Κοντακι – Ξύλα – Φινίρισμα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #240630

    εδώ στην επαρχία (Τρίπολη) δε φτάνουν εύκολα τέτοια είδη delicatessen και ακόμα πιο δύσκολα τα βρίσκεις, αν υπάρχουν. Αυτό που βρήκα (ωμό) είναι σε συσκευασία ενός λίτρου και η ενδεδειγμένη χρήση του είναι για προετοιμασία τοίχων για βαφή (σε στόκους, αστάρια κτλ). Πριν το βάλω σε κοντάκι θα το δοκιμάσω με στυλιάρι τσεκουριού, αλλά επειδή και αυτό μου πήρε αρκετές ώρες για να το διαμορφώσω, δε θέλω να γίνει άσχημο με κρούστες λινελαίου, βρωμιές κτλ.

    Ευχαριστώ

    κι ένα τελευταίο: σε ένα φόρουμ για βάρκες διάβασα ότι για συντήρηση του ξύλου βάζεις δυο χέρια λινέλαιο (το βρασμένο) σκέτο και μετα ένα με λινέλαιο αραιωμένο με νέφτι σε αναλογία 1:1 εφαρμόζεται γενικώς αυτή η διαδικασία της διάλυσης με κάποιο τύπο διαλυτικου?

    Σε οποιο σοβαρο χρωματοπολειο να πας θα βρεις.θα ζητησεις λινελαιο καλιτεχνειας -ζωγραφικης 250μλ,ετσι θα το ζητησης να το καταλαβη ο πωλητης.,γιατι και
    εγω του ζηταγα για το κοντακι ,και με κοιταγε σαν εξωγηινο. ;)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #240628

    φίλε accuracy, δίκιο έχεις, αλλά πρέπει να πάω στην τράπεζα, να βάλω λεφτα στην κάρτα, να κάνω την παραγγελία, να περιμένω να έρθει με τον αραμπά κτλ :( κι αν ένα πράμα δεν αντέχω, είναι οι αναμονές. Γι αυτό δεν κυνηγάω και καρτέρι ;)

    axaios, τους εξήγησα ότι πρόκειται για χρήση σε ξύλο και ότι θέλω βρασμένο ή ραφινέ, όλοι μου είπαν "μόνο αυτό έχω" με αφοπλιστική απλότητα. Πήρα τελικά αυτό που μου είπε ο άλλος ότι βάζουν σε κυψέλες, θα το δοκιμάσω τώρα και να πάει να … 3 ευρώ έκανε το ένα λίτρο, το πολύ-πολυ να μείνει στην αποθήκη μέχρι να χρειαστεί κάπου. Δε θα το βάλω σε όπλο πάντως

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #240488

    εδώ στην επαρχία (Τρίπολη) δε φτάνουν εύκολα τέτοια είδη delicatessen και ακόμα πιο δύσκολα τα βρίσκεις, αν υπάρχουν. Αυτό που βρήκα (ωμό) είναι σε συσκευασία ενός λίτρου και η ενδεδειγμένη χρήση του είναι για προετοιμασία τοίχων για βαφή (σε στόκους, αστάρια κτλ). Πριν το βάλω σε κοντάκι θα το δοκιμάσω με στυλιάρι τσεκουριού, αλλά επειδή και αυτό μου πήρε αρκετές ώρες για να το διαμορφώσω, δε θέλω να γίνει άσχημο με κρούστες λινελαίου, βρωμιές κτλ.

    Ευχαριστώ

    κι ένα τελευταίο: σε ένα φόρουμ για βάρκες διάβασα ότι για συντήρηση του ξύλου βάζεις δυο χέρια λινέλαιο (το βρασμένο) σκέτο και μετα ένα με λινέλαιο αραιωμένο με νέφτι σε αναλογία 1:1 εφαρμόζεται γενικώς αυτή η διαδικασία της διάλυσης με κάποιο τύπο διαλυτικου?

    Φιλε μου, θα σου προτεινα να μην "μπλεξεις" με αυτου του ειδους τα λινελαια. Αν δεν το εχεις ξαναδουλεψει απλα θα σου βγαλει τη ψυχη! Επισης το κοντακι ενος οπλου ειναι κατα κανονα απο καρυδια. Ουτε οξια ειναι (συνηθως τα Baikal εχουν οξια) ουτε ξυλο θαλασσης. Θελει ιδιαιτερη και προσεκτικη κατεργασια προκειμενου να παρεις το αποτελεσμα που θες. Υπαρχει ενα προιον το οποιο το δουλευω χρονια. Ειναι ενα πρωτης ταξης λινελαιο με διαφορα αλλα προσθετα μεσα. Εχω φινιρει με αυτο ολα μου τα οπλα αλλα και αρκετα φιλων και γνωστων. Μιλαω για αυτο http://www.swillingtonshootingsupplies.co….-Finishing-Kit/

    Ειναι ενα πληρες κιτ φινιρισματος κοντακιου αλλα μπορεις να αγορασεις και το καθε μπουκαλακι ξεχωριστα. Ειναι ακριβο αλλα αξιζει τον κοπο. Το αγοραζω απο το εξωτερικο, αλλα καποια στιγμη το πηρε το ματι μου και στην Ελλαδα. Το φερνει η ΜΕΤΠΛΑΣΤ και αν θυμαμαι καλα το ειδα στον Πεππα. Ξερω οτι βαριεσαι το περιμενε και την διαδικασια με τις καρτες αλλα πιστεψε με αξιζει. Εχει πληρης οδηγιες που αν τις ακολουθησεις δεν θα χασεις. Στο τοπικ ΟΠΛΟΚΙΒΩΤΙΑ στο ΠΕΡΙ ΟΠΛΩΝ εχω ποσταρει μια φωτο με τον οπλοβαστο μου. Τα κοντακια πλην του αεροβολου τα εχω φινιρει με αυτο το προιον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #240396

    εδώ στην επαρχία (Τρίπολη) δε φτάνουν εύκολα τέτοια είδη delicatessen και ακόμα πιο δύσκολα τα βρίσκεις, αν υπάρχουν. Αυτό που βρήκα (ωμό) είναι σε συσκευασία ενός λίτρου και η ενδεδειγμένη χρήση του είναι για προετοιμασία τοίχων για βαφή (σε στόκους, αστάρια κτλ). Πριν το βάλω σε κοντάκι θα το δοκιμάσω με στυλιάρι τσεκουριού, αλλά επειδή και αυτό μου πήρε αρκετές ώρες για να το διαμορφώσω, δε θέλω να γίνει άσχημο με κρούστες λινελαίου, βρωμιές κτλ.

    Ευχαριστώ

    κι ένα τελευταίο: σε ένα φόρουμ για βάρκες διάβασα ότι για συντήρηση του ξύλου βάζεις δυο χέρια λινέλαιο (το βρασμένο) σκέτο και μετα ένα με λινέλαιο αραιωμένο με νέφτι σε αναλογία 1:1 εφαρμόζεται γενικώς αυτή η διαδικασία της διάλυσης με κάποιο τύπο διαλυτικου?

    Φίλε μου πήγαινε σ' ένα Πλαίσιο και αγόρασέ το, (το καλιτεχνικό) ή πάρτους τηλ να στο στείλουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    588
    pkos στις #240368

    εδώ στην επαρχία (Τρίπολη) δε φτάνουν εύκολα τέτοια είδη delicatessen και ακόμα πιο δύσκολα τα βρίσκεις, αν υπάρχουν. Αυτό που βρήκα (ωμό) είναι σε συσκευασία ενός λίτρου και η ενδεδειγμένη χρήση του είναι για προετοιμασία τοίχων για βαφή (σε στόκους, αστάρια κτλ). Πριν το βάλω σε κοντάκι θα το δοκιμάσω με στυλιάρι τσεκουριού, αλλά επειδή και αυτό μου πήρε αρκετές ώρες για να το διαμορφώσω, δε θέλω να γίνει άσχημο με κρούστες λινελαίου, βρωμιές κτλ.

    Ευχαριστώ

    κι ένα τελευταίο: σε ένα φόρουμ για βάρκες διάβασα ότι για συντήρηση του ξύλου βάζεις δυο χέρια λινέλαιο (το βρασμένο) σκέτο και μετα ένα με λινέλαιο αραιωμένο με νέφτι σε αναλογία 1:1 εφαρμόζεται γενικώς αυτή η διαδικασία της διάλυσης με κάποιο τύπο διαλυτικου?

    φιλε μου τα λαδια των χρωματοπωλιων δεν κανουν για αυτην την δουλεια,στο λεω γιατι ειναι η δουλεια μου αλλο τοιχοι κοινα ξυλα κτλ και αλλο τα ξυλα του οπλου,το καλυτερο για τα οπλα ειναι το καλιτεχνικο οπως αυτο που εβαλε ο φιλος παραπανω μπορεις καλιστα οπως προειπε απο το πλαισιο ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #240204

    Φιλε μου, θα σου προτεινα να μην "μπλεξεις" με αυτου του ειδους τα λινελαια. Αν δεν το εχεις ξαναδουλεψει απλα θα σου βγαλει τη ψυχη! Επισης το κοντακι ενος οπλου ειναι κατα κανονα απο καρυδια. Ουτε οξια ειναι (συνηθως τα Baikal εχουν οξια) ουτε ξυλο θαλασσης. Θελει ιδιαιτερη και προσεκτικη κατεργασια προκειμενου να παρεις το αποτελεσμα που θες. Υπαρχει ενα προιον το οποιο το δουλευω χρονια. Ειναι ενα πρωτης ταξης λινελαιο με διαφορα αλλα προσθετα μεσα. Εχω φινιρει με αυτο ολα μου τα οπλα αλλα και αρκετα φιλων και γνωστων. Μιλαω για αυτο [url=”http://www.swillingtonshootingsupplies.co.uk/store/product/2847/CCL-Gunstock-Oil-Finishing-Kit/”%5Dhttp://www.swillingtonshootingsupplies.co….-Finishing-Kit/[/url]

    Ειναι ενα πληρες κιτ φινιρισματος κοντακιου αλλα μπορεις να αγορασεις και το καθε μπουκαλακι ξεχωριστα. Ειναι ακριβο αλλα αξιζει τον κοπο. Το αγοραζω απο το εξωτερικο, αλλα καποια στιγμη το πηρε το ματι μου και στην Ελλαδα. Το φερνει η ΜΕΤΠΛΑΣΤ και αν θυμαμαι καλα το ειδα στον Πεππα. Ξερω οτι βαριεσαι το περιμενε και την διαδικασια με τις καρτες αλλα πιστεψε με αξιζει. Εχει πληρης οδηγιες που αν τις ακολουθησεις δεν θα χασεις. Στο τοπικ ΟΠΛΟΚΙΒΩΤΙΑ στο ΠΕΡΙ ΟΠΛΩΝ εχω ποσταρει μια φωτο με τον οπλοβαστο μου. Τα κοντακια πλην του αεροβολου τα εχω φινιρει με αυτο το προιον.

    Συμφωνώ απόλυτα με το Λευτέρη!
    Αυτό το κιτ φινιρίσματος το έχω κι εγώ και το έχω δοκιμάσει. (Εγώ το πήρα από ένα οπλομάγαζο εδώ στα Χανιά).
    Επιβεβαιώνω ότι είναι εξαιρετικό.
    Υ.Γ. Το έχει αναφέρει κι ο Κυπρίδημος πολλές φορές σε κείμενά του. Μάλιστα σε ένα dvd της σειράς "Κυνηγετική Τεχνογνωσία" του Χατζιώτη, που έβαζε πέρισυ το "ΤΥΠΟΣ-ΚΥΝΗΓΙ" (αν θυμάμαι καλά), παρουσιάζει μια διαδικασία "γρήγορης ανακαίνισης" των ξύλων μιας BREDA με αυτό το "λάδι".(Αν και εγώ προτιμώ να ακολουθώ πιστά τις οδηγίες χρήσης).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    panos vouno στις #239946

    συνάδελφοι γειά σας,

    Θέλω να χρησιμοποιήσω λινελαιο για την προστασία ξύλου. Ξέρω ότι ο τύπος λινελαίου που ενδείκνυται γι αυτές τις δουλειές ειναι το βρασμένο ή ραφινέ. Επειδή τέτοιο δε μπορεσα να βρω, ξέρει κάποιος να μου πει να μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ωμό για την ίδια δουλειά, παρότι έχει άλλη σύνθεση? Σε ένα από τα μαγαζιά που έψαξα, μου είπαν ότι το ωμό το χρησιμοποιούν σε κυψέλες πριν τη βαφή, για να θωρακίζει το ξύλο.

    Το μόνο επιχείρημα που κατάφερα να βρω για την ακαταλληλότητα του ωμού έιναι ότι μπορέι να κάνει κρούστα και να μην ποτίσει, αλλά εγώ έτσι κι αλλιώς θα το ζεστάνω πριν την εφαρμογή

    το περασμα με λινελαιο σε κοντακι-παπια πρεπει να γινετε οπος εχει διξει ο κυπριδιμος στο dvd η απλα οπος ειναι? χωρις γιαλοχαρταρισμα δηλαδη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #198900

    Kαποτε ρωτισα ενα οπλουργο που περνουσαι ενα κοντακι με λινελαιο γιατι χρισιμοπιουσαι αυτο της BERETTA ενω στο εμποριο υπαρχουν τοσα πολλα και πολυ ποιο φτηνα .Το σηγγεκριμενο μου ειπαι ειναι καθαρα φυτικο και χωρις καμια χημικη επεξεργασια ,ο κυνηγος εκει ακουμπαει το πρωσοπο του οπωται ας βρουμαι σε κατι αλλο να κανουμαι οικονομια .
    Θα ελεγα και εγω καλητερα ενα λινελαιο ειδικα γι αυτη τη δουλεια και οικονομια σ αλλα πραγματα .

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #239928

    Kαποτε ρωτισα ενα οπλουργο που περνουσαι ενα κοντακι με λινελαιο γιατι χρισιμοπιουσαι αυτο της BERETTA ενω στο εμποριο υπαρχουν τοσα πολλα και πολυ ποιο φτηνα .Το σηγγεκριμενο μου ειπαι ειναι καθαρα φυτικο και χωρις καμια χημικη επεξεργασια ,ο κυνηγος εκει ακουμπαει το πρωσοπο του οπωται ας βρουμαι σε κατι αλλο να κανουμαι οικονομια .

    Πολύ σωστά Νικόλα γράφεις !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #239811

    το περασμα με λινελαιο σε κοντακι-παπια πρεπει να γινετε οπος εχει διξει ο κυπριδιμος στο dvd η απλα οπος ειναι? χωρις γιαλοχαρταρισμα δηλαδη?
    [/quoteο

    Πανο, δεν εχω δει το βιντεο του Κυπριδημου αλλα υπαρχουν 2 τροποι. Ο ενας αφορα ολα τα ειδη φινιρισματος (λαδι, λουστρο, γομαλακα) και μιλαω για την εξολοκληρου ανακαινιση του κοντακιου. Εκει θελει γυαλοχαρτο, σιδερωμα, σιλερ,γυαλοχαρτο, σιλερ,γυαλοχαρτο και αφου γινει σαν μαρμαρο θελει βαφη και μετα λαδι. Υπραχει και η σχολη (Αγγλικη) που δεν θελει σιλερ αλλα ατελειωτα περασματα με λαδι. Oι ανθρωποι ειναι purists τι να κανουμε :D

    Ο αλλος τροπος αφορα στα κοντακια που εχουν φινιριστει με λαδι και μονο αυτα. Αν διαβασεις Βρετανικα κυριως sites θα δεις οτι οι Αγγλοι κατασκευαστες προτεινουν μια φορα το χρονο ενα περασμα με λαδι στα υπεροχα κοντακια τους.

    Αν λοιπον το κοντακι σου ειναι με λινελαιο τοτε μπορεις να το περνας μια φορα το χρονο (ειναι αρκετη) για να το ξαναζωντανευεις. Αν το φινιρισμα σου εχει πολλους πορους (βιαστικο φινιρισμα και στεγνωμα σε δωματιο με ζεστο αερα) τοτε θα χρειαστεις περισσοτερες φορες. Το μυστικο στο λαδι ειναι η λιγη ποσοτητα. Αν το "πνιξεις" δεν θα στεγνωσει ποτε και το καλοκαιρι θα σου ξερναει και θα σε λερωνει. Επισης μια καλη κεραλοιφη (οχι χημικα με carnauba και λοιπες αηδιες) ειναι οτι πρεπει για την διατηρηση του κοντακιου σου σε αριστη κατασταση!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #198943

    Eδω εχω δει μια διαδηκασιας για φτιαξημο εξαρχης ενω του κυπριδημου ειναι γι αυτα που ειδη εχουν περαστει απο το εργωστασιο .

    http://www.hunter.gr/index.php?a=1&b=1&c=stock1

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    102
    sokos76 στις #199037

    στο dvd του κυπριδιμου το κοντακι ειναι ηδη περασμενο με λαδι.ΟΧΙ βερνικι.το τριβει με τρια νουμερα γυαλοχαρτα και περναει το νεο λαδι με το δακτυλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    panos vouno στις #239436

    στο dvd του κυπριδιμου το κοντακι ειναι ηδη περασμενο με λαδι.ΟΧΙ βερνικι.το τριβει με τρια νουμερα γυαλοχαρτα και περναει το νεο λαδι με το δακτυλο.

    σε κοντακια που ειναι περασμενα με λινελεο καθε φορα που το ξαναπερναμε πρεπει να το τριβουμε με γιαλοχαρτα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #239433

    σε κοντακια που ειναι περασμενα με λινελεο καθε φορα που το ξαναπερναμε πρεπει να το τριβουμε με γιαλοχαρτα?

    ¨οχι ,μόνο με ψιλό σύρμα κουζίνας….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #199059

    εχοντας αρκετα μακροχρωνη ενασχωλιση με την ζωγραφικη αλλα και την συντηριση σε δευτερο βαθμο η σχεση μου με τα ειδη ζωγραφικης ειναι θα ελεγα επαρκης στο να σας πω πως το λαδι ζωγραφικης ενος καλου κατασκευαστη ειδων ζωγραφικης ειναι αυτο που χρειαζετε ενα κοντακι ..ενα ξυλο καρυδιας που συνηθως ενα ξυλινο τμημα οπλου ειναι κατασκευασμενο. ( αλλα και σε ξυλα οπως τριανταφυλια οξυα ,,ελια κλπ κανει επισης αριστα την δουλεια του )
    το κοστος του στο μπουκαλακι που θα το αγορασει καποιος ειναι ελαχιστο.. ( με ενα τετοιο μπουκαλακι ανετα καποιος μπορει να φτιαξει 10 κοντακια παπιες )
    τα περισσοτερα <<οπλοεπονημα>> λαδια κοντακιου δεν εχουν σαν περιεχομενο μεσα στο μπουκαλακιΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ παρα απλο λαδι ζωγραφικης και μια ετικετα απ εξω με το ονομα τους………
    η εκβαση στην τελικη ποιοτητα ενος κοντακιου εξαρτατε απο την σχολαστικη και υπομονετικη προεροιμασια του ξυλου κατα 90%
    ενα λαδι ζωγραφικης και χρονος..!!!ΧΡΟΝΟΣ!!!! …ειναι το υπολοιπο 10%
    φιλικα mark cal20

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων