ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΕΚΘΕΣΗ

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 31 έως 37 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    epagkelmatias στις #198408

    Χερομαι που το ποστ μου ειχε ανταποκριση..αισθανθηκα καλυτερα γιατι νομιζα πω ημουν απο τουσ μονους που εξοργιστικα…!!!!!!η γνωμη μου ειναι πως τα νηματα τα κινουν οι ΨΕΥΤΟΖΩΟΦΙΛΟΙ…….!!!!!τρανταχτο παραδειγμα μια γυναικα γυρω στα 40-45 που ηταν στην κτηνιατρο μ…..που πηγα τον υπηρεσιακο μου σκυλο……προσπαθουσε να με πισει……οτι στον σεισμο του 99 στην αθηνα,καποια ξεκαρφωτη(με διασωσης) γυναικα με δυο αγνωστου φυλης σκυλους εψαχνε στα ερειπια….και βρηκε κιολας…….το κολημα τησ εν λογω κυριας ηταν γιατι χρησιμοποιουσαμε golden retriever,labrador,malinois k.o.k…. καιι δεν περναμε αδεσποτα απο μικρα να τα εκπαιδευσουμε καταλληλα…..εκει εσκασε μυτη η αναφορα με τον σεισμο……..ελεος δηλαδη με τετοια νοοτροπια πως να μην ψηφισουν νομο για τις ουρες και τα αυτια…..!!!και για να μην πλατιασω και γραφω πολλα….πιστευω να καταλαβατε που το πηγα…..!!!αν οχι εδω ειμαι..χαχαχαχα
    ξεφυγα εντελως απο το θεμα παιδια..αλλα ηθελα να το πω γιατι με του ζωοφιλους εχω ενα θεμα!!!!

    φιλικα

    ΓΡΗΓΟΡΗΣ


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #241382

    Μα το θέμα είναι πως ο νόμος είναι όντως λάθος επειδή δεν περιλαμβάνει την ιατρική περίπτωση! Και έτσι όπως είναι απαγορεύει την συμμετοχή όλων των ακρωτηριασμένων σκύλων. Δεν πα'να έπαθε γερή πληγή στο κυνήγι ο σκύλος σου και ο γιατρός να του ακρωτηρίασε την ουρά επειδή έτσι έκρινε; Δεν έχει σημασία που ήταν ιατρικός λόγος! Εκθέσεις πλέον τέλος για αυτόν τον σκύλο!

    Ακόμη και αυτοκίνητο να τον πάτησε και να του κόψανε το πόδι πλέον απαγορεύεται να συμμετέχει σε εκθέσεις! Προφανώς στην Ελλάδα δεν έχει σημασία το πνεύμα "ακόμη και με τρία πόδια κάνει κόλπα" ή άλλες αντίστοιχες κινήσεις που μπορεί να γίνουνε για να στηρίξουνε τα ΑΜΕΑ (όπως μια ωραία διαφήμιση για έναν νεαρό που πηγαίνει και παίρνει έναν κουτσό σκύλο επειδή και το ίδιο το παιδί έχει τεχνητό μέλος). Πλέον αυτα στην Ελλάδα θεωρούνται ψιλά πράματα και … απαγορεύονται! Και φυσικά όλα αυτά στον βωμό του αντικυνηγετικού μένους!

    Σωστό πως "σε κάποια σκυλιά δεν χρειάζεται" αλλά από την άλλη "σε κάποια άλλα σκυλιά είναι απαραίτητο" ! Οι Γερμανοί και οι Βρετανοί για άλλη μια φορά έχουνε βάλει τα γυαλιά σε όλους μας και επιτρέπουνε το κόψιμο ουράς στους κυνηγετικούς σκύλους όπου χρειάζεται.

    Υπάρχει και οργανισμός για την στήριξη της δυνατότητας επιλογής στο κόψιμο της ουράς:

    [url=”http://www.cdb.org”%5Dhttp://www.cdb.org%5B/url%5D

    Εχεις απολυτο δικιο στα γραφωμενα σου Caveman. Η ελλειψη προβλεψης ιατρικης αναγκης να ακρωτηριαστει η ουρα, καθως και η παραλειψη προσδιορισμου του χρονου που ισχυει αυτος ο νομος ειναι και οι μεγαλυτερες ατελειες του. Παρ'ολα αυτα, η δικη μου αποψη ειναι οτι ο ακρωτηριασμος αυτιων και ουρας για αισθητικους λογους και μονο (πχ Dobberman, Rotweiler) ειναι μια πρακτικη που πρεπει να σταματησει… Παντως και εδω στην Μ. Βρεττανια ειναι πολυ δυσκολο και σε ορισμενες περιπτωσεις αδυνατο να κοψεις την ουρα προληπτικα. Υπαρχει δε και η περιπτωση διωξης (ποινικα) εαν βρεθεις να περπατας σκυλο με κομμενη την ουρα που ειναι μικροτερος των 3 ετων (δηλ. τοτε που ψηφιστικε ο νομος).

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #198484

    Κανείς δεν νομίζω πως έχει πρόβλημα με την απαγόρευση στις "διακοσμητικές" επεμβάσεις.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    Ανώνυμος στις #198783


    Group Judging (Gundog) and Presentation – Crufts 2012

    http://www.youtube.com/watch?v=w7aOoZXZs5E

    οπως μπορει να δει κανεις στο ανωθεν βιντεο τα κυνηγετικα ηπειρωτικα κατεβηκαν στην εκθεση με κομενες ουρες οπως οριζει το προτυπο φυλης .

    αφιερωμενο

    1.στους Ελληνες διοργανωτες εκθεσεων που δεν θα κανουν δεκτη συμετοχη κυνηγετικων σκυλων με κομενες ουρες

    2. στους ''κυνοφιλους'' ''φιλοζωους'' που συμβουλεψαν την αρνηση κοπης ουρας σε κυνηγετικουσ σκυλους στην διαβουλευση για το νομο

    3. στους προεδρους ομιλων ηπειρωτικων

    4. στους Ελληνες κριτες που δεν τοποθετηθηκαν κατα την διαβουλευση για τον νομο

    5. και με ιδιαιτερη αγαπη στον προεδρο του ΚΣΕ

    Μπλεκ

    [/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #199005

    Ο νομο 4039 .Διαβαστετων ολο εχει ενδιαφερον

    http://www.karagiannislawfirm.gr/astiko-di…tin-ekmetalefsi

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #233540

    [color=”#0000FF”]
    [/color][size=3]Group Judging (Gundog) and Presentation – Crufts 2012

    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=w7aOoZXZs5E”]http://www.youtube.com/watch?v=w7aOoZXZs5E[/url][size=3][/size]

    οπως μπορει να δει κανεις στο ανωθεν βιντεο τα κυνηγετικα ηπειρωτικα κατεβηκαν στην εκθεση με κομενες ουρες οπως οριζει το προτυπο φυλης .

    αφιερωμενο

    1.στους Ελληνες διοργανωτες εκθεσεων που δεν θα κανουν δεκτη συμετοχη κυνηγετικων σκυλων με κομενες ουρες

    2. στους ''κυνοφιλους'' ''φιλοζωους'' που συμβουλεψαν την αρνηση κοπης ουρας σε κυνηγετικουσ σκυλους στην διαβουλευση για το νομο

    3. στους προεδρους ομιλων ηπειρωτικων

    4. στους Ελληνες κριτες που δεν τοποθετηθηκαν κατα την διαβουλευση για τον νομο

    5. και με ιδιαιτερη αγαπη στον προεδρο του ΚΣΕ

    Μπλεκ

    [/size]

    Θα παρατηρησεις φιλε μου, αν παρακολουθησεις τα σκυλια, οτι αυτα με κομμενη την ουρα ειναι πανω απο τριων/τεσσαρων ετων που δηλωνει οτι μπορουσαν ακομα να τους κοψουν την ουρα (η κυρια με το Vizla ειναι προσωπικη μου φιλη). Τα περισσοτερα σκυλια εχουν την ουρα ακεραια μιας και ειναι νεαροτερα… Η ερμηνεια του Ελληνικου νομου ειναι λανθασμενη, οπως ειπαμε παραπανω, κυριως στο τμημα που δεν αναγνωριζει οτι σκυλια που γεννηθηκαν ΠΡΙΝ τη δημοσιευση του νομου μπορουν να διαγωνισθουν ακομα και με την ουρα τους κομμενη….

    Τωρα, θα μου πεις, εδω ο κοσμος καιγεται και εμεις για τα σκυλια και τις ουρες τους… Ο καθενας με τον πονο του!

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    Ανώνυμος στις #233530

    Χερομαι που το ποστ μου ειχε ανταποκριση..αισθανθηκα καλυτερα γιατι νομιζα πω ημουν απο τουσ μονους που εξοργιστικα…!!!!!!η γνωμη μου ειναι πως τα νηματα τα κινουν οι ΨΕΥΤΟΖΩΟΦΙΛΟΙ…….!!!!!τρανταχτο παραδειγμα μια γυναικα γυρω στα 40-45 που ηταν στην κτηνιατρο μ…..που πηγα τον υπηρεσιακο μου σκυλο……προσπαθουσε να με πισει……οτι στον σεισμο του 99 στην αθηνα,καποια ξεκαρφωτη(με διασωσης) γυναικα με δυο αγνωστου φυλης σκυλους εψαχνε στα ερειπια….και βρηκε κιολας…….το κολημα τησ εν λογω κυριας ηταν γιατι χρησιμοποιουσαμε golden retriever,labrador,malinois k.o.k…. καιι δεν περναμε αδεσποτα απο μικρα να τα εκπαιδευσουμε καταλληλα…..εκει εσκασε μυτη η αναφορα με τον σεισμο……..ελεος δηλαδη με τετοια νοοτροπια πως να μην ψηφισουν νομο για τις ουρες και τα αυτια…..!!!και για να μην πλατιασω και γραφω πολλα….πιστευω να καταλαβατε που το πηγα…..!!!αν οχι εδω ειμαι..χαχαχαχα
    ξεφυγα εντελως απο το θεμα παιδια..αλλα ηθελα να το πω γιατι με του ζωοφιλους εχω ενα θεμα!!!!

    φιλικα

    ΓΡΗΓΟΡΗΣ

    συνφωνω μαζι σου .

    ειναι οι Αστοι φιλοζωοι

    (στην περιφερεια δεν υφισταται τετοιο θεμα

    εκει αντιλαμβανωνται διαφορετικα

    γιατι γνωριζουν πρακτικα στην καθημερινοτητα τους

    ποια ειναι θεση του ζωου και την θεση του ανθρωπου)

    που αναβαθμιζουν τα κατοικιδια απο σκυλια σε ανθρωπους B)

    αυτη η λανθασμενη υποκουλτουρα

    συντηρειται μεσα στα τειχη της μεγαλουπολης

    (το βλεπω στην γειτονια μου περιοχη με αρκετες μονοκατοικιες ακομη

    ιδιοκτητρια εχει αμετρητες γατες στο υπογειο να μπαινοβγαινουν και αμετρητους

    μη καθαροαιμους σκυλους -μαζεμενους απο τον δρομο στο σπιτι , ταρατσα και μπαλκονια )

    tragic φιγουρες

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 31 έως 37 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων