Κοντακι – Ξύλα – Φινίρισμα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #418180

    σας ζαλησα παιδια κ σορυ!!!!αλτερ δεν καταλαβα καλα,αλλα κ οπιος αλλος ξερει….ας μου απαντησει για να ξεκολησω κ εγω!!!τα ξυλα της μπεννελις μου τα εξυσα,περασα σιλερ 3 χερια με ενδιαμεσο τρυψιμο με σιλεροχαρτο ν320,επειτα τα ετρυψα με ντουκοχαρτο νουμερο 800,1000,1500,2000!!τα ξυλατης γιαλιζουν τωρα απο μονα τους!!!τωρα θα τα περασω νεροχρωμα σκουρο καρυδιας…..και ρωταω ωρε παιδιᨨ¨¨,,,,οταν στεγνωσει το νεροχρωμα με τι να το τρυψω για να κανω τελικο φινιρισμα με λινελαιο???????στο τελος ελεγα να βαλω κ κερι!!ας μου πει καποιος παιδια!!!!αλτερ σορυ που δεν στο ειχα εξηγησει καλα!!!

    τρίψε με ψιλο γυαλόχαρτο ή ντουκόχαρτο, για να μην αφαιρείς πολλή μπογιά από το κάθε χέρι. Το νούμερο  εξαρτάται από την αγριάδα που θα αποκτήσει το ξύλο αφού βαφτεί και στεγνώσει. Ατσαλόμαλλο μη βάλεις, γιατί τρίβονται μικρά ρινίσματα και κολλάνε στο ξύλο όσο καλά και αν το καθαρίσεις. Αυτά μετά θα σκουριάσουν και μπορεί να αφήσουν εμφανή σημαδια. Αν θέλεις οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις κάτι σε στυλ ατσαλόμαλλου, πάρε ένα συνθετικό υποκατάστατο, όπως το scotch brite της 3M


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #418217

    σας ζαλησα παιδια κ σορυ!!!!αλτερ δεν καταλαβα καλα,αλλα κ οπιος αλλος ξερει….ας μου απαντησει για να ξεκολησω κ εγω!!!τα ξυλα της μπεννελις μου τα εξυσα,περασα σιλερ 3 χερια με ενδιαμεσο τρυψιμο με σιλεροχαρτο ν320,επειτα τα ετρυψα με ντουκοχαρτο νουμερο 800,1000,1500,2000!!τα ξυλατης γιαλιζουν τωρα απο μονα τους!!!τωρα θα τα περασω νεροχρωμα σκουρο καρυδιας…..και ρωταω ωρε παιδιᨨ¨¨,,,,οταν στεγνωσει το νεροχρωμα με τι να το τρυψω για να κανω τελικο φινιρισμα με λινελαιο???????στο τελος ελεγα να βαλω κ κερι!!ας μου πει καποιος παιδια!!!!αλτερ σορυ που δεν στο ειχα εξηγησει καλα!!!

    Καλά το είχες εξηγήσει αλλά ίσως εγώ να το έγραψα λίγο βιαστηκά. Καταρχήν πριν περάσεις το νερόχρωμα της σκούρας καρυδιάς, δειγμάτισε σε ένα κομμάτι ξύλο, άστο να στεγνώσει για να δεις αν σου κάνει η απόχρωση. Να φανταστείς ότι εγώ με το Wood Stain της B.Casey δεν το αρέωσα καθόλου και πέρασα τα ξύλα γύρω στα πέντε χέρια για να φτάσω στην σκούρα απόχρωση που ήθελα. Αυτό βέβαια έχει να κάνει με την απόχρωση του ξύλου πριν ξεκινήσεις το βάψιμο. Εγώ του είχα κάνει αυτό που λένε bleaching (λεύκανση) και ήταν λογικό να θέλει αρκετά χέρια.

    Θα μουσκεύεις ένα πανάκι με μπογιά και μετά θα περάσεις τα ξύλα, βρέχοντας συχνά το πανάκι στην μπογιά. Αφού στεγνώσει το πρώτο χέρι πέρνα με 600 άρι γυαλόχαρτο τυλιγμένο σε ένα κοματάκι ξύλο (υπάρχουν και έτοιμα μπλοκ γυαλόχαρτου) με τόσο πίεση, όση ασκεί από μόνος του ο καρπός του χεριού σου, πολύ απαλά δηλαδή. Θέλει προσοχή το γυαλοχαρτάρισμα μετά την μπογιά για να μην βγάλεις χρώμα. Επίσης πρόσεχε ιδιαίτερα στα γυρίσματα των ξύλων (όπως στην αρχή του χτενιού του κοντακιού) γιατί εκεί εκ των πραγμάτων δημιουργείται μεγαλύτερη πίεση από το γυαλόχαρτο επειδή είναι γωνία και φεύγει η μπογιά εύκολα.

    Λογικά θα χρειαστεί να περάσεις και άλλα χέρια το ξύλο με νερόχρωμα. Θα το αφήνεις τουλάχιστον 4 ώρες να στεγνώνει ή καλύτερα ολόκληρη νύχτα. Μετά από κάθε χέρι, θα το περνάς ένα ή δύο νούμερα ψιλότερο γυαλόχαρτο από την προηγούμενη φορά. Και πάει λέγοντας, μέχρι να σε ικανοποιεί αυτό που βλέπεις. Μετά μπορείς να ξεκινήσεις με τα λάδια…

    Όταν τελειώσεις και με τα λάδια μπορείς να χρησιμοποιήσεις κερί. Θα βάλεις πάλι λίγο σε ένα πανάκι και θα το απλώσεις στα ξύλα, θα σου πρότεινα να μην βάλεις κερί στις ψάθες. Πέρασε το απλά και μην το τρίψεις, τα ξύλα θα θαμπώσουν αλλά μην σε προβληματίζει. Άστο για 20 λεπτά και μετά με ένα κομάτι μάλλινο ύφασμα τρίψτο να γυαλίσει. Επανέλαβε την διαδικασία άλλη μία φορά.

    Καλή επιτυχία και ότι άλλο χρειστείς, εδώ είμαστε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    VAIOS στις #418380

    σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια για τις συμβουλες!!!!!!!οταν με το καλο το τελειωσω θα βαλω φωτογραφιες να το δειτε!!ναστε παντα καλα κ με πολες επιτυχιες  παντου!!!!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #418758

    Θέλω να αραιώσω το True-Oil για να μπορέσω να το γυαλοχαρτάρω υγρά πιο εύκολα και να μου δώσει περισσότερο χρόνο να το δουλέψω, πριν αρχίσει να κολλάει πολύ. Ο κατασκευαστής αναφέρει ότι αυτό γίνεται με “mineral spirits”.  Ποια είναι αυτά;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #418760

    Θέλω να αραιώσω το True-Oil για να μπορέσω να το γυαλοχαρτάρω υγρά πιο εύκολα και να μου δώσει περισσότερο χρόνο να το δουλέψω, πριν αρχίσει να κολλάει πολύ. Ο κατασκευαστής αναφέρει ότι αυτό γίνεται με «mineral spirits». Ποια είναι αυτά;

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Είναι απλό τα αμερικανάκια το λένε <<mineral spirits>> και τα αγγλάκια <<White spirit>> .. ορυκτά οινοπνεύµατα,  διαλύτες. λάκας, το ξυλόλιο,  µέθυλο-αιθυλοκετόνη, και άλλους διαλύτες που κάνουν για να αραιώνεις ..

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #418761

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Θέλω να αραιώσω το True-Oil για να μπορέσω να το γυαλοχαρτάρω υγρά πιο εύκολα και να μου δώσει περισσότερο χρόνο να το δουλέψω, πριν αρχίσει να κολλάει πολύ. Ο κατασκευαστής αναφέρει ότι αυτό γίνεται με «mineral spirits». Ποια είναι αυτά; http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Είναι απλό τα αμερικανάκια το λένε <<mineral spirits>> και τα αγγλάκια <> .. ορυκτά οινοπνεύµατα, διαλύτες. λάκας, το ξυλόλιο, µέθυλο-αιθυλοκετόνη, και άλλους διαλύτες που κάνουν για να αραιώνεις ..

    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    Δηλαδή το γνωστό white spirit κάνει; Γιατί αν πάω σε χρωματοπωλείο και τους πω πως θέλω … μέθυλο-αιθυλοκετόνη… φοβάμαι ότι θα με ρωτήσει ο μαγαζάτορας αν το είπα στην μάνα μου … 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #418762

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Θέλω να αραιώσω το True-Oil για να μπορέσω να το γυαλοχαρτάρω υγρά πιο εύκολα και να μου δώσει περισσότερο χρόνο να το δουλέψω, πριν αρχίσει να κολλάει πολύ. Ο κατασκευαστής αναφέρει ότι αυτό γίνεται με «mineral spirits». Ποια είναι αυτά; http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Είναι απλό τα αμερικανάκια το λένε <<mineral spirits>> και τα αγγλάκια <<White spirit>> .. ορυκτά οινοπνεύµατα, διαλύτες. λάκας, το ξυλόλιο, µέθυλο-αιθυλοκετόνη, και άλλους διαλύτες που κάνουν για να αραιώνεις ..

    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    ΠΡΟΣΟΧΗ:
    Το Νέφτι (Turpentine στα Αγγλικά), ΔΕΝ είναι ίδιο με το White Spirit!!!!!
    Το νέφτι, είναι οργανικός διαλύτης, με βάση το ρετσίνι του πεύκου!!!!
    Το White Spirit, είναι χημικός διαλύτης, με βάση την παραφίνη!!! Υπάρχουν τρείς διαφορετικοί τύποι W.S. και τρείς διαφορετικοί βαθμοί W.S. Οι τύποι αυτοί, αφορούν το αν το δαλυτικό έχει υποστεί υδροαποθείωση (έχει αφαιρεθεί το Θείο S), αν έχει αφαιρεθεί ο διαλύτης (χρησιμοποιείται σε άλλες χρήσεις πέραν του διαλυτικού) και αν έχει υποστεί υδρογονοποίηση ( για να αυξήσει τον όγκο του). Οι βαθμοί, είναι η χαμηλή, μέση και υψηλή βαθμίδα, ανάλογα με την ποιότητα του πετρελαίου που χρησιμοποιήθηκε.
    Έχουν εντελώς διαφορετικές ιδιότητες σε σχέση με την διάλυση λαδιών ζωγραφικής.Και τα ίδια τα λάδια, στην συσκευασία τους γράφουν τους βαθμούς (grade) του διαλυτικού που θέλουν

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #418773

    kapnas 125+25 wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Θέλω να αραιώσω το True-Oil για να μπορέσω να το γυαλοχαρτάρω υγρά πιο εύκολα και να μου δώσει περισσότερο χρόνο να το δουλέψω, πριν αρχίσει να κολλάει πολύ. Ο κατασκευαστής αναφέρει ότι αυτό γίνεται με «mineral spirits». Ποια είναι αυτά; http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Είναι απλό τα αμερικανάκια το λένε <<mineral spirits>> και τα αγγλάκια <<White spirit>> .. ορυκτά οινοπνεύµατα, διαλύτες. λάκας, το ξυλόλιο, µέθυλο-αιθυλοκετόνη, και άλλους διαλύτες που κάνουν για να αραιώνεις .. Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    ΠΡΟΣΟΧΗ:
    Το Νέφτι (Turpentine στα Αγγλικά), ΔΕΝ είναι ίδιο με το White Spirit!!!!!
    Το νέφτι, είναι οργανικός διαλύτης, με βάση το ρετσίνι του πεύκου!!!!
    Το White Spirit, είναι χημικός διαλύτης, με βάση την παραφίνη!!! Υπάρχουν τρείς διαφορετικοί τύποι W.S. και τρείς διαφορετικοί βαθμοί W.S. Οι τύποι αυτοί, αφορούν το αν το δαλυτικό έχει υποστεί υδροαποθείωση (έχει αφαιρεθεί το Θείο S), αν έχει αφαιρεθεί ο διαλύτης (χρησιμοποιείται σε άλλες χρήσεις πέραν του διαλυτικού) και αν έχει υποστεί υδρογονοποίηση ( για να αυξήσει τον όγκο του). Οι βαθμοί, είναι η χαμηλή, μέση και υψηλή βαθμίδα, ανάλογα με την ποιότητα του πετρελαίου που χρησιμοποιήθηκε.
    Έχουν εντελώς διαφορετικές ιδιότητες σε σχέση με την διάλυση λαδιών ζωγραφικής.Και τα ίδια τα λάδια, στην συσκευασία τους γράφουν τους βαθμούς (grade) του διαλυτικού που θέλουν

    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    Βρε Γιώργη, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αλλά μπορείς να μου πεις με απλά λόγια ΤΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ από ένα μαγαζί για να αραιώσω το True-Oil;

    Βρήκα αυτόν τον τύπο

    http://www.nagelhome.com/gunstock1/

    γκουγκλάροντας με την έκφραση “thinning true-oil” αλλά δυστυχώς δεν έχει μια ηλεκτρονική διεύθυνση να επικοινωνήσεις μαζί του. Ο τύπος είναι αρρωστάκι με τα ξύλα και τα φινιρίσματα και όπως λέει μετά από δοκιμές κατέληξε ότι το καλύτερο φινίρισμα το έκανε με αραιωμένο True-Oil με Λινέλαιο και αυτά τα περιβόητα mineral spirits.

    Υ.Γ. Επειδή δεν ασχολούμε με facebook αν μπορεί κάποιος να τον βρεί στο fb και να μου στείλει μια διεύθυνση επικοινωνίας (e-mail) θα του είμαι υπόχρεος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #418776

    adam@admo.net

    http://admo.net/

    μου εισαι υποχρεος.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #418780

    adam@admo.net http://admo.net/ μου εισαι υποχρεος.

    http://s259.beta.photobucket.com/user/sniper645/media/FILE0029_zpsb5a9f4b2.mp4.html
    “Το σωστο οπλο,στριβει με τη σκεψη και σκοτωνει με το βλεμμα”.

    Κάτι μου λέει ότι μου έβαλες την εταιρία που του έφτιαξε το site .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #418803

    Ειπα να σε βοηθησω,αλλα χασαμε και οι δυο. 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #418847

    Το tru oil αραιώνεται πάντως με το απλό white spirit που υπάρχει στα χρωματοπωλεία. Μπορείς να δοκιμάζεις πάντα τον διαλύτη σε μια μικρή ποσότητα, αν το λάδι/βερνίκι κτλ αραιώνει και δεν διαχωρίζεται ή “σβολιάζει” τότε είναι σωστός για αυτή την σύνθεση. Οι διαλύτες για την ζωγραφική νομίζω έχουν παρόμοια σύνθεση αλλά μυρίζουν λιγότερο για να μην ενοχλούν στην παρατεταμένη χρήση. Μπορείς να δοκιμάσεις και άλλους διαλύτες, π.χ. απλό νέφτι κλπ και να δεις αν έχει κάποια διαφορά (π.χ. αν κάποιο το θαμπώνει λίγο όταν στεγνώσει).

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #419025

    Το tru oil αραιώνεται πάντως με το απλό white spirit που υπάρχει στα χρωματοπωλεία. Μπορείς να δοκιμάζεις πάντα τον διαλύτη σε μια μικρή ποσότητα, αν το λάδι/βερνίκι κτλ αραιώνει και δεν διαχωρίζεται ή «σβολιάζει» τότε είναι σωστός για αυτή την σύνθεση. Οι διαλύτες για την ζωγραφική νομίζω έχουν παρόμοια σύνθεση αλλά μυρίζουν λιγότερο για να μην ενοχλούν στην παρατεταμένη χρήση. Μπορείς να δοκιμάσεις και άλλους διαλύτες, π.χ. απλό νέφτι κλπ και να δεις αν έχει κάποια διαφορά (π.χ. αν κάποιο το θαμπώνει λίγο όταν στεγνώσει).

    Έτσι είναι, σύμφωνα και με τον κατασκευαστή που επικοινώνησα με e-mail, το True Oil μπορεί να αραιωθεί με οποιοδήποτε Low-odor (άοσμο)  White-Spirit της αγοράς, ανεξαρτήτου βαθμίδας (grade) και περιεκτικότητας σε πετρέλαιο.

    Πάντως το True Oil αποτελείται από 56% διαλύτη, 33% βερνίκι λαδιού και 11% λινέλαιο. Οπότε καταλαβαίνει κανείς πως δύσκολα το True Oil το αποκαλείς λάδι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    197
    airman στις #420691

    Καλημερα σε ολους τους φιλους και κυνηγους του φορουμ,εχω στην κατοχη μου ενα πλαγιοκαννο που απο κακη χρηση εχει σπασει το κοντακι σε δυο σημεια.

    Ενα σπασιμο ειναι στο πισω και κατω μερος και το δευτερο σπασιμο ειναι στο αριστερο τμημα που μπαινει ο μηχανισμος του οπλου.

    Παραθετω φωτο για να δειτε ακριβως που ειναι το προβλημα.

    Θελω να μου πειτε με ποιον τροπο μπορω να φτιαξω το κοντακι,μιας και δεν θελω να κανω καινουριο κοντακι αφου το οπλο εχει περισσοτερο

    συναισθηματικη αξια παρα χρηματικη!

    Ευχαριστω εκ των προτερων!

    Εδω θα βρειτε τις φωτο:

    http://imageshack.us/photo/my-images/4/img0792hh.jpg/

    http://imageshack.us/photo/my-images/209/img0791y.jpg/

    http://imageshack.us/photo/my-images/189/img0790xd.jpg/

    [/URL]

    [/URL]

    [/URL]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #420696

    αν το ράγισμα είναι βαθύ ή διαμπερές, νομίζω η καλύτερη λύση είναι ξυλόκολλα. Αραίωσέ τη με λίγο νερό για να γίνει πιο λεπτόρευστη. Μετά χώσε ένα λαμάκι στη ρωγμή, από την πίσω μεριά (του πέλματος) για να ανοιξει το ράγισμα και να μπει η κόλλα μέσα. Μετά σφίξιμο περιμετρικά και το αφήνεις να στεγνώσει.

    Αν τα σπασίματα δεν είναι τόσο μεγάλα ώστε να βάλεις λαμάκι κτλ, η δουλειά θα γίνει με κόλλα στιγμής. Πρέπει να βρεις μια πολύ λεπτόρευστη και να μη στεγνώνει γρήγορα. Στα ελληνικά δεν ξέρω πώς τις λένε. Στα αγγλικά είναι οι cyanoacrylate (συντομογραφία CA glue). Το μπουκαλάκι έχει πολύ λεπτο ακροφύσιο για προσεγμενη εφαρμογή. Η κόλλα θα βρει το δρόμο της μέσα στη ρωγμή. Αν το φινίρισμά σου είναι βερνίκι, θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα και στο αισθητικό μέρος, αφού η CA δεν ξεχωρίζει μετά το γυαλοχάρτισμα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων