Πυροτεχνήματα για Πάσχα!

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 46 έως 59 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #247335

    25 γρ C7 σε μεταλλικο δοχειο; Και λεγεται βαρελοτο; :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #247334

    Ο στοχος ειναι ακομα στοχος δεν αλλαξε, Καλα εκει πρεπει να εφαγες και σουβλακι με πατατακια, μουσταρδα, κετσαπ εεε? παντοπολειο νομιζω τελος και το ζαχαροπλαστειο ηταν το Λουιζιτανια, Ο ναγος εξακολουθει και ειναι μια απο τις ομορφοτερες παραλιες και οι ταβερνες εχουν αυξηθει δεν θυμαμαι ποσες

    Εεεε καλα τωρα φου πηγενες και Γιοσωνα εισαι πολυ μπροστα, ( :D κανα πιπινακη???)

    Τι πιπινακι ρε Γιωργο, πυρ και κινηση καναμε σαν τα βλαμμενα, καταληψη οικιας, βραδυνη επανδρωση, και αλλα τετοια ομορφα που κανει ο Ε.Σ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5749
    Prowler ® στις #247274

    25 γρ C7 σε μεταλλικο δοχειο; Και λεγεται βαρελοτο; :lol:


    [font=”Comic Sans MS”]Κάνα "βαρελότο" 2λιβρο C4 παίζει; Σαν αυτά που "έσκαγα" στον Ε.Σ.;

    Κάνα μεγαλύτερο; :D
    http://www.youtube.com/watch?v=A44an20sPik…feature=related

    Απορείτε μετά για τους ακρωτηριασμούς κ.λ.π.; :D :D :D [/font]

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #247124

    [font=”Calibri”]Καλημέρα σας[/font]

    [font=”Calibri”]Συγγνώμη για χτες αλλά έφυγα βιαστικά και δεν πρόλαβα να σχολιάσω[/font]

    [font=”Calibri”]Δυστυχώς και εγώ δεν είμαι υπέρ αυτόν τον ιδιοκατασκευών, κάθε χρόνο αυτά έχουν και το τίμημα τους, λάθος χειρισμοί, βραδιφλογιες, πιτσιρικάδες ανευθυνότητα, λάθος χημείες μπαρούτια, με ……………. Κτλ, και εγώ είμαι λίγο επιφυλακτικός σε κάθε είδους πυροτέχνημα. :D [/font]

    [font=”Calibri”]Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω ασχοληθεί, δεν έχω ρίξει, δεν έχω κάνει και εγώ σαν παιδί, και σαν έφηβος, τις κουτσουκέλες μου, από κάποιο σημείο και μετά που ξέφυγαν αρκετά τα πράγματα και οικονομικά, αλλά και επίφοβα, με κίνδυνο να χάσουμε την ζωή μας, τα σταμάτησα, άργησα να καταλάβω ότι μόνο κακό, κακό τρόμο μπορούσα να προκαλέσω, μπορούσα να φτιάχνω και μικρότερα για πλάκα, αλλά ο συναγωνισμός ποιος θα κάνει το μεγαλύτερο ήταν έντονος και ο εγωισμός δεν μας άφηνε. :D [/font]

    [font=”Calibri”] [/font]

    [font=”Calibri”]Σε κάποια μέρη τα ήθη και τα έθιμα, δεν πρόκειται να αλλάξουν, (αλλά και ούτε θέλουμε να αλλάξουν) απλά ότι γίνεται πρέπει να γίνεται με προσοχή και πάντα, με ευλάβεια ως προς τα έθιμα μας, εκεί το έχουν έτσι, αλλού είναι αλλιώς, πάντα όμως κάθε χρόνο κάτι γίνεται. :lol: [/font]

    [font=”Calibri”]Και προς αποφυγήν παρεξηγήσεως, αυτά είναι τυχαία βιντεάκια που βρήκα στο ιντερνέτ, ουδεμία ανάμιξη έχω, απλά να ρίξετε μια ματιά, τι σημαίνει ΜΠΑΑΑΑΑΜ. :D [/font]

    [font=”Calibri”]Και επί του θέμα τους γνωρίζατε ότι οι γουρούνες η κόκκινες σκάνε και μέσα στο νερό??? Το διαπίστωσα εντελώς τυχαία, όταν μια μου έπεσε σε ένα λάκκο με νερό στον δρόμο, και δεν έσβησε, απλά μεγάλωσε την λακκούβα και τις άδειασε τα νερά. :D [/font]

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #247123

    Τι πιπινακι ρε Γιωργο, πυρ και κινηση καναμε σαν τα βλαμμενα, καταληψη οικιας, βραδυνη επανδρωση, και αλλα τετοια ομορφα που κανει ο Ε.Σ.

    μάχημος δλδ?. άστα να πάνε μία απο τα ίδια, το μόνο που άξηζε ήταν το πύρ και κίνηση. όλα τα υπόλοιπα???? ……

    η λεσχη αξιωματικών έφυγε απο εκεί , και εχει γίνει σούπερ μάρκετ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #196112

    Δε ξερω εαν ειμαι μαχιμος ή οχι, παντως τα βουνα εκει γυρω (Κοφινας λεγοταν το υψωμα νομιζω) τα εχω ανεβει αρκετες φορες, και εχουνε φαει το βρισιδι της αρκουδας. Ανταρτοπολεμο στα πευκα που σου λεγα, κατεβαινοντας προς Ναγο, νυχτερινες ασκησεις, κλπ κλπ.

    Το γελιο ομως ηταν που ο διοικητης ειχε την εμπνευση να φτιαξει μια δικη του ασκηση στην οποια ειχε πυρ και κινηση απο ομαδα-διμοιρια-λοχο. Να δεις καραβαναδες να τρεχουν με τη γλωσσα εξω, να μη σου μεινει αντερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    tsaknis στις #196158

    Πυρ και κινηση ,ΑΕΡΑ στα 300 μετρα ,με HK 11,αλλα και ΠΑΟ 90.Οχι μονο η γλωσσα εξω αλλα οταν εφτανες στην κορφη πετουσες κρανος εξαρτησεις οπλα και δεν ακουγες τιποτα παρα μονο τους χτυπους της καρδιας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #246894

    Και επί του θέμα τους γνωρίζατε ότι οι γουρούνες η κόκκινες σκάνε και μέσα στο νερό??? Το διαπίστωσα εντελώς τυχαία, όταν μια μου έπεσε σε ένα λάκκο με νερό στον δρόμο, και δεν έσβησε, απλά μεγάλωσε την λακκούβα και τις άδειασε τα νερά.

    Για να γινει αυτο πρεπει να τις κρατησεις για λιγο αναμμενες στο χερι αλλιως σβηνουν και αυτο φυσικα ειναι επικινδυνο. Παντως εχει πλακα καθως προχωρανε λιγο στο νερο με μπαρουτο-προωθηση σαν τορπιλες, καθως καιγεται το "φυτιλι", κανωντας κυκλους αφου δεν εχουν τιμονι :D . Αυτο που μου εχει λειψει ειναι κατι τυλιχτα βαρελοτα με μπαρουτι και μαυρα χαλικακια που φιαχνανε στην Σαντορίνη. Μια φορα εκανα Ανασταση στην Σαντορινη μικρος τελη του '80 και τα σμπαρα ακουγονταν τοσο πυκνα σαν να ριχνει πολυβολο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    192
    giorgos gm στις #246194

    [font=”Calibri”][size=4]Σε κάποια μέρη τα ήθη και τα έθιμα, δεν πρόκειται να αλλάξουν, (αλλά και ούτε θέλουμε να αλλάξουν) απλά ότι γίνεται πρέπει να γίνεται με προσοχή και πάντα, με ευλάβεια ως προς τα έθιμα μας, εκεί το έχουν έτσι, αλλού είναι αλλιώς, πάντα όμως κάθε χρόνο κάτι γίνεται. ;) [/size][/font]

    [font=”Comic Sans MS”]Έτσι είναι τα ήθη και τα έθιμα του κάθε τόπου πρέπει να μένουν αναλλοίωτα !!!!!!
    Εγώ πάντως δεν μπορώ να φανταστώ Πάσχα χωρίς ΜΠΑΜ !!!!!
    Έτσι έμαθα από μικρός και έτσι θα συνεχίσω να κάνω μέχρι να παραδώσω το έθιμο στην επόμενη γενιά .
    Βέβαια πρέπει πάντα να έχουμε στο μυαλό μας τους κινδύνους και να παίρνουμε όλα τα απαραίτητα μέτρα
    ώστε να μην κινδυνέψει κανείς .
    [/font]

    [font=”Calibri”][size=4]Και επί του θέμα τους γνωρίζατε ότι οι γουρούνες η κόκκινες σκάνε και μέσα στο νερό??? Το διαπίστωσα εντελώς τυχαία, όταν μια μου έπεσε σε ένα λάκκο με νερό στον δρόμο, και δεν έσβησε, απλά μεγάλωσε την λακκούβα και τις άδειασε τα νερά. :D [/size][/font]

    [font=”Comic Sans MS”]Φίλε Γιώργο αυτό που λες ισχύει !!!
    Το θέμα είναι βέβαια ότι πρέπει να μείνει πιο πολύ ώρα
    στο χέρι αναμμένη για να μην σβήσει το φιτίλι της μόλις πέσει στο νερό ,
    πράμα επικίνδυνο , γιατί αν έχει μικρό φιτίλι θα σκάσει στο χέρι και το αποτέλεσμα είναι γνωστό …

    [/font]

    Αυτο που μου εχει λειψει ειναι κατι τυλιχτα βαρελοτα με μπαρουτι και μαυρα χαλικακια που φιαχνανε στην Σαντορίνη. Μια φορα εκανα Ανασταση στην Σαντορινη μικρος τελη του '80 και τα σμπαρα ακουγονταν τοσο πυκνα σαν να ριχνει πολυβολο!

    [font=”Comic Sans MS”]Αν δεν κάνω λάθος λες αυτά που τα πετάς κάτω με δύναμη για να σκάσουν ε ;
    Όντως πολύ ωραία !!! Έχουν περάσει παλιότερα και από τα δικά μου χέρια χαχαχαχα :D :) :lol:
    Μάλιστα τα συγκεκριμένα δεν έχουν μπαρούτι μέσα αλλά κάποιο άλλο υλικό του οποίου ξεχνάω το όνομα .
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #246191

    Αν δεν κάνω λάθος λες αυτά που τα πετάς κάτω με δύναμη για να σκάσουν ε ;
    Όντως πολύ ωραία !!! Έχουν περάσει παλιότερα και από τα δικά μου χέρια χαχαχαχα
    Μάλιστα τα συγκεκριμένα δεν έχουν μπαρούτι μέσα αλλά κάποιο άλλο υλικό του οποίου ξεχνάω το όνομα .

    Ναι! Γι'αυτα λεω :) ! Πραγματι, κατι αλλο θα ειχαν μεσα αφου εσκαγαν με χτυπημα στο εδαφος και οχι φωτια. Μικρος δεν ειχα πολυ δυναμη για να τα σκασω και τα εριχνα απο το μπαλκονι ;) . Τα εριχνα και με σφεντονα στον τοιχο ενος ερηπωμενου σπιτιου και τον ειχα γεμισει μαυριλες. Αλλα παλι τα εβαζα στο σημαδι με το αεροβολο αλλα επρεπε να παει κεντρο το βληματακι για να σκασουν, αλλιως μονο καπνιζαν :D . Τι θυμηθηκα τωρα… :lol: . Εχω 3-4 για σουβενιρ αφου δεν βλεπω να κυκλοφορουν πια :D

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #246101

    ;)

    [font=”Comic Sans MS”][size=4][color=”#0000ff”]Έτσι είναι τα ήθη και τα έθιμα του κάθε τόπου πρέπει να μένουν αναλλοίωτα !!!!!!
    Εγώ πάντως δεν μπορώ να φανταστώ Πάσχα χωρίς ΜΠΑΜ !!!!!
    Έτσι έμαθα από μικρός και έτσι θα συνεχίσω να κάνω μέχρι να παραδώσω το έθιμο στην επόμενη γενιά .
    Βέβαια πρέπει πάντα να έχουμε στο μυαλό μας τους κινδύνους και να παίρνουμε όλα τα απαραίτητα μέτρα
    ώστε να μην κινδυνέψει κανείς .[/color][/size][/font]

    [font=”Comic Sans MS”][size=4][color=”#0000ff”]Φίλε Γιώργο αυτό που λες ισχύει !!!
    Το θέμα είναι βέβαια ότι πρέπει να μείνει πιο πολύ ώρα
    στο χέρι αναμμένη για να μην σβήσει το φιτίλι της μόλις πέσει στο νερό ,
    πράμα επικίνδυνο , γιατί αν έχει μικρό φιτίλι θα σκάσει στο χέρι και το αποτέλεσμα είναι γνωστό … [/color]
    [/size][/font]

    [font=”Comic Sans MS”][size=4][color=”#0000ff”]Αν δεν κάνω λάθος λες αυτά που τα πετάς κάτω με δύναμη για να σκάσουν ε ;
    Όντως πολύ ωραία !!! Έχουν περάσει παλιότερα και από τα δικά μου χέρια χαχαχαχα :D :D :)
    Μάλιστα τα συγκεκριμένα δεν έχουν μπαρούτι μέσα αλλά κάποιο άλλο υλικό του οποίου ξεχνάω το όνομα . [/color][/size][/font]

    βαρελοτα….φοβερα ειναι αυτα πολλη γελιο ειδικα αμα βλεπαμε κανα ωραιο κοριτσακι στα ποδια τις διπλα τα ριχναμε :lol: πουλιουνται ακομα φτιαχνουν θελεται να ρωτησω τιμες???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    192
    giorgos gm στις #237551

    Παιδιά ξέρει κανένας που μπορώ να βρω mefisto mana στην Αθήνα σε τιμή κάτω των 7 euro ???
    Όποιος ξέρει ας στείλει πμ !!! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    Αλεξανδρος στις #457933

    Και εγω εριχνα αλλα ειναι παρα πολυ επικυνδυνα ειδικα κατι μαυρες γουρουνες που λεγονται zeus special και ειναι οι πιο δυνατες στην κατηγορια του ειδους τους αν σου σκασουν στο χερι εχεις σκωτοθει κυριολεκτικα το λεω,ασε που ειναι και ακριβα 20 ευρω το κουτι,κανουν καλη δουλεια αλλα αμα σου σκασουν στο χερι η ακομα και διπλα σου οπως ειπα και πριν εχεις πεθανει, καλυτερα να ριχνεις με καραμπινα ή οποιο αλλο οπλο παρα να ριχνεις γουρουνες και εγω ειχα γυρω στις 10 και τις πεταξα στα σκουπιδια τις πιο πολλες θα βαραω φυσιγγια με το μονοκανο το μπαικαλ ή με την καραμπινα του θειου μου τουλαχιστον ετσι θα εχω το κεφαλι μου ησυχο απο θεμα ασφαλειας.

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 46 έως 59 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων