Ηλεκτρονική Ταυτοποίηση – MicroChip Σκύλων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 93 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    952
    Chrisstk στις #246747

    τι γινετε αν καπιος δεν μετακηνει μακρια τον σκιλο του δεν του τοποθετισει m/c?

    θα εφοδιαστούν οι θυροφύλακες με συσκευές ανάγνωσης και θα μας ελέγχουν.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #196267

    τατουαζ ειναι πιο ωραιο , αλλα μετα δεν θα μπορει να βρει δουλεια στο δημοσιο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #246741

    Επίσης λέει πως:

    πλέον οι κυνηγοί έχουνε υποχρέωση να εκπροσωπούνται στις διαδικασίες των αδεσπότων. Λογικό το βρίσκω με τόσα κυνηγόσκυλα να παρατούνται κάθε χρόνο.

    απαγορεύει τις παραστάσεις με συμμετοχή ζώων:

    Μετά αναρωτιώμαστε γιατί δεν πάει μπροστά η οικονομία μας!! Με αυτό το πράγμα κάποιες επιχειρήσεις πρέπει πλέον να κλείσουνε, όπως φυσικά να σταματήσει κάποιες από τις δραστηριότητες του το Αττικό Πάρκο (δεν το υπερασπίζομαι, λέω πως αυτός ο νόμος είναι ενάντιος στην λειτουργία του ως επιχείρηση).

    Στην Αμερική όλα τα πάρκα ζώων έχουνε επιδείξεις των ζώων που έχουνε για να προσελκύουνε κοινό. Στο youtube μπορείτε να δείτε βίντεο από εκπαιδευμένους παπαγάλους με εκατοντάδες άτομα να κοιτάνε από γύρω.

    Μετά μας φταίει η τρόικα…

    Άρθρο 13
    Εξαιρέσεις
    1. Από τις απαγορεύσεις που προβλέπονται στο άρθρο
    12 παράγραφοι 1 και 2 εξαιρούνται οι νομίμως λειτουρ−
    γούντες ζωολογικοί κήποι, τα ενυδρεία, τα καταστήματα
    πώλησης ζώων, τα κέντρα περίθαλψης ειδών άγριας πα−
    νίδας και τα εκτροφεία θηραμάτων, που διέπονται από
    ειδικές διατάξεις, υπό την προϋπόθεση ότι και στους
    παραπάνω χώρους δεν διεξάγονται κάθε είδους παρα−
    στάσεις με τη συμμετοχή ζώων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #246729

    … Οπότε πλέον επανιέλ, κουρτσχαρ, ντρατχαρ, σπρινγκερ, κόκερ και πολλά άλλα δεν θα συμμετέχουνε σε εκθέσεις εκτός και εάν έχουνε πλήρεις ουρές.

    Άλλη μια τεράστια ήττα για την κυνηγετική κυνοφιλία που έχασε φυσικά λόγω της απραξίας της…

    [font=”Comic Sans MS”] Όχι μόνο δεν θα γίνονται δεκτά σε εκθέσεις αλλά απαγορεύεται η κοπή γενικώς. Εδώ τα ζωοφιλικά σωματεία κέρδισαν κατά κράτος, η αντίδραση της ΚΣΕ δεν ήταν σθεναρή αλλά για να λέμε και του "στραβού το δίκιο" ήταν σταγόνα στον ωκεανό, κάτι είπαν… κάτι είπε και οι του ΚΟΕ αλλά κανείς δεν τους έδινε σημασία, ήταν η μειονότητα. Δεν θα το χαρακτήριζα ως απραξία αλλά ως αδυναμία. Σημειώστε πως πολλά από τον νόμο αυτόν είναι εναρμόνιση με τους νόμους των Ε.Κρατών, ε, τό θέμα της κοπής ουρών και αυτιών εκεί το έχουν διαχωρίσει ως: α) για λόγους αισθητικούς και β) προστασίας της υγείας, έτσι σε πολλές χώρες οι σκύλοι εργασίας εξαιρούνται, π.χ. στην Γερμανία και Αυστρία δικαιολογείται η κοπή ουράς αρκεί ο ιδιοκτήτης να έχει άδεια κυνηγίου (και ας μην είναι κυνηγός). [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #196277

    όπως φυσικά να σταματήσει κάποιες από τις δραστηριότητες του το Αττικό Πάρκο (δεν το υπερασπίζομαι, λέω πως αυτός ο νόμος είναι ενάντιος στην λειτουργία του ως επιχείρηση).

    Όχι, νόμος εξαιρεί αυτές τις κατηγορίες,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    952
    Chrisstk στις #196281

    Δλδ. αυτά που γεννούνται άνουρα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #196282

    ωραία, θα περάσω και στην παρανομία τώρα. δε θα έπρεπε να υπάρχει εναλλακτική, ή τουλάχιστον να εξεταστούν εναλλακτικές λύσεις για όσους δε θέλουν το κωλοτσιπ? Αν με πιάσει ο θηροφύλακας (αν και όταν πάρουν τα μηχανάκια) υπάρχει δυνατότητα να πάω στο δικαστήριο και να καταδικαστώ, ώστε μετά να μη μπορώ να δικαστώ πάλι για το ίδιο αδίκημα? Ή εμπίπτει σε εξακολούθηση? Γ@μώ το φασισμό μου!

    Και επειδή δε διαφωνώ για να διαφωνώ, η σκέψη μου είναι ότι στο βιβλιάριο του σκύλου, το οποίο έτσι κι αλλιώς ο ιδιοκτήτης πρέπει να φέρει, θα μπορούσαν να υπάρχουν δυο φωτογραφίες οτυ σκύλου, μια από κάθε πλευρά, λοιπά στοιχέια, ύψος, βάρος κτλ και επί αυτού και ο μοναδικός αριθμός αντιστοίχισης. Στη βάση δεδομένων θα καταχωρούνταν ο αριθμός και οι φωτογραφίες του σκύλου και στον αριθμό θα αντιστοιχιζόταν ο εκάστοτε ιδιοκτήτης. Θα μου πεις "πιο ακριβό να αποθηκεύεις και φωτογραφίες σε βάση δεδομένων", θα σου πω "πιο φτηνό και πιο άμεσο, γιατί δε χρειάζεται να πάρεις μηχανάκια". Σε περίπτωση απώλειας του βιβλιαρίου, η λήψη στοιχείων από τη βάση δεδομένων και η επανέκδοσή του είναι θέμα λεπτών.

    Τώρα βέβαια υπάρχει και η καραμέλα των αδέσποτων, το μόνο επιχείρημα που φάινεται να ευσταθεί, αλλά από την άλλη αν κάποιος θέλει πραγματικά να ξεφορτωθει το σκύλο του, υπάρχουν πολλές λύσεις. Τον παρατάει στην εθνική και τον παταν τα αμάξια, ευθανασία, τον πετάει και στα σκουπίδια αμα λάχει. Γ@μώ το φασισμό μου!

    Edit: προβλέπεται και η παράδοση στο δήμο αν κάποιος δεν το θέλει, οπότε τέλος και με το επιχείρημα των αδέσποτων.

    Edit#2: Μόλις διάβασα σε παράθεση συναδέλφου παραπάνω και για τη μέθοδο της "ιριδοσκόπησης" όπου το Scanner "διαβάζει" την ιριδα του ματιού του σκύλου, που είναι μοναδική για κάθε σκύλο. Ποιος ο λόγος, λοιπόν, να συνεχίζουμε να μιλάμε για τσιπάκια, που έστω και τραβηγμένα μπορούν να αφαιρεθούν και να αλλαχτούν? Υπάρχουν λύσεις φτηνότερες και πιο αποτελεσματικές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #246721

    1) Εάν ο σκύλος δεν φοράει το στόγγυλο μεταλλικό ταμπελάκι για τον αντιλυσσικό εμβολιασμό: πρόστιμο 100 ευρώ.

    2) Εάν ο σκύλος σας χέσει στο πάρκο με τα 100 αδεσπότα και δεν μαζέψετε το σκατό του (των αδεσπότων δεν ενοχλούνε κανέναν) : πρόστιμο 100 ευρώ

    3) αγγελία πώλησης κουταβιών ΧΩΡΙΣ αριθμό ηλεκτρονικής ταυτοποίησης: 300 ευρώ (δεν διευκρινίζει εάν είναι για το έντυπο ή για τον ιδιοκτήτη)

    4) Ελλαδάρα. Πάλι μια οικο-μαλακία φτιάξανε, λες και το έγραψαν κυράτσες. Καλά να πάθουμε αφού είμαστε στα @@ μας.

    [font=”Comic Sans MS”]1) Πραγματικά ηλίθιο, άντε να βάλω περιλαίμιο στα κυνηγόσκυλά μου, ή θα ξεσκίζουν τον λαιμό τους ή θα κουβαλούν και τον θάμνο μαζί τους, είναι δυνατόν να παραμείνει η κονκάρδα;
    2) Κάποτε θα πρέπει να μάθουμε, όμως, πως δεν μας φτέει σε τίποτα ο άλλος που περπατά αμέριμνος στο πεζοδρόμιο και βρίσκεται τ' ανάσκελα και σύσκατος. Προφανώς στα δασάκια των πάρκων να είναι υπερβολή, αλλά από δρομάκια πρέπει να τα μαζεύουμε.
    3) Ο ιδιοκτήτης.
    4) Γιατί Ελλαδάρα; Κυράτσες υπάρχουν παντού. Είπαμε, το μεγαλύτερο τμήμα του νόμου είναι για την εναρμόνιση με τους νόμους των άλλων κρατών. Από την άλλη όμως ήμασταν κυνοφιλικά "χύμα στο κύμα".
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #196289

    @neos_toyfekaleyris Στη Γαλλία πάντως, τουλάχιστον μέχρι πέρσι την άνοιξη που ήμουνα εκεί, επιλέγεις τατουάζ ή τσιπ.

    Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί ανησυχείτε.
    Ούτως ή άλλως το τσιπ είναι υποχρεωτικό εδώ και τουλάχιστον 7 χρόνια στην Ελλάδα, για τους σκύλους.
    Δυο φορές που πέρασα τα σύνορα με αυτοκίνητο με επιπλήξαν στο τελωνείο, γιατί το διαβατήριο των σκύλων δεν είχε… φωτογραφία. Όταν τους είπα πως γράφει "προαιρετικά" αλλά είχε τσιπ… κοιταζόμαστε όλοι με βλέμμα αγελάδας…

    Δυο φορές επίσης που έφερα σκύλο απ' το εξωτερικό με τ' αεροπλάνο κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί μου, ούτε μαζί του, όταν έφτασα στην Ελλάδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #196292

    ανησυχώ γιατί υπάρχει η τάση στη χώρα μας οι βλακείες να μεθοδεύονται και τελικά να δρομολογούνται, ή να αναμασώνται συνεχώς από ηλίθιους πιπιλώντας το μυαλό των υπολοίπων μέχρι να τους χώσουν την ιδέα μέσα. Και στο τέλος οι ημιμαθείς οι οι αποστασιοποιημένοι/βαριεστημένοι που δεν ενδιαφέρονται για να ψάξουν κάτι διαφορετικό, ακούγονται σα φωνές της λογικής ενώ οι υπόλοιποι σα γραφικοί και αντιρρησίες.

    Τα παραπάνω, σε συνδυασμό με την αμάθεια και το φόβο μη χάσει κάποιος τη δουλειά του (εν προκειμένω ο θηροφύλακας) ή υποστεί άλλες κυρώσεις (κυνόφιλος) θα αναγκάσουν ανθρώπους να προβούν σε πράξεις με τις οποίες δε συμφωνούν (πχ τοποθέτηση τσιπ) ή να περιορίσουν την ελευθερία και την ευχαρίστησή τους (πχ μη κατοχή σκύλου για να μην αναγκαστούν βάλουν τσίπ).

    Θέλω να μάθω ποιοι ήταν οι σοφοί που επεξεργάστηκαν τις αποφάσεις, θέλω να μάθω το ποιες εναλλακτικές έπεσαν στο τραπέζι, θέλω να μάθω γιατί επικράτησαν οι ιδέες που επικράτησαν εφόσον δεν παρέχουν πλεονέκτημα έναντι άλλων, θέλω να μάθω πώς εγώ ο νόμιμος θα προστατευτώ απο την αυθαιρεσία που μου επιβάλλουν για νόμο χωρίς να με ρωτήσουν και τέλος θέλω να μάθω ποιος έιναι αυτός που ωφελείται από την όλη διαδικασία, μιας και στην Ελλάδα δεν έχουμε προφανές κέρδος από την αγορά και τοποθέτηση μικροτσίπ, αφού τα εισάγουμε, όπως τα περισσότερα σκουπίδια που σκαταναλώνουμε.

    Edit: και θέλω να μάθω αν όσοι τα χώνουν στο σκύλο τους είναι πεπεισμένοι ότι είναι ουσιαστική προστασία και η βέλτιστη λύση, ή αρκούνται απλά στο ότι δεν τους έχουν σερβίρει άλλη έτοιμη λύση, οπότε τρώνε αυτή λόγω έλλειψης εναλλακτικών

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #196298

    μη κατοχή βιβλιαρίου κυνηγετικού σκύλου ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μετακίνηση του σκύλου: πρόστιμο 300 ευρώ!!

    Υπαρχει ειδικό βιβλιάριο για κατοχή κυνηγετικων σκύλων;κ αν ναι από που το προμηθευόμαστε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #246676

    μη κατοχή βιβλιαρίου κυνηγετικού σκύλου ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μετακίνηση του σκύλου: πρόστιμο 300 ευρώ!!

    Υπαρχει ειδικό βιβλιάριο για κατοχή κυνηγετικων σκύλων;κ αν ναι από που το προμηθευόμαστε;

    [font=”Comic Sans MS”]Το βιβλιάριο υγείας που προμηθεύει ο κτηνίατρος ή το Pet Passport αν πρόκειται να ταξιδέψει εκτός χώρας.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #196307

    ανησυχώ γιατί υπάρχει η τάση στη χώρα μας οι βλακείες να μεθοδεύονται και τελικά να δρομολογούνται, ή να αναμασώνται συνεχώς από ηλίθιους πιπιλώντας το μυαλό των υπολοίπων μέχρι να τους χώσουν την ιδέα μέσα. Και στο τέλος οι ημιμαθείς οι οι αποστασιοποιημένοι/βαριεστημένοι που δεν ενδιαφέρονται για να ψάξουν κάτι διαφορετικό, ακούγονται σα φωνές της λογικής ενώ οι υπόλοιποι σα γραφικοί και αντιρρησίες.

    Οι βλακείες αυτές δεν είναι Ελληνικές, το m/c υπάρχει σε όλο σχεδόν τον κόσμο. Εδώ ήρθε ως "εναρμόνιση". Έχεις κανέναν τέτοιο ηλίθιο που σου πιπιλάει το μυαλό να μας αναφέρεις.

    Τα παραπάνω, σε συνδυασμό με την αμάθεια και το φόβο μη χάσει κάποιος τη δουλειά του (εν προκειμένω ο θηροφύλακας) ή υποστεί άλλες κυρώσεις (κυνόφιλος) θα αναγκάσουν ανθρώπους να προβούν σε πράξεις με τις οποίες δε συμφωνούν (πχ τοποθέτηση τσιπ) ή να περιορίσουν την ελευθερία και την ευχαρίστησή τους (πχ μη κατοχή σκύλου για να μην αναγκαστούν βάλουν τσίπ).

    Δυστυχώς όλοι οι νόμοι μας "αναγκάζουν" να κινούμαστε μέσα σε πλαίσια.

    Θέλω να μάθω ποιοι ήταν οι σοφοί που επεξεργάστηκαν τις αποφάσεις, θέλω να μάθω το ποιες εναλλακτικές έπεσαν στο τραπέζι, θέλω να μάθω γιατί επικράτησαν οι ιδέες που επικράτησαν εφόσον δεν παρέχουν πλεονέκτημα έναντι άλλων, θέλω να μάθω πώς εγώ ο νόμιμος θα προστατευτώ απο την αυθαιρεσία που μου επιβάλλουν για νόμο χωρίς να με ρωτήσουν και τέλος θέλω να μάθω ποιος έιναι αυτός που ωφελείται από την όλη διαδικασία, μιας και στην Ελλάδα δεν έχουμε προφανές κέρδος από την αγορά και τοποθέτηση μικροτσίπ, αφού τα εισάγουμε, όπως τα περισσότερα σκουπίδια που σκαταναλώνουμε.

    Μη ψάχνεις να βρεις τους σοφούς στην Ελλάδα, ο νόμος αυτός είναι νόμος που ισχύει σχεδόν σε όλο τον κόσμο και οι χώρες που δεν τον είχαν εφαρμόσει δεν μπορούν να δεχτούν ή να στείλουν κατοικίδια σε άλλες χώρες. Εδώ ισχύει από το 2003. Όσο για τις εναλλακτικές… πιθανόν να υπάρχουν, αλλά άμα μας τις έστελναν ως νόμο θα τις αποδεχόμαστε ή θα συζητάγαμε για άλλες εναλλακτικές; Πάντως η πρότασή σου για τις φωτογραφίες είναι ανεφάρμοστη. Όσοι σκύλοι είναι μονόχρωμοι ή ομοιόχρωμοι (και ανήκουν στην ίδια φυλή) είναι αδύνατον να τους ξεχωρίσεις από φωτογραφία.

    Edit: και θέλω να μάθω αν όσοι τα χώνουν στο σκύλο τους είναι πεπεισμένοι ότι είναι ουσιαστική προστασία και η βέλτιστη λύση, ή αρκούνται απλά στο ότι δεν τους έχουν σερβίρει άλλη έτοιμη λύση, οπότε τρώνε αυτή λόγω έλλειψης εναλλακτικών

    Εδώ μπορώ να απαντήσω μόνο για τον εαυτό μου. Το πρώτο m/c το έβαλα σε ένα κουτάβι μου που πήγε στο Γιοχάνεσμπουργκ (πριν γίνει Ελληνικός νόμος το 2003) γιατί δεν μπορούσε να ταξιδέψει αλλιώς. Μετά ακολούθησαν άλλα που πήγαν Φινλανδία, Γαλλία, Βέλγιο, Ιταλία και Κύπρο. 3 σκύλοι μου που εισήχθησαν από Σκωτία και Β. Ιρλανδία είχαν m/c. Τέλος όλοι οι σκύλοι μου βρέθηκαν με m/c αφού ταξιδεύουν στο εξωτερικό. Δεν έπαθε κανείς τίποτα, αλλά και πριν τα βάλω είχα τις πληροφορίες μου (από πολλές χώρες) από φίλους εκτοφείς, εκπαιδευτές, εκθέτες, χειριστές, κριτές κλπ όπου οι εμπειρίες τους ήταν αρκετών χρόνων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #246657

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Όχι, νόμος εξαιρεί αυτές τις κατηγορίες,[/font][/size]

    Γιάννη σου απάντησε πιο πάνω ο RIOT

    Άρθρο 13
    Εξαιρέσεις
    1. Από τις απαγορεύσεις που προβλέπονται στο άρθρο
    12 παράγραφοι 1 και 2 εξαιρούνται οι νομίμως λειτουρ−
    γούντες ζωολογικοί κήποι, τα ενυδρεία, τα καταστήματα
    πώλησης ζώων, τα κέντρα περίθαλψης ειδών άγριας πα−
    νίδας και τα εκτροφεία θηραμάτων, που διέπονται από
    ειδικές διατάξεις,[b] υπό την προϋπόθεση ότι και στους
    παραπάνω χώρους [u]δεν διεξάγονται [/u]κάθε είδους παρα−
    στάσεις με τη συμμετοχή ζώων.[/b]

    το Αττικό για παράδειγμα κάνει αυτό ακριβώς (διεξαγωγή παράστασης) με τα δελφίνια. Αυτό πλέον λογικά θα κοπεί.

    όσο για τις κομμένες ουρές που μίλησα με την κτηνίατρο μου είπε πως νομικά είναι καλυμένη όταν κόβει ουρά από νεογνό ημερών εάν πρόκειται να γίνει κυνηγόσκυλο επειδή έτσι συμβάλει στην αποφυγή τραυμάτων. Μόνο σε νεογνά όμως. Σε μεγάλο σκύλο (ακόμη και κυνηγόσκυλο) θα πρέπει να είναι σοβαρός τραυματισμός για να προχωρήσει σε ακρωτηριασμό ουράς. Οπότε όσοι εκτροφείς ήτανε επάνω από τα μωρά στην γέννα μπορούσανε να φροντίσουνε για την σωστή κοπή ουράς για τα κυνηγόσκυλα.

    Για το μικροτσιπ τα έχουμε ξαναπεί. Κι εγώ έχω βάλει στον σκύλο μου και προτρέπω τους πάντες να κάνουνε το ίδιο.

    Όσο για το εάν είναι εναρμόνιση, τα υπουργεία έχουνε βρει την πιπίλα της "αρχής της επικουρικότητας" και τις ευρωπαϊκές οδηγίες τις εφαρμόζουνε όπως θέλουνε, συνήθως χωρίς λογική. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι πλέον το αντιλυσσικό μεταλλικό ταμπελάκι. Δεν υπάρχει περίπτωση να ήταν έτσι γενικευμένα μια τέτοια ρήτρα στην ευρωπαϊκή οδηγία. Το είδαμε το ίδιο τροπάριο και στην εναρμόνιση της νομοθεσίας για τα όπλα όπου άλλα έλεγε η οδηγία και άλλα άσχετα με την οδηγία ψηφίστηκαν τελικά στην Ελλάδα. Ναι συμφωνώ, πως το πνεύμα του νόμου κινείται γύρω από ευρωπαϊκά πλαίσια αλλά τρέχα γύρευε. Δεν βγαίνει άκρη.

    Όσο για την ΚΟΕ και την ΚΣΕ εάν είχανε κάνει 2-3 προσφυγές στο ΣτΕ για το θέμα της κομμένης ουράς πως αποτελεί μέτρο προστασίας των ζώων όπως το Σύνταγμα ορίζει, τότε τι καλά θα μας είχανε λάβει υπόψη τους σε οποιοδήποτε θέμα σχετικά με τα κυνηγόσκυλα. Τώρα είμαστε απλώς στην γωνία και τις αρπάζουμε.

    Για την Γερμανία που ξέρω επιτρέπεται να κοπεί η ουρά υπό την προϋπόθεση πως και οι δύο γονείς του σκύλου είναι κυνηγόσκυλα, και πως ο συγκεκριμένος σκύλος θα χρησιμοποιηθεί στο κυνήγι. Μόνο για αυτό.

    Δυστυχώς η ανοργανωσιά και η αδιαφορία της ΚΣΕ για πρακτικά θέματα συνεχώς επιβαρύνει τον έλληνα ταλαίπωρο κυνηγό. Πλέον ο σκύλος μας πρέπει υποχρεωτικά να φοράει κολλάρο για να κρέμεται η αλουμινένια ταμπελίτσα, πλέον πρέπει να κουβαλάμε στο κυνήγι το ενημερωμένο βιβλιάριο του σκύλου στο τσαντάκι μας (άλλο ένα χαρτί με τις άδειες).

    Όσο για το σκατό στο πάρκο, ναι Γιάννη μου, τα ίδια λέμε. Αυτό εννοούσα, πως στο παρατημένο πάρκο με τις ενέσεις από τα πρεζάκια, εάν σε βλέπει ο γείτονας και σε ρουφιανέψει μπορεί να βρεις τον μπελά σου και να ακουμπήσεις και ένα 100αρικάκι για το γαμώτο. Και αντε να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    panos vouno στις #246653

    Βάσει του νέου νόμου είναι λοιπόν απαραίτητη η Ηλεκτρονική Ταυτοποίηση των σκύλων μας.

    Το κόστος είναι γύρω στο 50άρικο (απ' ό,τι λέγεται στο διαδίκτυο). Η αγορά του μικροκυκλώματος έχει ένα κόστος γύρω στα 12-18 € (μαζί με τη σύριγγα μιας χρήσης).

    * Μπορεί να το εμφυτεύσει μόνος του ο ιδιοκτήτης ενός ζώου (εάν ναι, πως ενημερώνεται η ηλεκτρονική βάση) ή πρέπει να το κάνει κτηνίατρος?
    * Πόσοι από εμάς έχουν προχωρήσει σε αυτή τη διαδικασία?

    και ακόμα:

    * Μπορεί να "απομαγνητισθεί" ή με κάποιον άλλο τρόπο να διαγραφούν τα στοιχεία του?
    * Μπορεί να αφαιρεθεί (με μια μικρή τομή πχ.) και να επαναχρησιμοποιηθεί?
    * Μπορεί να μετακινηθεί και να επιφέρει προβλήματα στο ζωντανό?

    * Υπάρχουν άλλοι τρόποι ανέξοδοι για τους ιδιοκτήτες που θα μπορούσε να γίνει ταυτοποίηση των σκύλων μας (όπως πχ. τα δακτυλικά αποτυπώματα για τους ανθρώπους)?

    και να ρωτησω κατι ρε παιδια! αν ψωφισει το σκιλι τι γινετε με το m/c?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 93 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων