Κοντακι – Ξύλα – Φινίρισμα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 196 έως 210 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    197
    airman στις #420704

    Σ’ευχαριστω για την συμβουλη σου,το πισω μερος ειναι εντελως σπασμενο,το ραγισμα στην αριστερη μερια με προβληματιζει,δεν ξερω αν απο τις ντουφεκιες αντεξει η ξυλοκολλα.

    Γι’αυτο θελω ενα δυνατο τροπο κολλησης,ωστε να μην εχω τετοιο προβλημα!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #420705

    Σ’ευχαριστω για την συμβουλη σου,το πισω μερος ειναι εντελως σπασμενο,το ραγισμα στην αριστερη μερια με προβληματιζει,δεν ξερω αν απο τις ντουφεκιες αντεξει η ξυλοκολλα. Γι’αυτο θελω ενα δυνατο τροπο κολλησης,ωστε να μην εχω τετοιο προβλημα!

    Καλημέρα… αν δεν το χρησιμοποιείς καθόλου έχει καλώς … βαλε ότι θες από κολλά σενιάρισε  το και είσαι οκ… ΑΝ λέω ΑΝ θες να ΤΟ χρησιμοποιείς που και που απλά το ξεχνάς και ειδικά σε σπάσιμο του λαιμού …δεν είναι να παίζουμε με αυτά<< ο μεγαλύτερος τσαμπουκάς που τρώει το ξύλο κατά το λάκτισμα είναι κυρίως στο λαιμό και στο υπόλοιπο πιστολε … ΕΞΟΥ ΚΑΙ ότι σχεδόν όλα τα κοντακιά που κυκλοφορούν δεν έχουν και πολλά νερά στο λαιμό και στο πιστολε >>

    Ο Λόγος είναι ότι κάνοντας τις οποιοδήποτε εφαρμογές στο μέσα μέρος του ξύλου που φιλοξένει το μηχανισμό του όπλου  … εξασθενεί το ξύλο … λόγο πάχους… αμέσως μετά για κατασκευαστικούς λογούς περνά και η ΤΣΑΒΕΤΑ .. με αποτέλεσμα το όλο πάχος εκείνου του σημείου να μην είναι και ότι χονδρότερο στο σύνολο του…. Βαλε και το κάτω σπάσιμο που έχει  και έδεσες …. Με λίγα λόγια θα σου πρότεινα να μην το ρίξεις καθόλου ..έχουν συμβεί οικτρά ατυχήματα με θρυμματισμό κοντακιών και από υπερβολικές ιδιογομωσεις αλλά και από ραγίσματα που παραμελήθηκαν.

    http://i34.tinypic.com/2ymat74.jpg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #420714

    Κολα βαλε αυτη http://www.mercola.gr/page.aspx?itemID=PPG183_1256 βαλτη μεσα στην ρωγμη

    οσο πιο βαθια μπορεις με ενα ψιλο αντικειμενο,και μετα δεστο με σχοινι γυρω γυρω σφιχτα

    στο πισο μερος του κοντακιου δεν ειναι σοβαρο το προβλημα,αμα του βαλει γκαβιλια απο ενα καλαμακι απο σουβλακι

    μαζι με κολα ειναι οκ,,το μπροστα ειναι θεμα,,και να σου το γκαβιλιαριζα καποια στιγμη

    αμα το τουφεκας θα φας το οπλο καταμουτρα,,οποτε φτιαχτω και ξεχνα τις ντουφεκιες

    γιατι το σπασιμο εκει που ειναι δεν περνει γιατρια,,εχω φτιαξει παρομοιο προβλημα σε φιλο

    και το τουφεκαει 4 χρονια χωρις προβλημα,,αλλα με δικη του ευθυνη

    και φυσικα θα τα φαει στην μουρη μια μερα, αφου δεν ακουει θα παθη

    οποτε κολα το κοντακι και αστο να το βλεπεις και ολα καλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #420759

    Με εποξική κόλλα 2 συστατικών αποκλείεται να ξεκολλήσει. Πιοπιθανον να ανοιξει σε άλλο σημείο παρά να ξεκολλήσει αυτή η κόλλα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #420763

    Κολα βαλε αυτη http://www.mercola.gr/page.aspx?itemID=PPG183_1256  …

    Η πολυουρεθάνης είναι καλή κόλλα και γεμίζει και τα κενά, καθότι διογκώνεται, αλλά πρώτον εδώ δεν έχει κενά και δεύτερον η προσωπική μου γνώμη είναι ότι η CA σκληραίνει περισσότερο και γενικώς είναι πιο σταθερή. Γι αυτο και χρησιμοποιείται πολύ συχνά σε τέτοιες εφαρμογές και δεν εννοώ μόνο τα όπλα

    Με εποξική κόλλα 2 συστατικών αποκλείεται να ξεκολλήσει. Πιοπιθανον να ανοιξει σε άλλο σημείο παρά να ξεκολλήσει αυτή η κόλλα….

    Η εποξική είναι πολύ καλή επιλογή αλλά θα είναι πολύ πηχτή και δε θα μπορέσει να τη βάλει βαθιά μέσα τη ρωγμή. Εκτός και αν σπάσει το κομμάτι τελείως και μετά το ξανακολλήσει εκ νέου.

    Τώρα για το αν θα σπάσει ή όχι, είναι άλλη κουβέντα. Όπως είναι η ρωγμή παράλληλη στα νερά και τη φορά της ανάκρουσης, εγώ πιστεύω ότι θα αντέξει. Εξάλλου δίκαννο είναι το όπλο, πόσο βαριές γομώσεις να ρίξει… Οι κόλλες έτσι κι αλλιώς είναι πιο δυνατές από το ίδιο το ξύλο. Ότι κάνει βέβαια, θα το κάνει με δική του ευθύνη, αλλά ένα σενάριο με καταστροφές, τραυματισμούς και τέτοιες ιστορίες μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο. Το πολύ-πολύ να ξανακάνει κάποια ρωγμή αλλά μη φέρνουμε και την καταστροφή! Τι φυσίγγι είναι αυτό που από την ανάκρουση θα σπασει το κοντάκι και θα πετάξει βάση και κάννες στα μούτρα του κυνηγού και θα τον τραυματίσει? Αντιαεροπορικό?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    197
    airman στις #420778

    Δεν υπαρχει καποιος αλλος τροπος ωστε να μην χρειαστει κολλα?

    Εννοω να βαλω ενα μεταλλικο λαμακι απο την μεσα μερια και να το πιασω με δυο μικρα βιδακια.

    Δεν ξερω,σκεψεις κανω,δεν ειμαι ειδικος,γι’αυτο ζηταω τις γνωμες σας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #420784

    Οποια ξυλοκολλα και να βαλει κανει την δουλεια του φιλε toyfekaleyrhs ,,αμα θελει οπως λες με λιγο νερο την κανει οπως θελει

    την ξυλοκολλα αυτη επιδη την δουλευω ξερω τη δουλεια κανει,δεν περνει χαμπαρι τιποτα,οπου την βαλεις μενει καγκελο

    δεν ειναι αφρος πολυερεθανης κολλα ειναι,δηλαδη δεν εχει ισχυρη διογκωση,και δεν του την πρωτινα  επιδη διογκωνεται

    του την προτινα γιατι ειναι καλο προιον και το εχω δοκιμασει,το αν θα αντεξει το οπλο αυτο ειναι αλλη υποθεση

    και δεν μπορω να ξερω αν θα αντεξει κατι που δεν το εχω δει απο κοντα,αμα το κολαγα εγω και ηταν δικο μου

    θα επερνα την ευθυνη πανω μου,,τωρα δεν μπορω να πω στον φιλο κολλατο και ολα καλα,,και αμα κανει καμια μπραρουφα

    και σκορπιση το οπλο τι του λες μετα,εγω την γνωμη μου λεω ,και ο καθενας κανει οτι θελει

     

    ΥΣ φιλε ξεχνα τα λαμακια,,αμα δεν μπει κολλα δεν κανεις τιποτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    197
    airman στις #420795

    Η atlacol κανει δουλεια?Ρωτησα κανα δυο γνωστους μου μαραγκους και μου την προτειναν,βεβαια οι ανθρωποι δεν εχουν καμια σχεση με οπλα και κοντακια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #420803

    Ποσο κοστιζει ενα κοντακι για το εν λογω οπλο;;;;

    200-300€ ;;;

    αξιζει να παιζει κανεις ρωσικη ρουλετα και να ρισκαρει τη σωματικη του ακεραιοτητα για ενα τετοιο ποσο;;;;;

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #420813

    Καταρχήν, φινίρισμα του κοντακιού από την αρχή.

    1) Διαβρωτικό για την απομάκρυνση των βερνικιών.

    2) Καλό (προσεκτικό) ξίσιμο με γυαλόχαρτο σταδιακά ν.120, 180, 240, 280, 400, 600, 800, 1000, 1500

    3) Εποξική κόλλα δύο συστατικών. Από την στιγμή που θα ανακατέψεις τα συστατικά έχεις  λίγο χρόνο να την δουλέψεις γιατί αρχίζει να στεγνώνει. Πολύ σφικτό σφύξιμο με νταβίδια (σφυκτήρες) ή σχοινί. Σκούπισμα μετά το σφύξιμο για να μαζέψεις τυχόν κόλλα που θα φύγει απέξω. Μετά από λίγο πάλι καλό σκούπισμα με ένα πανάκι. Το αφήνεις όλο το βράδυ να στεγνωσει και το πρωί έχει γίνει ΤΣΙΜΕΝΤΟ. Αν το πιάσεις και βγεις στο πεζοδρόμιο και το κοπανάς, θα σπάσει αλλού αλλά στην κόληση όχι.

    4) Γυαλοχαρτάρισμα στην ένωση και μετά με μια μικρή φαλτσέτα ξύνεις την ένωση ώστε να σχηματιστεί ένα μικρό λούκι κατα μήκος. Με λίγα λόγια να φας μισό χιλιοστό κόλλα ώστε να μην είναι πρόσωπο με το ξύλο. Βρισκεις ένα κοματάκι ξύλο πολύ ανοιχτό (σχεδόν άσπρο) και του ρίχνεις επάνω λάδι (true oil ή λινέλαιο) και γυαλοχαρτάρεις δυνατά με 600άρι γυαλόχαρτο μέχρι να φτιάξεις κάμποση λάσπη. Περνάς την λάσπη σαν στόκο στην ραφή ( λούκι) που έχεις χαράξει νωρίτερα. Αφήνεις μια εβδομάδα να στεγνώσει και γυαλοχαρτάρεις να γίνει ένα με το υπόλοιπο ξύλο.

    5) Ανάλογα με την απόχρωση που έχει δημιουργηθεί στην ένωση θα χρειαστείς νερόχρωμα σκούρας καρυδιάς. Βάψιμο το κοντάκι, ξύσιμο …

    6) Λάδια, ξύδια …και είσαι ΕΤΟΙΜΟΣ !!!!

    Αν αυτά σου φαίνονται βουνό, τότε αγοράζεις καινούριο κοντάκι 🙂

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #420817

    Μπορεί κάποιος να προτείνει το σωστό λινέλαιο από το Πλαίσιο; Προσπαθώ να δω κάποια link στην αρχή του topic αλλά μερικά δεν δουλεύουν και μερικά δεν βγάζουν προιόν. Αγόρασα ένα μπουκαλάκι από το πλαίσιο το οποίο γράφει επάνω Artisan Linseed Oil και από κάτω γράφει water mixable. Αυτό με μπερδεύει λίγο και δεν ξέρω αν είναι το σωστό. Σε δοκιμή που έκανα σε ξύλο δείχνει να αργεί εξαιρετικά να στεγνώσει και το ότι μπορεί να αραιωθεί με νερό με προβληματίζει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #420831

    Η atlacol κανει δουλεια?Ρωτησα κανα δυο γνωστους μου μαραγκους και μου την προτειναν,βεβαια οι ανθρωποι δεν εχουν καμια σχεση με οπλα και κοντακια!

    η atlacol η κρυσταλλική είναι πολύ καλή λύση, αλλά παχύρευστη. Δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να τη σπρώξεις μέσα  στις ρωγμές, ακόμα και αραιωμένη. Αν είναι να πας σε πηχτή κόλλα, οπότε μάλλον σπας και ξανακολλάς, η καλύτερη λύση είναι η εποξική. Αν δε θέλεις να μπλεκεις με πολλά-πολλά μαστορικά, με μια cyanoacrylate θα κάνεις τη δουλειά σου απλά και αποτελεσματικά.

    Βίδες-λάμες και λοιπα, τα ξεχνάς, όπως οσυ είπε ο συνάδελφος παραπάνω. Καλή τύχη, όποια μέθοδο κι αν επιλέξεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #420838

    Μπορεί κάποιος να προτείνει το σωστό λινέλαιο από το Πλαίσιο; Προσπαθώ να δω κάποια link στην αρχή του topic αλλά μερικά δεν δουλεύουν και μερικά δεν βγάζουν προιόν. Αγόρασα ένα μπουκαλάκι από το πλαίσιο το οποίο γράφει επάνω Artisan Linseed Oil και από κάτω γράφει water mixable. Αυτό με μπερδεύει λίγο και δεν ξέρω αν είναι το σωστό. Σε δοκιμή που έκανα σε ξύλο δείχνει να αργεί εξαιρετικά να στεγνώσει και το ότι μπορεί να αραιωθεί με νερό με προβληματίζει.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Γιώργο προσωπικά πιστεύω ότι χολοσκάς αδίκως …. Λινελαια .. να φανέ και η κότες (μαγκιά δεν είναι στα υλικά αλλά στην διαδικασία) για μένα το μονο που θα πρέπει να κάνεις είναι ένα ωμό λινέλαιο .. όπου το ξεχωρίζεις από το μελι του χρώμα ( και το βρασμένο λινέλαιο ωμό ΕΙΝΑΙ αλλά του έχουν πρόσθεση καταλύτες και στεγνωτικά .. και είναι σε κίτρινο χρώμα) ..ανάμιξε το με ένα red oil .. ψάξου με δόκιμες για την απόχρωση που σε ενδιαφέρει και είσαι κομπλέ … ξεχνάς ότι νεροχρωμμα υπάρχει… το κοντάκι αλλά και όλα τα κοντακιά σκουραίνουν ανάλογα τα χεριά που περνάς με τα λαδια και όχι με νεροχρώματα και κασιες ξυλου… ένας άτυπος κανόνας είναι μαύρες βάσης οπλων ανοιχτόχρωμα κοντακιά ασημί η νίκελ βάσης σκουρόχρωμα κοντακιά.

    Ωμό λινέλαιο <<… red oil …. overlay..σε κρεμα …και παρα πολύ καλό τρίψιμο στο τέλος

    ΤΑ… Λινελαια που στεγνώνουν γρηγορότερα είναι τα βρασμένα λινέλαια ( ωμα λινέλαια) .. λόγο ύπαρξης στεγνωτικών και μεταλλικών καταλυτών… Τα ωμα λινέλαια είναι πιο κίτρινα και αναμιγνύετε πιο εύκολα με νέφτια και white spirits

    Υρ… για μένα κορυφαία σειρά είναι (CCL Oil Finishing Kit)

    http://www.swillingtonshootingsupplies.co.uk/store/product/2847/CCL-Gunstock-Oil-Finishing-Kit/

    http://item.brownells.com/tertiary/pilkington-wood-finishes/index.htm

     

    http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&products_id=5923&zenid=35f25683b05c89f63de535e52c7b84d0

    http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&products_id=3386

    http://www.kontesidis.gr/?product=liberon-%CF%89%CE%BC%CF%8C-%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #420912

    Μπορεί κάποιος να προτείνει το σωστό λινέλαιο από το Πλαίσιο; Προσπαθώ να δω κάποια link στην αρχή του topic αλλά μερικά δεν δουλεύουν και μερικά δεν βγάζουν προιόν. Αγόρασα ένα μπουκαλάκι από το πλαίσιο το οποίο γράφει επάνω Artisan Linseed Oil και από κάτω γράφει water mixable. Αυτό με μπερδεύει λίγο και δεν ξέρω αν είναι το σωστό. Σε δοκιμή που έκανα σε ξύλο δείχνει να αργεί εξαιρετικά να στεγνώσει και το ότι μπορεί να αραιωθεί με νερό με προβληματίζει.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Φιλε altair δεν γνωριζω για αυτα που γραφει ο φιλος kapnas, φαινονται ενδιαφεροντα, προφανως κατι θα ξερει παραπανω,

    εγω προσωπικα αυτην την περιοδο χρησιμοποιω αυτο απο το πλαισιο http://www.plaisio.gr/zwgrafiki-hobby/zogfrafiki/ylika/Winsor-and-Newton-Refined-Linsed-Oil-75-Ml-2922956.htm

    μεχρι στιγμης φαινεται οτι δουλευει μια χαρα, δεν εχω ομως ακομη τελειωσει κατι για να σου πω με σιγουρια αν ειναι καλυτερο απο το boiled της hoppes που χρησιμοποιουσα στο παρελθον το οποιο ουτως η αλλως εχει καταργηθει πλεον…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #420937

    Οκ παιδιά, σας ευχαριστώ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 196 έως 210 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων