ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΟΠΛΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 301 έως 315 (από 353 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #73713

    Κάλημερα παιδιά, Επειδή παρέλαβα επιτέλους το δίκαννό μου από τον οπλουργό που το είχα δώσει για “ολικη ανακάινιση” και επειδή μέχρι τώρα τα υλικά που χρησιμοποιούσα για συντήρηση (θεός να την κάνει τέτοια)  ήταν βαζελίνη για τις κάννες  εξωτερικά  και εσωτερική λίπανση, και για τον εσωτερικό καθαρισμό  των κανών λάδι καθαρισμού στρατιωτικό “¨κοίλου κάννης”  και μερικές φορές ασετόν,  ’πό τον εσωτερικό καθαρισμό είμαι γενικά ικανοποιημένος αλλά από την συντήρηση της βαφής δεν μπορώ να πώ τα ίδια, βεβαια μου πήρε 20 χρόνια με πολλά και σκληρά κυνήγια για να χρειαστεί το όπλο βαφή κάννών (είχε ασπρίσει στα σημεια των επαφών) θα ήθελα να μου πεί κάποιος και ένα καλό λάδι καθαρισμού αλλά βασικά μια καλή λίπανση για τις φρεσκοβαμμένες μου κάννες.

    Παντελής


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    tzimmy στις #73834

    ΓΕΙΑ  Σ ΟΛΟΥΣ….Επειδή βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρουσες όλες τίς απόψεις που έχουν κατατεθεί στην ενότητα αυτή…αλλά και πολύ κρίσιμα τα ερωτήματα πού τίθενται πολύ συχνά από διαφορους συναδέλφους σε επί μέρους θέματα συντήρησης…χρήσης υλικών κλπ  η δε τεχνολογία κάνει κάθε μέρα..όχι βήματα,αλλά άλματα…θα ήθελα να παρακαλέσω όσους έχουν άποψη για αυτά τα θέματα να αφιερωσουν άν θέλουν λίγο χρονο καί να ενημερώσουν καλύτερα όλους τούς υπόλοιπους(και είναι πολλοί αυτοι..) τηλεγραφικά: με τι υλικά..γιά ποιό συγκεκριμένο μέρος του όπλου(κάννες,κοντάκια,βαφές κοντακιών,βαφές άλλων σιδηρών μερών,εσωτερικά καννών,άλλων μηχανισμων κλπ) ειναι δυνατόν να συντηρήσουμε και να διατηρήσουμε στην καλύτερη δυνατή κατάσταση τα όπλα μας,ενδεχομένως ξεχωριστά για καραμπίνες,δίκαννα,Σ/Π κλπ.Ξέρω ζητάω πολλά…αλλά αυτό το κάνω γιατί γνωρίζω οτι πολλοί εξ ημών κατέχουν καλά αυτό το θέμα…αλλά και διότι καλό ειναι να συστηματοποιηούνται αρτιότερα  θέματα σαν αυτό που μας αγγίζουν όλους..η τούς περισσότερους. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ  ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΩ. _ΤΖΙΜΜΥ-

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #74430

    Γεια σε όλους,

    μήπως γνωρίζει κανεις κάτι για το λάδι Sinosol ????

    Επισης, για τα ξυλινα μέρη του όπλου μου έχουν πεί για το Rentokil wax. Το εχει δοκιμασει κανεις?

    ευχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    338
    giannis kk στις #79315

    Αν και ειναι παλιο το θεμα, εγω θα ηθελα να μου πει καποιος που εχει ψαχτει με το καθαρισμα 2 πραγματακια.

    α)Πως πρεπει να καθαριζουμε την καννη εξωτερικα και αν πρεπει να την λιπαινουμε και με τι…

    β)Πως πρεπει να καθαριζουμε την καννη εσωτερικα και πως να την λιπαινουμε και με τι….

    Θα ήθελα να μου πειτε καποια υλικα που υπαρχουν στην Ελλαδα και ειναι σχετικα οικονομικα.Αν και ειμαι υπερ του καθαρου τουφεκιου, δυσκολευομαι μπορω να πω, να κανω επιστημη το θεμα αυτο.Νομιζω οτι στην περιπτωση μου χρειαζομαι κατι καλο πρακτικο και αποτελεσματικο.Δεν εχω και κανενα Perazzi.Ενα απλο και τιμιο τουφεκι εχω, χρωμιωμενο….

    Φιλικα Γιαννης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    ivis στις #79333

    Εγω φιλε μου Γιαννη εξωτερικα στην κανη βαζω το Α2 και εσωτερικα επειδη παω σχεδον καθε μερα για κυνηγι απλος περναω ενα πανακι και βγαζω τα υπολιματα μπαρουτιου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    nds στις #344344

    Γεια σας φίλοι μου,

     

    Το παρακάτω κείμενο είναι από το φυλλάδιο που έχω φτιάξει για τον καθαρισμό και την συντήρηση των πυροβόλων όπλων.

    Δεν ξέρω αν θα φανούν και οι φωτογραφίες που έχει, αλλά δεν είμαι πολύ καλός με τα  φόρουμ. Για οποιαδήποτε απορία σας μην διστάσετε να επικοινωνήσετε.

     

    Οδηγίες καθαρισμού & συντήρησης όπλων

     

    Επιστρέφοντας από το σκοπευτήριο ή το κυνήγι και μετά την ξεκούραση που χρειαζόμαστε πρέπει να ασχοληθούμε με τον καθαρισμό και τη συντήρηση των όπλων μας.

     

    Τα όπλα όταν ξαναχρησιμοποιηθούν, σαν μηχανήματα που είναι, πρέπει να είναι καθαρά από τα υπολείμματα πυρίτιδας στον μηχανισμό τους και των βολίδων/σκαγιών στην κάνη τους. Επίσης πρέπει να έχουν συντηρηθεί σωστά για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεων όταν, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα που θα τα έχουμε αποθηκευμένα, διαπιστώσουμε ότι έχουν αποκτήσει σκουριές στην εξωτερική επιφάνειά τους ή απλά δεν δουλεύουν (εμπλοκές) όπως θα έπρεπε.

     

    Τα πλέον κρίσιμα στοιχεία στη λειτουργία των όπλων μας είναι η υψηλή απόδοση και η ακρίβεια. Κάθε φορά που ένα όπλο πυροβολεί, ρυπαίνεται με υπολείμματα άνθρακα (κάπνα), μόλυβδο, χαλκό ή πλαστικό. Όταν ο επικρουστήρας χτυπά το καψούλι, αυτό εκρήγνυται δημιουργώντας σπινθήρα που αναγκάζει την πυρίτιδα πίσω από το βλήμα ή τα σκάγια να αναφλεγεί.

     

    Η ανάφλεξη της πυρίτιδας εκλύει αέρια τα οποία αναγκάζουν μεν το βλήμα να εκτοξευτεί, αλλά γεμίζουν τη κάνη και το υπόλοιπο όπλο με υπολείμματα άνθρακα (κάπνα). Αυτά -τα υπολείμματα άνθρακα- εισχωρούν βαθιά στους πόρους του μέταλλου της κάνης και λειτουργούν σαν κόλλα που προσελκύει υγρασία και επιπλέον ρύπους. Συνεχή στρώματα άνθρακα, μόλυβδου και χαλκού  δημιουργούνται στην εσωτερική επιφάνεια της κάνης μετά από κάθε βολίδα που περνάει.

     

    Φυσικά, λόγω των αερίων που διαφεύγουν, ρυπαίνεται και η εξωτερική επιφάνεια των όπλων. Ο ιδρώτας ή τα καιρικά φαινόμενα μπορούν να κάνουν μεγάλη ζημιά οξειδώνοντας τα όπλα. Ως γνωστόν κανένα μέταλλο δεν μπορεί να αντισταθεί στην οξείδωση ειδικά από τον ιδρώτα.

     

    Ένα καθαρό και καλοσυντηρημένο όπλο λειτουργεί καλύτερα και έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

     

    Για να ξεκινήσουμε θα πρέπει να έχουμε τα κατάλληλα υλικά και εξαρτήματα, όπως οβελό που να ταιριάζει στο μήκος της κάνης, χάλκινα βουρτσάκια στο διαμέτρημα του όπλου, μύτη χάλκινη (jag) για πανάκια επίσης στο διαμέτρημα του όπλου, πανάκια βαμβακερά, υγρό καθαρισμού, γράσο ειδικό για όπλα και λάδι συντήρησης.

     

     Προϊόντα τελευταίας τεχνολογίας, τα οποία είναι ακίνδυνα για τον άνθρωπο, δεν είναι τοξικά, δεν μυρίζουν, δεν λερώνουν και είναι βιοδιαλυτά – όπως τα MPro7 και Tetra Gun – είναι τα πλέον κατάλληλα.

     

     

    Διαδικασία:

     

    1. Εξασφαλίζουμε ότι το όπλο είναι άδειο, βγάζουμε τον γεμιστήρα ή ελέγχουμε ότι η αποθήκη δεν έχει φυσίγγια και οπτικά ελέγχουμε ότι η θαλάμη είναι άδεια.
    2. Λύνουμε το όπλο στα εξής κομμάτια α) κάνη β) κλείστρο γ) σκελετός (μηχανισμός). Στα κυνηγετικά και το μηχανισμό της σκανδάλης.
    3. Ψεκάζουμε την κάνη με υγρό καθαρισμού MPro 7 Gun Cleaner και περνάμε τον οβελό με το χάλκινο βουρτσάκι μία – δύο φορές για να πάει το υλικό παντού. Αφήνουμε το υγρό να ενεργήσει για 5 – 10 λεπτά. Στα περίστροφα ρίχνουμε υγρό καθαρισμού και στις θαλάμες. Στα κυνηγετικά ρίχνουμε και στα τσοκ. (Το MPro7 Gun Cleaner μπορεί να μείνει στη κάνη για όσο θέλετε, δεν πρόκειται να κάνει ζημιά καθώς δεν είναι διαβρωτικό).

     

             

     

    1. Ψεκάζουμε με υγρό καθαρισμού το κλείστρο, στα σημεία που κλειδώνει και όπου έχει κάπνα.

     

    1. Ρίχνουμε υγρό καθαρισμού στο μηχανισμό, στα σημεία που δουλεύουν εξαρτήματα. Στα κυνηγετικά αερίων δίνουμε ιδιαίτερη προσοχή στο πιστόνι/φρένα του μηχανισμού όπλισης. (Το MPro7 Gun Cleaner έχει την ιδιότητα να διαλύει το λάδι, αυτό σημαίνει ότι τα μέρη που θα καθαρίσουμε με αυτό θέλουν πάλι λάδωμα, επίσης εάν πέσει σε ξύλινα μέρη που είναι περασμένα με λινέλαιο μπορεί να τα θαμπώσει, περνώντας τα όμως με λίγο λάδι το χρώμα επανέρχεται). Στα περίστροφα δεν ρίχνουμε υγρό καθαρισμού στο μηχανισμό της σφύρας/σκανδάλης παρά μόνο αν οι οπλουργικές μας γνώσεις μας επιτρέπουν το λύσιμο του μηχανισμού.

     

    1. Ψεκάζουμε με Action Blaster (Degreaser) της Tetra Gun για να ξεπλύνουμε το κλείστρο, το μηχανισμό του όπλου, της σκανδάλης και τα τσοκ (Στα περίστροφα και στο μηχανισμό σφύρας/σκανδάλης)  η χρησιμοποιούμε ένα βουρτσάκι (έστω δοντιών) για να καθαρίσουμε τα παραπάνω.

       

     

     

     

    1. Στεγνώνουμε με ένα πανί 100% βαμβακερό όλα τα εξαρτήματα. (Το βαμβακερό πανί είναι το πιο απορροφητικό και δεν χαράζει τη βαφή των όπλων)

     

    1. Περνάμε στη κάνη τον οβελό με το χάλκινο βουρτσάκι μερικές φορές και μετά περνάμε βαμβακερά πανάκια σφιχτά μέσα στην κάνη με τη βοήθεια της χάλκινης μύτης (jag). Σε όπλα που δεν μπορούμε να περάσουμε τον οβελό από την θαλάμη προς τα εμπρός (περίστροφα, ραβδωτά τουφέκια) χρησιμοποιούμε πάντα το προστατευτικό δαχτυλίδι για να μην κάνουμε ζημιά στη κάνη.

     

    1. Επαναλαμβάνουμε τον καθαρισμό της κάνης όσες φορές χρειαστεί μέχρι να βγαίνει το πανάκι καθαρό. Εάν η κάνη δεν έχει καθαριστεί ποτέ καλά, τότε θα χρειασθεί αρκετές φορές καθάρισμα. Με τον τρόπο αυτό όμως βελτιώνουμε τη κατάσταση της κάνης, παρατείνουμε τη ζωή της, και τις επόμενες φορές δεν θα χρειαστεί τόσος κόπος και χρόνος για να καθαρίσει αφού θα είναι καθαρή μέχρι τους πόρους και το λάδι που θα χρησιμοποιήσουμε θα βοηθήσει να μην συσσωρεύεται τόση κάπνα. (Για σκοποβολή IPSC = μεγαλύτερες ταχύτητες)

     

    1. Αφού καθαρίσει η κάνη περνάμε ένα καθαρό πανάκι με τη χάλκινη μύτη με λιπαντικό MPro7 Oil  ή Tetra Gun lubricant αρκετές φορές για να περάσει στους πόρους του μετάλλου.

     

    1. Λιπαίνουμε όλα τα κινούμενα εξαρτήματα του μηχανισμού με MPro7 Oil  η Tetra Gun lubricant. Στους μηχανισμούς σκανδάλης, ράγες κλείστρου, κινούμενα σημεία της κάνης και τσοκ χρησιμοποιούμε λιπαντικό γράσο Tetra Gun. Τα παραπάνω λιπαντικά είναι συνθετικά (δεν είναι από πετρέλαιο) και έχουν μεγάλη αντοχή στην θερμότητα με αποτέλεσμα να μην καίγονται και αφήνουν παραπάνω κατάλοιπα στην κάνη.

     

         

     

       

       

     

       

     

    1. Συναρμολογούμε το όπλο δουλεύουμε λίγο το κλείστρο. Βρέχουμε ένα βαμβακερό πανάκι με λιπαντικό MPro7 Oil  ή Tetra Gun lubricant και περνάμε το εξωτερικό του όπλου δυνατά, αρκετές φορές για να περάσει το λιπαντικό στους πόρους του μετάλλου.

     

    Το όπλο σας είναι έτοιμο για αποθήκευση ή για χρήση.

     

    Προσοχή τα όπλα δεν αποθηκεύονται μέσα σε θήκες μεταφοράς που έχουν γούνα γιατί μπορεί η γούνα να κρατήσει υγρασία και κάποιο σημείο που μας διέφυγε να εμφανίσει σκουριά.

     

    NDSP  Trade

    Νώντας Παπαγιαννόπουλος

    e-mail: @otenet.gr">nds@otenet.gr

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    338
    giannis kk στις #79344

    Που μπορουμε να βρουμε τα υλικα αυτα Νωντα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    armyland στις #79352


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από nds στίς 17 

    Νώντας Παπαγιαννόπουλος

    e-mail: @otenet.gr">nds@otenet.gr

     


    [/indent]ΝΑΙ ΝΩΝΤΑΣ ΠΕΣΜΑΣ………………………………….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #344349

     

    Καλημέρα. Κατ’ αρχήν καλωσορίζω το Νώντα στο φόρουμ.[font=” Verdana”][/font]

    Στην προηγούμενη σελίδα αυτού του θέματος,τον Απρίλιο, είχα αναφερθεί στα προιόντα M-Pro 7, και μάλιστα είχα γράψει τη διεύθυνση και το τηλέφωνο του Νώντα, καθώς και τον τιμοκατάλογο που μου είχε στείλει.[font=” Verdana”][/font]

    Δεν έγραψα όμως ότι παρήγγειλα και μου έστειλε αυτά τα υλικά, συγκεκριμένα άπό ένα μπουκάλι Gun cleaner, oil και CLP. Δεν έγραψα, γιατί ήθελα πρώτα να τα δοκιμάσω αρκετά για να έχω πλήρη άποψη. [font=” Verdana”][/font]

    Τώρα όμως, μετά από 5 μήνες χρήσης, μπορώ να πω ότι έχω μείνει κατενθουσιασμένος. Τα έχω χρησιμοποιήσει επανειλημμένα και στο δίκανο SKB, και στην καραμπίνα MOSSBERG 9200, μάλιστα από τότε που τα πήρα δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει άλλα υλικά, και τα όπλα μου “λάμπουν από καθαριότητα” και λειτουργούν άψογα. Και βέβαια, τα όπλα έχουν χρησιμοποιηθεί αυτό το καλοκαίρι παρα πολύ, με την “τρέλα του σκοπευτηρίου” που έχω, ειδικά το δίκανο (σχεδόν 5.000 φυσίγγια σκητ και σπόρτινγκ).[font=” Verdana”][/font]

    Μπορώ να πω με βεβαιότητα (…προσωπική) ότι τα υλικά M-Pro 7, πράγματι κάνουν όλα όσα “υπόσχονται”, και αυτά που λέει ο Νώντας, καθαρίζουν τέλεια, εύκολα και γρήγορα τα όπλα, δεν μυρίζουν, δεν λεκιάζουν, είναι δε σημαντικό ότι δεν είναι τοξικά και καρκινογόνα, όπως άλλα συμβατικά καθαριστικά, κι επίσης είναι αρκετά οικονομικά. Εγώ πάντως έχω “κολλήσει” μ’ αυτά τα υλικά, και δεν βλέπω να χρησιμοποιώ ξανά τίποτε άλλο.[font=” Verdana”][/font]

    Συγχωρέστε με, αν φαίνεται ότι κάνω διαφήμιση, εγώ απλώς μεταφέρω την προσωπική μου άποψη από την εμπειρία μου με αυτά τα υλικά.[font=” Verdana”][/font]

    Φιλικά,

    Υ.Γ. Για λεπτομέρειες, πλήρεις οδηγίες χρήσεως κλπ για τα υλικά M-Pro7, πατήστε εδώ:

    http://www.terravendi.com/MPro7/mpro7-main-en.asp

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    saxo_29 στις #79617

    Καλημέρα σε όλους

    Έχω την εξής απορία. Χρειάζεται μετά από το κυνήγι , εκτός από να καθαρίσω την κανί του όπλου μου και την το λυπανω , πρεπει να λύσω το κλείστρο , σκανδάλη κλπ για να τα καθαρίσω; Ή απλώς τα λιπαίνω έτσι;

    Μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να βγάλω το κλείστρο από το όπλο ( Baikal MP153) όσο κι εάν έχω προσπαθήσει.

    (Μάλλον θέλει κόλπο και όχι κόπο!!)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #79619

    Προσωπικά κάνω τέτοιου είδους καθαρισμό μετά απο πραγματικά σκληρή χρήση.. Σε απλη χρήση απλώς ένα καθάρισμα της κάννης και τίποπα άλλο.

    Παίζει μεγάλο ρόλο με τι καιρό και με τι πυρομαχικά κυνηγάς…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #79625

    Eγώ προσωπικά λύνω και καθαρίζω κλείστρο και σκανδάλη μια φορά το χρόνο όταν τελειώνει η σεζόν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #79631

     Και μενα υπερβολικο μου φαινεται για καθε που πας κυνηγι. Ισως μια φορα το χρονο, στο τελος του κυνηγιου να ειναι αρκετη, φτανει να ειναι καλο το καθαρισμα. Υπαρχει και κοσμος φυσικα που το κανει καθε που θα γυρισει σπιτι απο εξορμηση.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #79692

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΕΝΤΑΤΙΚΟΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΟΠΛΟ ΒΡΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΓΡΑΣΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    LUPUS στις #79751

    Μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να βγάλω το κλείστρο από το όπλο ( Baikal MP153) όσο κι εάν έχω προσπαθήσει.
    (Μάλλον θέλει κόλπο και όχι κόπο!!)
     

    εχω την εντυπωση, επειδη το εχω προσπαθησει  στην ιδια καραμπινα που εχει φιλος μου πως δεν βγαινει το κλειστρο. Με καθε επιφυλαξη βεβαια.

    (κανε ερωτηση, σχετικα με το κλειστρο, στο θεμα ” ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ BAIKAL” )

    νικολας, baikal  και ξερο ψωμι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 301 έως 315 (από 353 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων