BROWNING CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 511 έως 525 (από 637 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Browning

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #425041

    samgunner62 wrote:

    panagiotis wrote:
    Ερωτηση για αυτους που το εχουν με διευρημενους αυλους και τα invector τσοκς.δεν τσεκαρα σε πινακα αλλα απο το πρωι στις κοντινες τουφεκιες ,στο περπατητο αλλα και σε οριακα μακρινες βολες δεν χρειαστηκε να βαλλω πιο σφηκτο τσοκαρισμα απο 5 και 4 αστρα….. και αυτο μαρεσει πολυ..αν και μου φαινεται παραξενο το πως περνω τα μακρινα πουλια αλλα και τα κοντινα δε τα χαλαει η τουφεκια….περιμενω τις αποψεις σας..ευχαριστω.

    Ta ανοικτα τσοκ γενικα δεν εχουν προβλημα να καταβαλλουν και μακρυνα θηραματα,αφου η διαφορα τους στη συγκεντρωση δεν ειναι και τεραστια αφου ο β.κυλινδρος στα 50 μετρα δινει ενα 27% στο κυκλο,ενω η φουλ θα δωσει μολις 14% επιπλεων σε αυτη την αποσταση.Τα σκαγια που θα πανε πανω στο θηραμα θα ειναι τα ιδια σε αριθμο,το κλειστο τσοκ δε θα βαλλει περισσοτερα,αλλα θα υπερεχει πολυ ελαχιστα στη συχνοτητα,υστερα απο πολλες βολες στο μεσο ορο.Τα ινβεκτορ εχουν ανοιχτη τουφεκια,αλλα η κατανομες τους ειναι καλες,ο διευρημενος αυλος τουλαχιστον με 6αρια και χοντρητερα και γομωσεις 34-36 γρααμμαρια δεν παρουσιαζει καποιο πλεονεκτημα,αλλα και δεν υστερη καπου.Θελω και εγω να το δω με ψιλα σκαγια,για να εχω μια καλυτερη εικονα του χρονου,κατι που δεν εκανα,καθως και το μακρυ κωνο,ισως στα ψιλα οντως να υπαρχη κατι. Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    εγω συναδελφε με σκαγια 9ν και 30-32 ργαμμαρια…ειχα τα αποτελεσματα αυτα!

    Δεν αμφιβαλλω καθολου για την ανοιχτη τουφεκια,και για την αποτελεσματικοτητα της.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #425064

    Ενας συναδελφος απο εδω μεσα πουλαει ενα citori 700e και σκευτoμαι, το περνεις και δινεις αλλα 1000e και του βαζεις special ξυλα στα μετρα σου και με 1700e εχεις οπλο κουκλα και ασπαστω, ετσι να το βλεπεις και να σου βγαζει γουστα…
    Αχχχ ειναι αργα για μενα εγω τα εχωσα στο 525 και… τελος.

    Γιαννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    teo8888 στις #425087

    Ναι, μου την έκαναν δώρο. Μέχρι τώρα έχω θετική άποψη. Είναι και πολύ βολικό στο καθάρισμα. Έχω την συνθετική 71 πόντους οι συνθετικές που φέρνουν είναι σούπερ μαγκν

    ουμ, εκτός από τις πρώτες που ήρθαν και ήταν μαγκνουμ. Τι θα ήθελες να μάθεις για το όπλο;[/qu

    Καλες ντουφεκιες να εχεις ωραιο δωρο τυχερε .Θα ηθελα να μου πεις αν το οπλο εχει μεγαλη ανακρουση μιας και ειναι αδρανειας γενικα την αισθηση σαν πρωτη επαφη που σου δινει και αν κατι δεν σου αρεσειεγω το εχω βρει 1400ευρω το hunting

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #425099

    Καλες ντουφεκιες να εχεις ωραιο δωρο τυχερε .Θα ηθελα να μου πεις αν το οπλο εχει μεγαλη ανακρουση μιας και ειναι αδρανειας γενικα την αισθηση σαν πρωτη επαφη που σου δινει και αν κατι δεν σου αρεσειεγω το εχω βρει 1400ευρω το hunting

    Ευχαριστώ φίλε. Από θέμα ανακρουσης δοκίμασα μέχρι 64gr σούπερ μαγκνουμ και  πήγε πολύ καλά. Δεν έχει μεγάλη διαφορά από την maxus που δοκίμασα το ίδιο φυσιγγι. Ίσως λόγω μεγαλύτερου αυλου (ίδιο με maxus) και καλύτερου πέλματος στο κοντάκι δεν ένοιωσα να κλωτσάει το όπλο. Η Hunter έχει μαγκνουμ θαλαμη. Περιμένω την έναρξη του κυνηγιού για να το δοκιμάσω περισσότερο το όπλο αλλά μέχρι στιγμής έχω θετική άποψη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    panos990 στις #425176

    Panagiwtis wrote:

    samgunner62 wrote:

    panagiotis wrote:
    Ερωτηση για αυτους που το εχουν με διευρημενους αυλους και τα invector τσοκς.δεν τσεκαρα σε πινακα αλλα απο το πρωι στις κοντινες τουφεκιες ,στο περπατητο αλλα και σε οριακα μακρινες βολες δεν χρειαστηκε να βαλλω πιο σφηκτο τσοκαρισμα απο 5 και 4 αστρα….. και αυτο μαρεσει πολυ..αν και μου φαινεται παραξενο το πως περνω τα μακρινα πουλια αλλα και τα κοντινα δε τα χαλαει η τουφεκια….περιμενω τις αποψεις σας..ευχαριστω.

    Ta ανοικτα τσοκ γενικα δεν εχουν προβλημα να καταβαλλουν και μακρυνα θηραματα,αφου η διαφορα τους στη συγκεντρωση δεν ειναι και τεραστια αφου ο β.κυλινδρος στα 50 μετρα δινει ενα 27% στο κυκλο,ενω η φουλ θα δωσει μολις 14% επιπλεων σε αυτη την αποσταση.Τα σκαγια που θα πανε πανω στο θηραμα θα ειναι τα ιδια σε αριθμο,το κλειστο τσοκ δε θα βαλλει περισσοτερα,αλλα θα υπερεχει πολυ ελαχιστα στη συχνοτητα,υστερα απο πολλες βολες στο μεσο ορο.Τα ινβεκτορ εχουν ανοιχτη τουφεκια,αλλα η κατανομες τους ειναι καλες,ο διευρημενος αυλος τουλαχιστον με 6αρια και χοντρητερα και γομωσεις 34-36 γρααμμαρια δεν παρουσιαζει καποιο πλεονεκτημα,αλλα και δεν υστερη καπου.Θελω και εγω να το δω με ψιλα σκαγια,για να εχω μια καλυτερη εικονα του χρονου,κατι που δεν εκανα,καθως και το μακρυ κωνο,ισως στα ψιλα οντως να υπαρχη κατι. Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    εγω συναδελφε με σκαγια 9ν και 30-32 ργαμμαρια…ειχα τα αποτελεσματα αυτα!

    Δεν αμφιβαλλω καθολου για την ανοιχτη τουφεκια,και για την αποτελεσματικοτητα της.

    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    μου κανει εντυπωση οτι δεν χρειάστηκε να βαλεις ποιο κλειστο τσοκ απο το βελτιωμένο κυλινδρο  επειδη ολοι λενε οτι λόγω διευρυμένου αυλού τα

    τσοκ ειναι 1 νουμερο ποιο ανοιχτα απο τις αλλες εταιριες.δηλαδη υποστηριζουν οτι σε ενα κυνηγι που θελεις να κυνηγησεις με το Μ βαζεις το ΙΜ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #425200

    μου κανει εντυπωση οτι δεν χρειάστηκε να βαλεις ποιο κλειστο τσοκ απο το βελτιωμένο κυλινδρο επειδη ολοι λενε οτι λόγω διευρυμένου αυλού τα τσοκ ειναι 1 νουμερο ποιο ανοιχτα απο τις αλλες εταιριες.δηλαδη υποστηριζουν οτι σε ενα κυνηγι που θελεις να κυνηγησεις με το Μ βαζεις το ΙΜ.

    ,Ο διευρημενος αυλος με ενα σωστο τσοκ,σωστα κατασκευασμενο,θα αποδωση στα στανταρ της συσφιξης του στομιου του.Η ανοιχτοτερη τουφεκια απο οτι πρεπει, ειναι προιον λαθος γεωμετριων του τσοκ,η πιο ανοιχτα στομια απο οτι αναγραφουν τα τσοκ ,οπως πολλα απο τα ινβεκτορ-πλας,και οχι οτι ειναι διευρημενος ο αυλος.Η κατανομες που βγαζουν αυτα τα οπλα ειναι σωστα σε διακεννα,και για να εχεις μια καλη αποδωση με ενα ανοιχτο τσοκ,η σωστη κατανομη ειναι must.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    Panagiwtis Vasileiou στις #425334

    samgunner62 wrote:

    Panagiwtis wrote:

    samgunner62 wrote:

    panagiotis wrote:
    Ερωτηση για αυτους που το εχουν με διευρημενους αυλους και τα invector τσοκς.δεν τσεκαρα σε πινακα αλλα απο το πρωι στις κοντινες τουφεκιες ,στο περπατητο αλλα και σε οριακα μακρινες βολες δεν χρειαστηκε να βαλλω πιο σφηκτο τσοκαρισμα απο 5 και 4 αστρα….. και αυτο μαρεσει πολυ..αν και μου φαινεται παραξενο το πως περνω τα μακρινα πουλια αλλα και τα κοντινα δε τα χαλαει η τουφεκια….περιμενω τις αποψεις σας..ευχαριστω.

    Ta ανοικτα τσοκ γενικα δεν εχουν προβλημα να καταβαλλουν και μακρυνα θηραματα,αφου η διαφορα τους στη συγκεντρωση δεν ειναι και τεραστια αφου ο β.κυλινδρος στα 50 μετρα δινει ενα 27% στο κυκλο,ενω η φουλ θα δωσει μολις 14% επιπλεων σε αυτη την αποσταση.Τα σκαγια που θα πανε πανω στο θηραμα θα ειναι τα ιδια σε αριθμο,το κλειστο τσοκ δε θα βαλλει περισσοτερα,αλλα θα υπερεχει πολυ ελαχιστα στη συχνοτητα,υστερα απο πολλες βολες στο μεσο ορο.Τα ινβεκτορ εχουν ανοιχτη τουφεκια,αλλα η κατανομες τους ειναι καλες,ο διευρημενος αυλος τουλαχιστον με 6αρια και χοντρητερα και γομωσεις 34-36 γρααμμαρια δεν παρουσιαζει καποιο πλεονεκτημα,αλλα και δεν υστερη καπου.Θελω και εγω να το δω με ψιλα σκαγια,για να εχω μια καλυτερη εικονα του χρονου,κατι που δεν εκανα,καθως και το μακρυ κωνο,ισως στα ψιλα οντως να υπαρχη κατι. Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    εγω συναδελφε με σκαγια 9ν και 30-32 ργαμμαρια…ειχα τα αποτελεσματα αυτα!

    Δεν αμφιβαλλω καθολου για την ανοιχτη τουφεκια,και για την αποτελεσματικοτητα της. Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    μου κανει εντυπωση οτι δεν χρειάστηκε να βαλεις ποιο κλειστο τσοκ απο το βελτιωμένο κυλινδρο επειδη ολοι λενε οτι λόγω διευρυμένου αυλού τα τσοκ ειναι 1 νουμερο ποιο ανοιχτα απο τις αλλες εταιριες.δηλαδη υποστηριζουν οτι σε ενα κυνηγι που θελεις να κυνηγησεις με το Μ βαζεις το ΙΜ.

     

     

    εμενα να δεις εντυπωση που εκανε!!!και οι περισσοτερες τουφεκιες με 30 γρ. και μερικες με 32. φιλος απο την παρεα πηρε το οπλο να δει αν οντως εχω τα 5+4 αστρα βιδωμενα η τον κοροιδευω!πολυ ευχαριστημενος φιλε και χαιρομαι ιδιαιτερα γιατι ειναι και δωρο….κα ως γνωστον τα δωρα δε πουλιουνται…(σε περιπτωση που δε μου εκανε)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #426386

    Μόλις είδα στο σχετικό topic των αγγελιών  , ότι βγήκε προς πώληση ένα πολύ καλο 525 Classic Light …..

    Πέρα απλό το γεγονός ότι το όπλο είναι σε άριστη κατάσταση, το σημαντικότερο είναι ότι το όπλο είναι απίστευτα γουρλίδικο……!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    George στις #427099

    Kalispera synadelfoi ”kinigoi”. Neo mellos sto forum , neo mellos kai sto club Browning. Kales toyfekies se oloys sas! Auto 5 FN.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    George στις #427108

    Ναι, μου την έκαναν δώρο. Μέχρι τώρα έχω θετική άποψη. Είναι και πολύ βολικό στο καθάρισμα. Έχω την συνθετική 71 πόντους οι συνθετικές που φέρνουν είναι σούπερ μαγκνουμ, εκτός από τις πρώτες που ήρθαν και ήταν μαγκνουμ. Τι θα ήθελες να μάθεις για το όπλο;

    Kalispera synadelfe! lol

    Exw stin katoxi moy apo klironomia toy pappoy tin thryliki Auto 5 FN agora apo belgio ”logo epagelmatos toy kyr’giwrgi” naytikos. Kata kyrio logo kinigw ydrobia ena athlima poli periploko koyrastiko kai epimonotiko , mias kai o topos ston opoion kai katagome kai katikw ”Neapoli Lakwnias” ta perasmata ydrobiwn einai arket,a omws oi kerikes synthikes poy tha eynohsoyn ta poylia na ”katsoyn” , dyskola na einai oi  kataliless! To oplo ayto poy exw mono kai mono poy to epiane sta xeria toy enas anthrwpos thrylos gia tin perioxi oti afora to ydrobio , to kanei eksisoy perisotero symantiko ap’oti pragmati einai! Etsi loipon epi toy thematos  twra tha ithela na to kremasw stin ntoylapa epeidi to oplo san sxedon kainoyrgio kai toson eton den tha ithela na to kataponiso, kai tha ithela na to kratisw san kimilio anamnistiko!!! lol

    Psaxnomai edw kai kairo gia agora neoy oploy kyrios synthetikoy ”plastiko poy leme”….Apo tin mia skeytomai na synexisw tin paradosi me tin nea A5 kai apo tin alli moy exei mpei kai sto mati h Maxus kai h Winchester SX3. Tin Maxus tin exei kolitos filos poy kinigame mazi sto ydrobio kai h apopsi moy einai pws einai ena oplo me para poly kala blitika apotelesmata!

    Tin Winchester Tin exei gnwstos panw apo 30 xronia kinigos kai stin katoxi  toy peripoy 12 opla….apo Beretta , Benelli , Browning , kai mia Winchester sx3 me tin opoia moy eipe oti einai pera gia pera eyxaristimenos se symio na exei kratisei sto psigio ta ypolipa! ” den exei Maxus den exei New A5”

    Tha ithela loipon na se parakalesw na moy dwseis kapoies apanthseis oti afora to oplo soy!

    1) Exei erthei stin ellada h New A5?

    2) Se poia timi kimenete?

    3) Apo klotsima ti leei?

    4) Stis Xamiles toyfekies  i palea A5 exei apsogi simperifora oti afora tin skopeysi px pano ston lago…..omws otan sykoneis to oplo psila logo toy ”fridioy” kampilis poy exei to oplo gia swsti skopeysh xriazete kai ena klik empirias panw sto oplo gia na mhn paei h toyfekia strafi! lol Loipon ti gnwmi exeis panw se ayto to komati toy thematos? epomisei swsth? grhgori?

    Eyxaristw!

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #427128

    1) Exei erthei stin ellada h New A5?

    Καλησπερα Γιωργο, ναι εχει ερθει στην Ελλαδα, σε εκδοση με πλαστικο και ξυλο. Η πλαστικη ειναι σουπερ μαγκνουμ. Η εκδοση με ξυλα ειναι μαγκνουμ.

    2) Se poia timi kimenete?

    Η τιμη της απ’οτι εχω μαθει ειναι περιπου 1600Ευρω αλλα κανουν και ειδικες τιμες μερικα καταστηματα (150-200Ευρω κατω)

    3) Apo klotsima ti leei?

    Δοκιμασα μεχρι και 64 γρ. φυσιγγι και το κλωτσημα ηταν πολυ ανεκτο. Με 32, 34, 36 γρ που δοκιμασα ηταν πολυ καλο το οπλο.

    4) Stis Xamiles toyfekies i palea A5 exei apsogi simperifora oti afora tin skopeysi px pano ston lago

    Δεν την εχω παει για κυνηγι ακομη αλλα λογικα απο τη στιγμη που εχεις δουλεψει πανω σε Αυτο 5 δεν θα εχεις προβλημα ουτε με την καινουργια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    George στις #427130

    George wrote:
    1) Exei erthei stin ellada h New A5?

    Καλησπερα Γιωργο, ναι εχει ερθει στην Ελλαδα, σε εκδοση με πλαστικο και ξυλο. Η πλαστικη ειναι σουπερ μαγκνουμ. Η εκδοση με ξυλα ειναι μαγκνουμ.

    George wrote:
    2) Se poia timi kimenete?

    Η τιμη της απ’οτι εχω μαθει ειναι περιπου 1600Ευρω αλλα κανουν και ειδικες τιμες μερικα καταστηματα (150-200Ευρω κατω)

    George wrote:
    3) Apo klotsima ti leei?

    Δοκιμασα μεχρι και 64 γρ. φυσιγγι και το κλωτσημα ηταν πολυ ανεκτο. Με 32, 34, 36 γρ που δοκιμασα ηταν πολυ καλο το οπλο.

    George wrote:
    4) Stis Xamiles toyfekies i palea A5 exei apsogi simperifora oti afora tin skopeysi px pano ston lago

    Δεν την εχω παει για κυνηγι ακομη αλλα λογικα απο τη στιγμη που εχεις δουλεψει πανω σε Αυτο 5 δεν θα εχεις προβλημα ουτε με την καινουργια.

    Se eyxaristw poly gia thn boithia….tha koitaksw loipon afoy exei erthei to oplo na paw na thn dw kai na thn kratisw sta xeria moy na dw.tin timi tin perimena konta sta 1850…eytyxos loipon einai kali timi.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #427134

    Φίλε Γιώργο καλωσόρισες… αν μπορείς γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες… πέρα ότι είναι στους κανόνες του φόρουμ μας βοηθάει όλους στο να σε διαβάζουμε καλύτερα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #428901

       <b>Μιά ενδιαφέρουσα παρουσίαση του νέου 525,από έναν θαυμαστή τών BRO.</b>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #429504

    Παιδια καλησπερα.Θελω τα φωτα σας για την καραμπινα ενος φιλου.Στα πλαγια της βασης γραφει Α500 και λιγο πιο κατω MC.Στην κανη γραφει τα εξης.SPECIAL STEEL 12 GA SHELLS 23/4″ INVECTOR PATENTS PENDING απ τηνμια πλευρα.Απ την αλλη γραφει BROWNING ARMS COMPANY MORGAN,UTAH & MONTREAL MADE IN BELGIUM-ASSEMBLED IN PORTUGAL.Στην κατω πλευρα της κανης εχει τα εξης νουμερα και γραμματα.1kg 172       12-70         184        και μεσα σε ενα σχημα τα γραμματα PIV επισης εχει τρια τσοκ.

    Το οπλο το εφερε ο πατερας του πριν αρκετα χρονια απο το Βελγιο αλλα δεν κυνηγισε ποτε.Ειναι μεσα στην κουτα του και δεν εχει ριξει ουτε ενα φυσιγγι.Σκεφτεται να το πουλησει.Εαν ξερει καποιος φιλος το μοντελο, χρονολογια κατασκευης,  εμπορικη αξια κι οτιδηποτε αλλο σχετικο θα ημουν ευγνωμων.

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 511 έως 525 (από 637 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων