χωρες κατασκευης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #197356

    Βαγγελη ,εννοεις τα κολληταρια μας που βρισκονται στην ανατολη?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #244223

    Βαγγελη ,εννοεις τα κολληταρια :D μας που βρισκονται στην ανατολη?

    Δυστυχως αυτους εννοει :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #197412

    Για τις breda τιποτα κανεις???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    volonero στις #243735

    [font=”Comic Sans MS”]Κάποτε ,δεν πάνε πολλά χρόνια πίσω,αποφάσισα να ασχοληθώ με την αγορά ενός όπλου.Όντας άσχετος ξεκίνησα ψάχνοντας στους σχετικούς καταλόγους από τα περίπτερα και από το Ιντερνετ.Να μην ξεχάσω πως αυτή η αναζήτηση με οδήγησε και στο e-Artemis.Για να μην πολυλογώ αφού είδα κάποια μοντέλα στο χαρτί,είπα να πάω σε μερικά μαγαζιά για να "πιάσω" και να επωμίσω μερικά απ'αυτά. Στο πρώτο μαγαζί που πήγα (Κεντρικό,μεγάλου προαστιού), έτυχε ο ιδιοκτήτης να είναι και εισαγωγέας μιας συγκεκριμένης φίρμας. Αφού με συνοπτικές διαδικασίες αππορρίψαμε τις δικές μου επιλογές μου πρότεινε κάποιο από τα μοντέλα που αυτός εισήγαγε.Θα μου πεις :Λογικό. Ναι αλλά το αστείο της υπόθεσης ήταν όταν τον ρώτησα:Ρε φίλε Τι προέλευσης είναι αυτά τα όπλα;;; Ακόμα θυμάμαι το ύφος του και γελάω .Μιλάμε για τον τέλειο ηθοποιό, μου λέει με περισσό στόμφο:Τσεχία φυσικά!!!!! :P :P :P Τελικά ήταν Χαϊβάν τουφέκ. Αλλά ρε φίλε γιατί δεν το λες;;;Αφού μόλις το πιάσω στα χέρια ,θα το δω,το γράφει επάνω!Γιατί πας να με κοροϊδέψεις;;; Από τότε δεν αγόρασα από το μαγαζί του ούτε σφαιράκια για το αεροβόλο :P [/font]

    Υ.Γ Δεν ήταν CZ USA :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #243732

    Για τις breda τιποτα κανεις???

    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ALTAIR ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    volonero στις #197536

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #243269

    ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΑ ΙΑΠΟΝΙΚΑ ΑΤΣΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΚΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΜΑΙ ΤΟ ΑΤΣΑΛΙ ΓΕΝΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΤΣΑΛΙ ΤΟΝ ΣΠΑΘΙΩΝ ΚΑΤΑΝΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΙΔΙΕΤΕΡΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΒΟΡΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΔΥΣΤΙΧΟΣ ΤΑ ΙΑΠΟΝΙΚΑ ΠΛΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΟΙΑ ΜΕ ΜΙΚΡΙ ΔΙΑΡΚΙΑ ΖΟΗΣ ΑΠΟ ΦΤΙΝΑ ΥΛΙΚΑ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΕΥΡΟΠΑΪΚΑ. :P

    Πανο, πιστευω οτι η συγχρονη τεχνολογια και οι εξειδικευμενες μεθοδοι χυτευσης επιτρεπουν σε καθε εταιρεια να κατασκευασει υψηλης ποιοτητας ατσαλι για καθε χρηση. Δεν νομιζω οτι εκει ειναι το προβλημα. Το προβλημα ειναι στις προδιαγραφες που θετει η κατασκευαστρια εταιρεια οπλων. Δηλαδη στο τι ατσαλι θα ζητησει να της φτιαξουν. Δεν φτιαχνουν αυτες το ατσαλι Εκει παιζει ολο το μαλλι! Βεβαια τωρα που ολοι φτιαχνουν οπλα με CNC αναγκαστικα αγοραζουν καλο ατσαλι αλλα ποτε δεν ξερεις….

    Οσο για τα Ιαπωνικα ατσαλια και τα Ιαπωνικα οπλα, να ξερεις οτι η Ιαπωνια δεν εχει τραπεζα δοκιμων….Τα οπλα τα σφραγιζουν οι ιδιοι και μαλιστα σε μεγαλυτερες απο τα Ευρωπαικα δεδομενα, πιεσεις και ο λογος τους ειναι υπογραφη. Τοσο για την Ευρωπη οσο και για την μεγαλυτερη και ποιο ανταγωνιστικη αγορα του κοσμου, τις ΗΠΑ, οπου τα Ιαπωνικα οπλα εχουν το μεγαλυτερο κομματι της αγορας!

    ΥΓ Το ατσαλι που φτιαχνονται τα σοβαρα katana λεγεται Tamahagane και δεν κανει για ντουφεκια :P Ειναι πολυ εξωτικο υλικο, δυσκολο στην παρασκευη και τα ξιφη που προκυπτουν απο αυτο, με αποφαση της Ιαπωνικης κυβερνησης, για ευνοητους λογους, ΔΕΝ εξαγωνται!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #243257

    Πανο, πιστευω οτι η συγχρονη τεχνολογια και οι εξειδικευμενες μεθοδοι χυτευσης επιτρεπουν σε καθε εταιρεια να κατασκευασει υψηλης ποιοτητας ατσαλι για καθε χρηση. Δεν νομιζω οτι εκει ειναι το προβλημα. Το προβλημα ειναι στις προδιαγραφες που θετει η κατασκευαστρια εταιρεια οπλων. Δηλαδη στο τι ατσαλι θα ζητησει να της φτιαξουν. Δεν φτιαχνουν αυτες το ατσαλι Εκει παιζει ολο το μαλλι! Βεβαια τωρα που ολοι φτιαχνουν οπλα με CNC αναγκαστικα αγοραζουν καλο ατσαλι αλλα ποτε δεν ξερεις….

    Οσο για τα Ιαπωνικα ατσαλια και τα Ιαπωνικα οπλα, να ξερεις οτι η Ιαπωνια δεν εχει τραπεζα δοκιμων….Τα οπλα τα σφραγιζουν οι ιδιοι και μαλιστα σε μεγαλυτερες απο τα Ευρωπαικα δεδομενα, πιεσεις και ο λογος τους ειναι υπογραφη. Τοσο για την Ευρωπη οσο και για την μεγαλυτερη και ποιο ανταγωνιστικη αγορα του κοσμου, τις ΗΠΑ, οπου τα Ιαπωνικα οπλα εχουν το μεγαλυτερο κομματι της αγορας!

    ΥΓ Το ατσαλι που φτιαχνονται τα σοβαρα katana λεγεται Tamahagane και δεν κανει για ντουφεκια :P Ειναι πολυ εξωτικο υλικο, δυσκολο στην παρασκευη και τα ξιφη που προκυπτουν απο αυτο, με αποφαση της Ιαπωνικης κυβερνησης, για ευνοητους λογους, ΔΕΝ εξαγωνται!

    +1000

    Έτσι ακριβώς είναι. Η ποιότητα του ατσαλιού (περιεκτικότητα σε άνθρακα) παίζει ρόλο, όμως η τεχνοτροπία κατασκευής και οι προδιαγραφές που θέτει η εταιρία παίζουν ακόμη μεγαλύτερο.

    Στην παρακάτω λίστα, φαίνονται οι μεγαλύτερες εταιρίες κατασκευής ατσαλιού στον κόσμο. Οι περισσότερες είναι Κινέζικες. Οι Κινέζοι όμως (μέχρι τώρα και παρά την μακραίωνη σχέση τους με την πυρίτιδα), δεν κατάφεραν να δώσουν στην παγκόσμια αγορά, ένα σοβαρό και αξιόπιστο όπλο. Ένα όπλο τέλος πάντων το οποίο να αφήσει εποχή… Αντιθέτως, τα όπλα τους έχουν την ίδια αξία (στην συνείδηση των αγοραστών/χρηστών) με τα παιχνίδια του Jumbo…

    Λίστα κατασκευαστών ατσαλιού

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #197929

    καλησπερα σας
    οι καραμπινες και τα δικαννα franchi ιταλικα ειναι ?υπαρχει καμια αποψη?εχω ακουσει καποια πραγματα για ισπανια και τουρκια αλλα μου φαινονται λιγο περιεργα….

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #242824

    καλησπερα σας
    οι καραμπινες και τα δικαννα franchi ιταλικα ειναι ?υπαρχει καμια αποψη?εχω ακουσει καποια πραγματα για ισπανια και τουρκια αλλα μου φαινονται λιγο περιεργα….

    είναι από τις λίγες φορές που αξίζει να είσαι περίεργος :D
    για να μην πώ σίγουρος προσωπικά πιστεύω ότι από τη 712 και μετά όλες οι καραμπίνες είναι από μεμέτικα χέρια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #242734

    [i][size=3]είναι από τις λίγες φορές που αξίζει να είσαι περίεργος :D
    για να μην πώ σίγουρος προσωπικά πιστεύω ότι από τη 712 και μετά όλες οι καραμπίνες είναι από μεμέτικα χέρια [/size][/i]

    εισαι σιγουρος?σαν τα bernadelli και αυτα?παει,δεν υπαρχει πια ενα αυθεντικο οπλο…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #242732

    εισαι σιγουρος?σαν τα bernadelli και αυτα?παει,δεν υπαρχει πια ενα αυθεντικο οπλο…

    σίγουρος σίγουρος όχι αλλά όταν βλέπεις <<κάθε πέρυσι και καλύτερα>> και όταν χαζεύοντας στο ιντερνετ βλέπεις πολλές ομοιότητες με Ανατολή τι θα υποθέσεις;;;
    κοίτα παρακάτω με προσοχή το φινίρισμα και πες μου αν σε κερδίζει
    εμενα όχι που το έχω δει και από κοντά

    http://www.franchi.com/it/catalogo/semiaut…rziali/affinity

    http://www.sarsilmaz.com/en/Urun/T%C3%BCfe…tomatik/franchi

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    288
    maik benelli στις #242670

    Επειδη εχω επισκευτει καποια εργοστασια κατασκευης τα πραγματα ειναι λιγο μπερδεμενα,και αυτο γιατι καποιες εταιριες κατασκευαζουν οπλα για λογαριασμο μεγαλων κατασκευαστων ,πχ στην Γερμανια ειδα σε πολυ γνωστο εργοστασιο να κατασκευαζονται κορμοι και καννες πολυ γνωστης ιταλικης εταιριας .Σχετικα με τα winchester αυτα φτιαχνονται σιγουρα στο βελγιο.Τα bernadelli τα κατασκευαζουν τα κοληταρια μας!!!!

    Βαγελη καλημερα τι γνωμη εχεις για τα s. pose winchester και κυριως για το ελαφρυ; Εχει αυλο 18.8.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #242602

    Βαγελη καλημερα τι γνωμη εχεις για τα s. pose winchester και κυριως για το ελαφρυ; Εχει αυλο 18.8.

    Φιλε προσωπικα πιστευω οτι το winchester και το browning ειναι μακραν οτι καλυτερο μπορεις να αγορασεις στην κατηγορια τους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #198032

    βαγγελη αυτο ισχυει και στις καραμπινες?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων