ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ & ΠΙΕΣΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #195753

    για άλλη μια φορά Μάριε: respect.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #195754

    Μάριε,
    εξαιρετικό!!
    μπράβο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #247959

    ΜΑΡΙΕ ΜΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΩ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΒΑΖΩ…

    Χαρά στο κουράγιο σου φίλε prowler r ! Η επιστημονική τεκμηρίωση και ανάλυση βοηθάει στην διάλυση των “μύθων” και άλλων επινοήσεων που πολλές φορές τα παίρνουμε ως δεδομένα και ξεκινώντας από λάθος αφετηρία καταλήγουμε σε λάθος συμπεράσματα.

    για άλλη μια φορά Μάριε: respect.


    Συγνώμη για το αλλά δεν κρατιέμαι
    Που να διαβάσετε και το ARLEKIN που ετοιμάζει με εικονογράφηση του mark cal 20 Θα χεστούνε στο τάληρο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #195755

    Φοβερος ο Μαριος!
    Συγκεντρωμενα και απλοποιημενα ακομη και μικρα παιδια.

    Εγω θα σταθω και σε μια ακομη παραμετρο που σχετιζεται με τις πιεσεις, και με αφορα απολυτα ως κατοχο και εκπαιδευτη κυνηγετικων σκυλων φερμας.
    Αν μπορω να εχω ιδιες ταχυτητες και γενικοτερα ιδια αποδοση σε ολες τις θερμοκρασιες ανω του μηδενος θα προτιμησω τις λιγοτερες πιεσεις οι οποιες ισοδυναμουν με λιγοτερη πιεση στομιου και συνεπως λιγοτερο κροτο. Ειδικα οταν ενα σκυλι ειναι ακομη νεαρο και το εκπαιδευουμε σε ακινησια ή τουφεκαμε πολυ κοντα του καλα θα ειναι το προσεχουμε. Επισης μεγαλυτερο μηκος κανης βοηθαει στο ιδιο θεμα

    Μπραβο και παλι Μαριε!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #247958

    [b]Φοβερος ο Μαριος!
    Συγκεντρωμενα και απλοποιημενα ακομη και μικρα παιδια.

    Εγω θα σταθω και σε μια ακομη παραμετρο που σχετιζεται με τις πιεσεις, και με αφορα απολυτα ως κατοχο και εκπαιδευτη κυνηγετικων σκυλων φερμας.
    Αν μπορω να εχω ιδιες ταχυτητες και γενικοτερα ιδια αποδοση σε ολες τις θερμοκρασιες ανω του μηδενος θα προτιμησω τις λιγοτερες πιεσεις οι οποιες ισοδυναμουν με λιγοτερη πιεση στομιου και συνεπως λιγοτερο κροτο. Ειδικα οταν ενα σκυλι ειναι ακομη νεαρο και το εκπαιδευουμε σε ακινησια ή τουφεκαμε πολυ κοντα του καλα θα ειναι το προσεχουμε. Επισης μεγαλυτερο μηκος κανης βοηθαει στο ιδιο θεμα

    Μπραβο και παλι Μαριε!!![/b]

    Παιδιά συγνώμη για το προηγούμενο post αλλά μου βγαίνει αυθόρμητα.

    Σοβαρά τώρα.

    Τάκη το θέμα κρότου δεν εξαρτάται από τις αναπτυσόμενες πιέσεις σε τόσο μεγάλο βαθμό αλλά από την βιαιότητα με την οποία σπάει το φράγμα του ήχου καθώς εξέρχονται από την κάνη τα αέρια παρασύροντας μαζί τους τη γόμωση. Θα έχεις ακούσει όπως και οι περισσότεροι τον ξερό ήχο των μικρών – ελαφρών αλλά και τον επιμηκυνμένο μπάσο ήχο των βαριών μάγκνουμ γομώσεων.
    Ο μόνος τρόπος για να έχεις πραγματικά μειωμένο ήχο κατά τη διάρκεια της τουφεκιάς είναι η χρησιμοποίηση υποηχητικής πυρίτιδας και υποηχητικών φυσιγγίων.
    Δηλαδή κάποιας πυρίτιδας που δεν επιτρέπει στη γόμωση να αναπτύξει ταχύτητες μεγαλύτερες του ήχου η οποία σε ατμοσφαιρικό ξηρό αέρα στους 20 °C είναι 343 m/s. Και επειδή απ' ότι καταλαβαίνεις μιλάω για πολύ αργά φυσίγγια χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και μειονεκτούν έναντι των υπολοίπων πέραν της αρχικής ταχύτητας και κάποιας διαφοράς στην προσκόπευση.
    Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα σε βόλευε περισσότερο κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #247956

    [b][size=3]Παιδιά συγνώμη για το προηγούμενο post αλλά μου βγαίνει αυθόρμητα.

    Σοβαρά τώρα.

    Τάκη το θέμα κρότου δεν εξαρτάται από τις αναπτυσόμενες πιέσεις σε τόσο μεγάλο βαθμό αλλά από την βιαιότητα με την οποία σπάει το φράγμα του ήχου καθώς εξέρχονται από την κάνη τα αέρια παρασύροντας μαζί τους τη γόμωση. Θα έχεις ακούσει όπως και οι περισσότεροι τον ξερό ήχο των μικρών – ελαφρών αλλά και τον επιμηκυνμένο μπάσο ήχο των βαριών μάγκνουμ γομώσεων.
    Ο μόνος τρόπος για να έχεις πραγματικά μειωμένο ήχο κατά τη διάρκεια της τουφεκιάς είναι η χρησιμοποίηση υποηχητικής πυρίτιδας και υποηχητικών φυσιγγίων.
    Δηλαδή κάποιας πυρίτιδας που δεν επιτρέπει στη γόμωση να αναπτύξει ταχύτητες μεγαλύτερες του ήχου η οποία σε ατμοσφαιρικό ξηρό αέρα στους 20 °C είναι 343 m/s. Και επειδή απ' ότι καταλαβαίνεις μιλάω για πολύ αργά φυσίγγια χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και μειονεκτούν έναντι των υπολοίπων πέραν της αρχικής ταχύτητας και κάποιας διαφοράς στην προσκόπευση.
    Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα σε βόλευε περισσότερο κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης.[/size][/b]

    Το εχω σκεφτει Κωστα αλλα δεν το εχω δοκιμασει μιας και ειναι 1-2 εταιριες που παραγουν τετοια φυσιγγια και ειναι δυσευρετα!
    Πιστευεις οτι με ενα 20αρι θα εχω λιγοτερο κροτο σε db?
    Ευχαριστω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #247955

    [b][size=3]
    [img]http://i1129.photobucket.com/albums/m505/ksap/emoticons/newsmile07.gif[/img]Συγνώμη για το [img]http://i1129.photobucket.com/albums/m505/ksap/emoticons/180735001212083060-final.gif[/img] αλλά δεν κρατιέμαι :blink:
    Που να διαβάσετε και το ARLEKIN που ετοιμάζει με εικονογράφηση του mark cal 20 :) Θα χεστούνε στο τάληρο [img]http://i1129.photobucket.com/albums/m505/ksap/emoticons/laughing-smiley-007.gif[/img][/size][/b]

    ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΡΑΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΤΥΠΟ ΠΡΙΝ ΕΞΑΝΛΤΗΘΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ??? :lol: :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #247952

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Tahoma”]
    Και κάποια σχόλια δικά μου:
    [/font][/size][/color]

    [font=”Tahoma”]ΣΩΣΤΟΣ ο Μάριος…..

    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #247946

    [b]Το εχω σκεφτει Κωστα αλλα δεν το εχω δοκιμασει μιας και ειναι 1-2 εταιριες που παραγουν τετοια φυσιγγια και ειναι δυσευρετα!
    Πιστευεις οτι με ενα 20αρι θα εχω λιγοτερο κροτο σε db?
    Ευχαριστω![/b]

    To ζητούμενο στην δικιά σου περίπτωση δεν είναι η μείωση του κρότου κατά 5 με 10 db αλλά η αισθητή μείωση και η πιό άνετη "εκπαίδευση".
    Επειδή έχω κάτι στο μυαλό μου ασε να το ψάξω λίγο και θα σε ενημερώσω για το που πιθανόν μπορείς να βρείς τέτοια φυσίγγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #247944

    [b][size=3]To ζητούμενο στην δικιά σου περίπτωση δεν είναι η μείωση του κρότου κατά 5 με 10 db αλλά η αισθητή μείωση και η πιό άνετη "εκπαίδευση".
    Επειδή έχω κάτι στο μυαλό μου ασε να το ψάξω λίγο και θα σε ενημερώσω για το που πιθανόν μπορείς να βρείς τέτοια φυσίγγια.[/size][/b]


    Εδω δειχνει οτι οι διαφορες δεν ειναι μεγαλες αναμεσα στα διαφορα διαμετρηματα.

    http://www.freehearingtest.com/hia_gunfirenoise.shtml

    σε ευχαριστω πολυ συνδημοτη!!!! Ιωνιωτης βλεπεις και εγω!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #195758

    τωρα να δειτε ποσοι θα γυρισουν με τον ωμο στο χερι κ θα κοκορευονται παραυτα για τα πολυ γρηγορα φυσιγγια τους…ΠΑΝΙΚΟΣ!!!

    πολυ ωραιο κ ενδιαφερον το θεμα.δεν κρυβω οτι κ εγω πιστευα οτι οι πιεσεις καθοριζουν το λακτισμα κ πολλα φυσιγγια τα εχω αποριψει σαν βαρια…αντε απο την αρχη τωρα……..
    μπραβο μαριε…ευχαριστουμε πολλυ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #247942

    [b]
    Εδω δειχνει οτι οι διαφορες δεν ειναι μεγαλες αναμεσα στα διαφορα διαμετρηματα.

    [url=”http://www.freehearingtest.com/hia_gunfirenoise.shtml”]http://www.freehearingtest.com/hia_gunfirenoise.shtml[/url]

    σε ευχαριστω πολυ συνδημοτη!!!! Ιωνιωτης βλεπεις και εγω!!![/b]

    συνονοματε τα 10 bell στο site που εδωσες που δινει ως διαφορα απο το 36αρι εως το 12αρι σημαινουν 10^10 φορες μεγαλυτερη ενταση ηχου του δωδεκαριου απο το 36αρι(βλεπεις τι σου κανει η φυσικη οταν εισαι μηχανικος-τα μαθαινουμε και αυτα)
    ειναι πολυ μεγαλη διαφορα
    φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #247914

    Όταν οι ταχύτητες είναι ίδιες που έγκειται το "πιο απότομο" του πράγματος?

    στην επιτάχυνση. μπορει δλδ δύο κινητά αντικείμενα να πιάνουν την ίδια ταχύτητα, αλλά το ένα να επιταχύνει με γρηγορότερο ρυθμό και για πιο μικρο χρονικό διάστημα (απότομα), οπότε και έχουμε άσκηση μεγαλύτερης δύναμης, όπως και παραγωγή βιαιότερης αντίδρασης. Το άλλο επιταχύνει πιο αργά και πιο ομαλά. Η δύναμη που καταβάλλει ο ώμος για να σταματήσει την κίνηση του όπλου, στη μια περίπτωση είναι πιο μεγάλη και καταβάλλεται απότομα, ενώ στην άλλη πιο "γλυκά", με αποτέλεσμα την εντονότερη η ομαλότερη αντίληψη του λακτίσματος αντίστοιχα.

    Αν πούμε ότι με ένα φυσίγγι υψηλών πιέσεων το όπλο πιάσει μια ταχύτητα Χ σε χρόνο "Α" χιλιοστών του δευτερολέπτου ενώ με ένα φυσίγγι χαμηλών πιέσεων πιασει την ίδια ταχύτητα σε 2"Α" χιλιοστά του δευτερολέπτου, τότε λέμε ότι στην πρώτη περιπτωση ασκήθηκε η διπλάσια δύναμη. Κι επειδή οι χρόνοι είναι πολύ μικροί για να καταλάβουμε την προοδευτικότητα του πράγματος, το αντιλαμβανόμαστε σα στιγμιαίο γεγονός, δλδ σα μια μεγάλη δύναμη που ασκήθηκε στιγμιαία και σα μια μικρή δύναμη που ασκήθηκε επίσης στιγμιαία (άσχετα αν η μικρή διήρκησε το διπλάσιο).

    Εν τέλει, η ΕΝΕΡΓΕΙΑ που καταναλώθηκε για το σταμάτημα του όπλου θα είναι η ίδια και στις δύο περιπτώσεις. Η ΔΥΝΑΜΗ όμως, θα είναι άλλη, όπως και ο χρόνος άσκησής της. Γι αυτό θεωρώ ότι είναι μεγάλη παράλειψη αν δε μετρήθηκε η δύναμη που ασκείται από το κοντάκι του όπλου, στη διάρκεια της τουφεκιας.

    Είναι σα να σηκώνεις ένα βάρος με τα χέρια και το ίδιο βάρος με ένα βαρούλκο, όπως τους κουβάδες απο τα πηγάδια. Στην πρώτη περίπτωση ασκείς μεγάλη δύναμη για μικρό χρόνο, στη δεύτερη, μικρή δύναμη για μεγάλο χρόνο. Στην πρώτη περίπτωση καταπονείσαι, ενώ στη δεύτερη είσαι άνετος. Η ενέργεια που σπαταλάς ομως και με τους δύο τρόπους είναι η ίδια. Η καταπόνησή σου όμως, είναι διαφορετική.

    Σα σκέψη το λέω, προσπαθώντας να βρω μια λογική εξήγηση στην αντίληψη που επικρατεί μέχρι τώρα.

    υγ: τώρα που το ξανασκέπτομαι, ίσως να είναι τελείως λάθος η μέτρηση της ταχύτητας οπισθοδρόμησης του όπλου σαν μετρο για την αίσθηση λακτίσματος, γιατί η ταχύτητα έχει να κάνει με την ενέργεια και την ορμή, ενώ το λάκτισμα με τη δύναμη και την επιτάχυνση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #247846

    [font=”Comic Sans MS”]Σας ευχαριστώ από βάθους καρδίας για τα θερμά σας λόγια!
    Μου δίνετε το κουράγιο και το έναυσμα να συνεχίσω….

    :) :blink: :blink: :lol: B) :) :lol: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #247844

    Μάριε, ειλικρινά ζηλεύω το κέφι που έχεις ακόμα. Συγχαρητήρια για την εξαιρετική παρουσίαση και ανάλυση του τεστ. Το έχουμε γράψει δεκάδες φορές εδώ στο φόρουμ, ότι το λάκτισμα δεν είναι ανάλογο των πιέσεων, αλλά δυστυχώς είναι ένας μύθος που πολύ καλά κρατεί. Και για ακόμα μία φορά, η φόρμουλα υπολογισμού του ελεύθερου λακτίσματος εκλαϊκευμένη, είναι το βάρος της πυρίτιδας, το βάρος της γόμωσης και η ταχύτητα της γόμωσης στον αριθμητή και το βάρος του όπλου στον παρονομαστή.

    Αυτά επηρέαζουν το "ελεύθερο λάκτισμα" και είναι όλα μετρήσιμα. Το "αισθητό λάκτισμα" είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και επηρεάζεται από …σχεδόν τα πάντα.

    [font=”Comic Sans MS”]Λεωνίδα αν κατάλαβες προσπαθώ να σε "παρασύρω" στην κουβέντα…… :) [/font]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων