Προσπάθεια ή ταλέντο; Τι είναι προτιμότερο;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 193 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #242014

    Θεωρούμε δεδομένο ότι το όπλο του έρχεται σε ένα ποσοστό 70%.
    Αν όχι και πάλι τους βλέπω να ξαπλώνουν στα κοντάκια τους, να ρίχνουν το βάρος του σώματος στο πίσω πόδι και παρ' όλα αυτά το αποτέλεσμα καλό :blink: .
    Άσε που το να επωμίζεις σωστά δεν είναι ταλέντο. Είναι κάτι που πρέπει να κάνουμε οι υπόλοιποι για να πιάσουμε το ταλέντο.

    ΟΚ. Γι αυτό θέλω να ακούσω απόψεις. Άλλος;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #242009

    Ταλεντο στην σκοπευση ειναι αυτος που δεν του βγαινει η ψυχη να εφαρμοσει αυτα που του λεει ο δασκαλος του. Τα εφαρμοζει αμεσως λες και ηταν σε καποια αλλη ζωη σκοπευτης. Με λιγα λογια και η επειδη η σκοποβολη ειναι ψυχοκινητικο αθλημα το οποιο απαιτει ισχυρα πνευματικα αποθεματα, αυτος που εχει "ταλεντο" κατα κανονα εχει και υψηλοτερο δεικτη IQ. Πχ[color=”#FF0000″] η τρισδιαστατη αντιληψη του χωρου και ο προσδιορισμος της θεσης μας σε αυτον [/color]απαιτει μυαλο. Κοιταξτε γυρω σας και αν βρειτε ταλαντουχο σκοπευτη να ειναι πιο χαζος και απο τα ραδικια, κερναω μπυρες!

    Άγγιξες μια πτυχή από αυτό που εγώ θεωρώ σημαντικό. Αλλά δεν συμφωνώ στο ότι ταλέντο είναι ο καλός μαθητής. Εξάλλου εγώ δεν ζητάω από τους μαθητές μου να εμπιστευτούν εμένα, αλλά τον ίδιο τους τον εαυτό. Διδάσκω ενστικτώδη σκόπευση, όχι κατευθυνόμενη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #198264

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #242008

    Ταλεντο στην σκοπευση ειναι αυτος που δεν του βγαινει η ψυχη να εφαρμοσει αυτα που του λεει ο δασκαλος του. Τα εφαρμοζει αμεσως λες και ηταν σε καποια αλλη ζωη σκοπευτης. Με λιγα λογια και η επειδη η σκοποβολη ειναι ψυχοκινητικο αθλημα το οποιο απαιτει ισχυρα πνευματικα αποθεματα, αυτος που εχει "ταλεντο" κατα κανονα εχει και υψηλοτερο δεικτη IQ. Πχ η τρισδιαστατη αντιληψη του χωρου και ο προσδιορισμος της θεσης μας σε αυτον απαιτει μυαλο. Κοιταξτε γυρω σας και αν βρειτε ταλαντουχο σκοπευτη να ειναι πιο χαζος και απο τα ραδικια, κερναω μπυρες!

    Φίλε εδώ για'μένα είσαι λάθος.
    Ταλέντα υπάρχουν και έξυπνοι και λιγότερο έξυπνοι.

    Απλά όσο λιγότερο έξυπνος είναι κάποιος τόσο λιγότερο σκέφτεται-προβληματίζεται, τόσο περισσότερο εκτελεί.

    Ένας φίλος είχε πει "δώστε ένα ντουβάρι που να μην σκέφτεται καθόλου να στον κάνω πρωταθλητή", δεν λέω ποιος φίλος είναι αλλά τον ξέρετε :blink:.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #198267

    ΟΚ, ας το πάρουμε αλλιώς. Ας πάρουμε ένα κυνηγετικό παράδειγμα. Παίρνουμε δύο κυνηγούς (έναν με ταλέντο και έναν χωρίς, ότι κι αν σημαίνει αυτό για εσάς). Ας υποθέσουμε ότι ο ταλαντούχος θα μπαστακωθεί κάπου ποντάροντας ότι με το ταλέντο του θα κυνηγήσει καλά. Ο άλλος περπατάει, σκαρφαλώνει, ιδρώνει, σκίζεται, ματώνει. Ποιος θα έχει κάνει τα πιο πολλά πουλιά στο τέλος της ημέρας;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #242002

    ΟΚ, ας το πάρουμε αλλιώς. Ας πάρουμε ένα κυνηγετικό παράδειγμα. Παίρνουμε δύο κυνηγούς (έναν με ταλέντο και έναν χωρίς, ότι κι αν σημαίνει αυτό για εσάς). Ας υποθέσουμε ότι ο ταλαντούχος θα μπαστακωθεί κάπου ποντάροντας ότι με το ταλέντο του θα κυνηγήσει καλά. Ο άλλος περπατάει, σκαρφαλώνει, ιδρώνει, σκίζεται, ματώνει. Ποιος θα έχει κάνει τα πιο πολλά πουλιά στο τέλος της ημέρας;

    Το μάμησες το παράδειγμα, για κυνήγι ή για σκόπευση λέμε?

    Αν κάποιος χρειάζεται 10 χρόνια + κάποια χιλιάδες φυσίγγια για να αποκτήσει ένα ποσοστό ευστοχίας 50% ενώ ο ταλαντούχος σε δύο ή τρία χρόνια το καταφέρνει με ελάχιστα έξοδα και χωρίς κόπο θέλει και ρώτημα.
    Το ταλέντο μετράει περισσότερο αλλά επειδή έχω μονοπωλήσει τις απαντήσεις και μάλλον δεν βοηθάω στο να απαντήσει κάποιος άλλος (και εσύ πηδάς από κλαδί σε κλαδί :blink:) κάθομαι λίγο στην άκρη να μιλήσει κανένας άλλος και αν τα πάρω στο κρανίο θα παρέμβω πάλι :lol: .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #198271

    Kαποτε,πανε 4 και χρονια,πατησα στο χωρο της Παρνηθας.Και πολυ καθυστερισα.
    Ημουν ενας κυνηγος και ουχι σκοπευτης (ουτε ειμαι)μετριου προς κατωτερου επιπεδου.
    Τα χρονια περασαν στα σκοπευτηρια με πολλες πουλες στο ενεργητικο μου.Απεκτησα μια αυτοπεποιθηση και μια εξοικιωση με το οπλο μου που ουτε την φανταζομουν ποτε.Το σκορ λογικο ειναι να ανεβει,αλλα και παλι νιωθω οτι καπου σταματαω.δεν με θελει παραπανω.
    θα τελειωσω με μια φραση του φιλου μου του kapnas:"οι φτωχοι εχουν ταλεντο και οι πλουσιοι λεφτα"
    Εγω δεν εχω ταλεντο και ουτε λεφτα.Απλα προσπαθω και αυτο μετραει για μενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #198274

    Λεωνίδα το δίλλημα "προσπάθεια ή ταλέντο" μπορείς να το θέσεις σε πολλές πτυχές της ζωής μας. Πχ. Ποιός θα φτάσει πιο ψηλά στα μαθηματικά; Το ταλέντο ή αυτός που θα προσπαθεί νυχθημερόν; Το ίδιο και στην σκόπευση, το ίδιο και στις πολεμικές τέχνες, το ίδιο και στην αγωνιστική οδήγηση κλπ. Για εμένα η απάντηση είναι 1. Όλοι χτίζουμε επάνω στο ταλέντο μας. Όσο λοιπόν περισσότερο ταλέντο έχουμε, τόσο πιο γερές βάσεις θα έχουμε και αναλόγως την προσπάθεια του καθενός, τόσο πιο ψηλά θα φτάσει. Πάντα όμως το "οικοδόμημα" μας θα στέκεται επάνω στις βάσεις.

    Και κλείνοντας να προσυπογράψω σε κάτι πολύ σωστό που ανέφερε ο Άρης: "ΓΕΝΙΚΑ ΟΜΩΣ ΠΡΟΤΙΜΩ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ… "

    ΥΓ. Είμαι άτομο της προσπάθειας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #241994

    [b][font=”Comic Sans MS”][size=4]Kαποτε,πανε 4 και χρονια,πατησα στο χωρο της Παρνηθας.Και πολυ καθυστερισα.
    Ημουν ενας κυνηγος και ουχι σκοπευτης (ουτε ειμαι)μετριου προς κατωτερου επιπεδου.
    Τα χρονια περασαν στα σκοπευτηρια με πολλες πουλες στο ενεργητικο μου.Απεκτησα μια αυτοπεποιθηση και μια εξοικιωση με το οπλο μου που ουτε την φανταζομουν ποτε.Το σκορ λογικο ειναι να ανεβει,αλλα και παλι νιωθω οτι καπου σταματαω.δεν με θελει παραπανω.
    θα τελειωσω με μια φραση του φιλου μου του kapnas:"οι φτωχοι εχουν ταλεντο και οι πλουσιοι λεφτα"
    Εγω δεν εχω ταλεντο και ουτε λεφτα.Απλα προσπαθω και αυτο μετραει για μενα.[/size][/font][/b]

    Άρα κατέβαλλες μία προσπάθεια η οποία σε βελτίωσε. Σήμερα είσαι καλύτερος απ' ότι ήσουν πριν 4 χρόνια. Θεωρείς ότι δεν υπάρχει τίποτα παραπάνω να κάνεις που θα σε βελτιώσει κι άλλο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #241988

    Άρα κατέβαλλες μία προσπάθεια η οποία σε βελτίωσε. Σήμερα είσαι καλύτερος απ' ότι ήσουν πριν 4 χρόνια. Θεωρείς ότι δεν υπάρχει τίποτα παραπάνω να κάνεις που θα σε βελτιώσει κι άλλο;

    [font=”Comic Sans MS”]Η προσπαθεια και μονο.Αν το αφησεις,θα σε αφησει.
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    946
    faraos D στις #241986

    Η προσπαθεια ειναι το κλειδι σε καθε επιτυχια,το ταλεντο χρειαζεται για το τελειο αλλα το τελειο δεν ειναι ο απολυτος στοχος για ολους γιατι δεν παιρνουν ολοι μερος σε πρωταθληματα ουτε το να μην ξεφευγει πουλι ειναι θεμιτος και λογικος στοχος.Υπηρξαν φασεις σε περιοδους κυνηγετικες που πραγματικα ειχα μεγαλη αυτοπεποιθηση και ειχα αρκετη εξασκηση οπου δεν περναγε σχεδον τιποτε και αν περναγε εφευγε τραυματισμενο και επεφτε στα πυκνα.Το θεμα ειναι να μην εχουμε και τα αντανακλαστικα στο 120% αλλα να γλενταμε και λιγο την ωρα του κυνηγιου,διαφορετικα μπαινει και το αγχος στην μεση.

    Αυτο που λεει ο Μιχαλης με καλυψε απολυτα.Αν δεν προσπαθησεις ,οσο ταλεντο και να εχεις δεν μπορεις να πας παραπανω.
    Ποτε δεν θεωρησα τον εαυτο μου καλο σκοπευτη και στο επιπεδο που εφτασα εφτασα προσπαθωντας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #241982

    Άρα κατέβαλλες μία προσπάθεια η οποία σε βελτίωσε. Σήμερα είσαι καλύτερος απ' ότι ήσουν πριν 4 χρόνια. Θεωρείς ότι δεν υπάρχει τίποτα παραπάνω να κάνεις που θα σε βελτιώσει κι άλλο;

    Οποιος προσπαθει σταθερα παντοτε βελτιωνεται εστω και λιγο.
    Απο την αλλη εχω δει ταλεντα σκοπευτικα που για διαφορους λογους
    μια μερα η για καποιο διαστημα πεφτει η αποδοση τους.
    Ψηφιζω προσπαθεια.
    Τωρα τι ειναι καλη σκοπευση; Νομιζω να καταφερνεις σταθερα
    να στελνεις τα σκαγια σου εκει που θελεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #198279

    Χρονος αντιδρασης , αντανακλαστικα , αντιληψη αποστασεων , οραση , φυσικη κατασταση , μυικη δυναμη , ευκινισια , ευκολια προσαρμογης σε διαφορα οπλα , υπομονη , ψυχραιμια , ακοη , συντονισμος κινησεων , ευστροφια , ευκολια μαθησης και ολα αυτα σε αριστο βαθμο και ειναι μερικα απο τα προσοντα που πρεπει να εχει ενας αριστος σκοπευτης – κυνυγος , αραγε τα εχουμε ολα αυτα ολοι μας ? η αλλοι τα εχουν πιο πολυ και αλλοι πιο λιγο ? η προσπαθεια ειναι δεδομενη , το αποτελεσμα ομως ? ακομη και ενα πολυ μικρο προβλημα ορασης μπορει για παντα να στερησει βαθρα και πρωτιες , παντα ειναι η γνωμη μου και ειδικος δεν ειμαι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #198280

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #241978

    Αγαπητοί φίλοι, επί του θέματος έχω καταλήξει πως το σημαντικότερο είναι να ΜΗΝ έχεις λαιμό!
    Όσο μακρύτερο λαιμό έχει κάποιος, τόσο περισσότερη προσπάθεια χρειάζεται.
    Παρακαλώ λοιπόν το Λεο να προσθέσει την επιλογή :blink:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 193 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων