Προσπάθεια ή ταλέντο; Τι είναι προτιμότερο;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 193 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #241239

    H καρπωση χαρακτηριζει τον καλο κυνηγο, συνηθως στα ματια οσων δεν ξερουν απο κυνηγι. ;)

    10 τσιχλες με 20 βολες, ειναι χειροτερο απο 5 τσιχλες με 5 βολες. Απο την αποψη της αποτελεσματικοτητας παντα φυσικα. Γιατι αν με ρωτησεις, και μενα, και φανταζομαι τους περισσοτερους κυνηγους, προτιμαμε τις 10 τσιχλες και ας ριξουμε οχι 20 αλλα 30 φυσεκια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #241238

    ;) ΔEN EIΠA OTI EINAI KAKO..ΕΙΠΑ ΟΤΙ Η ΚΑΡΠΩΣΗ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΟ :o ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ΣΤΗ ΔΙΑΒΑΘΜΙΣΗ…ΤΩΡΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΠΕΣ "ΟΙΚΟΛΟΓΟ" ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΠΡΙΝ :lol:

    [font=”Comic Sans MS”]ΟΚ,ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ

    ΟΙΚΟΛΟΓΕ!!!!!![/font]
    :lol: :lol: :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #198512

    ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ!!!!

    ΠΡΟΚΑΛΩ ΣΕ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ….

    ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ VS ΚΥΝΗΓΟΥ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #241235

    [font=”Comic Sans MS”][b]ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ!!!!

    ΠΡΟΚΑΛΩ ΣΕ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ….

    ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ VS ΚΥΝΗΓΟΥ….[/b][/font]

    ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ? ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #241228

    ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ? :lol:

    [font=”Comic Sans MS”]ΜΕ ΕΞΑΣΦΑΙΡΑ ΠΙΣΤΟΛΙΑ
    ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΛΟΥΝ….
    [/font]

    :lol: :lol: :lol:

    [font=”Comic Sans MS”]ΑΣ ΒΡΕΘΟΥΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ
    Κ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ… ;) :o

    ΕΓΩ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΖΩ ΤΟ
    ΟΠΛΟ ΜΟΥ….
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #241224

    [font=”Comic Sans MS”][b]ΜΕ ΕΞΑΣΦΑΙΡΑ ΠΙΣΤΟΛΙΑ
    ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΛΟΥΝ….[/b][/font]

    :lol: :lol: :P

    [font=”Comic Sans MS”][b]ΑΣ ΒΡΕΘΟΥΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ
    Κ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ… :o :lol:

    ΕΓΩ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΖΩ ΤΟ
    ΟΠΛΟ ΜΟΥ….[/b][/font]

    OK ΔΕΚΤΟ, ΕΓΩ ΘΑ ΕΡΘΩ ΜΕ ΕΝΑ DESERT EAGLE :lol: ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΑΡΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #241219

    OK ΔΕΚΤΟ, ΕΓΩ ΘΑ ΕΡΘΩ ΜΕ ΕΝΑ DESERT EAGLE :o ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΑΡΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ;)

    [font=”Comic Sans MS”]ΑΜΑ ΘΕΣ ΘΕΣ ΕΛΑ Κ ΜΕ MOUNTAIN EAGLE…..
    :lol: :lol: :lol: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #241210

    Μμμμμ άμα στοιχηματίζουμε τα όπλα μας έχει ενδιαφέρον….

    Εγώ θα βρω κανά Μοσμπεργκ ή κανά Βαικάλ μεταχειρισμένο και άμα σπάσει ο διάλος το ποδάρι του και με 100 καντάρια τύχη κερδίσω θα φύγω με κανένα higher end SKB – Beretta-Perazzi-Merkel και δε συμμαζεύτεται ;) :o :lol: :lol:

    Θα το δω σαν αγορά λαχνού… Κι΄αν σου κάτσειιιιι?????? :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #241206

    Μμμμμ άμα στοιχηματίζουμε τα όπλα μας έχει ενδιαφέρον….

    Εγώ θα βρω κανά Μοσμπεργκ ή κανά Βαικάλ μεταχειρισμένο και άμα σπάσει ο διάλος το ποδάρι του και με 100 καντάρια τύχη κερδίσω θα φύγω με κανένα higher end SKB – Beretta-Perazzi-Merkel και δε συμμαζεύτεται ;) :o :lol: :lol:

    Θα το δω σαν αγορά λαχνού… Κι΄αν σου κάτσειιιιι?????? :lol:

    [font=”Comic Sans MS”]ΠΑΡΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΥ.
    ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ
    ΕΝΑ ΟΠΛΟΒΑΣΤΟ 10 ΟΠΛΩΝ Κ
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΓΕΜΙΣΩ….
    [/font]

    :lol: :P :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #241204

    Ο μαθητης, απο μονος του, εστω και με πολυ μικρη ηλικια, πιθανον να εχει κλιση προς καποια κατευθυνση, ομως λογω απειριας ειναι δυσκολο να το ξερει. Ενας μαθητης πχ που εχει μουσικο αυτι, κλιση στη καλλιτεχνια, ευπλαστο σωμα, μαθηματικο μυαλο, ειναι γενικως ενα καλο "υλικο" για να δουλεψει καποιος μαζι του. Ομως, ο μαθητης απο μονος του δεν μπορει σε αυτη την ηλικια να αντιληφθει τη κλιση του, πολυ περισσοτερο να τη εξελιξει οπως και οσο πρεπει, και εκει μπαινει ο ρολος του δασκαλου. Ο μαθητης δεν μπορει να γινει ποτε δασκαλος του εαυτου του γιατι θα τεινει να επαναλαμβανει τα λαθη του, τα οποια θεωρει σωστα και δεδομενα, μιας και κανεις δεν τον διδαξε τον σωστο τροπο. Η παρουσια και καθοδηγηση του δασκαλου ειναι απαραιτητη γιατι θα βλεπει ακριβως αυτα τα λαθη και θα τα διορθωνει αμεσως, οδηγωντας ουσιαστικα οπως λεει και ο Λεωνιδας, το μαθητη στο δυσκολο δρομο της επιτυχιας. Ειναι αυτονοητο οτι αλλιως μαθαινει κανεις στα 5 του, αλλιως στα 10 και αλλιως στα 40, ειναι αλλες οι εμπειριες που πολλες φορες αποτελουν και τροχοπεδη, και το μυαλο ειναι πιο δεκτικο στις μικρες ηλικιες.

    Ο Γκαλης πχ αν αρχιζε να παιζει μπασκετ 5 χρονια αργοτερα, θα ηταν διαφορετικα, αν επαιζε μονος του χωρις την καθοδηγηση ενος προπονητη θα ηταν αλλιως, και φυσικα δεν γεννηθηκε ξεροντας οτι ειναι ταλεντο στο μπασκετ, καποιος τον ειδε παιζοντας και τον ενθαρρυνε. Ομοιως κανεις μας δεν ηξερε στα 6 του οτι του αρεσει το κυνηγι, το ψαρεμα, το διαβασμα, ή η σκοποβολη.


    Συμφωνώ απόλυτα με τη θέση του Βίκτωρα

    Το τελέντο πάντα ανακαλύπτεται από κάποιον ο oποίος μπορεί το διακρίνει.

    Εκεί βέβαια εισέρχεται και η πάράμετρος της Ικανότητας του ανθρώπου που αναλαμβάνει να αναδείξει το τελέντο …ο προπονητής

    (Δε χρησιμοποιώ τη λέξη “ΔΑΣΚΑΛΟΣ” . Θεωρώ ότι ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ χρησιμοποιείται . Για πολύ συγκεκριμένους λόγους που δε χρήζουν ανάλυσης τώρα)

    Ο ρόλος του προπονητή λοιπόν είναι καθοριστικός για να μη καεί τσάμπα το “χαρτί”

    Ο προπονητής παρουσιάζει τη τεχνική (πολλές φορές όχι τέλεια) … ο μαθητής αφομοιώνει και επαναλαμβάνει.
    ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΞΕΚΙΝΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

    Ο καλός προπονητής …ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ …είναι καλός παρατηρητής. Θα πιάσει την ελάχιστη ατέλεια στην αρμονική κίνηση του ταλέντου και εκεί θα παρέμβει ώστα να τη τελειοποιήσει …

    Ο προπονητής δε χρειάζεται να είναι ο supermaster guru με τη τέλεια τεχνική κατάρτιση. Απλά πρέπει να μεταφέρει-μεταδίδει και να παρατηρεί στο μέγιστο …
    Πολλοί από εμάς το έχουμε συναντήσει αυτό στη ζωή μας … άνθρωποι με τέλεια κατάρτιση …αλλά μεταδοτικότητα …ΜΗΔΕΝ !!! (εκει παρατηρεί ο μαθητής …και ότι πιάσει)

    Πχ μιας και πιάσαμε τους αθλητές …Ομπραντοβιτς ….σα μπασκετμπολίστας …λίγο πάνω από μέτριος …σα προπονητής λίγο πάνω από Κορυφαίος ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #198520

    ΤΑΛΕΝΤΟ….ΧΑΡΙΣΜΑ…ΚΛΙΣΗ.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΓΝΩΣΘΕΙ ΠΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ,ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ 'Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ'.ΑΦΟΥ ΓΙΝΕΙ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΜΑΤΟΣ …ΤΟΥ ΤΑΛΕΝΤΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ .ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ,ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ.ΑΝ ΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ ΜΕΙΝΕΙ ' ΑΘΕΡΑΠΕΥΤΟ'ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑ ΤΑΛΕΝΤΟ ΣΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΝΕ ΧΑΜΕΝΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΦΥΤΕΥΤΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ, ΔΟΥΛΕΨΕΙ, ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ,ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΣΤΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙ.ΑΛΛΑ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟΥ ΤΟΥ ΣΩΣΤΑ ΟΜΩΣ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΜΕΝΟΥ.ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΛΙΓΟΤΕΡΟ Η΄'ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ.ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΨΗΦΙΖΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΛΛΑ…..ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΜΦΥΣΗΣΟΥΝ…ΝΑ ΕΚΜΑΙΕΥΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΜΟΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΠΛΩΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #198522

    Xρηστο οταν λεω δασκαλος, εννοω με την εννοια που του εδιναν οι αρχαιοι. Οχι αυτο το πραμα που συνανταμε στα σχολεια και εχει ξεφτιλισει το ονομα. Φανταζομαι το ιδιο εννοουμε, απλα αλλαζουν οι λεξεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #198523

    Δυσκολη ερωτηση εβαλες φιλε λεωνιδα,,με τα πιο λιγα λογια που μπορω να πω [γιατι εχω ασχοληθη και εγω με τις τεχνες]
    θα σου ενα πραγμα που καταλαβα,,το τελεντο ειναι το παιδι τις προσπαθειας και δεν υπαρχη το ενα χωρις το αλλο
    και πανε παντα μαζι χερι χερι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #241185

    Xρηστο οταν λεω δασκαλος, εννοω με την εννοια που του εδιναν οι αρχαιοι. Οχι αυτο το πραμα που συνανταμε στα σχολεια και εχει ξεφτιλισει το ονομα. Φανταζομαι το ιδιο εννοουμε, απλα αλλαζουν οι λεξεις.


    Δε το είπα αναφερόμενος σε 'σένα Βίκτωρα … :lol:

    Σίγουρα εννοούμε το ίδιο.

    ο Δάσκαλος , δεν ειναι ιδιότητα . Ο Δάσκαλος ειναι Θεσμός. :o

    Απλα το βλέπω να χρησιμοποιείται στο forum σε μεγάλο βαθμό και είναι κάπως … ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #241070

    [size=3]
    Δε το είπα αναφερόμενος σε 'σένα Βίκτωρα … :lol:

    Σίγουρα εννοούμε το ίδιο.

    ο Δάσκαλος , δεν ειναι ιδιότητα . Ο Δάσκαλος ειναι Θεσμός. :o

    Απλα το βλέπω να χρησιμοποιείται στο forum σε μεγάλο βαθμό και είναι κάπως … ;) [/size]

    Έχω επανειλλημένως δηλώσει την αλεργία μου στην προσφώνηση, αλλά κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν και παραξενεύονται. Εξάλλου δεν χρησιμοποιούν τον όρο καταχρηστικά αλλά ως προσφώνηση ευγενείας. Προτιμώ πάντως το coach. Δάσκαλος είναι αυτός που διδάσκει στάση ζωής.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 193 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων