Προσπάθεια ή ταλέντο; Τι είναι προτιμότερο;

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 181 έως 193 (από 193 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #240934


    Δε το είπα αναφερόμενος σε 'σένα Βίκτωρα … :(

    Σίγουρα εννοούμε το ίδιο.

    ο Δάσκαλος , δεν ειναι ιδιότητα . Ο Δάσκαλος ειναι Θεσμός. :(

    Απλα το βλέπω να χρησιμοποιείται στο forum σε μεγάλο βαθμό και είναι κάπως … :(

    Στη νέα Ελληνική γλώσσα ο όρος είναι ακόμα ενδεικτικός σεβασμού αλλά απαλλαγμένος από ιδιαίτερα μυστικιστικές και φιλοσοφικές προεκτάσεις. Ο κάθε άνθρωπος που διδάσκει κάτι και μάλιστα με τη συναίνεση του μαθητή του είναι δάσκαλος τελεία και παύλα. Τώρα ποια η διαφορά μεταξύ δασκάλου και Δασκάλου, ή δασκάλου και πεφωτισμένου δασκάλου, "πραγματικού" δασκάλου, δασκάλου "με όλη τη σημασία της λέξης… και ότι άλλο έχει κανείς ανάγκη για να νοιώθει ζεστασιά και περηφάνια μέσα του καλό είναι και μπράβο τους…

    Δεν έχω κάτι με τον καθένα που βλέπει αναγκαστικά κάτι παραπάνω στη λέξη και απαιτεί την ιδιαίτερα προσεκτική της χρήση… αλλά δεν είμαι υποχρεωμένος να το συμμεριστώ. Το μεγαλείο κάποιων δασκάλων πηγάζει από τους ίδιους και όχι από τον τίτλο…

    Σε εσένα Samael και τον Βίκτωρα και τον Leo και όλους όσους βλέπετε το κάτι παραπάνω στη λέξη προτείνω να βάζετε κεφαλαίο Δ απλά όποτε το γράφετε (όπως έκανε ο Σαμαελ εδώ) και να μην δυσφορείτε υπέρμετρα που κάποια άλλοι συνάδελφοι, όπως εγώ γράφουμε δάσκαλος με δ μικρό χωρίς να κάνουμε συνειρμούς υποχρεωτικούς με τον Αριστοτέλη Διδάσκαλο του Μ. Αλεξάνδρου, τον Πλάτωνα, το Σωκράτη, το επίγειο κομμάτι του έργου του Ιησού και τους άλλους μεγάλους Δασκάλους της ιστορίας…

    ;)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #240932

    Γιατι σου αρεσει το coach απο το Buckingham εισαι ;) ? Δηλαδη το Λεωνιδας τι εχει…….ειναι και ονομα με ιστορια :(

    ….βρε λες ο συνονοματος να ηταν "δασκαλος" ακοντισμου γι'αυτο να μαμαγαν οι 300 ??????

    ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ LEO ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ TRENDY :(

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #240926

    Δε δυσφορησα με τον ορο Δασκαλος ή δασκαλος. Απλα επεσημανα οτι για μενα ο δασκαλος ειναι κατι που δεν εχει καμμια σχεση με την πλειονοτητα των ανθρωπων που γνωρισαμε απο το περασμα μας απο την εκπαιδευση. Δασκαλος ειναι αυτος που δε σε δερνει επειδη χαζευεις, ουτε επειδη ζωγραφιζεις, αλλα κοιταει να διακρινει τη κλιση σου και να την ενθαρρυνει. Αυτο θα επρεπε να ειναι ο δασκαλος, ειδικα στην ηλικια που τα παιδια ειναι τοσο ευπλαστα και δεκτικα, και ειναι απαραδεκτο να προσπαθεις να τα κανεις ολα ομοια. Δασκαλος με την ευρεια εννοια του ορου, ειναι ο οποιοσδηποτε προσπαθει να δει που εχει εφεση ενα παιδι και να του μεταδωσει τις οποιες γνωσεις του.

    Βεβαια, θα μου πεις, που ζεις εσυ, και δε θα χεις αδικο. Απλα πες μου ποσα παιδια ξερεις ή γνωρισες που οι γονεις τους τα ενθαρρυναν να ασχοληθουν με τη μουσικη ή τα σπορ επειδη ειχαν κλιση σ'αυτο, και οχι επειδη το εκανε και η γειτονισσα, ή "καλο ειναι να ησυχαζουμε και λιγο οσο αυτα ειναι στη προπονηση". Και ποσα απο αυτα θα ηθελαν οι δικοι τους να ασχοληθουν πραγματικα μ'αυτο, και οχι σαν χασομερι. Τελος παντων, ειμαι εκτος θεματος. ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #240921

    Δε δυσφορησα με τον ορο Δασκαλος ή δασκαλος. Απλα επεσημανα οτι για μενα ο δασκαλος ειναι κατι που δεν εχει καμμια σχεση με την πλειονοτητα των ανθρωπων που γνωρισαμε απο το περασμα μας απο την εκπαιδευση. Δασκαλος ειναι αυτος που δε σε δερνει επειδη χαζευεις, ουτε επειδη ζωγραφιζεις, αλλα κοιταει να διακρινει τη κλιση σου και να την ενθαρρυνει. Αυτο θα επρεπε να ειναι ο δασκαλος, ειδικα στην ηλικια που τα παιδια ειναι τοσο ευπλαστα και δεκτικα, και ειναι απαραδεκτο να προσπαθεις να τα κανεις ολα ομοια. Δασκαλος με την ευρεια εννοια του ορου, ειναι ο οποιοσδηποτε προσπαθει να δει που εχει εφεση ενα παιδι και να του μεταδωσει τις οποιες γνωσεις του.

    Βεβαια, θα μου πεις, που ζεις εσυ, και δε θα χεις αδικο. Απλα πες μου ποσα παιδια ξερεις ή γνωρισες που οι γονεις τους τα ενθαρρυναν να ασχοληθουν με τη μουσικη ή τα σπορ επειδη ειχαν κλιση σ'αυτο, και οχι επειδη το εκανε και η γειτονισσα, ή "καλο ειναι να ησυχαζουμε και λιγο οσο αυτα ειναι στη προπονηση". Και ποσα απο αυτα θα ηθελαν οι δικοι τους να ασχοληθουν πραγματικα μ'αυτο, και οχι σαν χασομερι. Τελος παντων, ειμαι εκτος θεματος. ;)

    ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΑΝ ΓΟΝΙΟΣ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #240906

    …..συμφωνο αλλα και το Leonidas καλο ειναι!!

    [img]http://img20.imageshack.us/img20/6637/20120309131200.jpg[/img]

    ;) THIS IS SPORTING :(

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #240900

    ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΑΝ ΓΟΝΙΟΣ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ.

    Δεν ξέρεις πόσο σε ζηλεύω… όσοι δεν προλάβαμε ΑΝ τολμήσουμε να κάνουμε παιδιά θα φτύσουμε αίμα να τα φτάσουμε φοιτητές ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #240853

    ;) THIS IS SPORTING :(

    Έγραψες!!! :(

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #240852

    Έγραψες!!! ;)

    ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΤΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΟΥ :(

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #240827

    ……εγω προτιθεμαι για το εφε ;) :( :(

    ΩΡΑΙΑ ΓΙΑ ΕΦΕ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΟ ΕΞΗΣ…ΜΙΑ ΣΥΡΙΓΓΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΦΩΜΕΝΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΠΙΑΤΟ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΚΑΓΙΑ :D

    ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ……Leo Shooting Doctor

    :( :P :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    angelsoul στις #198638

    Τι το ψάχνετε? Στη χώρα μας οι καφετερίες είναι γεμάτες ταλέντα. Προσπάθεια ξεπροσπάθεια μόνο οι αρεστοί, οι ημέτεροι, οι έχοντες, οι κατέχοντες, τα λαμόγια, και γλύφτες έχουν "ταλέντο"…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    valas στις #239759

    κατά τη γνώμη μου πάντα: αν η σκόπευση ήταν σκάλα ο έχων ταλέντο θα ξεκίναγε από το 10ο σκαλί, χωρίς προσπάθει θα έμενε εκεί ή θα έπερνε τον κατήφορο από απογοήτευση
    άρα μόνο η προσπάθεια μένει, το ταλέντο ξοδεύεται :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    tsar στις #239079

    Και για να το περιπλέξω περισσότερο. Υπάρχει κανείς από εσάς που θεωρεί τον εαυτό του ταλαντούχο; Μήπως οι περισσότεροι δικαιολογούν την χαμηλή τους απόδοση στην έλλειψη ταλέντου και χρεώνουν την επιτυχία του διπλανού τους μόνο στο ταλέντο; Χωρίς καν να γνωρίζουν τι είναι αυτό;

    Μήπως τελικά το ταλέντο του διπλανού μας είναι η εύκολη λύση στην ελλιπή μας προσπάθεια;

    Με δεδομένο το γεγονός πως και οι δύο καταβάλουμε την ιδια συνειδητή προσπάθεια αλλά δεν έχουμε το ίδιο ή παραπλήσιο αποτέλεσμα , ο ένας από εμάς ειναι ταλαντούχος. Ταλαντούχος και τυχερός.
    Ταλαντούχος διότι ευεργετήθηκε από τη φύση με αυξημένη αντίληψη και νευρομυϊκή συναρμογή και τυχερός που το ανακάλυψε.
    Αλλά μήπως αυτός είναι ο ορισμός του πολυπρωταθλητή και όχι του αθλητή-σκοπευτή ο οποίος ασκείται για να βελτιώνει συνεχώς την σκοπευτική του ικανότητα και τον εαυτό του ανεξάρτητα του αποτελέσματος??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #239065

    MIA KAI ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑΛΕΝΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ…

    ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΟΝΤΑΖ :lol:

    ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΤΕ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ :lol:

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 181 έως 193 (από 193 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων