Προσπάθεια ή ταλέντο; Τι είναι προτιμότερο;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 193 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #198254

    Ψήφισα κι εγώ "προσπάθεια". Το ταλέντο είναι "καλό και άγιο" σαν χάρισμα για όσους το έχουν (μ' αυτό γεννιέσαι) αλλά χωρίς την όποια προσπάθεια δεν μπορεί να αναδειχθεί. Η προσπάθεια βοηθά όλους τους υπόλοιπους (τους μη έχοντες το ταλέντο) να γνωρίσουν και να μάθουν στην πράξη όλα όσα χρειάζονται για να γίνουν καλύτεροι έως και πολύ καλύτεροι (αναλόγως βέβαια και του "πάθους" που τους διακατέχει). Η απόδοση σε συνθήκες συναγωνισμού (σε αγώνες) εμπεριέχει πολλούς παράγοντες που αλληλεπιδρούν (φυσική κατάσταση, ψυχολογία, συνθήκες) κι εκεί η οργανωμένη προσπάθεια, η εντατική προπόνηση, η καλή υποστήριξη από προπονητή και "συμβούλους" (όπου υπάρχουν), η αυτόματη επαναλαμβανόμενη και υπολογισμένη αντίδραση υπό συνθήκες "στρές" έρχεται να παράσχει ουσιαστική βοήθεια – γι' αυτό δεν νικούν πάντα και μονότονα τα ταλέντα αλλά και οι σκληρά εργαζόμενοι "πορωμένοι" και "παθιασμένοι" με τη σκοποβολή άνθρωποι.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #242048

    Στην κυνηγετικη σκοποβολη θεωρώ πως η προσπάθεια ειναι αυτη που κάνει τη διαφορά
    και μιλώ για μένα και μονο. Ειχα θέμα με τις ρουαγιάλ βολές έπρεπε μονιμα να κανω ενα βήμα δεξια / αριστερα για να πετύχω το πουλί
    Το δούλεψα… μόνος μου…
    Διόφθαλμη σκόπευση … επίσης το δούλεψα …
    Σωστη επώμιση… αέναη προσπάθεια…
    Ολα αυτά για μένα είναι σημαντικά γιατι ειδα πρακτικά ότι βελτιώθηκα στον στίβο μάχης….

    και τα καλά αποτελέσματα μου ήρθαν με προσπάθεια

    Οταν βέβαια η σκοποβολή αγγίζει διαφορετικά επίπεδα εκεί ειναι βάση το ταλέντο το οποίο ομως μετουσιώνεται σε αποτέλεσμα με την προσπάθεια..
    Αν το ταλέντο του χψω ειναι τόσο αρκετό από μόνο του… δεν θα έκανε κανείς τόσες ώρες προπόνηση

    Βέβεαια υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν ρίξει χιλιάδες φυσίγγια και παραμένουν "τεμάχια" που λεεί κι ένας φίλος … αλλά μιλάμε για μειοψηφεία

    Δεν μιλάμε δυστυχώς για μειοψηφία φίλε μου. Εκτός από αυτούς που έχουν και ταλέντο.

    Αλήθεια, τι εννοούμε ταλέντο στη σκόπευση; :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #198255

    Και για να το περιπλέξω περισσότερο. Υπάρχει κανείς από εσάς που θεωρεί τον εαυτό του ταλαντούχο; Μήπως οι περισσότεροι δικαιολογούν την χαμηλή τους απόδοση στην έλλειψη ταλέντου και χρεώνουν την επιτυχία του διπλανού τους μόνο στο ταλέντο; Χωρίς καν να γνωρίζουν τι είναι αυτό;

    Μήπως τελικά το ταλέντο του διπλανού μας είναι η εύκολη λύση στην ελλιπή μας προσπάθεια;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    brahamos στις #242045

    Ήμουν σαφής:[u] Τι μετράει περισσότερο [/u]ρωτάω.

    Λοιπον αφου δεν μιλας για σκοποβολη αλλα για σκοπευση τοτε αλαζω ψηφο και λεω η προσπαθεια. :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #242043

    Με τα τρελά νούμερα επιτυχίας που διαβάζω εδώ μέσα στα τσιχλοκυνήγια ψηφίζω ταλέντο θέλω δεν θέλω :blink:

    Όσο και να προσπαθείς δεν θα μπορέσεις ποτέ να πιάσεις τον πιτσιρικά που βλέπει πρώτη φορά δίσκους και τους ξεκωλιάζει ούτε και το παληκάρι που κρατάει το όπλο σαν σκεπάρνι αλλά χτίζει φράγμα στο απογευματινό :lol: .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    brahamos στις #242041

    Και για να το περιπλέξω περισσότερο. Υπάρχει κανείς από εσάς που θεωρεί τον εαυτό του ταλαντούχο; Μήπως οι περισσότεροι δικαιολογούν την χαμηλή τους απόδοση στην έλλειψη ταλέντου και χρεώνουν την επιτυχία του διπλανού τους μόνο στο ταλέντο; Χωρίς καν να γνωρίζουν τι είναι αυτό;

    Μήπως τελικά το ταλέντο του διπλανού μας είναι η εύκολη λύση στην ελλιπή μας προσπάθεια;

    Αυτην την ερωτιση να την κανεις στον ευατο σου αν κατσεισ διπλα μου σε καρτερι. :blink: (πλακα κανω για να παιρναει η ωρα,αλλα αν δεν σηκωνεις πλακες ελα κατσε και θα δεις :lol: ).

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #198256

    Ψήφισα ταλέντο..Πρέπει να το εχεις και λίγο..Προσωπικά μόνος μου ξεκίνησα και πιστεύω οτι ο αλλος αν δεν το έχει καλύτερα να μην ασχολειθεί καθόλου..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #198257

    Τι θεωρείται ταλέντο στη σκόπευση;
    Κάποιος από το 25% που πιστεύει ότι το ταλέντο είναι σημαντικότερο, ας μου απαντήσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #242038

    Και για να το περιπλέξω περισσότερο. Υπάρχει κανείς από εσάς που θεωρεί τον εαυτό του ταλαντούχο; Μήπως οι περισσότεροι δικαιολογούν την χαμηλή τους απόδοση στην έλλειψη ταλέντου και χρεώνουν την επιτυχία του διπλανού τους μόνο στο ταλέντο; Χωρίς καν να γνωρίζουν τι είναι αυτό;

    Μήπως τελικά το ταλέντο του διπλανού μας είναι η εύκολη λύση στην ελλιπή μας προσπάθεια;

    ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ''ΚΑΛΟΣ'' ΚΥΝΗΓΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑ ΜΕΤΡΙΟΣ ΣΤΗ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ Χ-Ψ ΛΟΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑΛΕΝΤΟ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ…
    ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑΛΕΝΤΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ,ΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑ, ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ ΚΤΛ ΚΤΛ…

    ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΑΛΕΝΤΟ ΣΤΗΝ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΠΟΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ Κ ΜΕ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ…
    ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ…ΤΟΥΦΕΚΑΩ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΤΩΝ ΒΑΣΙΚΩΝ…ΘΕΩΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΑΛΕΝΤΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ,ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΚΤΛ…ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΥ ΩΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ???

    ΑΝ ΕΙΧΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ (ΟΠΩΣ ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ) ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΤΑΛΕΝΤΟ Η ΑΤΟΜΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ…ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΑΜΕΝΤΡΟΥΣ…
    ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #242035

    [size=5]Τι θεωρείται ταλέντο στη σκόπευση;[/size]
    Κάποιος από το 25% που πιστεύει ότι το ταλέντο είναι σημαντικότερο, ας μου απαντήσει.

    Ταλέντο είναι να πάρει μέρος κάποιος σε εναν αγώνα σκοποβολής να μην έχει κάνει ποτέ μα ποτέ μαθήματα και να ξεπεράσει πολλούς συναδέλφους οι οποίοι έχουν λιώσει στα σκοπευτήρια..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #242033

    [b][size=3]Ταλέντο είναι να πάρει μέρος κάποιος σε εναν αγώνα σκοποβολής να μην έχει κάνει ποτέ μα ποτέ μαθήματα και να ξεπεράσει πολλούς συναδέλφους οι οποίοι έχουν λιώσει στα σκοπευτήρια..[/size][/b]

    Θα ήταν πολύ καλύτερο να μπορούσε να μας πει ο ίδιος αν θεωρεί τον εαυτό του ταλέντο και αν πιστεύει ότι η επιτυχία ήρθε μόνη της ή οφείλεται σε προσωπικές του προσπάθειες, όποιες κι αν ήταν αυτές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #242025

    [size=5]Τι θεωρείται ταλέντο στη σκόπευση;[/size]
    Κάποιος από το 25% που πιστεύει ότι το ταλέντο είναι σημαντικότερο, ας μου απαντήσει.

    Όταν ο Χ ταλαντούχος σκαμπάζει πόσο μπροστά να βάλει από τα πρώτα του κυνήγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #242023

    Όταν ο Χ ταλαντούχος σκαμπάζει πόσο μπροστά να βάλει από τα πρώτα του κυνήγια.

    Δηλαδή πιστεύεις ότι η προσκόπευση είναι σημαντικότερη από την επώμιση π.χ.;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #242016

    Δηλαδή πιστεύεις ότι η προσκόπευση είναι σημαντικότερη από την επώμιση π.χ.;

    Θεωρούμε δεδομένο ότι το όπλο του έρχεται σε ένα ποσοστό 70%.
    Αν όχι και πάλι τους βλέπω να ξαπλώνουν στα κοντάκια τους, να ρίχνουν το βάρος του σώματος στο πίσω πόδι και παρ' όλα αυτά το αποτέλεσμα καλό :blink: .
    Άσε που το να επωμίζεις σωστά δεν είναι ταλέντο. Είναι κάτι που πρέπει να κάνουμε οι υπόλοιποι για να πιάσουμε το ταλέντο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #198261

    Ταλεντο στην σκοπευση ειναι αυτος που δεν του βγαινει η ψυχη να εφαρμοσει αυτα που του λεει ο δασκαλος του. Τα εφαρμοζει αμεσως λες και ηταν σε καποια αλλη ζωη σκοπευτης. Με λιγα λογια και η επειδη η σκοποβολη ειναι ψυχοκινητικο αθλημα το οποιο απαιτει ισχυρα πνευματικα αποθεματα, αυτος που εχει "ταλεντο" κατα κανονα εχει και υψηλοτερο δεικτη IQ. Πχ η τρισδιαστατη αντιληψη του χωρου και ο προσδιορισμος της θεσης μας σε αυτον απαιτει μυαλο. Κοιταξτε γυρω σας και αν βρειτε ταλαντουχο σκοπευτη να ειναι πιο χαζος και απο τα ραδικια, κερναω μπυρες!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 193 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων