BROWNING CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 616 έως 630 (από 637 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Browning

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #504826

    Φίλε arnea30, ξεκίνησα πριν 10 και κάτι χρόνια περίπου το κυνήγι με την Α5 του πατέρα μου (από τα τελευταία μοντέλα κάπου τη δεκαετία του ’90). Πολύ βαρύ όπλο (λογικό λόγω ατσάλινης βάσης), all-time classic, με τα δαχτυλίδια τριβής που τα τοποθετούσες ανάλογα με τη γόμωση που έριχνες. Πολλοί κυνηγοί, λόγω και αυτής της ”ιδιοτροπίας” την παράτησαν για τα νεότερα όπλα αερίων.

    Δεν ξέρω το λόγο που θέλεις να αγοράσεις ένα όπλο ελατηρίου, αλλά θα σε συμβούλευα αν δεν είσαι συλλέκτης όπλων και θέλεις μια καλή καραμπίνα να ξεκινήσεις κυνήγι ή σκοποβολή, να κατευθυνθείς στα νεότερα αερίων ή αδράνειας.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    arnea30 στις #504836

    Καλημέρα.

    Έχω μία CRIO αλλά θέλω ένα πιο δυνατό όπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #504884

    Καλησπέρα arnea30. Επειδή έκανες πολύ απότομο γύρισμα (από ‘‘σκέφτομαι να αγοράσω Α5…” σε ”…θέλω ένα πιο δυνατό όπλο από την Crio που έχω”…!!!), ας κάνω λίγο τον ”εξυπνάκια”: τι ακριβώς θα κάνεις με το όπλο και τι εννοείς με τη δύναμη μου αναζητάς; Η magnum καραμπίνα βγάζει 11.500 psi ¨δύναμης¨ και η supermagnum 14.000 psi…

    Για παραπάνω να αγοράσεις ένα τουφέκι σε Springfield 30-06… Εδώ είναι κυνηγετικό site πάντως : )) :whistle:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    arnea30 στις #504900

    :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #504951

    χαχα!! :bye:  :bye:  :bye:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #505019

    Καλημέρα. Έχω μία CRIO αλλά θέλω ένα πιο δυνατό όπλο.

    εννοεις μαλλον οπλο να βγαζει μεγαλυτερη δυναμη-διατρηση στην τουφεκια του , ναι λοιπον υπαρχουν τετοια οπλα , τρομερο οπλο η κριο αλλα παντα υπαρχει καποιος καλυτερος οσο καλος και να εισαι , εχεις κανει ποτε δοκιμες με οπλα ? εχεις ασχοληθεί με τεστ διατρησης και κατανομης-συγκεντρωσης ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    arnea30 στις #505074

    Σωστά.

    Όχι δεν έχω ασχοληθεί.

    Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #505082

    Σωστά. Όχι δεν έχω ασχοληθεί. Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες?

    γραφω παντα  την γνωμη μου και την αποψη μου , με φυσίγγια 70 χιλιοστών λοιπον οι κανες με θαλαμη 2.3/4 η 70 χιλιοστών είναι οι απολυτες νικητριες σε αρχικες ταχύτητες και σε διατρηση , οι κανες αυτές οσο μακραινουν σε μηκος τοσο ανεβαζουν ακομα την διατρηση , αν μαλιστα είναι αχρωμιωτες ακομα πιο καλα , αν μαλιστα είναι τσοκαρισμενες πολύ ακομα πιο καλα , δεν είναι καθολου τυχαιο ότι τα πιο φονικα οπλα εχουν όλα 70 θαλάμες με 76 η 81 εκ κανες και φουλ τσοκ , τιποτα δεν είναι τυχαιο , όλα εξηγούνται , τελειώνοντας να ξαναγραψω ότι στο φιναλε ολο το μυστικο και ολο το εργο δεν είναι στην κανη και στο φυσίγγι αλλα στην τεχνικη που ριχνουμε και στο  απολυτα ραμμενο κοντακι επανω μας , τι να την κανω την κανη του Perazzi η του Cosmi όταν σταματαω στο μπαμ η όταν το οπλο ριχνει ένα μετρο αριστερα και επανω ????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #505161

    Η θέση ότι η πιο μακριά κάννη είναι πιο ”φονική” από την κοντύτερη κι έτσι ένα όπλο 12ga είναι πιο “δυνατό” από ένα άλλο 12ga όπλο (ή έχει καλύτερη διάτρηση) είναι τελείως ξεπερασμένη… Η διάτρηση εξαρτάται από παράγοντες όπως ο αυλός, το τσοκ, η ποιότητα του φυσιγγίου, οι περιβαλλοντικές συνθήκες την ημέρα του κυνηγιού/δοκιμής. Πάντως όχι από το μήκος της κάννης! Όπως έχει πει πάμπολες φορές ο κος Κυπρίδημος, πριν τα πρώτα 50 εκατοστά της κάννης του λειόκαννου, καίγεται όλη η πυρίτιδα, ενώ το μήκος της κάννης σε σχέση με την ταχύτητα των δίνει τιμές πολύ κοντά στο στατιστικό λάθος… Παραπέμπω στα γραφόμενα Ελλήνων ειδικών (για να μη βάλω στην κουβέντα και τους ξένους και με πείτε ξερόλα):

    http://www.ihunt.gr/%CE%9A%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B7-%CE%AE-%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BD%CE%B7

    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΩΝ ΚΑΝΩΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΟΠΛΩΝ

    http://www.oplognosia.com/vlitiki/vlitiki32.php

    http://www.oplognosia.com/vlitiki/vlitiki18.php

    http://www.oplognosia.com/vlitiki/vlitiki17.php

    Πριν λοιπόν κάνει κάποιος πειράματα, ας μάθει λίγη θεωρία, για να ξέρει τι θα ψάξει να βρει σε αυτά τα πειράματα.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #505168

    θα το ξαναγραψω λοιπον γιατι η επαναληψη είναι η μητερα της μαθησης , οι μακριες κανες και ειδικα οι αχρωμιωτες με θαλάμες 70 χιλιοστών είναι οι απολυτες νικητριες βλητικα , σκοπευτικα οσο μακρυτερες τοσο καλυτερα , και το γραφω όχι από διάβασμα στο ιντερνετ αλλα μετα παρα πολλες δοκιμες σε ταχογραφο , βλητικο σταθμο , χαρτονια , βαλιστικο ζελε , βρεγμενους καταλογους και πολλα αλλα , ότι γραφω το εχω δει με τα ματια μου παντα , δεν κανω αντιγραφη -επικολληση διαφορων αρθογραφων , οποιος θελει το δεχεται , οποιος θελει δεν το δεχεται , καλο πασχα ευχομαι και οσοι δεν εχουν οπλο μακρυκαννο ευχομαι να το αποκτησουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #505170

    Δεν πειράζει, ας διαφωνούμε.

    Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση σε όλους εύχομαι  :bye:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    dimitris στις #509764

    καλησπερα στην ομαδα…ειμαι καινουριος κατοχος μια browning auto 5 και δεν μπορω να ριξω τσιχλα…η κανη πανω γραφει 18,4 αυλος.1 αστρο και μηκος 73 cm…τι φισιγγια ριχνουμε με αυτην την κανη?την βοηθεια σας αν μπορειτε…..

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    486
    panos citori στις #513878

    Παιδια καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτισω αν εχετε αντιμετοποισει η ακουσει προβλιματα στα ποζε της browning ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #523331

    Kαλησπέρα  σε όλους  ……

    Θέλω να ρωτήσω για το browning cynergy , αν βγάζει προβλήματα ;  αν είναι αξιόπιστο ;…αν το έχει κάποιος φίλος ας πει την εμπειρία του ……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #523332

    Φίλε μου καλημέρα. Cynergy και προβλήματα είναι μια έννοια που δεν υπάρχει. Το έχω από το 2008 και είναι το καλύτερο Over/under που έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου…αυτή είναι η γνώμη μου. Δεν έχω να γράψω και πολλά … απλά αγόρασέ το !!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 616 έως 630 (από 637 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων