ΟΠΛΟΚΙΒΩΤΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 71 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Rallos στις #242473

    Μια χαρα!
    Εγω εκανα αυτον ).push({});

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #242470

    Μια χαρα!
    Εγω εκανα αυτον [url=”http://imageshack.us/photo/my-images/7/40598641.jpg/”%5D%5Bimg%5Dhttp://img7.imageshack.us/img7/4945/40598641.th.jpg%5B/img%5D%5B/url%5D

    δεν προσφερει και πολλα απο πλευρας ασφαλειας αλλα οπως λες και εσυ γλιτωσα τη μουρμουρα….. :blink:

    [font=”Comic Sans MS”]H σφεντονα ειναι ολα τα λεφτα!!!!!! :lol:[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #242458

    Μια χαρα!
    Εγω εκανα αυτον [url=”http://imageshack.us/photo/my-images/7/40598641.jpg/”%5D%5Bimg%5Dhttp://img7.imageshack.us/img7/4945/40598641.th.jpg%5B/img%5D%5B/url%5D

    δεν προσφερει και πολλα απο πλευρας ασφαλειας αλλα οπως λες και εσυ γλιτωσα τη μουρμουρα….. :blink:

    πολυ ομορφο να το χερεσαι.. :lol: :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #242394

    Πολύ όμορφη γωνιά έκανες Λευτέρη.
    Ξεχωρίζει και η υπετροφική κυρία (81 cm :blink: )

    Εγώ αγόρασα πρόσφατα αυτό:

    [url=”http://imageshack.us/photo/my-images/820/010320121432.jpg/”%5Dleonhellas1%5B/url%5D

    [url=”http://imageshack.us/photo/my-images/853/030320121435.jpg/”%5Dleonhellas%5B/url%5D

    Πολυ καλη επιλογη! Περισσοτερη ουσια απο πλευρας ασφαλειας που ειναι και το ζητουμενο αλλωστε :lol:

    ΥΓ Ειναι ψηλη και χοντρη αλλα εχει κρυφες τις χαρες! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #242393

    [b][font=”Comic Sans MS”][size=4]H σφεντονα ειναι ολα τα λεφτα!!!!!! :blink:[/size][/font] [/b]

    Δεν θα μπορουσε να λειπει το πρωτο μου οπλο….. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #198867

    [indent]


    Αυτό είναι το οπλοκιβώτιο που φυλάω τα μωρά μου. Μέχρι 10 η χωρητικότητά του και ελπίζω να το γεμίσω κάποια στιγμή.
    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #198871

    Αν επιτρέπεται πόσο κοστίζουν αυτά παιδιά και από που αγοράστηκαν?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #240000

    Αν επιτρέπεται πόσο κοστίζουν αυτά παιδιά και από που αγοράστηκαν?

    Το γράφω πιό πάνω τιμή καταλόγου 465 € και με την έκπτωση το πήρα 420 € από το κατάστημα Leon Hellas στο Χαλάνδρι με παράδωση στο σπίτι μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    fountou στις #198882

    Σημερα παρηγγειλα το HS-600SC της TECHNOMAX . Κατεληξα σε αυτο λογω επαρχιας θα μου το φερει τοπικος κλειδαρας στο σπιτι ,τελικη τιμη με παραδοση 518ε.Πεμπτη με Παρασκευη το περιμενω να σας πω εντυπωσεις και να βαλω φωτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Vito στις #236910

    Σημερα το πρωι περασα απο ΤΑ να παραλαβω αδεια αγορας και ρωτησα πληροφοριακα αν προβλεπεται δηλωση υπαρξης χρηματοκιβωτιου.
    Η απαντηση ηταν πως δεν προβλεπεται κατι τετοιο, πλην ομως, η αγορα του εναι και πρακτικα ενδεδειγμενη αλλα και σιγουρα σε περιπτωση διαρηξης θα "πεσω στα μαλακα".

    Υ.Γ. επειδη πολλα γινονται το εχω βγαλει φωτο κι εχω φυλαξει και το τιμολογιο αγορας :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #236908

    Σημερα το πρωι περασα απο ΤΑ να παραλαβω αδεια αγορας και ρωτησα πληροφοριακα αν προβλεπεται δηλωση υπαρξης χρηματοκιβωτιου.
    Η απαντηση ηταν πως δεν προβλεπεται κατι τετοιο, πλην ομως, η αγορα του εναι και πρακτικα ενδεδειγμενη αλλα και σιγουρα σε περιπτωση διαρηξης θα "πεσω στα μαλακα".

    Υ.Γ. επειδη πολλα γινονται το εχω βγαλει φωτο κι εχω φυλαξει και το τιμολογιο αγορας :lol:

    AN ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΠΛΟΒΑΣΤΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΤΥΧΟΝ "ΑΠΩΛΕΙΕΣ" ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΤΟ ΟΠΛΟΥ "ΣΠΑΣΜΕΝΟΥ" ΣΕ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #236894

    Σημερα το πρωι περασα απο ΤΑ να παραλαβω αδεια αγορας και ρωτησα πληροφοριακα αν προβλεπεται δηλωση υπαρξης χρηματοκιβωτιου.
    Η απαντηση ηταν πως δεν προβλεπεται κατι τετοιο, πλην ομως, η αγορα του εναι και πρακτικα ενδεδειγμενη αλλα και σιγουρα σε περιπτωση διαρηξης θα "πεσω στα μαλακα".

    Υ.Γ. επειδη πολλα γινονται το εχω βγαλει φωτο κι εχω φυλαξει και το τιμολογιο αγορας :lol:

    Δεν παίρνουμε ποτέ προφορικά πληροφορίες για τόσο σημαντικά θέματα.
    Γραπτή ερώτηση με αριθμό πρωτοκόλου :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    sotmav στις #200299

    είμαι κυνηγός με ευχέρεια στις κατασκευές. με τα περισσότερα από αυτά που λέτε συμφωνώ.

    μια κλοπή στο σπίτι μου ηταν η αφορμη να αναζητήσω τροπο φύλαξης του όπλου μου.

    μια απλη έρευνα αγοράς για κάποιον που εχει μια σχετική πείρα δείχνει πως οπλοκιβωτιο σημαίνει τσίγκινος φωριαμός με λιγο προσεγμένη κλειδαρια.

    εγώ απογοητεύτηκα απο την ερευνα και αποφάσισα να τον φτιαξω μόνος μου. και το εφτιαξα ακριβώς όπως το χρειαζόμουν(πιο βαρύ πιο ασφαλές, στις διαστάσεις του όπλου μου, στο χρώμα που επιθυμούσα κτλ), και το εχω επιπλο πλεον στο σαλονι μου. απο τοτε εχω προμηθευσει σχεδον ολη την κυνηγετικη μου παρεα με αντιστοιχα οπλοκιβωτια.

    το δικό μου σας το δείχνω στη φωτογραφία. όποιος ενδιαφερετε μπορει να επισκευθει το website μου στην διευθυνση http://www.theorangehat.gr.gg η να με πάρει τηλέφωνο στο νούμερο 6947215022.

    μπορώ να σας φτιάξω ένα αντίστοιχο με το δικό μου για 3 όπλα με κόστος 250 ευρώ είτε να σας βοηθήσω να φτιάξετε το δικό σάς αν πιάνουν τα χέρια σάς

    Visit My Website

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    sotmav στις #200787

    περισσότερα οπλοκιβωτια κατασκευής μου.
    http://www.theorangehat.gr.gg για 3 όπλα 250 ευρώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    sotmav στις #201159

    Χαίρεται.
    Με αφορμή τις 2 προηγούμενες αναρτήσεις μου και εξ αιτίας τηλεφωνημάτων που έχω δεχτεί θα ήθελα να καταθέσω την άποψη μου σχετικά με τα Οπλοκιβώτια. Να διευκρινίσω, όχι την άποψη μου για τα δικά μου, τις ιδιοκατασκευες του καθενός ή τα έτοιμα, αλλά την γενική μου τοποθέτηση για το θέμα φύλαξης

    Κατ αρχάς το όπλο από την φύση του χρήζει ιδιαίτερης αντιμετώπισης στο θέμα φύλαξης, αλλά εμείς οι ίδιοι ξέρουμε ποιος είναι ο «δικός μας» λόγος για τον οποίο πρέπει να προστατεύουμε το όπλο μας? Και το τοποθετώ έτσι γιατί ανάλογα με τις υποκειμενικές μας ανάγκες πρέπει να ψάξουμε να βρούμε την οικονομικά βέλτιστη λύσης φύλαξης.

    Όλοι αναφέρονται στις κλοπές. Η γνώμη μου είναι πως οι κλοπές δεν είναι το μείζον πρόβλημα, ή τουλάχιστον δεν είναι πρόβλημα έτσι όπως τοποθετείται από τους πωλητές κυνηγητικού εξοπλισμού και την αστυνομία. Αν οι κλοπές ήταν πρόβλημα τότε όλα τα Οπλοκιβώτια που θα πωλούνταν θα είχαν εξαιρετικά χαρακτηριστικά ασφάλειας και το κόστος τους θα κυμαίνονταν στην σφαίρα των μερικών χιλιάδων ευρώ.

    Για μένα οι λόγοι που πρέπει κάποιος να αναζητήσει τρόπο φύλαξης του όπλου του κατά σειρά προτερεοτητος είναι οι εξής
    1 τα παιδιά
    2 οι κλοπές
    3 η φύλαξη σε ιδανικές για το όπλο συνθήκες.
    4 η αξία του όπλου

    Και εξηγώ τις παραμέτρους.
    1 Για μένα ο σημαντικότερος λόγος φύλαξης του όπλου σε ασφαλές μέρος είναι η ύπαρξη παιδιών στον χώρο ή γενικότερα ατόμων που η επαφή τους με τα όπλα μπορεί να φέρει καταστροφικά αποτελέσματα (πχ σύζυγος ανίδεη με το αντικείμενο ή ένας γεροντότερος που τα χει χαμένα ή κάποιος συγκάτοικος με ασταθή ψυχική συμπεριφορά). Κάτι τέτοιο δεν απαιτεί βεβαία ύπαρξη θωρακισμένου ερμαρίου αλλά επιβεβαιώνει την ανάγκη ύπαρξης «ειδικού μη προσβασημου χώρου».

    2 Για τις κλοπές η γνώμη μου είναι πως οι περισσότεροι από εμάς κινδυνεύουμε παρά πολύ από «τυχαία» κλοπή με σκοπό τα άμεσα εμπορεύσιμα αντικείμενα του σπιτιού μας. Πολύ λίγες και εξαιρετικά ιδιαίτερες είναι οι περιπτώσεις που κάποιος ιδιοκτήτης όπλου γίνεται στόχος κλοπής εξ αιτίας του όπλου του. Συνήθως το όπλο αποτελεί παράπλευρη απώλεια επειδή ο κλέφτης έτυχε να πέσει πάνω του. Έτσι αρκεί να αποτρέψουμε τον κλέφτη από το να έρθει σε τυχαία επαφή με το όπλο μας, ή ακόμα και αν έρθει τελικά σε επαφή να του δημιουργήσουμε τόσα εμπόδια που είτε να μην έχει το χρόνο να ασχοληθεί, είτε να μην έχει τον εξοπλισμό να το κάνει. Εδώ πρέπει να συνυπολογίσουμε στις παραμέτρους ασφάλειας του ευρύτερου χώρου μέσα στον όποιον βρίσκεται τοποθετημένο το όπλο μας, για παράδειγμα ένα σύγχρονο διαμέρισμα με διασυνδεμένο συναγερμό, σύγχρονα κουφώματα ασφάλειας και θωρακισμένη πόρτα σε «οικογενειακή» πολυκατοικία απαιτεί λιγότερη ασφάλεια οπλοκιβωτίου σε σχέση με ένα αντίστοιχο σπίτι με «φτωχότερα» χαρακτηριστικά ασφάλειας.

    3 Για τις συνθήκες αποθήκευσης του όπλου η γνώμη μου είναι η εξής. Οι περισσότεροι από εμάς τοποθετούν τα όπλα είτε σε μια ντουλάπα ρούχων είτε σε έναν βοηθητικό αποθηκευτικό χώρο του σπιτιού. Σε αυτές τις περιπτώσεις είμαστε ανάπαυσα ώρα και στιγμή αντιμέτωποι με τους κινδύνους των προηγούμενων παραγράφων αφενός και αφετέρου ταλαιπωρούμε το όπλο μας. Το όπλο λερώνει τα ρούχα, το όπλο χτυπιέται από τα πέριξ του όπλου αποθηκευμένα αντικείμενα και τέλος το όπλο κινδυνεύει από την υγρασία (τα σημεία που αντιμετωπίζουν υγρασία σε ένα σπίτι είναι συνήθως οι ντουλάπες, το πατάρι πάνω από το μπάνιο και τα ντουλάπια της κουζίνας όπου και συνήθως το τοποθετούμε). Έτσι πιστεύω είναι αναγκαίο να εξασφαλίσουμε ένα σημείο μέσα στο σπίτι μας με ιδανικές συνθήκες αποκλειστικά για την τοποθέτηση και φύλαξη του όπλου μας.

    4 Η αξία του όπλου μας είναι ένας παράγοντας που κυρίως θα μας προσδιορίσει το κόστος φύλαξης. Γιατί κατά την γνώμη μου όσο μεγαλύτερη αξία έχει ένα όπλο τόσο ακριβότερο και ασφαλέστερο οπλοκιβώτιο χρειάζεται. Όχι για να είναι απαραβίαστο, αλλά για να καθυστερήσει όσο περισσότερο γίνεται μια κλοπή.

    Και εδώ θα παραθέσω μερικά βιντεακια τα όποια θα σας πουν τις αλήθειες που δεν σας λένε οι πωλητές.

    Αλήθειες από αμερικανό πωλητή
    Ο πωλητής αναφέρετε μόνο σε ακριβά Οπλοκιβώτια, αλλά αξίζει να δείτε τι θεωρεί πως παίζει ρόλο στην ασφάλεια και τι όχι, και μετά κάντε μια απλή σύγκριση με τους δικούς μας πωλητές που ακόμα και την εσωτερική μοκέτα την προσμετρούν στις διατομές

    Παραβιαση1

    Παραβιαση2

    Παραβιαση3

    Παραβιαση4

    Ελπίζω να βοήθησα όποιον ενδιαφέρετε να αγοράσει τέτοιου είδους προϊόντα, και να μην απογοήτευσα αυτούς που το έχουν ήδη αγοράσει

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 71 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων