ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΟΠΛΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 331 έως 345 (από 353 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    nds στις #81940

    Φίλε Jimmy,

     

    Υπονοείς ότι θα πρέπει να κάνουμε μία κόντρα στο καθάρισμα, ο καθένας με τα εργαλεία του και τα υλικά του για να διαπιστώσουμε πιο απορρυπαντικό είναι καλύτερο και κάνει τα ρούχα κάτασπρα εεεε…. συγνώμη μπερδεύτηκα με τα απορρυπαντικά της γυναίκας μου.

     

    Νομίζω ότι οι φίλοπλοι είναι και σχολαστικοί με τα εργαλεία τους γι’αυτό και ψάχνονται για το καλύτερο προϊόν αλλά και για το προϊόν που τους καλύπτει περισσότερο.

     

    Έχω φίλο που του αρέσει η μυρωδιά του Kleen Bore copper solvent και δεν θέλει τίποτε άλλο και φυσικά έχει άπλετο χρόνο να περιποιείται τα όπλα του αλλά και έχει ιδιαίτερο χώρο στο σπίτι του για να κάνει αυτή τη δουλειά.

     

    ’λλο φίλο που του αρκεί ένα σπρέι WD40 με ελάχιστο χρόνο στη διάθεση του που ορισμένες φορές απλά ψεκάζει το όπλο του πριν φύγει από το σκοπευτήριο.

     

    Κάποιον άλλο φίλο που δεν μπορεί να καθαρίσει τα όπλα του γιατί βρωμάει το σπίτι του και τον πλακώνει η γυναίκα του.

     

    Ναι έχω πολλούς φίλους σκοπευτές τα 18 χρόνια που ασχολούμαι με όπλα και σκοποβολή, πολλά όπλα που τα χρησιμοποιώ λίγο και τα φυλάω τον περισσότερο καιρό στο χρηματοκιβώτιο, μεγάλη εμπειρία στα όπλα και την λειτουργία τους και μία σύζυγο με πολύ ευαίσθητη μύτη, αλλά δεν έχω και πολύ χρόνο και χώρο όπως ο πρώτος φίλος και φυσικά δεν θέλω να ανακαλύψω ότι κάποιο από τα όπλα μου απόκτησε σκουριές η δεν δουλεύει όπως θα έπρεπε.

     

    Γι’αυτό λοιπόν θέλω εργαλεία και υλικά καθαρισμού που δουλεύουν γρήγορα και αξιόπιστα, δεν θα μου χαλάσουν τα νίκελ του μπάνιου, γιατί εκεί καθαρίζω τα όπλα μου,

    δεν θα εισπνεύσω εγώ και η οικογένεια μου καρκινογόνες αναθυμιάσεις που ως γνωστόν εκλύουν όλα τα υποπροϊόντα πετρελαίου, δεν θα χρειαστώ όλο το βράδυ μου γιαυτή τη δουλειά και το κυριότερο δεν θα μου γκρινιάζει η γυναίκα μου ότι μυρίζει όλο το σπίτι με βενζίνες, όπως αποκαλούσε τα συνηθισμένα προϊόντα καθαρισμού των μωρών μου ….. συγνώμη και πάλι των όπλων μου εννοούσα.

     

     Εάν όμως σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω τα  Material Safety Data Sheet τα οποία θα πρέπει να έχουν όλα τα χημικά που χρησιμοποιεί ο άνθρωπος χωρίς κάποια προφύλαξη αλλά και συγκριτικό πίνακα επικινδυνότητας προϊόντων καθαρισμού και συντήρησης όπλων.

     

    Όσο για τις εφημερίδες κάνουν πολύ καλή δουλειά με τα τζάμια στα παράθυρα και τους καθρέπτες ακόμα και με σκέτο νερό.

     

    Πάντα στη διάθεσή σου.

     

    nds


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    kosap01 στις #344637

    Καλημέρα συνάδελφοι,

    Έχω ένα Browning S/P και μου παρουσιάζει αρκετά συχνά πρόβλημα διάβρωσης εξωτερικά της μπάσκουλας. Κάποιες φορές η σκουριά ήταν αρκετή και χρειάστηκα να την τρίψω με μπλε γόμα για στυλό για να φύγει. Το λάδι που χρησιμοποιώ είναι το BRUNOX το οποίο εσωτερικά κάνει καλή δουλειά αλλά εξωτερικά απ’ότι φαίνεται δεν μπορεί να προστατέψει το όπλο από τον ιδρώτα του χεριού κλπ.

    Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος ή προιόν που θα μπορούσε να βοηθήσει στο πρόβλημα?

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #82035

    Φίλε μου επειδή τυχαίνει να έχω δει για τι διάβρωση μιλάς .. να σου πω ότι αυτό δεν είναι τίποτα. Και χαλιέσαι άδικα … απλά έχε το όπλο σου λαδωμένο εξωτερικά και μετά από μια 5ετία αν θες δώσε να στο βάψουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    kosap01 στις #344640

    Θάνο, τη διάβρωση που έχεις δει είναι μετά που την έβγαλα με τη γόμα. Κανονικά ήταν αρκετή και είχε χρώμα καφέ (σκουριάς). Το όπλο λαδώνεται συχνά επειδή το BRUNOX στεγνώνει γρήγορα. Αν στεγνώσει το λάδι, μετά από μερικές βδομάδες αρχίζουν να φαίνονται τα πρώτα στίγματα στη μπάσκουλα.

    Πιστεύω οτι κάποιος από το site θα’χει ξαναδεί παρόμοιο πρόβλημα και ίσως να έχει δοκιμάσει κάτι που να λύνει κάπως το πρόβλημα.

    Ολες οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    nds στις #82141

    Φίλε Κώστα,

     

    Η βάση του όπλου σου από τι μέταλλο είναι (αλουμίνιο, ατσάλι) και τι χρώμα είναι?

    Για να μπορέσω να σου πώ τι θα κάνεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    kosap01 στις #82220

    Nds,

    Η βάση είναι από ατσάλι με ματ φινίρισμα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    338
    giannis kk στις #82232

    Να ρωτησω κατι χαζο…? Αρκετα βαμβακερα πανια που μπορουμε να βρουμε ????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    nds στις #82241

    Κώστα,

     

    Θα χρησιμοποιήσεις πολύ ψιλό σύρμα κατσαρόλας και μπόλικο λάδι, ότι λάδι έχεις, και θα τρίψεις τα σημεία που έχει σκουριά. Το χώμα δεν θα φύγει. Θα καθαρίσεις τα σημεία με degreaser η βενζίνη και θα τα στεγνώσεις καλά.

    Μετά θα διαλέξεις ένα καλό λάδι για όπλα, απόφυγε τα λάδια – σπρέι γενικής χρήσης και πάρε κάποιο καλό.

    Πάντως νομίζω ότι αποθηκεύεις το όπλο σου σε θήκη με γούνα και γιαυτό έχεις σκουριές.

    Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον καθαρισμό και τη συντήρηση όπλων μπορείς να διαβάσεις αναλυτικές οδηγίες στο www.sitemaker.gr/ndsp

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    284
    Royal Hunt στις #82242

    Για την αποφυγή σκουριάς από υγρασία καλό είναι να χρησιμοποιείτε silica gel.Μπορείτε να βρείτε από συσκευασίες διαφόρων προϊόντων,όπως ηλεκτρονικά,παπούτσια κλπ.Πουλάνε επίσης και σε καταστήματα με χημικά.Τα χρησιμοποιώ στη θήκη για τα πέδιλα του σκι με πολύ καλά αποτελέσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    kosap01 στις #344683

    Καλημέρα Nds και ευχαριστώ για την απάντηση.

    Ένα καινούργιο όπλο (περίπου 4 μηνών) δεν θα τολμούσα να το τρίψω με σύρμα!!! Γι’αυτό χρησιμοποίησα γόμα μπλέ για στυλό, η οποία έχει πολύ ψιλό σμυρίγδι και ουσιαστικά δουλεύει σαν εξαιρετικά λεπτό γυαλόχαρτο. Βέβαια, για μια σκουριά μήκους 2εκ Χ 2 χιλιοστά χρειάστηκα περίπου μισή ώρα δουλειά αλλά χωρίς κανένα κόστος στο φινίρισμα του μετάλλου.

    Το όπλο δεν το αποθηκεύω ποτέ σε γούνα αλλά μόνον σε βαλιτσάκι στο οποίο έχω βάλει δύο μεγάλα σακουλάκια σιλικόνης για να απορροφούν την υγρασία. Υποψιάζομαι ότι μάλλον φταίει το λάδι (BRUNOX) το οποίο στεγνώνει γρήγορα και δεν προστατεύει αποτελεσματικά. Προχθές πήρα να δοκιμάσω το Legia της Browning (δεν είχα διαβάσει ακόμα τι μου έστειλες) που φαίνεται να παραμένει για περισσότερο χρόνο (μερικούς μήνες).

    Εάν έχω κάποια καλύτερα αποτελέσματα θα ενημερώσω και τους φίλους στο site. Σε κάθε όμως περίπτωση όλες οι προτάσεις είναι δεκτές!!

    Κώστας

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    nds στις #82319

    Κώστα,

     

    Το ψιλό σύρμα κατσαρόλας με λάδι είναι ασφαλέστατο για  το χρώμα των όπλων και ο μόνος τρόπος να  καθαρίσεις τη σκουριά εύκολα.

    Να ξέρεις ότι θα πρέπει να καθαρίσεις το σημείο όσο καλύτερα μπορείς για να μπορέσει να διεισδύσει το λάδι.

    Βέβαια αν το όπλο είναι τόσο καινούργιο θα σου πρότεινα να το επιστρέψεις πίσω στην εταιρία για αντικατάσταση, ας μην ξεχνάμε ότι έχει 2 χρόνια εγγύηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    kosap01 στις #82352

    NDS,

    Η ιδέα να το επιστρέψω για αντικατάσταση στην εταιρία μου ακούγεται καλή μιας και η εγγύηση το καλύπτει για 10 χρόνια. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η όλη διαδικασία για τον αριθμό που βρίσκεται πάνω στη μπάσκουλα. Ουσιαστικά είναι σαν να παίρνεις καινούργιο όπλο και αυτό προσπαθώ να αποφύγω – αν τελικά είναι δυνατό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    bennini στις #82373

    ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΣΥΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙς ΔΩ. ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #82384

    Μερικές φορές βοηθάει να κάνεις δεξί κλίκ πάνω στην εικόνα που δεν βλέπεις και να πατήσεις “Show Picture”. Επίσης, μπορεί να είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας ο server που φιλοξενεί το αρχείο της εικόνας. Δοκίμασε να ξαναεπισκεφτείς τη σελίδα σε λίγες ώρες ή την επόμενη μέρα. Τέλος, ίσως να μην υπάρχει πιά το αρχείο της εικόνας στον server όπου ήταν όταν έγινε η επισύναψη.  Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #82502


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από giannis kk στίς 06 Δεκέμβριος 2006


    Να ρωτησω κατι χαζο…? Αρκετα βαμβακερα πανια που μπορουμε να βρουμε ????


    [/indent]

    Aγαπητέ Γιάννη
    Τα φθαρμένα (αλλά καθαρά ) λευκά βαμβακερά φανελάκια κομένα σε λωρίδες με το ψαλίδι , σε κατάλληλο μέγεθος ανάλογα αν χρησιμοποιείς ξύλινη ή μεταλλική βέργα καθαρισμού , δίνουν πολύ καλά αποτελέσματα. Επίσης στο παρελθόν είχα αγοράσει βαμβακερό ύφασμα μορφής ‘ψιλού πετσετέ” και το είχα κόψει με το ψαλίδι.

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 331 έως 345 (από 353 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων