μηχανη γωμοσησεις

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 153 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #480544

    Εχω μεινει αφωνος!!!!!!!!!!!!!!!Respect!!!!!!!!!!! :good:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #480569

    καλημέρα σε όλους τους άρρωστους :yahoo: :yahoo: σήμερα ρύθμισα την πρέσα (blue velvet) και έκλεισα τρία φυσίγγια με aguila τα δύο είναι 1,50 χ 31 6* και το τρίτο 1,45 χ 30 έτσι δοκιμαστικά περιμένω τις απόψεις σας :wacko:

    [/url]
    gif hosting[/url]

    [/url]
    print screen windows

    [/url]
    upload image online[/url]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #480576

    Ομορφιές ρε φίλε!! :good: Αλλά τα σετ απ είναι ελαφριά σε πυρίτιδα κατά 0,05 το λιγότερο, ή βαρύτερα σε σκάγια κατά 1- 1,5 γραμ !Μείωσε 1 γραμ, σκάγια και είναι ΟΚ και ο συγγεντρωτήρας!! 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    tim64@otenet.gr στις #480584

    Φιλε Μανο η AGUILA εχει πολύ καλη γομωση 1,65-31 με gt21 καψυλι cx2000 και κλεισιμο 6* στα 58mm

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #480654

    Καλησπερα στα μαστορια!!!
    Προδρομε βλεπω το δικο σου το εργαλειο ειναι επιπεδο απο πανω.Ετσι ηταν μαμα η το εκοψες??

    Πως προσαρμοσατε τα μαχαιρακια??Αυτο που “φιλανε” ειναι κοντρα παξιμαδι και απο κατω τορναρισμενη σε μικροτερη διαμετρο βιδα με κομενο νεο πασο???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #480655

    Μανο τα δυο ειναι μπιμπελα!!!Το ενα ομως το μεσαιο σου βγηκε λιγο..φουσκωτο.Φροντισε να ρυθμιζεις μηχανη και υλικα ωστε το κλεισιμο να ειναι επιπεδο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #480659

    Καλησπερα στα μαστορια!!!
    Προδρομε βλεπω το δικο σου το εργαλειο ειναι επιπεδο απο πανω.Ετσι ηταν μαμα η το εκοψες??

    Πως προσαρμοσατε τα μαχαιρακια??Αυτο που «φιλανε» ειναι κοντρα παξιμαδι και απο κατω τορναρισμενη σε μικροτερη διαμετρο βιδα με κομενο νεο πασο???

    Καλησπέρα DIMAR1039!!Το τι βίδα θα βάλεις είναι καθαρά πρακτικό και προσωπικό θέμα!!Μία καλή ιδέα είναι αυτή ,στου Μανου το πρεσάκι,σε βίδες 14 μετρικό πάρσιμο τα γράμματα στο πάνω μέρος του κεφαλιού και στο κέντρο τρύπα με πάσο 6 μετρικό ,όπου θα μπει το βιδάκι 6άρι και μετά το στάδιο που θα πατήσει στο κεφάλι της βίδας[καλό να γίνουν,καθάρισμα κεφαλιού,τρύπα και πάσο, σε τόρνο για να είσαι κέντρο]Η καθετότητα των σταδίων στην πλάκα είναι το πάν,γιαυτό και εγώ άλλαξα τις βίδες που πέρναγαν στις υπάρχουσες τρύπες με κόντρα παξιμάδια και θα ανοίξω τρύπες με πάσο 6 μετρικό[σε δράπανο πάγκου] όπου θα μπουν βίδες μακριές για τα στάδια! Τώρα την πάνω πλάκα αν την γυρίσεις ανάποδα,είναι φλατ!
    Καλή επιτυχία!! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #480693

    Ωραιος ο Σπυρος!!!!Ευχαριστω φιλε!!!

    Την πλακα αναποδα το σκεφτικα και γω αλλα δεν ξερω αν η αποσταση ειναι αρκετη για να ειναι το μαχαιρακι πιο μακρυ απο την “προεξοχη” της πλακας.
    Ακομη δεν ξεκινησα την κατασκευη αλλα εκφραζω τα πρωτα ερωτηματα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #480701

    Ωραιος ο Σπυρος!!!!Ευχαριστω φιλε!!!

    Την πλακα αναποδα το σκεφτικα και γω αλλα δεν ξερω αν η αποσταση ειναι αρκετη για να ειναι το μαχαιρακι πιο μακρυ απο την «προεξοχη» της πλακας.
    Ακομη δεν ξεκινησα την κατασκευη αλλα εκφραζω τα πρωτα ερωτηματα…

    Καλά κάνεις και ρωτάς DIMAR!!! Γιατί να ψάχνεσαι σε ήδη ψαγμένα ?!
    Αν γυρίσεις την πλάκα τούμπα θα ανέβει πιό ψηλά,οπότε θα πάς σε μακρύτερες βίδες!Η προσοχή σου να δοθεί στην καθετότητα των βιδων και σε περίπτωση που βάλεις χοντρές βίδες με 6 μετρικό στην άκρη,να είναι καλά κεντραρισμένα τα στάδια στις βίδες και καλό είναι να ανοίξεις το ανάλογο πάσο στην πλάκα και πάντα κάθετα! Στην αρχή είχα βάλει βίδες 6 μετρικό μακριές με κόντρα παξιμάδια πάνω κάτω στις ήδη υπάρχουσες τρύπες,μετά άλλαξα με 10 και 12 μετρικό που πέρναγαν ακριβώς στις τρύπες.Όταν ρεγουλάριζα ,στο σφίξιμο λόγω μποσικων χανόταν η καθετότητα και τα στάδια χάραζαν και πάταγαν μονόπαντα,τώρα κατέληξα σε σωστή τρύπα με σωστό πάσο σε 6 μετρικό βίδες και 1 κόντρα παξιμάδι.Έχω λύσει την πλάκα να την πάω σε φίλο που έχει κολωνάτο δράπανο για να γίνουν πραγματικά κάθετες οι τρύπες και τα πάσα!Καλή συνέχεια!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #480707

    Φιλε dimar την επανω πλακα την εχω αναποδα για να ειναι το flat μερος απο επανω για την εδραση του μοτερ , και επισεις το νευρο το εχω κοψει λιγο μεχρι τις βασεις στις κολονες της πλακας .
    οπως πολυ σωστα λεει και ο Σπυρος πολυ συμαντικο ειναι να γινουνε οι τρυπες καθετα στην πλακα και τα σπυρωματα ,, εγω τα ανοιξα μονος στο δραπανο παγκου που εχω

    απο ολη την κατασκευη μου το μονο που εκανα στον τορνο ειναι την μετατροπη του αξονα του μοτερ και την μετατροπη των κεβαλιων στις βιδες για να δεχτουν τα σταδια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #480721

    Εγω Δημητρη (Dimar) ‘ο,τι και να σου πω θα ειναι λιγο.Οι “ψαγμενοι” και τα μαστορια,παραπανω,θα σου τα πουν ολα με το νι και με το σιγμα.!!!!!! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #480728

    Ωραιος ο Σπυρος!!!!Ευχαριστω φιλε!!!

    Την πλακα αναποδα το σκεφτικα και γω αλλα δεν ξερω αν η αποσταση ειναι αρκετη για να ειναι το μαχαιρακι πιο μακρυ απο την «προεξοχη» της πλακας.
    Ακομη δεν ξεκινησα την κατασκευη αλλα εκφραζω τα πρωτα ερωτηματα…

    Καλά κάνεις και ρωτάς DIMAR!!! Γιατί να ψάχνεσαι σε ήδη ψαγμένα ?!
    Αν γυρίσεις την πλάκα τούμπα θα ανέβει πιό ψηλά,οπότε θα πάς σε μακρύτερες βίδες!Η προσοχή σου να δοθεί στην καθετότητα των βιδων και σε περίπτωση που βάλεις χοντρές βίδες με 6 μετρικό στην άκρη,να είναι καλά κεντραρισμένα τα στάδια στις βίδες και καλό είναι να ανοίξεις το ανάλογο πάσο στην πλάκα και πάντα κάθετα! Στην αρχή είχα βάλει βίδες 6 μετρικό μακριές με κόντρα παξιμάδια πάνω κάτω στις ήδη υπάρχουσες τρύπες,μετά άλλαξα με 10 και 12 μετρικό που πέρναγαν ακριβώς στις τρύπες.Όταν ρεγουλάριζα ,στο σφίξιμο λόγω μποσικων χανόταν η καθετότητα και τα στάδια χάραζαν και πάταγαν μονόπαντα,τώρα κατέληξα σε σωστή τρύπα με σωστό πάσο σε 6 μετρικό βίδες και 1 κόντρα παξιμάδι.Έχω λύσει την πλάκα να την πάω σε φίλο που έχει κολωνάτο δράπανο για να γίνουν πραγματικά κάθετες οι τρύπες και τα πάσα!Καλή συνέχεια!!

    <hr>

    ¨Μη ψάχνεις την ευτυχία,γιατί είναι πάντα μέσα σου!!¨
    Σπύρος – Αιγάλεω

    .
    οπως πολυ σωστα λεει και ο Σπυρος πολυ συμαντικο ειναι να γινουνε οι τρυπες καθετα στην πλακα και τα σπυρωματα ,, εγω τα ανοιξα μονος στο δραπανο παγκου που εχω

    απο ολη την κατασκευη μου το μονο που εκανα στον τορνο ειναι την μετατροπη του αξονα του μοτερ και την μετατροπη των κεβαλιων στις βιδες για να δεχτουν τα σταδια

    Το βασικοτερο ολων οπως αναφεραν παραπανω ειναι η καθετοτητα και το κεντραρισμα των σταδιων κανοντας τις τρυπες στην πλακα στον σταθερο κολωνατο δραπανο επειτα βαζεις στο τσοκ το κολαουζο αφου εισαι καθετος και με ενα γερμανικο κλειδακι γυρνα το κολαουζο (οχι με το μοτερ γιατι μπορει να σπασει)κανεις τα πασα στις τρυπες ετσι εχεις καθετοτητα στις τρυπες και στα σπειρωματα το βασικοτερο !!! :good: :good:

    και για οτι χρειαστεις μην ντραπεις ρωτα εσυ θα χασεις :yahoo: :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #480758

    Ok μαστορια!!!!!Ευχαριστω πολυ!!!!Το επιασα σε γενικες γραμμας το νοημα.Οταν ξεκινησω την διαδικασια θα σας περιλαβω παλι :yahoo:
    Εγω εχω κατι πιο απλο στο μυαλο μου.Ενα μαχαιρι και ενα στροφειο μονο.Απλα,ευκολα,γρηγορα..
    Κωστα(sniper) ξαναστειλε μου εκεινο το λινκ με τα ογγομετρικα σε παρακαλω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #480761

    Ok μαστορια!!!!!Ευχαριστω πολυ!!!!Το επιασα σε γενικες γραμμας το νοημα.Οταν ξεκινησω την διαδικασια θα σας περιλαβω παλι :yahoo:
    Εγω εχω κατι πιο απλο στο μυαλο μου.Ενα μαχαιρι και ενα στροφειο μονο.Απλα,ευκολα,γρηγορα..
    Κωστα(sniper) ξαναστειλε μου εκεινο το λινκ με τα ογγομετρικα σε παρακαλω.

    :good: :good:

    το θελω και εγω το λινκ :yes: :yes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #481142

    Λοιπο,αλλαξα τους ακροδεκτες στο μοτερ και προσθεσα και το dimer.
    To αποτελεσμα;;…..καταπληκτικο !!!

    Τωρα,δεν θυμαμαι τι σας ειχα στειλει αλλα αν μπητε στο siarm.it θα βρειτε στροφεια.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 153 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων