Μεταφορά Σκύλου στον Κυνηγότοπο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    free στις #195114

    Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και το έλυσα με το παραπάνω κουτί στο πίσω κάθισμα του επιβατηγού.
    Και ο σκύλος είναι μια χαρά και εγώ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #249399

    Eγω μια ζωη στο πορτ μπαγκαζ τα βαζω τα σκυλια και δεν εχω προβλημα χειμωνα καλοκαιρι,,αλλα,,
    εχω την εταζερα βγαλμενη και ετσι περνουν απο την καμπινα δροσερο αερα το καλοκαιρι και ζεστη το χειμωνα
    ριχνουν και καμια ματια εξω που και που να δουν για που το βαλαμε και ολα οκ
    εμενα δεν βρωμανε τα σκυλια γιατι τα εχω καθαρα,,τωρα καμια κλανιτσα μονο μετα απο κρυα κυνηγια την τρως θες δεν θες :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #249393

    Το να μεταφέρεις το σκύλο ελεύθερο στην καμπίνα των επιβατών, άσχετα εάν είναι ένα φαινόμενο το οποίο συχνά συναντούμε σε όσους έχουν σκύλο στο αυτοκίνητο, είναι απαγορευτικό από πλευράς ασφάλειας. Αν δεν υπάρχει άλλη λύση, το καλλίτερο είναι ένα δίχτυ, ώστε να ξεχωρίζει το εμπρός από το πίσω κάθισμα.
    Όσον αφορά το πορτ μπακάζ, σε πεντάθυρο όχημα, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Σε τετράθυρο όμως, όπου το πορτ μπακάζ είναι ξεχωριστό, θα πρέπει να μένει η πόρτα του, έστω ελάχιστα ανοικτή κατά την κίνηση του οχήματος και να ανοίγει τελείως σε στάση. Επίσης θα έχεις και πρόβλημα με τον στροβιλισμό των καυσαερίων.

    Ναι ακριβώς το αυτοκίνητο μου είναι 4θύρο (με αυτό που πάω για κυνήγι), άρα συνεπώς τίθεται θέμα επαρκούς οξυγόνωσης της καμπίνας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #249346

    Εντάξει λογικό αλλά όταν θα έχεις κόσμο στο αυτοκίνητο τι κάνεις…?

    Υπάρχουν φορές που ο σκύλος μυρίζει τόσο πολύ που δεν μπορείς να ανασάνεις… :P

    Εφόσον το σκυλί μπαίνει εντός του χώρου επιβατών το πρόβλημα με τις μυρωδιές θα το έχεις ούτως ή άλλως. Άρα τι μπροστά τι πίσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #249344

    Εφόσον το σκυλί μπαίνει εντός του χώρου επιβατών το πρόβλημα με τις μυρωδιές θα το έχεις ούτως ή άλλως. Άρα τι μπροστά τι πίσω.

    Όπως είναι το δικό μου αυτοκίνητο έχει αρκετή διαφορά δημήτρη. Αλλά το πρόβλημα δεν είναι η μυρωδιά είναι η ασφαλή μεταφορά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #249328

    Όπως είναι το δικό μου αυτοκίνητο έχει αρκετή διαφορά δημήτρη. Αλλά το πρόβλημα δεν είναι η μυρωδιά είναι η ασφαλή μεταφορά.

    Από περιέργεια. Τι αυτοκίνητο έχεις;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #249325

    Από περιέργεια. Τι αυτοκίνητο έχεις;

    citroen gs club 1978

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #249208

    Όπως είναι το δικό μου αυτοκίνητο έχει αρκετή διαφορά δημήτρη. Αλλά το πρόβλημα δεν είναι η μυρωδιά είναι η ασφαλή μεταφορά.

    Κοίταξε προσωπική άποψη είν'ότι το πιο ασφαλές είναι μέσα σε σκυλόκουτο δεμένο. Από εκεί και πέρα θεωρώ πως στα πόδια του συνοδηγού είναι σχετικά ασφαλές, γιατί κοντράρει απ'όλες τις πλευρές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #249199

    [color=”#FF0000″]Κοίταξε προσωπική άποψη είν'ότι το πιο ασφαλές είναι μέσα σε σκυλόκουτο δεμένο[/color]. Από εκεί και πέρα θεωρώ πως στα πόδια του συνοδηγού είναι σχετικά ασφαλές, γιατί κοντράρει απ'όλες τις πλευρές.

    Αυτό είναι το πρόβλημα δημήτρη ότι δεν χωράει το σκυλόκουτο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    frixo στις #195268

    Γεια σου zed, εγω τον δικο μου οσο ηταν μικρος, τον εβαζα σε εφημεριδες στο πατακι του συνοδηγου, αλλά τριβόταν γύρω-γύρω και γέμιζε τη (μαύρη ) μοκέτα ασπρες τρίχες. Τωρα που μεγαλωσε, εκανα το εξης : Βρηκα εξω απο ΑΝΘΟΠΩΛΕΙΟ μακρόστενα χαρτόκουτα, που συσκευάζουν τα λουλούδια. Αυτά έχουν ψηλά πλαϊνά τοιχώματα. ΠΗΡΑ 2. Έστρωσα μεσα στο πρώτο, ένα φύλλο νάυλον (1 σκουπιδοσακούλα ανοιγμένη) , σκόρπισα 1 στρώση άμμο υγιεινής για γάτες. Απο πάνω σφήνωσα το 2ο χαρτοκουτο, καταλαβαίνετε… πέρασα το 2ο χαρτόκουτο μέσα στο πρώτο. Έτσι έγινε μια πολύ στιβαρή κατασκευή που ΔΕΝ λυγίζει, έστρωσα μέσα και 1 κουρελού που του έβαζα απο μικρό, του σκύλου, και είχε τη μυρωδια του.
    Ο σκυλος Βολευτηκε 1 χαρα, το συνδύασε στο μυαλό του πως Χαρτόκουτο = βόλτα για κυνήγι και κάνει σάν τρελός όποτε το βλέπει. Όλο το πακέτο χωράει στο πλάτος του πόρτ-μπαγάζ.
    Αυτά γιά όσους έχουν μεσαία/μεγαλόσωμα σκυλιά. Άμα είναι μικροσκοπικά σκυλιά, τα πλαστικά κλουβια, μέσα στο χώρο των επιβατών είναι καλή λύση.
    Εγώ έχω 5-πορτο αυτοκίνητο που έχει το απαραίτητο ύψος στο χώρο του πόρτ-μπαγκάζ. Απαραίτητη προϋπόθεση να βγεί ο ταμπλάς που καλύπτει το χώρο του πόρτ-μπαγάζ, σε όλα σχεδόν τα αυτοκίνητα αφαιρείται, για να μήν χτυπάει το κεφάλι του σκύλου, και για να εχει φως, 'η για να βλέπει έξω και να κάθεται ησυχος σε μεγάλες διαδρομές. Σε ταξίδια, τα παιδιά στο πίσω κάθισμα, παιζουν με το σκυλι, και αμφότεροι απασχολούνται. Άμα έχεις και πεθερά πολύ θα το ευχαριστηθείς, γιατι οι σκύλοι ενστικτωδώς αγριεύουν σε ότι νοιώθουν οτι ενοχλεί το αφεντικό τους, οπότε η πεθερα, θα νοιώθει την ανάσα του σκύλου στο σβέρκο της και θα βγάλει το σκασμό σε όλο το ταξίδι… Δοκιμασμένο !!!!!!!
    Σε 4/2-πορτο με ξεχωριστό πορτ μπαγάζ, καλύτερα να μπει σχάρα και εξωτερικό μεταλλικό Η ξύλινο κλουβί, αλλιώς το ζώο θα βασανίζεται.
    Κάτι που συνέβη στη περιοχή μου,(ΒΟΛΟΣ) και ενδιαφέρει τους περισσότερους: σε παρέα κυνηγών, είχαν αφήσει το τζιπ , περπάτησαν μέχρι το κυνηγότοπο, και γυρίζοντας το βράδυ, άνοιξαν το κλουβί μεταφοράς των σκύλων, σαν αυτά που τα περισσότερα τζιπ έχουν στερεωμένα πίσω… βάλανε μέσα τα ζώα, και όταν φτάσανε στα σπίτια τους, και ανοίξανε το κλουβί βρήκανε τα σκυλιά δηλητηριασμενα απο φόλες !! Κάποιοι σκατόψυχοι είχαν ρίξει απο τις τρύπες εξαερισμού φόλες, οσο ήταν το τζιπ μονάχο του. ΠΟΙΟΙ;; -Τσομπάνηδες ;;; -Χωριάτες απο τα γύρω χωρια ;;;; -άλλοι κυνηγοί που θεωρούσαν τη περιοχή "ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ" ;; Άγνωστο. Καλός έλεγχος λοιπόν, στα εξωτερικά κλουβιά των σκύλων πρίν τους βάλετε μέσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #195328

    Zed, Κατ' αρχήν συγχαρητήρια έχεις ένα αυτοκίνητο που κατατάσσεται στα αντίκα. Το μοντέλο σου δεν είναι 4θυρο αλλά 5θυρο και μάλιστα έχει ένα τεράστιο πίσω τσάμι πολύ επικλινές. Αν λόγω αυτής της κλίσης δεν χωρά ένα κανονικό κιβώτιο μεταφοράς (σαν αυτά που έχουμε συζητήσει στο παρελθόν) γιατί δεν καταλήγεις στον τύπο που έχει τις πόρτες στην μεγάλη πλευρά; Εκτός από τα πλαστικά υπάρχουν και αλουμινένια με λεπτό ξύλο που έχουν διαστάσεις για όλα τα αυτοκίνητα π.χ. της Schmidt Gmbh
    http://www.dog-box.eu/%5B/url"> .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #249026

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Zed, Κατ' αρχήν συγχαρητήρια έχεις ένα αυτοκίνητο που κατατάσσεται στα αντίκα. Το μοντέλο σου δεν είναι 4θυρο αλλά 5θυρο και μάλιστα έχει ένα τεράστιο πίσω τσάμι πολύ επικλινές. Αν λόγω αυτής της κλίσης δεν χωρά ένα κανονικό κιβώτιο μεταφοράς (σαν αυτά που έχουμε συζητήσει στο παρελθόν) γιατί δεν καταλήγεις στον τύπο που έχει τις πόρτες στην μεγάλη πλευρά; Εκτός από τα πλαστικά υπάρχουν και αλουμινένια με λεπτό ξύλο που έχουν διαστάσεις για όλα τα αυτοκίνητα π.χ. της Schmidt Gmbh [/font][/size]
    [url=”http://www.dog-box.eu/”]http://www.dog-box.eu/[/url] .

    Κύριε Γιάννη σας ευχαριστώ για την απάντηση, μου είχατε προτείνει και στο παρελθόν την συγκεκριμένη λύση αλλά φοβήθηκα αν οτι ίσως δεν υπάρχει επαρκής αερισμός στο πορτμπαγκάζ. Και δεν γνωρίζω αν αυτό μπορεί να αποβεί επικίνδυνο κάποια στιγμή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #249022

    Κύριε Γιάννη σας ευχαριστώ για την απάντηση, μου είχατε προτείνει και στο παρελθόν την συγκεκριμένη λύση αλλά φοβήθηκα αν οτι ίσως δεν υπάρχει επαρκής αερισμός στο πορτμπαγκάζ. Και δεν γνωρίζω αν αυτό μπορεί να αποβεί επικίνδυνο κάποια στιγμή.

    [font=”Comic Sans MS”]Είμαι σίγουρος πως το μοντέλο που ανέφερες δεν έχει ανεξάρτητο πορτ-μπαγκάζ όπως στα 4θυρα (μπερλίνες) Το δικό σου επικοινωνεί με το σαλόνι, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα αερισμού.
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #249001

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Είμαι σίγουρος πως το μοντέλο που ανέφερες δεν έχει ανεξάρτητο πορτ-μπαγκάζ όπως στα 4θυρα (μπερλίνες) Το δικό σου επικοινωνεί με το σαλόνι, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα αερισμού.
    Φιλικά[/font][/size]

    Όχι κύριε Γιάννη δεν επικοινωνεί, τουλάχιστον άμεσα τα καθίσματα είναι σταθερά και η οροφή του πορτ μπαγκάαζ έχει μεταλλική επένδυση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    GunBoy στις #195350

    Κύριε Γιάννη η εταιρεία αυτή στέλνει Ελλάδα αυτά τα κουτιά ή ακόμα και τρέιλερ? Έχετε κάποια ενημέρωση για το κόστος των κουτιών?Ευχαριστώ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων