BROWNING CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 286 έως 300 (από 637 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Browning

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    παναγιωτης στις #400254

    Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες, ξεχασα να πω οτι του φορεσα ενα καλυμμα κοντακιου (πλαστικο παραλαγης) που εχει ενα παχυ μαξιλαρακι πανω απο τον βακελιτη (εχω το ιδιο και στη καραμπινα) ωστε και να προστατευει το κοντακι και να ανεχομαι λιγο το κλοτσημα στις ντουφεκιες. Οσο για το τρυπημα δεν ενωουσα τις καννες αλλα το κοντακι, τις καννες με τιποτα δεν τις τρυπαω. Θα σκευφτω αυτα που μου ειπατε και θα δω τι θα κανω, θελω να δω και αυτο με το δερματινο λουρι που δεν τρυπας το κοντακι, μπορει στη τελικη να μην του φορεσω τιποτα και το κραταω στα χερια μου σαν….. μωρακι, δεν του αξιζει; υγ. Την καραμπινα 15 χρονια την ειχα χωρις αορτηρα, φετος ομως στη περδικα εφαγα μια ξαπλα αναπαντεχη μετα απο 6 ωρες περπατητο στα Βαρδουσια και απο τοτε τις εβαλα αορτηρα με βαρια καρδια, γιατι δεν ηθελα να τρυπησω το κοντακι. Γιαννης

    Το καλυμμα εκτος απο υγρασια στην επωμιση βαζει το μαγουλο λιγο πλαγια και ισως το ματι απο τη σκοπευτικη ευθεια.Αν εισαι απο την Αθηνα πηγαινε στον Βαγγελη να σου βαλει ενα πελμα Pachmayr , εκτος  απο ομορφια δεν θα νιωθεις και την τουφεκια .


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #400301

    Μάκη, αν κατάλαβα καλά το άγκιστρο πιάνει στην κάτω κάννη με σφιγκτήρα….. το έχεις δει στην πράξη σε κάποιο όπλο,δικό σου ή φίλου ??? με προβληματίζει η σταθερότητα του, ώστε να μην γρατζουνίσει την κάνη εφόσον κουνιέται, και να μην φύγει ξαφνικά και ψάχνομαι….

    το είχα σε ένα gts και ήταν αρκετά πρακτικό,γεγονός είναι ότι ξεσφιγγε κατά περιόδους και κατέβαινε χαμηλά προς την πάπια,ποτέ όμως δεν μου χάραξε κάννη ούτε ξεκούμπωσε ποτέ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    sagamore στις #400480

    Auto 5 1979 (Japan). Δεν υπάρχει γλυκύτερο τουφεκι, πιο ανθεκτικό και απλό. Οσο για την “καμπούρα” – αμα κολλήσεις δεν ξεκολλάς

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ximikos στις #400962

    Καλημέρα σε όλους.

    Ποσό κοστολογείτε μια καραμπίνα Browning Auto 5 “light twelve” made in Japan ατουφέκιστη?  

     Σε τι υπερτερεί ή μειονεκτεί από μια αντίστοιχη  made in Belgium?

     Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Ximikos

    Καλές γιορτές σε όλους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    doctor1 στις #401321

    Καλησπερα και καλη χρονια . Προσφατα απεκτησα ενα BROWNING B27 και ηθελα να ρωτησω την παρεα τι γνωριζει για το συγκεκριμενο μοντελο

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #401341

    Καλησπερα και καλη χρονια . Προσφατα απεκτησα ενα BROWNING B27 και ηθελα να ρωτησω την παρεα τι γνωριζει για το συγκεκριμενο μοντελο

    ένα τουφέκι με αθάνατο μηχανισμό BROWNING

    έβγαινε με λιτά ξύλα και θυμίζει πιο πολύ B325, 425….ήταν  βέλγικης κατασκευής όχι όμως στη βαθμίδα του B25

    σημερινή αξία του σε καλή κατάσταση γύρω στα 1000 με 1200 ευρώ

    υπήρχε ένα σε Έλληνα εμπορο που φέρνει μεταχειρισμένα από Αγγλία αλλά ήταν πολύ υπερτιμημένο,3000 ευρώ,

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    sagamore στις #401527

    Καλημέρα σε όλους. Ποσό κοστολογείτε μια καραμπίνα Browning Auto 5 “light twelve” made in Japan ατουφέκιστη? Σε τι υπερτερεί ή μειονεκτεί από μια αντίστοιχη made in Belgium? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων Ximikos Καλές γιορτές σε όλους

    Αγαπητέ Ximiko, δεν υστερεί σε απολυτως τίποτα! Απλά στους παλιούς διαρκεί ακόμα η προκατάληψη ότι “Ευρωπαϊκό = καλύτερο στον κόσμο” (οι ίδιοι βέβαια πληρώνουν premium 1-2.000 ευρω για να αγοράσουν Toyota σε σχέση με αντίστοιχα ευρωπαϊκά αυτοκίνητα). Να λάβεις υπόψιν σου ότι το ιαπωνικό Α5 ρίχνει και ατσάλινα σκάγια (όχι επειδή είναι καλύτερο αλλά επειδή στα τέλη της 10ετίας του ’70 άρχισαν να περιορίζονται τα μολυβένια για χρήση σε υδρόβια πουλιά κλπ).

    Τώρα, η τιμή:  To ατουφέκιστη ΔΕΝ λέει και πολλά πράγματα. Σημασία έχει η συντήρηση και η φύλαξη με λίγα λόγια η κατάσταση του όπλου. Αν υποθέσουμε ότι είναι “του κουτιού” μπορεί να φτάσει και τα 2000 ευρώ (συνήθως 1700-1800). Αν είναι κάποιο επετειακό μοντέλο, τότε παραπάνω.

    Το κατώτερο που έχω δει Α5 πάντως είναι γύρω στα 800 ευρώ, γύρευε με τί φθορές…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #401594

    Νομιζω η ιαπωνικη ειναι αλουμινιου ενω η βελγικη ατσαλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #401604

    Νομιζω η ιαπωνικη ειναι αλουμινιου ενω η βελγικη ατσαλι.

    ΑΠΑΝΩ ΣΟΥ…

    ΕΒΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΤΣΑΛΙΝΗ ΕΚΔΟΣΗ Η ΓΙΑΠΩΝΕΖΑ!!!ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΛΗ ΜΕ ΤΗ ΒΕΛΓΙΚΗ,ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΔΥΟ ΒΕΛΓΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΗ ΓΙΑΠΩΝΕΖΑ ΠΙΣΤΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΜΕ ΤΗ ΒΕΛΓΙΚΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ximikos στις #401690

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

    Η καραμπίνα είναι στο κουτί της ατουφέκιστη και καλοσυντηρημένη, 30 inches, Full Chock, 2&3/4. Την είχε φέρει πριν χρόνια ένας Ελληνοαμερικάνος.

    Καλή χρονιά σε όλους

    ximikos

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    doctor1 στις #401730

    Φιλε ximikos μηπως γνωριζομαστε? Απο Θεσσαλονικη εισαι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #401837

    Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους τους συνάδελφους κυνηγούς στο Browning Club! Είμαι κάτοχος και εγώ ενός  Browning B425 71 εκ. με σταθερά τσόκ 4-2. Είχα γράψει και στο ‘αδελφό”   Winchester Club για συμβουλές σε κάποια κίνηση αγοράς που σκάφτομαι να κάνω, αλλά….. δυστυχώς δεν πήρα καμμία απάντηση! Ο λόγος που απευθύνθηκα πρώτα στο “αδελφό” κλάμπ είναι γιατί σκέφτομαι να προβώ στην αγορά μίας   Winchester SX3 Black Field . Έχω βρεί και μία καινούρια Browning Fusion (το παλιό μοντέλο), που μου αρέσει οπτικά και περισσότερο, η οποία έχει ίδιο αυλό 18.8 με τη  Winchester. Είναι  στην ίδια τιμή με όλα όμως τα παρελκόμενα ( σκληρή θήκη κ.τ.λ.), αλλά με προβληματίζει λίγο το Speed Loading (αν και χρήσιμο, ιδιαίτερα στο περπατητό κυνήγι της τσίχλας για το οποίο θέλω  κυρίωςτο όπλο)…. υπάρχει περίπτωση το σύστημα αυτό να δημιουργήσει κάποια εμπλοκή; Είχε κάποιος συνάδελφος κάποια τέτοια εμπλοκή σε παρόμοιο όπλο; Περιμένω τις απαντήσεις σας! ΜΦΧ, Δημήτρης.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #401839

    Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους τους συνάδελφους κυνηγούς στο Browning Club! Είμαι κάτοχος και εγώ ενός Browning B425 71 εκ. με σταθερά τσόκ 4-2. Είχα γράψει και στο “αδελφό» Winchester Club για συμβουλές σε κάποια κίνηση αγοράς που σκάφτομαι να κάνω, αλλά….. δυστυχώς δεν πήρα καμμία απάντηση! Ο λόγος που απευθύνθηκα πρώτα στο «αδελφό» κλάμπ είναι γιατί σκέφτομαι να προβώ στην αγορά μίας Winchester SX3 Black Field . Έχω βρεί και μία καινούρια Browning Fusion (το παλιό μοντέλο), που μου αρέσει οπτικά και περισσότερο, η οποία έχει ίδιο αυλό 18.8 με τη Winchester. Είναι στην ίδια τιμή με όλα όμως τα παρελκόμενα ( σκληρή θήκη κ.τ.λ.), αλλά με προβληματίζει λίγο το Speed Loading (αν και χρήσιμο, ιδιαίτερα στο περπατητό κυνήγι της τσίχλας για το οποίο θέλω κυρίωςτο όπλο)…. υπάρχει περίπτωση το σύστημα αυτό να δημιουργήσει κάποια εμπλοκή; Είχε κάποιος συνάδελφος κάποια τέτοια εμπλοκή σε παρόμοιο όπλο; Περιμένω τις απαντήσεις σας! ΜΦΧ, Δημήτρης.

    καλησπέρα Δημήτρη:

    και τα δύο όπλα που αναφέρεις είναι θα έλεγα ξαδερφάκια και σχεδόν ίδια στα εσωτερικά μέρη και διαφορές στα εξωτερικά,βλητικά υπεράριστα και τα δύο και ποιοτικά με μία καλή συντήρηση άριστα 

    είχα την fusion και τα δύο μοντέλα και ήμουν πολύ ευχαριστημένος χωρίς κανένα πρόβλημα με μία καλύτερη άνεση στο κοντάκι της fusion(παλαιό μοντέλο)σε σχέσή με την fusion evolve

    η sx3 που εχει φίλος και την έχω κυνηγήσει πολλές φορές με βόλεψε περισσότερο από τις browning σαν στήσιμο και είναι πολύ εύχρηστη και ξεκούραστη όλα αυτά όμως είναι προσωπικές διαπιστώσεις και δεν είναι κανόνας 😉

    το speed loading δεν μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα η ζημιά

    επώμισε τα πολλές φορές το καθένα ελεύθερος και χαλαρός…και η απόφαση δική σου

    φιλικά Μάκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #401858

    το speed loading δεν μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα η ζημιά επώμισε τα πολλές φορές το καθένα ελεύθερος και χαλαρός…και η απόφαση δική σου φιλικά Μάκης

    Ευχαριστώ Μάκη. Αυτό θα κάνω, έχω κανονίσει να πάω στο κατάστημα τη Δευτέρα έτσι κι αλλιώς οπότε θα επωμίσω και τα 2 όπλα (βέβαια τη Winchester την έχει  διαθέσιμη πρός το παρόν μόνο στο πιό ακριβό μοντέλο με την “ανθρακί” βάση, αλλά λογικά στην εργονομία και στη γραμμή σκόπευσης είναι ίδιες… έτσι δεν είναι;)… και θα δώ τι θα αποφασίσω. Εφόσον το Speed loading δεν δημιουργεί προβλήματα, μάλλον προς τη Fusion πάω. Αλήθεια, το παλιό μοντέλο είναι αυτό που λέω, όχι το Evolve, αυτό δεν μου αρέσει… μήτε εργονομικά μήτε οπτικά.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #401863

    παλιό μοντέλο είναι αυτό

    http://www.armeriabelloni.it/Browning%20Fusion%20Hunter%2020.JPG

    και το νέο αυτό

    http://www.abgunsmiths.co.uk/shop/images/FUSION%20EVOLVE%20PLUS%2012Mwm.jpg

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 286 έως 300 (από 637 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων