρια :yahoo: :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    121
    mpemphs στις #475698

    Αφεριμ DIMAR. Μου θυμισες τα χρονια που εζησα στα Μεσολογγι και τετοιες αρμαθιες τις εχω ζησει με παρεες ντοπιων φιλων που ηταν <<γενημενοι>> παπιοκυνηγοι. Ομορφα χρονια………

    δυστηχως αυτες οι εποχες εδω στο μεσολογγι περασαν ανεπιστρεπτι,εχουν απαγορευτει τα πιο πολλα μερη,καθε 2 χρονια ολο κ καποιο κομματι γης θα απαγορευτει.μονο οι αναμνησεις κ καμια αναφορα-καλη ωρα-μας θυμιζουν περασμενα μεγαλεια.. 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    Κώστας Πουλόπουλος στις #475770

    Κατοχή, νεοχώρι, Λούρος, Αχελώος τέλη δεκαετίας 1980 μου είχαν δώσει απίθανες κυνηγετικές εικόνες και εμπειρίες. Δυστυχώς πέρασα χωρίς όπλο πρόσφατα, έχοντας φύγει πολλά χρόνια από τις περιοχές αυτές, και τα παλιά κυνηγοτόπια απλά έχουν αλλιοωθεί και χωραφοποιηθεί που δεν τα αναγνωρίζω.
    Αλήθεια σε ποιές περιοχές επιτρέπεται πλέον το κυνήγι υδροβίων σε Κατοχή-Νεοχώρι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #475791

    ΦΙλε Κωστα ν αξερες τι μου θυμησες τωρα….. Σπουδασα στο Μεσολογγι και στα μερη που λες ελιωσα πολλα ζευγαρια παπουτσια επι τετραετια. Το καλο ειναι οτι εκανα πολλες φιλιες με παιδια απο εκει ,κυριος Κατοχιανους. Ευχομαι να ειναι ολοι τους καλα γιατι ολοι μου φερθηκαν σαν να ηταν πραγματικη οικογενια μου .Θαυμασιοι ανθρωποι. Εκει εκανα απο τα ομορφοτερα και αποδοτικοτερα κυνηγια στην ζωη μου. Παραδεισος κυνηγετικος. Δυστυχως εχω να παω απο το 2000.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    64
    hunter222 στις #476016

    φετος νομιζω με παπια και φασσες μας χορτασε η χρονια τι να πω μακαρι ολες να ναι τετοιες….οσων αφορα το ΣΥΡΙΖΑ και το κυνηγι στην ελλαδα….εγω προσωπικα πιστευω πως με το συνασπισμο αυτο των 20 κομμουνιστικων συνιστωσεων οχι μονο κυνηγι στην Ελλαδα δεν θα υπαρχει …αλλα ουτε και Ελλαδα…οι πεινες που νομιζουν οτι ο Τσιπρας θα τους χαρισει τα χρεη και θα τους ξαναβρει δουλεια και θα κατεβασει και ενα διαστημοπλοιο με λεφτα στο σπιτι τους ας ειναι αξιοι της μοιρας τους και αυτοι και τα παιδια τους και τα παιδια των παιδιων τους…μου θυμιζει το ρητο “αφου δεν θα φαω εγω πιτα, να καει τοτε η πιτα”

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,586 έως 6,600 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων