ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΟΠΛΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 353 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #51516

    Φίλε Λεοναρδε!!!

    Τα είδα τα προιόντα και τωρα που μαζέυω όπλα και θα εχω και ετοιμο το επιπλο οπλοβαστό .. με ενδιαφερουν. Αυτο που μου εκανε εντύπωση είναι πως και γιατι σου στείλανε δωρέαν τα υπόλοιπα προιόντα. Στην αρχή της σελίδας τους λεει ότι εφόσον παρεις 5 (που πήρες και εσυ) σου στελνουν αλλο ενα ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΔΟΣ ΔΩΡΟ. Μήπως ζήτησες να σου στείλουν αντι γι αυτα … αλλο είδος. Ενημέρωσε με σε παρακαλω … γι ανα δω τι παραγγελία θα δώσω. 

    Με τελωνείο …εμπλεξές????

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #338621

    Παλικάρι Λεονάρδε (όπως θα έλεγε και ο δάσκαλος) μπράβο σου.:D] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley4.gif” width=17>

    Στο εξης σε διορίζω συντονιστή σε ότι αφορά το θέμα καθαρισμού και υλικών!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #51522

    Κωστή μου να είσαι καλά . Προκειμένου να μην πετάω τα όπλα μου κάθε πέντε – έξι χρόνια , ή να μην τα πηγαίνω στα οπλουργεία για εξαιρετικά ξυσίματα – υπέροχες βαφές – ιδανικότερα ξυλουργικά , και να μην κακίζω αντιπρόσωπους και εργοστάσια , διαπιστώνω με χαρά τις αρετές της καλής συντήρησης !

    Η συνεργασία μου με το Δάσκαλο Maitre GUN DOCTOR συνεχίζεται .

    Να είσαι πολύ καλά για τα καλά σου λόγια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #51525

     

    Λεονάρδε

    Πιστεύω ότι πλέον πρέπει να σε ονομάσουμε MAITRE  του καθαρισμού και συντήρησης κυνηγητικού όπλου.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #51528

    Το παρακάτω όπλο έχει ρίξει μερικές χιλιάδες φυσίγγια…

     

    …και συντηρείται με τους παρακάτω τρόπους …

     

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #51543

    Λεοναρδε σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.!!!

    ¨Ομως … αυτο το όπλο είναι ενα Βe …… δεν εχει αναγκη απο καθαρισμό

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #51549

    ΛΕΟΝΑΡΔΕ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ;;; ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΟΙ ΜΕ ΤΙΣ BEΝ….. (ΦTOY EBRISA PALI);

    ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ WHITE ONYX ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ. ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ….ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΝΝΕΣ ΠΟΥ ΣΚΟΥΡΙΑΖΟΥΝ…..ΚΡΙΜΑ ΚΡΙΜΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #51562

    Τα ΥΠΕΡΟΧΑ BENELLI ΑΥΤΟΓΕΜΗ όπλα δεν χρειάζονται τέτοιους σχολαστικούς καθαρισμούς γι αυτό  και υπερτερούν από μερικά αλλά

    Ας μην τα βάλω στο στόμα μου.

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #51575

    εγω πάντως πήρα αυτογεμές be και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος ένας λόγος που το πήρα είναι ότι μου αρέσει ο σχολαστικός καθαρισμός και ο αλάνθαστος μηχανισμός αερίων.

    από την άλλη δεν νομίζω ότι ένα όπλο υπερτερεί από ένα άλλο επειδή θέλει λιγότερο καθάρισμα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #51578

    BRE PAIDIA …SA GNOSTO MOU FENETAI AUTO TO OPLO

    STHN PATRIDA MAS LEGANE “ELA PAPOULH MOU NA SOU DEIKSO TA …XORAFIA SOU!!!!

    TO OPLO  TO PARELABA APO THN BERETTA THN PROTH EBDOMADA TOU NOVEMBER.

    ERIKSE 3000 FISIGGIA(SKEET)KAI 500(TRAP)(=3500)

    DEN PAROUSIASE TO PARAMIKRO PROBLHMA

    EINAI ENA KALO KAI POLI POLI GERO OPLO

    KATI OMOS, POU THA DUSARESTHSEI TOUS “BERETAKHDES”(OPOS TOUS ONOMAZEI  O FILOS MPEKATSOFTEROS-POU EINAI AUTO TO PALIKARI?)

    KOITAXTE KALA STHN PROTH FOTOGRAFIA:

    EKEI POU EINAI H BELONA STHN PANO KANNH

    EXEI FUGH ELAXISTA LIGO, (STO KATO MEROS, MIA SA GIALADA) H….EPIMETALOSHS!!!(MAKARONADES ITALOI)

    TO SHMANTIKO OMOS EINAI OTI EAN  TO SHMEIO AUTO TO AMELHSOUME(KATHREFTHS), STO KATHARISMA KAI STHN LIPANSHS(MHN TA MPERDEUOUME AUTA TA DUO)

    TOTE THA EXOUME PROBLHMA!

    TORA (AS EXEI FUGEI)DEN EINAI PROBLHMA.

    KALHTERA LOIPON NA KANOUME LIGOS KOPOS PARAPANO STHN SUNTHRHSHS ,PARA NA TREXOUME STON….GIATRO   GIA ….FARMAKA

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #51608

    KATI OMOS, POU THA DUSARESTHSEI TOUS “BERETAKHDES”(OPOS TOUS ONOMAZEI  O FILOS MPEKATSOFTEROS-POU EINAI AUTO TO PALIKARI?)

    KOITAXTE KALA STHN PROTH FOTOGRAFIA:

    EKEI POU EINAI H BELONA STHN PANO KANNH

    EXEI FUGH ELAXISTA LIGO, (STO KATO MEROS, MIA SA GIALADA) H….EPIMETALOSHS!!!(MAKARONADES ITALOI)

    TO SHMANTIKO OMOS EINAI OTI EAN  TO SHMEIO AUTO TO AMELHSOUME(KATHREFTHS), STO KATHARISMA KAI STHN LIPANSHS(MHN TA MPERDEUOUME AUTA TA DUO)

    —————-

    ’ντε ρε παιδιά. Μπράβο. Ωραία όπλα τα Βe. Μπε, μπε, μπεεεεεε!!!!

    Τρίβετε, γυάλιζετε και μην μιλάτε. Όσοι δεν έχουμε Be θα πάμε για κυνήγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #51613

    ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΛΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΚΟΝΤΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΣΠΑΣΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ BERETAKIDES ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΚΥΝΗΓΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΥΩ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΤΗΝ ΒΕRETTA ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΓΥΑΛΙΖΩ ΝΑ ΤΗΝ ΤΡΙΒΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΤΑΣΙΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΡΟΥΤΙΟΥ.

    ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ.

    ΤΩΡΑ ΑΝ ΔΩ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΟΥΡΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΓΙΑ 30 ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΧΡΟΝΙΑ  ΓΑΛΛΙΚΟ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #51616

    Φίλε Θεοφάνη,

    αν κοιτάξεις σε παλιότερα θέματα, θα ανακαλύψεις ένα ολόκληρο θέμα με αυτή τη διαμάχη!!! Έχει πολύ γέλιο!

    Πάντως τα λέμε στην πλάκα. Μην στεναχωριέσαι που έχεις Βe!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #51619

    ΦΙΛΕ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΕ ΔΕΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΥ ΕΧΩ BE, ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΣΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ ΤΗΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

    ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ Η BEN ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΣΕ ΠΩΛΗΣΕΙΣ, ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΗΣ ΗΛΙΘΙΟ ΛΟΓΟ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ BEN.

    ΟΠΩΤΕ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΟΠΛΟ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΒΕ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ BROW.

    ΕΠΕΙΔΗ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕΔΩ ΣΤΟ FORUM ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΣΑΝ ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΑΡΩ BE. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ FORUM OI BERETAKIDES ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ BENELAKIDES, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ BAIKALAKIDES

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #51625

    Μια και γίνεται λόγος μόνο για δίκαννα να πούμε κάτι και για τις καραμπίνες, με τις οποίες κάνουμε τα περισσότερα κυνήγια μας.

    Λοιπόν πέρα από τις βασικές ενέργειες καθαρισμού, να μην ξεχνάτε να λιπαίνετε συχνά είτε με ειδικό γράσο ή βαζελίνη τους διαδρόμους της βάσης, πάνω στους οποίους κινήται το κλείστρο.

    Απομακρίνουμε πρώτα τα ξένα σώματα (υπολείματα πυρίτιδας, σκόνη) που λειτουργούν σαν γυαλόχαρτο κάθε φορά που κινήται το κλείστρο. Καθαρίζουμε το εσωτερικό της βάσης με λάδι καθαρισμού, μετά πλένουμε με καθαρό πετρέλαιο. Στεγνώνουμε με πανί και πιστολακι μαλιών. Λιπαίνουμε προσεκτικά χωρίς υπερβολές τα σημεία που πρέπει.

    Ποια είναι αυτά τα σημεία? Όσοι έχετε μεταχειρισμένο όπλο αρκεί να ρίξετε μια ματιά στο εσωτερικό της βάσης. Θα τα εντοπίσετε εύκολα γιατί θα έχει φύγει το χρώμα και θα υπάρχουν σημάδια τριβής.

    Αν δεν το κάνουμε, μετά από αρκετή χρήση το όπλο αποκτά ανοχές και πιθανώς αρχίζει τις εμπλοκές.

    Βλέπουμε λοιπόν ότι δεν υπάρχουν αυτογεμή που να μην χρειάζονται σχολαστικό καθάρισμα. Είτε είναι αερίων είτε αδράνειας η βάση χρειάζεται περιποίηση.

    Μοναδική επιπλέον εργασία για τα αυτογεμή αερίων είναι ο καθαρισμός του πιστονιού και των οπών διαφυγής των αερίων.

    Πολλοί ιδιοκτήτες αυτογεμών αδρανείας ακούγοντας ότι το όπλο τους σπάνια χρειάζεται καθάρισμα, παραμελούν τα σημεία αυτά και προκείπτουν προβλήματα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 353 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων