ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΕΚΘΕΣΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #242553


    καλα εκανες για τα ''Γαλλικα'' στους υπαλληλους.προωθουνται ανωθεν τοπο πιανουν.

    [font=”Comic Sans MS”]Πιστεύεις πως η υπάλληλος ή κάποιος από το Δ.Σ του ΚΟΕ θα πάει στο υπουργείο Αγ.Αν. να ζητήσει ακρόαση για να τους πει πως πήρε τηλέφωνο "κάποιος" και τους έριξε "Γαλλικά";;;;[/font]

    Kalliston τι επικρατει στα crufts ?υπαρχει θεμα εκει στα κυνηγετικα ?λογω Αγγλικης φυλης ισως ξερεις να μας διαφωτισεις

    [font=”Comic Sans MS”]Η Αγγλία έχει τους δικούς τις νόμους, και εκεί απαγορεύεται, επιτρέπεται όμως η κοπή ουρών στα κυνηγόσκυλα αλλά από εξουσιοδοτημένους κτηνιάτρους. Στο Crufts συμμετέχουν και όσα έχουν κομμένη ουρά δείχνοντας το χαρτί του γιατρού. Επειδή όμως οι Άγγλοι πουλάνε πολλά σκυλιά στην Ευρώπη όπου ισχύει ο νόμος αυτός από το 1997, 2000 και 2002 (ανάλογα την χώρα) άρχισαν να μην κόβουν ουρές γιατί οι Ευρωπαία δεν μπορούν να τα αγοράσουν. Σε όσες χώρες άρχισε ο νόμος αυτός (σχεδόν σε όλες) συμμετείχαν στις εκθέσεις και στους αγώνες όσα σκυλιά είχαν κομμένες ουρές ή αυτιά αλλά είχα γεννηθεί πριν από την ισχύ του νόμου. Εδώ… οι διάνοιες μας έβγαλαν όλο το άχτι τους, αφού δεν είχε περάσει στον νόμο 3170 το 2003 τώρα, στην αναμπουμπούλα, πήγαν κατ' ευθείαν στο τέρμα, αποκλεισμός σε όλους. Έτσι τώρα που και οι άλλοι Ευρωπαίοι δεν κατεβάζουν πια σκύλους με κομμένες ουρές γίναμε και εμείς "ομότιμοι"
    [/font]

    θα εχουμε παραεκθεσεις οπως διαβλεπει και ο tzanabetis ?

    [font=”Comic Sans MS”]Τι λέμε τώρα; Επειδή έχω συμμετάσχει σε πολλές διοργανώσεις εκθέσεων είναι δύσκολο το "άθλημα", άλλοι όμιλοι το κάνουν από μεράκι των μελών τους και άλλοι από υποχρέωση επειδή υπάρχει στο Ιδρυτικό Καταστατικό τους. Από το 2003 που μπήκε το Microchip βρήκαν τον διάολο τους, πρέπει να ελέγχουν όλους τους σκύλους γιατί κάνει έλεγχο η Κτηνιατρική Υπηρεσία της Νομαρχίας. Βάλε τώρα να γίνει μυστική; λαθραία; (δεν ξέρω πως να ονομάσω την παραέκθεση) ποιός θα αναλάβει να την κάνει αν κινδυνεύει να βρεθεί μπλεγμένος; [/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #242536

    κυριε Γιαννη εγω δεν τα εβαλα με κανεναν υπαλληλο επι προσωπικου…ξερω ευθης εξ αρχης οτι δεν φταινε αυτοι στο τηλ κεντρο….καλιστα θα μπορουσε να μ δωσει καποιον πιο υπευθηνο να εκφρασω το παραπονο μου…εαν υπαρχει δν ξερω βεβαια……και το υποκινουμενοι απο τουσ δηθεν φιλοζωους δεν το λεω τυχαια……το ζω ανα τακτα χρονικα διαστηματα στην εργασια μ.!!!….Απλα η στεναχωρια μου ειναι περισσοτερο απο την εξοργιση μου…γιαυτο αντεδρασα ετσι…..βεβαια δν απολογουμε γιατι ξερω οτι εχω δικιο…….

    φιλικα

    ΓΡΗΓΟΡΗΣ

    [font=”Comic Sans MS”]Γρηγόρη ακόμη δεν έχεις καταλάβει. Να σε περάσουν σε τι είδους υπεύθυνο; Υπεύθυνοι είναι μόνο τα μέλη του Δ.Σ. αλλά που είναι υπεύθυνοι; μόνο στον όμιλό τους. Ο ΚΟΕ δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα ιδιωτικό σωματείο, δεν είναι προσαρτημένο κατά κάποιον τρόπο με το υπουργείο όπως είναι η ΚΣΕ. Το ότι τους δεχθήκανε να πούνε τις απόψεις τους δεν σημαίνει τίποτα, ούτε που τους άκουσαν, αντιθέτως πέρασαν πολλές θέσεις των ΜΚΟ και ζωοφιλικών σωματίων γιατί αυτά ήθελαν να ακούν οι υποτελείς του υπουργείου Αγ. Αν. και των λοιπών συναρμοδίων. Είναι σαν να πήρες τηλέφωνο την υπάλληλο του ΟΚΑΔΕ και να της έλεγες τα Γαλλικά σου για τον νόμο. Δεν προσπαθώ να σε κάνω να απολογηθείς, απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω πως έχουν τα πράγματα για δική σου ενημέρωση.
    Φιλικά
    [/font]

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    Ανώνυμος στις #198067

    KALLISTON καταρχην ευχαριστουμε για την ενημερωση περι ουρας στην Αγγλια .μαθαμε τουλαχιστον τι επικρατει εκει.

    οσον αφορα τα Γαλλικα.ο κοε ειναι ο μονος αρμοδιος να τα ακουσει ωστε να δει τι μπορει να κανει .

    εχει το fci και αλλoυ που μπορει να απευθυνθει σε οτι ειναι παραλογο.και βλεπουμε εαν μπορει να υπαρξει καποιο αποτελεσμα.

    οσον αφορα τις παραεκθεσεις

    βλεπω σιγουρα οτι ολα τα κλαμπ ηπειρωτικης φυλης

    θα συνεχισουν κανονικα ολες τις εκδηλωσεις κατω απο την επισημη ομπρελα η μη

    ο κοε θα χασει σιγουρα αιγλη

    κανενας εκτροφεας δεν προκειται να αφησει ουρα σε επανιελ .

    ουτε και θα αγορασει ποτε κανεις επανιελ με μακρυα ουρα .

    το ιδιο και για τα υπολοιπα.

    προσφατα ρωτησα φιλο Γαλλο εκτροφεα επανιελ τι κανουν με το θεμα κομενη ουρα σε επανιελ.

    απαντηση : ναι στην Γαλλια μπορουμε να κοβουμε τις ουρες sta 1-3 ημερων κουταβια και μπορουν να συμετεχουν κανονικα σε εκθεσεις μορφολογιας και αγωνες

    (en ce qui concerne votre question, oui nous pouvons encore couper les queues des chiots entre 1et 3 jours et ceci peuvent participer à des expositions et des fields trials

    oui effectivement c'est un trés gros probléme en Europe car la morphologie du Breton est trés différente avec ou sans queue)

    με τα υπολοιπα σπανιελς τι βλεπεις να γινετε ?λετε να παρουσιαστουν με ουρες

    εκτος μορφολογικου προτυπου φυλων?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #242342

    [font=”Arial”][size=3]
    ….οσον αφορα τα Γαλλικα.ο κοε ειναι ο μονος αρμοδιος να τα ακουσει ωστε να δει τι μπορει να κανει .

    εχει το fci και αλλoυ που μπορει να απευθυνθει σε οτι ειναι παραλογο.και βλεπουμε εαν μπορει να υπαρξει καποιο αποτελεσμα.
    [/size][/font]

    [font=”Comic Sans MS”]Να ξεκαθαρίσω κάτι, δεν είμαι πλέον ούτε μέλος του ΚΟΕ, και φυσικά δεν θα αναλάβω το ρόλο του υπερασπιστή του. Είμαι σε θέση όμως να αποδίδω τα του Καίσαρος τω Καίσαρι.
    Τι σημαίνει έχει το FCI και ποιοι είναι το "αλλού" (ρητορική η ερώτηση). Είναι μέλος του FCI, ε και; αυτά που συμβαίνουν τώρα εδώ, σε πολλές χώρες τις FCI έχουν γίνει πριν 10 περίπου χρόνια, τι κέρδισε η FCI σε αυτά τα χρόνια από τις διάφορες κυβερνήσεις; Τίποτα, εκεί όμως είπαμε έδωσαν εξ αρχής κάποιες εξαιρέσεις και φυσικά ο αποκλεισμός ίσχυσε με όσα γεννήθηκαν μετά τον νόμο τους. Έχετε την εντύπωση πως η FCI θα διαμαρτυρηθεί στην Ελληνική κυβέρνηση για τους νόμους που ψηφίζει; ή θα την υποχρεώσει να τους αλλάξει; Αυτό που μπορούν να κάνουν είναι να δώσουν συμβουλές και στατιστικά στοιχεία στον ΚΟΕ για να μπορεί να το παλαίψει, πράγμα που εξακολουθεί να κάνει γιατί είναι ο περισσότερος θιγμένος όμιλος αφού διοργανώνει τις πιο πολλές εκθέσεις κα αγώνες εργασίας από τους άλλους ομίλους. Αντιθέτως η πρόεδρος του ΚΟΣΕ (Σπάνιελ Ελλάδος) έχει γράψει στο Τύπος Κυνήγι, το διαβάσατε; http://newetypos.demo.databank.com.gr/cont…a_pdf/29kun.pdf
    Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω αρκετά θέματα από τις προσπάθειες των, πριν αλλά ΚΑΙ ΜΕΤΑ την ψήφιση του νόμου, σας λέω πως δεν το έχουν αφήσει. Προσωπικά πιστεύω πως δεν θα καταφέρουν πολλά. Ίσως καταφέρουν να αλλάξει το θέμα των εκθέσεων ΚΑΙ ΑΓΩΝΩΝ (αυτούς τους ξεχνάτε) και να ισχύσει από τα νεογέννητα.
    [/font]

    οσον αφορα τις παραεκθεσεις

    βλεπω σιγουρα οτι ολα τα κλαμπ ηπειρωτικης φυλης

    θα συνεχισουν κανονικα ολες τις εκδηλωσεις κατω απο την επισημη ομπρελα η μη
    ο κοε θα χασει σιγουρα αιγλη

    [font=”Comic Sans MS”]Ο ΟΚΑ θα διοργανώσει έκθεση των Απρίλιο στο πρώην Αεροδρόμιο. Ήδη έχει σταλεί καταγγελία στον εισαγγελέα από κάποια κυρία από την Κρήτη που καταγγέλλει πως διάβασε σε φόρουμ πως θα συμμετάσχουν και "ακρωτηριασμένοι σκύλοι". Δεν νομίζω να διακινδυνεύουν να δεχτούν συμμετοχές τέτοιες. Ο ΚΟΕ δεν ευθύνεται, δεν σημαίνει τίποτα αν κάποιος είναι κάτω από την ομπρέλα του ή όχι. Ο διοργανωτής όμιλος έχει την ευθύνη.
    [/font]

    κανενας εκτροφεας δεν προκειται να αφησει ουρα σε επανιελ .

    ουτε και θα αγορασει ποτε κανεις επανιελ με μακρυα ουρα .

    το ιδιο και για τα υπολοιπα.

    [font=”Comic Sans MS”]Εάν και όταν ισχύσει αυτό που έγραψε ο Στριλάκος.[/font]

    με τα υπολοιπα σπανιελς τι βλεπεις να γινετε ?λετε να παρουσιαστουν με ουρες

    εκτος μορφολογικου προτυπου φυλων?

    [font=”Comic Sans MS”]Ήδη προστέθηκαν στα Πρότυπα φυλών περιγραφές των ουρών.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    952
    Chrisstk στις #242195

    Δλδ. αυτά που γεννούνται άνουρα?

    Όπως πχ. στα epagneul breton.

    Κύριε Γιάννη, είχα κάνει την ερώτηση αυτή (στο θέμα με την ηλεκτρονική ταυτοποίηση). Ξέρετε τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση?
    Υπάρχει η δυνατότητα να εξακριβωθεί εάν προέρχεται από κόψιμο ή είναι εκ γενετής? :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #242192

    Όπως πχ. στα epagneul breton.

    Κύριε Γιάννη, είχα κάνει την ερώτηση αυτή (στο θέμα με την ηλεκτρονική ταυτοποίηση). Ξέρετε τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση?
    Υπάρχει η δυνατότητα να εξακριβωθεί εάν προέρχεται από κόψιμο ή είναι εκ γενετής? :blink:

    [font=”Comic Sans MS”]Είναι πασιφανές πως ο νόμος αυτός έγινε χωρίς γνώσεις μόνο και μόνο για να "βουλώσει το κενό" που δεν είχαμε κάνει τον ανάλογο νόμο από το 1990 ή το 2000 που έκαναν και οι υπόλοιποι της Ευρώπης… και όπως λεει η παροιμία: "βιαστικά γ@μίσι@ τρελλά παιδιά". Καλέσανε τις ζωοφιλικές για να συντάξουν το προσχέδιο. Βέβαια όταν το προσχέδιο ήταν στο διαδίκτυο για προτάσεις τα φιλοζωικά έδρασαν ενώ οι κυνηγοί κοιμόμασταν.. και τώρα: surpriiiise.
    Για τον λόγο αυτό, μεταξύ των άλλων, δεν έχει προβλεφτεί κάτι για τα άνουρα. Δεν ξέρω κάτι περισσότερο γιαυτό δεν απάντησα. Προσωπικά θα έπαιρνα μία βεβαίωση από τον κτηνίατρο και στην δήλωση της γέννας στον ΚΟΕ θα το έγραφα στις παρατηρήσεις. Να ένα θέμα που θα μπορούσε να ζητήσει ο όμιλος Επανιέλ από τον ΚΟΕ για να το περάσει στην επερχόμενη Γ.Σ. τους: Να αναγράφεται στον Γενεαλογικό Χάρτη πως γεννήθηκαν άνουρα. Και όχι να δηλώνει πως "βρίσκεται στη διαδικασία σύνταξης υπομνήματος προς τον ΚΟΕ, κατά την οποία θα ζητά να εξαιρεθεί το Επανιέλ Μπρετόν από τη νομοθεσία" λες και απευθύνονται στην βουλή.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    952
    Chrisstk στις #198212

    Ευχαριστώ.

    Εντύπωση μου έκανε και η άποψη της Μαρίας Δεκαρίστου (στο link που παραθέσατε με το συγκεκριμένο άρθρο στον Ελεύθερο Τύπο-Κυνήγι:

    " ανεξάρτητα με το τι λένε οι
    εδώ κυνηγοί, καλό είναι να δούμε τι
    γίνεται παγκοσμίως. Το κυνηγετικό
    Σπάνιελ πρέπει να έχει τη δυνατότη-
    τα να αλλάζει γρήγορα κατεύθυνση
    και γι’ αυτό χρειάζεται την ουρά του,
    ειδάλλως πρέπει να κάνει στροφή
    180 μοιρών για να κυνηγήσει το θή-
    ραμα. Εκτός αυτού, τα Σπάνιελ κά-
    νουν και επαναφορά μέσα από το
    νερό, με αποτέλεσμα τα άνουρα να
    χρησιμοποιούν και τα τέσσερα πό-
    δια τους και να κουράζονται. Οσα
    όμως έχουν ουρά, τη χρησιμοποιούν
    σαν πηδάλιο και κολυμπούν με τα
    δύο μπροστινά πόδια, κάνοντας ξε-
    κούραστα τη διπλάσια απόσταση. Η
    ουρά, εκτός αυτού, είναι καλυμμένη
    με τρίχωμα και δεν τραυματίζεται
    "

    Τα προηγούμενα χρόνια δεν είχα διαβάσει κάτι αντίστοιχο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #198217

    μα το σπάνιελ δεν αναπτύχθηκε πρωτίστως ως σκύλος επαναφοράς ούτε κάλυψης των τεραίν εκταρίων, δεν είναι ούτε θηραματοφόρος σκύλος ούτε σκύλος μεγάλης έρευνας. Αυτό φαίνεται και από την κατηγορία FCI στην οποία ανήκει.
    Αυτά που λέει είναι σωστά αλλά δεν γίνονται όλα σε έναν σκύλο. Είναι συνδιασμός χαρακτηριστικών των λαμπραντόρ και των πόιντερ.
    Η κυρία Δεκαρίστου επιμελώς παραλείπει τον κύριο σκοπό του σπάνιελ που είναι η είσοδος στο πυκνό, όπως ακριβώς και το επανιέλ. Για αυτό έχει και αυτό το τρίχωμα, ως μέσο προστασίας, όχι για ομορφιά. Για αυτό τα αυτιά είναι κάτω, για να μην μπαίνουνε μέσα τους κολτσίδες.

    Σύμφωνα με την λογική του κειμένου της κας Δεκαρίστου το σπάνιελ θα έπρεπε να έχει και λεία τρίχα, κοντή και στιλπνή, ώστε να έχει τον βέλτιστο αεροδυναμικό συντελεστή για να μην κουράζεται όταν τρέχει στα τεραίν. Ή μήπως να έχει διπλό σκληρό υπόστρωμα α'λα ντρατχαρ για να μην κρυώνει στα παγωμένα ποτάμια όταν απορτάρει χήνες που ζυγίζουνε όσο το μισό σπάνιελ;

    Ας μην ασχοληθούμε με την γεωμετρία του σπάνιελ που ως τετράγωνος και κοντός σκύλος, η ουρά και τα πέλματά του δεν απέχουν αρκετά από το κέντρο μάζας του, άρα δεν μπορούνε να δημιουργήσουνε μεγάλη ροπή και άρα ταχύτατο στρίψιμο σε μεγάλες ταχύτητες. Τα κοντά τετράγωνα σκυλιά ΔΕΝ είναι σχεδιασμένα για γρήγορες στροφές. Για τέτοιες δουλειές θες είτε μακρύ (πόιντερ) είτε ψηλό άσχετα με το μήκος (π.χ αζάγουακ) ή και τα δύο, ψηλό και μακρύ (π.χ. γκρευχαουντ). Δεν είναι τυχαίο που στα πόιντερ οι ουρές δεν κόβονται από τους "εδώ κυνηγούς".

    Κάτι δεν πάει καλά…

    Τα σκυλιά αναπτύχθηκαν για κάποια χρήση και με κάποια χαρακτηριστικά. Τα σπάνιελ λόγω του φιλικού χαρακτήρα τους τα καταφέρνουνε (χωρίς να διαπρέπουνε) και στην θηραματοφορία, ομοίως και στα μεγάλα τεραίν αλλά σκύλοι μεγάλης έρευνας δεν είναι. Οι σκύλοι αναπτύσσονται με φιλοσοφικό υπόβαθρο γύρω από τις μεθόδους και τακτικές κυνηγιού, όχι με "κοψε ράψε" χαρακτηριστικά από άλλες ράτσες.

    Αλλά έτσι είναι, όταν τα κυνηγόσκυλα γίνονται σκύλοι του καναπέ δεν έχει νόημα να συζητάμε για κυνηγετικά χαρακτηριστικά εκτροφής, πόσω μάλλον για χαρακτηριστικά φυλής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #198275

    Ανήκει στην ομάδα 8: σκύλοι ξεπετάγματος και επαναφοράς. Μία από τις διαφορές των εργασιακών Σπρίνγκερς και Κόκερς με τα αντίστοιχα εκθεσιακά είναι η μακρύτερη οσφύς ακριβώς για να έχει ευελιξία. Η δική μου γνώση και εμπειρία λεει πως οι ουρές όταν κινούνται με ταχύτητα και δύναμη εκτίθενται σε κινδύνους είτε έχουν τρίχα είτε όχι. Νομίζει κανείς πως αν ένας με μαλλιά κτυπήσει σε ένα πρεβάζι με δύναμη θα πονέσει λιγότερο από έναν καραφλό, εξ άλλου οι περισσότερες ζημιές γίνονται από τα τρυπήματα των αγκαθιών και αυτά χωρούν κάλλιστα ανάμεσα από τις τρίχες. Ρίξτε μια ματιά εδώ http://www.cdb.org/News/news39.html%5B/url"> δείτε και τις φωτογραφίες στο Home και δείτε σε αυτή που ακόμη και τα πλευρά του σκύλου είναι λερωμένα [url=”http://www.cdb.org/matty.htm”>http://www.cdb.org/matty.htm. Δείτε και πως έχει (είχε για την Ελλάδα) η υπόλοιπη Ευρώπη και αν θέλετε τον κόσμο εδώ http://www.cdb.org/euro.htm%5B/url">. Αν θέλετε να μάθετε πόσο ανώδυνη είναι η μέθοδος κοπής με λαστιχάκι δείτε το βιντεάκι: [url=”http://www.cdb.org/video/docking%20_broadband.wmv”>http://www.cdb.org/video/docking%20_broadband.wmv.
    Τώρα για την ουρά που λειτουργεί σαν "πηδάλιο" που όμως κάνει κουπί και δεν κουράζεται ο σκύλος……. δεν έχω να πω τίποτα, ίσως καταλαβαίνεται γιατί δεν είμαι μέλος στον όμιλο. Όποιος θέλει να δει πως κολυμπά ένα Σπρίνγκερ ας δει το βίντεο ΣΠΡΙΝΓΚΕΡ ΤΟ "ΠΟΛΥΕΡΓΑΛΕΙΟ" Νο 2 όπου ο Χριστογιάννης έχει κάνει λήψεις μέσα από το νερό με τον σκύλο μου Robbie, κατά τα άλλα οι εδώ κυνηγοί δεν ξέρουμε περιμέναμε από την εν λόγω κυρία να μας μάθει. Και καλά εμείς δεν ξέρουμε οι Άγγλοι που "κατασκεύασαν" αυτές τις φυλές τι σόι βίτσιο είχαν να κόβουν τις ουρές τόσες δεκάδες χρόνια αν οι συνθήκες δεν τους το επέβαλαν. Σκεφτείτε πάντως πως στα εργασιακά κόβεται μόνο η άκρη (το 1/3 φεύγει) δηλαδή μόνο το λεπτό τμήμα, το υπόλοιπο παραμένει και είναι αρκετή ουρά, δείτε τον σκύλο μου:[

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #198315

    Ζούμε σε μία χώρα που επικρατεί ο παραλογισμός,τα στερεότυπα κ το συμφέρον!Αυτό μας πάει πίσω σε όλους τους τομείς!Στην καθημερινότητα μας ερχόμαστε αντιμέτωποι με νόμους άχρηστους ανούσιους κ ψηφισμένους χωρίς να έχουν συζητηθεί με τους άμεσα ενδιαφερόμενους!Μία περίπτωση είναι κ αυτή που συζητάμε εδώ!Ανούσια πράγματα που σίγουρα κάποιο συμφέρον έχουν, άμεσο ή έμμεσο!Αυτό όμως δεν σημαίνει πως πρέπει να αρκεστούμε στο ότι έτσι είμαστε σαν λαός τα αφήνουμε όλα κ ζητάμε ευθύνες από τους άλλους,αλλά να προσπαθούμε αέναα για την βελτίωση!Κρίμα γιατί θα μειωθούν πολύ οι συμμετοχές στις εκθέσεις κ αυτό πιστεύω θα είναι πλήγμα στην κυνοφιλία!Που πιστεύω,πως παρά τα λαμογια που πάντα θα υπάρχουν,τα τελευταία χρόνια έχει ανέβει αρκετά!

    Κ το κακο είναι πιό μεγάλο κ θα σας πω ένα παράδειγμα!Συζητώντας την όλη ιστορία με κατι φίλους οι οποίοι είναι ανάμεσα στην επίσημη σωστή κυνοφιλία κ την κυνοφιλία του καφενείου μου λένε το εξής…

    ''Τα βλέπεις τι μ@λ@κιες μας λες τόσο καιρό για επώνυμες τροφές εκθέσεις αγώνες καθαροαιμίες ΚΟΕ στρειδια μύδια κ pedigree,μα γίνεται epagneul κ drahthaar με ουρά!!!Όλοι αυτοι ειναι δηθεν δεν ξέρουν από σκυλιά!''

    Κ κάπως έτσι ένα γεγονός συμπαρασύρει κ πολλά άλλα μαζί του…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #198316

    Το θέμα με τους συλλόγους ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ φυλών που κατακλύστηκαν από ΜΗ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ή ακόμη από ΑΝΤΙΚΥΝΗΓΟΥΣ μου θυμίζει τα εργατικα συνδικάτα όπου οι περισσότεροι αποχώρησαν λόγω αηδίας και το ΚΚΕ αλωνίζει λόγω ανυπαρξίας άλλων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #241816

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Ανήκει στην ομάδα 8: σκύλοι ξεπετάγματος και επαναφοράς. Μία από τις διαφορές των εργασιακών Σπρίνγκερς και Κόκερς με τα αντίστοιχα εκθεσιακά είναι η μακρύτερη οσφύς ακριβώς για να έχει ευελιξία. Η δική μου γνώση και εμπειρία λεει πως οι ουρές όταν κινούνται με ταχύτητα και δύναμη εκτίθενται σε κινδύνους είτε έχουν τρίχα είτε όχι. Νομίζει κανείς πως αν ένας με μαλλιά κτυπήσει σε ένα πρεβάζι με δύναμη θα πονέσει λιγότερο από έναν καραφλό, εξ άλλου οι περισσότερες ζημιές γίνονται από τα τρυπήματα των αγκαθιών και αυτά χωρούν κάλλιστα ανάμεσα από τις τρίχες. Ρίξτε μια ματιά εδώ [url=”http://www.cdb.org/News/news39.html”]http://www.cdb.org/News/news39.html[/url] δείτε και τις φωτογραφίες στο Home και δείτε σε αυτή που ακόμη και τα πλευρά του σκύλου είναι λερωμένα [url=”http://www.cdb.org/matty.htm”]http://www.cdb.org/matty.htm[/url]. Δείτε και πως έχει (είχε για την Ελλάδα) η υπόλοιπη Ευρώπη και αν θέλετε τον κόσμο εδώ [url=”http://www.cdb.org/euro.htm”]http://www.cdb.org/euro.htm[/url]. Αν θέλετε να μάθετε πόσο ανώδυνη είναι η μέθοδος κοπής με λαστιχάκι δείτε το βιντεάκι: [url=”http://www.cdb.org/video/docking%20_broadband.wmv”]http://www.cdb.org/video/docking%20_broadband.wmv[/url].
    Τώρα για την ουρά που λειτουργεί σαν "πηδάλιο" που όμως κάνει κουπί και δεν κουράζεται ο σκύλος……. δεν έχω να πω τίποτα, ίσως καταλαβαίνεται γιατί[u][b] [size=6][color=”#FF0000″]δεν είμαι μέλος στον όμιλο[/color][/size][/b][/u]. Όποιος θέλει να δει πως κολυμπά ένα Σπρίνγκερ ας δει το βίντεο ΣΠΡΙΝΓΚΕΡ ΤΟ "ΠΟΛΥΕΡΓΑΛΕΙΟ" Νο 2 όπου ο Χριστογιάννης έχει κάνει λήψεις μέσα από το νερό με τον σκύλο μου Robbie, κατά τα άλλα οι εδώ κυνηγοί δεν ξέρουμε περιμέναμε από την εν λόγω κυρία να μας μάθει. Και καλά εμείς δεν ξέρουμε οι Άγγλοι που "κατασκεύασαν" αυτές τις φυλές τι σόι βίτσιο είχαν να κόβουν τις ουρές τόσες δεκάδες χρόνια αν οι συνθήκες δεν τους το επέβαλαν. Σκεφτείτε πάντως πως στα εργασιακά κόβεται μόνο η άκρη (το 1/3 φεύγει) δηλαδή μόνο το λεπτό τμήμα, το υπόλοιπο παραμένει και είναι αρκετή ουρά, δείτε τον σκύλο μου:[[/font][/size]
    [img]http://i1207.photobucket.com/albums/bb480/kallistonhellas/PhotoofShot2.jpg[/img]

    το οτι ΔΕΝ είσαι μέλος στον όμιλο σημαίνει πολλά και μας δίνει περισσότερες πληροφορίες από τα λόγια της κυρίας Δεκαρίστου.
    Φιλικά.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #198346

    Καλημερα,

    παρ'ολο που ειναι εντονο το συναισθημα περι κοπης της ουρας των εργαζομενων σκυλιων, πρεπει να δουμε και το θεμα λιγο πιο 'πολυπλευρα'…Εχω δει ντομπερμαν με κομμενα αυτια, οπως και μποξερ (φανταζομαι με την καινουρια μανια με τα πιτ-μπουλ, θα εχουν και αυτα), κομμενες ουρες σε σκυλια οπως τα rotweiler, μποξερ, ντομπερμαν κλπ, που δεν εχουν κανενα εργασιακο και καθαρα αισθητικο λογο. Πιστευω, οτι αυτες οι πραξεις ειναι που εκαναν το νομο να εξαπλωθει και να περιλαβει και τα σκυλια που εργαζονται. Επισης, πρεπει να θυμηθουμε οτι τα περισσοτερα σκυλια ειναι πλεον κατοικιδια και οχι εργασιας και, κατα συνεπεια, η κοινη γνωμη επηρρεαζεται απο τους ιδιοκτητες των σκυλιων που τα εχουν ως κατοικιδια. Δεν αμφιβαλλω οτι οι τραυματισμοι της ουρας που κινειται με ταχυτητα (οπως στα κοκκερ και σπανιελ) ειναι προβλημα, αλλα, η αλλη οψη του νομισματος ειναι οτι δεν ειναι προβλημα σε ολα τα κοκκερ και ολα τα σπανιελ. Το ιδιο επιχειρημα ειχαμε και εδω (στην Μ. Βρεττανια) οταν ηρθε αυτος ο νομος. Τα δικα μου σκυλια, και τα δυο επρεπε να εχουν κομμενη ουρα. Ο προηγουμενος σκυλος μου ειχε:

    Ο τωρινος οχι:

    (βλεπουμε οτι αυτο που κοπηκε ηταν πολυ λιγο 1/4, το πολυ 1/3 της ουρας)

    ουτε και η σκυλα μου

    Ολα μου τα σκυλια δουλευουν το πυκνο χωρις προβλημα (και εχουμε και εδω βατα και γκορσιες και αγκαθια). Δεν υποστηριζω οτι ο νομος ειναι ορθος, δεν συντασσομαι ομως και με την αποψη οτι ειναι λαθος. Τουλαχιστον εδω υπαρχει, οσον αφορα τις εκθεσεις, μια λογικη: εαν το σκυλι ειναι ανω των τριων ετων (που δεν ειχε εφαρμοσθει ο νομος) δεν υπαρχει προβλημα να εχει την ουρα κομμενη. Οπως δεν υπαρχει προβλημα εαν το σκυλι ειναι εγγεγραμμενο ως 'εργαζομενο' που την ουρα την κοβει ο κτηνιατρος ή ο εκτροφεας στα κουταβια εφοσον καταθεσει τα αναλογα αποδεικτικα στοιχεια και τα γραψει ως 'εργαζομενα'. Τωρα τις μαλακιες οτι απαξ και εχει το σκυλι την ουρα κομμενη δεν μπορει να παρει μερος στην εκθεση, ε! αυτα ειναι τα συνηθισμενα του Ελληνικου δημοσιου πνευματος και του χαρτοποντικα που δεν ξερει με τι να ασχοληθει…. Οι εκτροφεις πρεπει να κανουν μια ενσταση και να διεκδικησουν τις δυο αυτες εξαιρεσεις. Παντου, σ'ολη την ευρωπη (με την εξαιρεση της Γερμανιας εχω την εντυπωση) επιτρεπεται αυτο…

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #198362

    ….παρ'ολο που ειναι εντονο το συναισθημα περι κοπης της ουρας των εργαζομενων σκυλιων, πρεπει να δουμε και το θεμα λιγο πιο 'πολυπλευρα'…Εχω δει ντομπερμαν με κομμενα αυτια, οπως και μποξερ (φανταζομαι με την καινουρια μανια με τα πιτ-μπουλ, θα εχουν και αυτα), κομμενες ουρες σε σκυλια οπως τα rotweiler, μποξερ, ντομπερμαν κλπ, που δεν εχουν κανενα εργασιακο και καθαρα αισθητικο λογο. Πιστευω, οτι αυτες οι πραξεις ειναι που εκαναν το νομο να εξαπλωθει και να περιλαβει και τα σκυλια που εργαζονται. Επισης, πρεπει να θυμηθουμε οτι τα περισσοτερα σκυλια ειναι πλεον κατοικιδια και οχι εργασιας και, κατα συνεπεια, η κοινη γνωμη επηρρεαζεται απο τους ιδιοκτητες των σκυλιων που τα εχουν ως κατοικιδια. Δεν αμφιβαλλω οτι οι τραυματισμοι της ουρας που κινειται με ταχυτητα (οπως στα κοκκερ και σπανιελ) ειναι προβλημα, αλλα, η αλλη οψη του νομισματος ειναι οτι δεν ειναι προβλημα σε ολα τα κοκκερ και ολα τα σπανιελ….

    Και σε αυτές τις φυλές κάποτε γινόταν το κόψιμο για λόγους πρακτικούς που στην εποχή μας, πια, είναι καθαρά αισθητικοί. Με πολλούς εκτροφείς που έχουμε συζητήσει στο παρελθόν (τον περιμέναμε τον νόμο) δεν είχαν πρόβλημα και όσοι είχαν Μπόξερ, Ντόμπερμαν, Ροτβάϊλερ κλπ και συμμετείχαν σε εκθέσεις ή αγώνες στο εξωτερικό ήδη δεν τις έκοβαν έτσι βλέπουμε αρκετά τέτοια σκυλιά στους στίβους και μάλιστα δεν μας ξενοφαίνεται. Τον περιμέναμε λοιπόν τον νόμο αλλά έτσι όπως έγινε και αλλού: "από εδώ και στο εξής" και φυσικά όπως αναφέρεις στην τελευταία παράγραφο με εξαιρέσεις των εργασιακών που αποδεδειγμένα μπορεί να έχουν πρόβλημα.

    ….ε! αυτα ειναι τα συνηθισμενα του Ελληνικου δημοσιου πνευματος και του χαρτοποντικα που δεν ξερει με τι να ασχοληθει….

    Αυτοί είναι το μικρότερο κακό, το μεγαλύτερο είναι η κακία και η εκδικητική μανία των ψευτοζωοφίλων και αντικυνηγών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #198402

    Μα το θέμα είναι πως ο νόμος είναι όντως λάθος επειδή δεν περιλαμβάνει την ιατρική περίπτωση! Και έτσι όπως είναι απαγορεύει την συμμετοχή όλων των ακρωτηριασμένων σκύλων. Δεν πα'να έπαθε γερή πληγή στο κυνήγι ο σκύλος σου και ο γιατρός να του ακρωτηρίασε την ουρά επειδή έτσι έκρινε; Δεν έχει σημασία που ήταν ιατρικός λόγος! Εκθέσεις πλέον τέλος για αυτόν τον σκύλο!

    Ακόμη και αυτοκίνητο να τον πάτησε και να του κόψανε το πόδι πλέον απαγορεύεται να συμμετέχει σε εκθέσεις! Προφανώς στην Ελλάδα δεν έχει σημασία το πνεύμα "ακόμη και με τρία πόδια κάνει κόλπα" ή άλλες αντίστοιχες κινήσεις που μπορεί να γίνουνε για να στηρίξουνε τα ΑΜΕΑ (όπως μια ωραία διαφήμιση για έναν νεαρό που πηγαίνει και παίρνει έναν κουτσό σκύλο επειδή και το ίδιο το παιδί έχει τεχνητό μέλος). Πλέον αυτα στην Ελλάδα θεωρούνται ψιλά πράματα και … απαγορεύονται! Και φυσικά όλα αυτά στον βωμό του αντικυνηγετικού μένους!

    Σωστό πως "σε κάποια σκυλιά δεν χρειάζεται" αλλά από την άλλη "σε κάποια άλλα σκυλιά είναι απαραίτητο" ! Οι Γερμανοί και οι Βρετανοί για άλλη μια φορά έχουνε βάλει τα γυαλιά σε όλους μας και επιτρέπουνε το κόψιμο ουράς στους κυνηγετικούς σκύλους όπου χρειάζεται.

    Υπάρχει και οργανισμός για την στήριξη της δυνατότητας επιλογής στο κόψιμο της ουράς:

    http://www.cdb.org

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων