Ηλεκτρονική Ταυτοποίηση – MicroChip Σκύλων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 93 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #196310

    το Αττικό για παράδειγμα κάνει αυτό ακριβώς (διεξαγωγή παράστασης) με τα δελφίνια. Αυτό πλέον λογικά θα κοπεί.

    Συγγνώμη, δεν θυμάμαι αν υπάρχει εισιτήριο στο Αττικό, αν ναι, λογικά θα "κοπούν" τα δελφίνια.

    όσο για τις κομμένες ουρές που μίλησα με την κτηνίατρο μου είπε πως νομικά είναι καλυμένη όταν κόβει ουρά από νεογνό ημερών εάν πρόκειται να γίνει κυνηγόσκυλο επειδή έτσι συμβάλει στην αποφυγή τραυμάτων. Μόνο σε νεογνά όμως. Σε μεγάλο σκύλο (ακόμη και κυνηγόσκυλο) θα πρέπει να είναι σοβαρός τραυματισμός για να προχωρήσει σε ακρωτηριασμό ουράς. Οπότε όσοι εκτροφείς ήτανε επάνω από τα μωρά στην γέννα μπορούσανε να φροντίσουνε για την σωστή κοπή ουράς για τα κυνηγόσκυλα.

    ΟΧΙ, με κεφαλαία για να μην πάρουμε κανέναν στον λαιμό μας. Εγώ μέχρι την περσινή μου γέννα έφερνα τον γιατρό την 2,3 ή 4 ημέρα και τις έκοβε. Τώρα ο νόμος δεν αναφέρει καμία εξαίρεση. Καλώς, κάκιστα αλλά δεν αναφέρει.

    Όσο για το εάν είναι εναρμόνιση, τα υπουργεία έχουνε βρει την πιπίλα της "αρχής της επικουρικότητας" και τις ευρωπαϊκές οδηγίες τις εφαρμόζουνε όπως θέλουνε, συνήθως χωρίς λογική. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι πλέον το αντιλυσσικό μεταλλικό ταμπελάκι. Δεν υπάρχει περίπτωση να ήταν έτσι γενικευμένα μια τέτοια ρήτρα στην ευρωπαϊκή οδηγία. Το είδαμε το ίδιο τροπάριο και στην εναρμόνιση της νομοθεσίας για τα όπλα όπου άλλα έλεγε η οδηγία και άλλα άσχετα με την οδηγία ψηφίστηκαν τελικά στην Ελλάδα. Ναι συμφωνώ, πως το πνεύμα του νόμου κινείται γύρω από ευρωπαϊκά πλαίσια αλλά τρέχα γύρευε. Δεν βγαίνει άκρη.

    Σωστά τα λες, προσωπικά αναφερόμουν στο m/c για την εναρμόνιση προκειμένου να γίνεται η διακίνηση των κατοικίδιων από χώρα σε χώρα. Το ταμπελάκι απλώς ξέμεινε από προηγούμενους (πολύ προ-προ-προηγούμενους) χρόνους. Εδώ που τα λέμε κάποτε ήταν χρήσιμο για τα αδέσποτα που δεν είχαν άλλο τρόπο για να ξέρουν αν το είχαν ξαναμαζέψει για εμβολιασμούς, στα δεσποζόμενα ήταν άχρηστο αφού δεν αποδείκνυε τίποτα (εύκολο να το προμηθευτής) αν ο σκύλος δάγκωνε κάποιον έπρεπε να προσκομιστεί το βιβλιάριο υγείας με το αντιλυσσικό εμβόλιο, γιαυτό και είχε ξεπέσει σαν θεσμός.

    Όσο για την ΚΟΕ και την ΚΣΕ εάν είχανε κάνει 2-3 προσφυγές στο ΣτΕ για το θέμα της κομμένης ουράς πως αποτελεί μέτρο προστασίας των ζώων όπως το Σύνταγμα ορίζει, τότε τι καλά θα μας είχανε λάβει υπόψη τους σε οποιοδήποτε θέμα σχετικά με τα κυνηγόσκυλα. Τώρα είμαστε απλώς στην γωνία και τις αρπάζουμε.
    Όταν φτιάχνεται ένας νόμος καλούνται οι εμπλεκόμενοι φορείς και αφού ενημερωθούν για το πλαίσιο του νόμου κάνουν τις παρατηρήσεις τους και τις προτάσεις τους, αν σε κάποια άρθρα υπάρχουν σοβαρές αντιπαραθέσεις σε κάποια άρθρα θα συζητηθούν άλλως ψηφίζεται στο σύνολό του. Νομίζω (δεν είμαι νομικός) δεν μπορούσαν να κάνουν προσφυγή πριν, η προσφυγή νομίζω πως γίνεται μετά. Πάντως αυτό που ξέρω είναι πως ήσαν η μειονότητα για να μη πω τα μαύρα πρόβατα στις διαβουλεύσεις.

    Για την Γερμανία που ξέρω επιτρέπεται να κοπεί η ουρά υπό την προϋπόθεση πως και οι δύο γονείς του σκύλου είναι κυνηγόσκυλα, και πως ο συγκεκριμένος σκύλος θα χρησιμοποιηθεί στο κυνήγι. Μόνο για αυτό.

    Ίσως είναι πιο πρόσφατο αυτό για τους 2 γονείς. Δεν το είχα ακούσει.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #196321

    κύριε Νικολακόπουλε,

    όταν αναφέρομαι σε ηλιθίους που κάνουν πλύση εγκεφάλου, εννοώ αυτούς που η ολιγωρία των υπολοίπων τους εδωσε δυνατότητα να επηρεάζουν συνειδήσεις και καταστάσεις, μονοπωλώντας τη ροή πληροφοριών και εκμεταλλευόμενοι την άγνοια, την αδιαφορία και το φόβο.

    Όσο για την "εναρμόνιση" με τη μαμά Ευρώπη και άλλα τοιαύτα μοντέρνα, προσωπικά τη γράφω στα παλιά μου παπούτσια, όταν έρχεται σε τέτοιες πρακτικές. Τα μικροτσίπ μας λείψανε δλδ για να γίνουμε Ευρώπη. Δεν είμαι σίγουρος, επίσης για το αν κάποια ευρωπαϊκή οδηγία υποχρεώνει ανεξαρτήτως όλους τους κυνόφιλους, όλων των χωρών να τοποθετούν μικροτσίπ στο σκύλο τους, ακόμα και αν τα ζώα δεν ταξιδεύουν.

    Και μιας και μιλάμε για "ενοποίηση", "διεύρυνση" και "εναρμόνιση", ας θυμηθούμε και τις κουβέντες της Τρίτης Πολίτου της χώρας, στον Πρώτο Πολίτη της χώρας εδώ. Όταν θα υπάρξει εγγύηση ότι τα δικαιώματα και οι ελευθερίες μου δε θα παραβιάζονται από αρχές και εξουσίες είτε γνωστών είτε "περαν των γνωστών και καθιερωμένων", τότε ξανασυζητάμε για τσιπάκια και εναρμονίσεις.

    Εφόσον υπάρχει η μέθοδος της ιριδοσκόπησης, ποιος ο λόγος να βάλω στο σκυλί μου τσιπάκι, που έστω και δύσκολα αφαιρείται ή και αντικαθίσταται?

    Η ερώτησή μου προς τους χρήστες των Rfid chips ήταν αν είναι σίγουροι ότι είναι η βέλτιστη λύση και όχι απλά η μόνη διαθέσιμη. Το ότι έχει θετικά το ξέρω, αλλιώς δε θα τα έβαζε κανείς στο σκύλο του.

    Η προσωπική μου θεώρηση είναι ότι τέτοιου είδους αίσχη γίνονται αποδεκτά μόνο σε διαταραγμένες κοινωνίες, με πρώτη την αμερικάνικη, όπου τσιπάκια βάζουν ήδη σε ενήλικες αλλά και παιδιά, γιατί νιώθουν λέει (άκουσον άκουσον!) πιο προστατευμένοι από την τρομοκρατία! Έτσι και στην Ελλαδίτσα. Πείνα, ανησυχία, παραπληροφόρηση και γενικός αποπροσανατολισμός, ποιος θα κάτσει να ψάξει τι προεκτάσεις έχει το θέμα. Δε βαριέσαι, 50 ευρώ κοστίζει, δωστα να ησυχάσουμε. Τα ίδια και με τις κάμερες, τις βάλανε για την κυκλοφορία αποκλειστικα και υποπροϋποθέσεις, μετα τις χρησιμοποίησαν για να παρακολουθούν κόσμο στις διαδηλώσεις (παραιτήθηκε ο Πρόεδρος και τα μέλη της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων σε ενδειξη διαμαρτυρίας, εδώ το αρχείο της 19-11-2007 με τις παρανομίες που διέπραξε η ίδια η πολιτεία) τώρα που τις συνηθίσαμε λένε να τις αντικαταστήσουν με υψηλής ευκρίνειας, για να διαβάζουν πρόσωπα. Έτσι πάει, το ένα φέρνει το άλλο, μέχρι την επίτευξη του τελικού στόχου.

    τίποτα από τα παραπάνω δεν είπα με διάθεση προσωπικού διαπληκτισμού και ζητώ συγγνώμη για τη μακρυγορία, αλλά είναι μεγαλο το θέμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    952
    Chrisstk στις #246623

    … είναι μεγαλο το θέμα.

    Εμ, δεν είναι?

    Όποιος έχει γνωστό σε Σερβία, Βουλγαρία κλπ. ας μου κάνει μια χάρη, ας μάθει πόσο κοστίζει εκεί το μικροκύκλωμα (πόσο δλδ. το αγοράζουν οι κτηνίατροι) γιατί άκουσα πως πλησιάζει το 1 (ΝΑΙ, ΕΝΑ) ευρώ… Όχι τπτ. άλλο αλλά να ξέρουμε πως καταλήγει σ' εμάς στο 50άρικο…

    Ξαναρώτησα και πιο πάνω: Όταν τα κουτάβια γεννιούνται άνουρα μήπως θα πρέπει να τους κολλάμε "κάτι" προκειμένου να αποφύγουμε τις συνέπειες? ;) :D :D

    Ρε τι πάθαμε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #246603

    chris, εαν γεννηθει ανουρο τοτε θα επιβληθει προστιμο στημ σκυλα για ενδομητριο ακρωτηριασμο ;)

    toufekalevri , φιλε μου το τσιπακι ειναι υποχρεωτικο απο το 2003. τωρα εχουμε 2012 και ανακοινωσανε τις κυρωσεις. δεν συζηταμε το "αν θα βαλουμε τσιπ" , αυτο θεωρειται δεδομενο. τζαμπα το συζηταμε! το κοστος ενος rfid medical tag δεν πρεπει να ειναι πανω απο μισο ευρω, αλλα την διαχειρηση την ανελαβε ο κτηνιατρικος συλλογος (ο οποιος και αργει στις ενημερωσεις, και χρεωνει τα μικροτσιπ υπερβολικα) επισης οι εταιρειες κτηνιατρικων ειδων πουλανε τα σκανερ 180 ευρω τουλαχιστον οποτε ο κτηνιατρος επιθυμει να κανει αποσβεση ( τα δωρα κοπηκανε πλεον απο τις φαρμακευτικες)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    GIANNIS KAR στις #196333

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ Ή ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΩΝ ΕΙΣΠΡΑΞΕΩΝ ΑΠΟ ΤΕΛΗ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΚΤΛ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΤΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΤΟΥΣ. ΑΝ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΜΑΛΟΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΙΚΟ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΤΥΜΠΑΝΟΚΡΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #196361

    τίποτα από τα παραπάνω δεν είπα με διάθεση προσωπικού διαπληκτισμού και ζητώ συγγνώμη για τη μακρυγορία, αλλά είναι μεγαλο το θέμα.

    Το καταλαβαίνω και το αποδέχομαι πλην όμως (απολύτως προσωπική μου γνώμη) η επέκταση ενός νόμου για τα κατοικίδια με την τροπή που της δίνεις δεν είναι του επιπέδου ανωνύμων συζητήσεων σε ένα κυνηγητικό φόρουμ, ίσως να μπορούσες να το συζητήσεις σε κάποιο εξειδικευμένο φόρουμ αν και εγώ τέτοιου είδους συζητήσεις τις κάνω με τους φίλους μου.

    Εφόσον υπάρχει η μέθοδος της ιριδοσκόπησης, ποιος ο λόγος να βάλω στο σκυλί μου τσιπάκι, που έστω και δύσκολα αφαιρείται ή και αντικαθίσταται?

    Παραμένω λοιπόν στο κυρίως θέμα. Για να γίνει καταγραφή και αποθήκευση σε κάποια βάση δεδομένων θα πρέπει να υπάρχουν ιριδοσκόπια (?) σε όλους τους κτηνιάτρους και σε όλους τους ελεγκτές, δηλαδή μηχανήματα πιο ακριβά και πολύ μεγάλου όγκου. Άρα θα είχαν και μεγαλύτερο κόστος καταγραφής δλδ αντί 25-50 θα πληρώναμε (λέω τώρα) 80-100Ε, η εικόνα της ίριδας θα έπρεπε να αντιστοιχούσε σε έναν αριθμό που θα υπήρχε και στο βιβλιάριο του, άρα το μηχάνημα ελέγχου θα διάβαζε εικόνα ίριδας και θα έπρεπε να δίνει αριθμό, δηλαδή θα έπρεπε να είναι "φορτωμένο" με όλους τους κωδικούς όλων των κατοικιδίων όλου του κόσμου. Άντε και θα έβρισκαν ένα πολύ μικρό και πολύ φθηνό μηχάνημα οπότε το κόστος θα ήταν μηδαμινό… ποιος θα μπορούσε να πείσει τον σκύλο ή την γάτα να καθίσει απολύτως ακίνητος με τα μάτια ανοικτά προς το μηχάνημα; Σε μια μικρή έκθεση με 500 συμμετοχές σκύλων θα έπαιρνε μέρες για να ελεγχθούν. Τελικώς μήπως αυτοί που το θέσπισαν δεν είναι και τόσο ηλίθιοι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #246540

    …. αλλα την διαχειρηση την ανελαβε ο κτηνιατρικος συλλογος (ο οποιος και αργει στις ενημερωσεις, και χρεωνει τα μικροτσιπ υπερβολικα) επισης οι εταιρειες κτηνιατρικων ειδων πουλανε τα σκανερ 180 ευρω τουλαχιστον οποτε ο κτηνιατρος επιθυμει να κανει αποσβεση ( τα δωρα κοπηκανε πλεον απο τις φαρμακευτικες)

    [font=”Comic Sans MS”]Ωπ, λάθος πληροφόρηση. Ο Κ.Σ. δεν πουλά και δεν χρεώνει ούτε διαμορφώνει τις τιμές των m/c. Ο Κ.Σ. εισπράττει μέσω του κτηνιάτρου που βάζει το m/c 3Ε με την μορφή παράβολου μόνο και μόνο για να διατηρεί την βάση δεδομένων ενήμερη και να ειδοποιεί σε περίπτωση ευρέσεως κλπ. Επειδή είναι ένας απλός σύλλογος (έστω και επιστημόνων) που δεν ξέρω πόσο θα επιζήσει ή αν θα κάνει σωστά την δουλειά του θεωρώ καλύτερα που πήγε στην αρμοδιότητα του υπουργείου.
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #246473

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Ωπ, λάθος πληροφόρηση. Ο Κ.Σ. δεν πουλά και δεν χρεώνει ούτε διαμορφώνει τις τιμές των m/c. Ο Κ.Σ. εισπράττει μέσω του κτηνιάτρου που βάζει το m/c 3Ε με την μορφή παράβολου μόνο και μόνο για να διατηρεί την βάση δεδομένων ενήμερη και να ειδοποιεί σε περίπτωση ευρέσεως κλπ. Επειδή είναι ένας απλός σύλλογος (έστω και επιστημόνων) που δεν ξέρω πόσο θα επιζήσει ή αν θα κάνει σωστά την δουλειά του θεωρώ καλύτερα που πήγε στην αρμοδιότητα του υπουργείου.
    [/font][/size]

    ουδείς άσφαλτος (α λα άντζελα δημητρίου). Thnx για τις πληροφορίες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #246463

    [size=4][font="Comic Sans MS"]…Για να γίνει καταγραφή και αποθήκευση σε κάποια βάση δεδομένων θα πρέπει να υπάρχουν ιριδοσκόπια (?) σε όλους τους κτηνιάτρους και σε όλους τους ελεγκτές, δηλαδή μηχανήματα πιο ακριβά και πολύ μεγάλου όγκου. Άρα θα είχαν και μεγαλύτερο κόστος καταγραφής δλδ αντί 25-50 θα πληρώναμε (λέω τώρα) 80-100Ε, η εικόνα της ίριδας θα έπρεπε να αντιστοιχούσε σε έναν αριθμό που θα υπήρχε και στο βιβλιάριο του, άρα το μηχάνημα ελέγχου θα διάβαζε εικόνα ίριδας και θα έπρεπε να δίνει αριθμό, δηλαδή θα έπρεπε να είναι "φορτωμένο" με όλους τους κωδικούς όλων των κατοικιδίων όλου του κόσμου.

    για να γίνει η επαλήθευση των στοιχείων, το μηχάνημα δε χρειάζεται να είναι φορτωμένο με κωδικούς. Διαβάζει το μάτι (ή καλύτερα τη μύτη), διαβάζει το αποτύπωμα απο το βιβλιάριο και ταυτοποιεί. Εναλλακτικά, μπορεί να συνδεθεί ασύρματα με τη βάση δεδομένων και να επαληθεύσει, ή να αποθηκεύσει τα στοιχεία και να τα ελέγξει κάποιος αρμόδιος στη λήξη της βάρδιας του θηροφύλακα. Ο ιδιοκτήτης είναι αντιστοιχισμένος στην ίριδα ή το ρινικό αποτύπωμα, και ο κωδικός υπάρχει απλά για λόγους ευκολίας στη διαχείριση.

    Ενδεχομένως και αυτά που προτείνω να εγείρουν παρόμοια ζητήματα με τα rfid, που σε δε μπορώ να δω τώρα. Δεν είμαι απόλυτα εξοικειωμένος αυτές τις τεχνολογίες, ούτε ειδικός στο σχεδιασμό όλων των συστημάτων ασφαλείας. Υπαρχουν όμως ειδικοί όπως υπαρχουν και λύσεις. Ακόμα και λίγο ακριβότερες να είναι, είναι λύσεις που παρέχουν πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια από οποιοδήποτε αφαιρούμενο chip.

    Τώρα το άλλο με την ανωνυμία δεν το κατάλαβα ακριβώς, αν κάποιος το επιθυμεί, μπορώ να δημοσιεύσω τα στοιχεία μου, αν και προτιμώ να μην το κάνω σε δικτυακούς τόπους.

    Δεν προσπαθώ να αλλάξω τα μυαλά κανενός, ούτε να πληροφορήσω όποιον δεν ενδιαφέρεται. Προσπαθώ μόνο να προστατέψω τον εαυτό μου και όσους έχουν τις ίδιες αποψεις, το περιεχόμενο των οποίων απαξιώνεται στην πράξη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #196434

    Τώρα το άλλο με την ανωνυμία δεν το κατάλαβα ακριβώς, αν κάποιος το επιθυμεί, μπορώ να δημοσιεύσω τα στοιχεία μου, αν και προτιμώ να μην το κάνω σε δικτυακούς τόπους.

    Όχι δεν ζήτησα να δημοσιεύσεις τα στοιχεία σου, είπα πως συζητήσεις κάποιου επιπέδου δεν γίνονται μεταξύ ανωνύμων και όχι στον κατάλληλο τόπο. Πάντως τις απόψεις σου τις διάβασα με προσοχή.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    Ανώνυμος στις #196997

    [font="Arial"]

    καλησπερα θαθελα να προσθεσω στην συζητηση οτι οσον αφορα το κοψιμο της ουρας

    οι Γαλλοι ,Ισπανοι , Ιταλοι εκτροφεις επανιελ μπρετον εκθετουν οπως μου αναφερουν

    ατομα της φυλης αυτης σε εκθεσεις μορφολογιας και αγωνες ικανοτητων κανονικα

    και δεν λαμβανουν υποψιν τους τον Ευρωπαικο νομο περι ουρας.

    αραγε το ελληνικο αντιστοιχο κλαμπ φυλης εχει τοποθετηθει περι του νεου νομου ?

    Μπλεκ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    CHRISTOS στις #198314

    Γεια χαρά σε όλους,
    Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση…Οι τιμές, που ποικίλουν όπως βλέπω, αφορούν το κόστος του chip και το κόστος της τοποθέτησης τους(και οποιοδήποτε άλλο κόστος υπάρχει μέσα στην τιμή)…Μπορούμε να προμηθευτούμε τα microchip id απ' όπου νομίζουμε ότι είναι φθηνότερα και να πάμε να τα τοποθετήσουν οι κτηνίατροι με μικρότερο κόστος λογικά ή αναγκαστικά πρέπει να το αγοράσουμε από τον κτηνίατρο ????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #198317

    οχι.
    τσιπάκια πουλάνε και βάζουνε μόνο οι κτηνίατροι.
    πάρε τηλέφωνο όσους παραπάνω μπορείς και ρώτα το κόστος. Οι τιμές παίζουνε από 30 έως 50 ευρώ. Βάλτο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δεν είναι και κανένα τραγικό ποσό σε σχέση με τα έξοδα συντήρησης του σκύλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    CHRISTOS στις #241814

    οχι.
    τσιπάκια πουλάνε και βάζουνε μόνο οι κτηνίατροι.
    πάρε τηλέφωνο όσους παραπάνω μπορείς και ρώτα το κόστος. Οι τιμές παίζουνε από 30 έως 50 ευρώ. Βάλτο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δεν είναι και κανένα τραγικό ποσό σε σχέση με τα έξοδα συντήρησης του σκύλου.

    Ευχαριστώ για την απάντηση,

    απλά το θέμα είναι πως το κόστος είναι από 30 με 50 ανά σκύλι???θα ρωτήσω σίγουρα, γιατί έχω βρεί από εξωτερικό τέτοια microchips σε πολύ καλή τιμή,οπότε αν γίνεται με δικά μας αγoρασμένα microchips να τα βάλει ο κτηνίατρος,πιστεύω το κόστος θα είναι πολύ μικρότερο.
    Όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενο post, αν οι κτηνίατροι τα αγοράζουν σε τιμές κάτω των 5 ευρώ και τα πουλάνε πολύ παραπάνω,τότε υπάρχει ένα θέμα.Σίγουρα θα βάλω στα σκυλιά μου και σίγουρα,όπως ο καθένας μας, θα ψάξει να βάλει με το χαμηλότερο κόστος.

    Φιλικά Χρήστος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    panos vouno στις #241787

    Βάσει του νέου νόμου είναι λοιπόν απαραίτητη η Ηλεκτρονική Ταυτοποίηση των σκύλων μας.

    Το κόστος είναι γύρω στο 50άρικο (απ' ό,τι λέγεται στο διαδίκτυο). Η αγορά του μικροκυκλώματος έχει ένα κόστος γύρω στα 12-18 € (μαζί με τη σύριγγα μιας χρήσης).

    * Μπορεί να το εμφυτεύσει μόνος του ο ιδιοκτήτης ενός ζώου (εάν ναι, πως ενημερώνεται η ηλεκτρονική βάση) ή πρέπει να το κάνει κτηνίατρος?
    * Πόσοι από εμάς έχουν προχωρήσει σε αυτή τη διαδικασία?

    και ακόμα:

    * Μπορεί να "απομαγνητισθεί" ή με κάποιον άλλο τρόπο να διαγραφούν τα στοιχεία του?
    * Μπορεί να αφαιρεθεί (με μια μικρή τομή πχ.) και να επαναχρησιμοποιηθεί?
    * Μπορεί να μετακινηθεί και να επιφέρει προβλήματα στο ζωντανό?

    * Υπάρχουν άλλοι τρόποι ανέξοδοι για τους ιδιοκτήτες που θα μπορούσε να γίνει ταυτοποίηση των σκύλων μας (όπως πχ. τα δακτυλικά αποτυπώματα για τους ανθρώπους)?

    να παραθεσω και εγω οτι βρικα στο διαδυκτιο
    http://www.greenpage.gr/nomothesia_adespota_katoikidia%5B1%5D.doc

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 93 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων