Κοντακι – Ξύλα – Φινίρισμα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 376 έως 390 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #427636

    Καλησπέρα, έχω ένα κοντάκι και μια πάπια από ένα baikal που τα έτριψα τα πέρασα σίλερ και τώρα σιγά σιγά τα παιρνάω με λινέλαιο. Το πρόβλημα είναι ότι το κοντάκι δείχνει πιο ανοιχτόχρωμο από την πάπια που σκούρινε. Τί φταίει ξέρει κανείς να μου πεί;

    Η σύγχυση της αναίδειας με την ελευθερία ήταν πάντα χαρακτηριστικό των σκλάβων

    Θα σου πω αυτό που πιστεύω εγώ από την μικρή μου εμπειρία μέχρι τώρα και είναι προσωπική άποψη. Το ξύλο της πάπιας ταλαιπωρείται περισσότερο από το ξύλο του κοντακιού. Θες επειδή πιάνεται συνέχεια, θες επειδή στην προσπάθεια μας να συντηρήσουμε ένα όπλο, έρχεται σε περισσότερη επαφή με λάδια συντήρησης και καθαρισμού μετάλων, πάντως έχω διαπιστώσει ότι το ξύλο της πάπιας σε όσα ξύλα έχω φτιάξει, “πίνει” περισσότερο συστατικό από το κοντάκι. Γι’αυτό τον λόγο πιστεύω ότι σου σκούρινε περισσότερο. Σταμάτα να περνάς λινέλαιο την πάπια και συνέχισε με το κοντάκι. Κάποια στιγμή θα έρθουν ίσα βάρκα ίσα πανιά.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #427723

    Η απομυθοποίηση ότι το λινέλαιο αδιαβροχοποιεί έχει περάσει ανεπιστρεπτι… στη ουσία του θέματος είναι ότι το λινέλαιο δεν στεγνώνει ποτέ και έτσι δημιουργεί ένα φιλμ οπου μεν απορρόφα αλλά και απωθεί την όποια υγρασία στο περιβάλλων…. Ο λόγος είναι ότι δεν σπάει και λόγο ωμότητας δεν δημιουργεί ραγάδες…<< Ο μοναδικός ουσιαστικός λόγος που μπορεί να χρησιμοποιήσει πλέον κάποιος λινέλαιο σε ξύλο είναι η αίσθηση της αφής>>…. (Και για αυτό προ είπα την οποια αδιαβροχοποίηση )… πλήρες αδιαβροχοποίηση γίνεται μονο αν το κοντάκι έχει βερνίκι … η αν κάποιος είναι τόσο μάγκας και γνωστής και κλείσει τόσο καλά όλους τους πόρους του ξύλου και επιμείνει να χρησιμοποίει λινέλαιο ε τότε μπράβο του.. σε αυτή την περιπτώσει είναι και η ιδεώδες η χρησιμοποίηση του λινελαίου…

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!</div>

    Γιώργο, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά έχω ακούσει ότι το λινέλαιο θα απορροφάται εσαϊ από το ξύλο του, γιαυτό ακόμη κι αν αδιαβροχοποιεί αρχικά, με το πέρασμα του χρόνου και την συνεχή απορρόφησή του από το ξύλο η αδιαβροχοποίηση χάνεται σταδιακά.

    Επίσης αυτό που γράφεις για το κλείσιμο όλων των πόρων του ξύλου, είναι πρακτικά εφικτό; γιατί αν δεν είναι, σημαίνει ότι με το λινέλαιο δεν υπάρχει εγγυημένη αδιαβροχοποίηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #427727

    Γιώργο, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά έχω ακούσει ότι το λινέλαιο θα απορροφάται εσαϊ από το ξύλο του, γιαυτό ακόμη κι αν αδιαβροχοποιεί αρχικά, με το πέρασμα του χρόνου και την συνεχή απορρόφησή του από το ξύλο η αδιαβροχοποίηση χάνεται σταδιακά.

    Σωστό είναι όπως το λες… και για αυτό βλέπεις στα αρχικά σταδια ότι περνώντας χέρι με χέρι το λινέλαιο και στεγνώνοντας θαμπώνει …. Το ίδιο παθαίνει και όταν έχει μπουκώσει από λινέλαιο και αρχίζει και ξερνα … μετά από κάποιο καιρό θαμπώνει , και για αυτό από εκεί και μετά θέλει γυάλισμα και μετά το αν κρίνεις η θες κάνεις τα οποια κεριά θες..( απλα με το γυάλισμα αργεί αρκετά να θαμπώσει και για αυτό νομίζεις ότι μένει σταθερό αλλά στην ουσία αυτό πίνει σιγα σιγα λαδί αλλά και εξατμίζει λαδί)

    Επίσης αυτό που γράφεις για το κλείσιμο όλων των πόρων του ξύλου, είναι πρακτικά εφικτό; γιατί αν δεν είναι, σημαίνει ότι με το λινέλαιο δεν υπάρχει εγγυημένη αδιαβροχοποίηση.

    Τώρα η αδιαβροχοποίηση χάνεται σταδιακά…. Όταν το κλείσιμο  των πόρων δεν είναι σε τέτοιο σημείο ικανοποιητική … βλέπε Σίλερ τρίψε με πολύ ψιλό σύρμα από χέρι σε χέρι για να ψιλό γυαλίσει κιόλας … βλέπε  τρίψε τρίψε με την σκόνη επάνω και περνάς το κάθε χέρι με λίγο σκόνη και άντε ξανά μανα το ίδιο …. Όλα αυτά τα τεχνάσματα αυτό έχουν σαν σκοπό… την οποια  (αδιαβροχοποίηση)…. Απλα πράγματα όσο πιο καλή είναι η δουλεια στο  κλείσιμο των πόρων… τόσο πιο ποιοτική και ενδεχομένως πιο μακροχρόνια θα είναι η οποια αδιαβροχοποίηση… σε αυτό παίζει μέγιστο ρολο η ποιότητα του ξύλου που έχουμε να ραφινάρουμε…. Όσο πιο καλό σε ποιότητα τόσο πιο λίγο δουλεια θέλει… πάρε ένα μεγεθυντικό φακό… και δες από πολύ κοντά τους πόρους του ξύλου πριν και μετά και από σιλερωμα αλλά και κατά την διάρκεια του κάθε τριψίματος … κάνοντας όλο αυτό καλό θα ήταν να υπήρχε και ένα άλλο πιο ποιοτικότερο κομμάτι ξύλου ώστε να συγκριθούν τα αποτελέσματα ….. ένα αρκετά καλό ξύλο βλέποντας το από κοντά με τον φακό έχει στο μεγαλύτερο μέρος τις επιφάνειας του τα λιγότερες αμυχές … είναι αυτό που λένε είναι πιο μαρμάρινο σε ύφη ….  Από όσο ξέρουμε όλοι μας η καλές εταιρίες κάνουν λινέλαια σε μοντέλα όπου είναι από κάποιες χιλιάδες και επάνω τα όπλα τους άρα.. και τα κοντακια τους θα είναι αντίστοιχου αξιας…… εδώ  θα πρότεινα σε πάλαια κοντακια όπου είναι αρκετά ταλαιπωρημένα αλλά και όπου έχουν και συναισθηματική αξια για τον κάτοχο του να προβεί σε γωμαλακα και όχι σε λινέλαια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #427733

    Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #427746

    Διαβάζω ότι πολλοί συνάδελφοι περνάνε τα ξύλα sealers πριν το τελικό φινίρισμα. Αυτό το sealer που περνάτε, το τρίβετε μετά ή το αφήνετε έτσι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    Ost57 στις #427754

    Καλημερα σε ολους, καλη Κυριακη και καλη ξεκουραση.

    Παρακαλω πολυ, σε κοντακι super pose, στο σημειο που εφαπτεται με την βαση του, εχει εισχωρησει λαδι λογω
    μακροχρονης παραμονης στον οπλοβαστο, γνωριζει καποιος τον τροπο καθαρισμου του?

    Ευχαριστω πολυ.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #427755

    Καλημερα σε ολους, καλη Κυριακη και καλη ξεκουραση. Παρακαλω πολυ, σε κοντακι super pose, στο σημειο που εφαπτεται με την βαση του, εχει εισχωρησει λαδι λογω
    μακροχρονης παραμονης στον οπλοβαστο, γνωριζει καποιος τον τροπο καθαρισμου του? Ευχαριστω πολυ.

    Καλημέρα Σταύρο. Ο τρόπος για να “ξεράσει” το ξύλο τα λάδια είναι να βουτηχτεί για μισή ώρα ως μία ώρα σε νέφτι και μετά να σαπουνιστεί καλά και να ξεβγαλθεί με νερό, αφού πρώτα έχει χρησιμοποιηθεί remover για την απομάκρυνση του παλιού φινιρίσματος (βερνίκια,χρώματα, λάδια κτλ).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    Ost57 στις #427758

    Γιωργο καλημερα και ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.

    Αναφερομαι σε ενα 687, μοντ.’96, και αυτη την στιγμη ειναι το μοναδικο “μελανο” σημειο στο οπλο.
    Δεν θελω ομως να αφαιρεθει το βερνικι, προσπαθω λοιπον να αφαιρεσω λαδι χρησιμοποιωντας απορροφητικο
    χαρτι και απλα εκθετοντας το κοντακι στον ηλιο. Μεχρι στιγμης λοιπον, εχει απορροφηθει ικανη
    ποσοτητα λαδιου, αλλα βεβαια εχει απλωσει και λιγο. Το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικο, οχι βεβαια
    πληρως, αλλα δεν εχω και καποια αλλοιωση στο κοντακι, υποτιθεται οτι γινεται σε φυσικο περιβαλλον.
    Επισης, ετριψα τα ξυλα με αλοιφη αυτ/του και εγιναν απλα καινουργια.
    Η προσπαθεια να βαλω ενα καινουργιο πελμα απετυχε διοτι η λαστιχενια (εσωτερικη) πλευρα του
    αγορασθεντος πελματος ιδιας μαρκας, δεν ηταν οπως επρεπε να ειναι, με αποτελεσμα να μην υπαρχει
    καλη επαφη με το ξυλο. Θα δουμε…..

    Καλα μπανια!!!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #427769

    Η προσπαθεια να βαλω ενα καινουργιο πελμα απετυχε διοτι η λαστιχενια (εσωτερικη) πλευρα του
    αγορασθεντος πελματος ιδιας μαρκας, δεν ηταν οπως επρεπε να ειναι, με αποτελεσμα να μην υπαρχει
    καλη επαφη με το ξυλο.

    Πως ήταν δηλαδή το καινούριο και πως θα έπρεπε να είναι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    Ost57 στις #427779

    Γιωργο, αγορασα το πελμα GEL-TEK της BERETTA. Η τσιμουχα του ομως ηταν ανασηκωμενη στην μια πλευρα
    του, με αποτελεσμα να μην καθεται καλα το πελμα στο ξυλο, αφηνοντας κενο δηλαδη απο την μια πλευρα.
    Ο εμπορος το ειδε και το πηρε πισω, σαν πελμα ειναι εξαιρετικο, απλως υπηρχε κατασκευαστικο λαθος.
    Δυστυχως δεν ειχε αλλο διαθεσιμο, θα προσπαθησω να βρω αλλο ιδιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #427823

    Καλησπέρα, έχω ένα κοντάκι και μια πάπια από ένα baikal που τα έτριψα τα πέρασα σίλερ και τώρα σιγά σιγά τα παιρνάω με λινέλαιο. Το πρόβλημα είναι ότι το κοντάκι δείχνει πιο ανοιχτόχρωμο από την πάπια που σκούρινε. Τί φταίει ξέρει κανείς να μου πεί;

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Η σύγχυση της αναίδειας με την ελευθερία ήταν πάντα χαρακτηριστικό των σκλάβων</div>

    Συμβαινει πολλες φορες γιατι ειναι απο διαφορετικα κομματια καρυδιας.

    Επρεπε να περασεις το ανοιχτοτερο με αραιη κασια εως οτου τα φερεις σε περιπου ιδια αποχρωση,

    και μετα να αρχισεις το λινελαιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #427824

    Αυτες τις μερες φρεσκαρω ενα 687 με Hoppes λαδι που περιεχει και χρωμα καρυδιας και φιλερ και μου εχει δωσει καλα αποτελεσματα.Για να επιταχυνω το στεγνωμα κρεμαω τα ξυλα μεσα απο αδιαφανο τζαμι που το ζεσταινει τη μιση μερα ο ηλιος.

    Το φρεσκαρισμα τελειωσε μετα απο δυο χερια.

    Συνιστω σε οποιον αρχισει εξαρχης να βαφει ενα κοντακι, να χρησιμοποιησει ετοιμα τετοια λαδια απο μεγαλες εταιρειες (Hoppes,Napier κλπ)

    τυπου finish and filler και να ακολουθησει απακριβως τις οδηγιες.Προσοχη μονο στο χρονο στεγνωματος, ακομα και το καλοκαιρι

    χρειαζεται υποβοηθηση με ρευμα αερα και θερμανση.Ξεκινοντας εξ αρχης και για να κλεισουν ικανοποιητικα οι ποροι θα χρειστουν

    τουλαχιστον 4 χερια με ενδιαμεσα ελαφρα τριψιματα.Για φρεκαρισμα πιστευω τα 2 χερια αρκουν.

    Δεν νομιζω να ξαναρχισω οπλο εξ αρχης με λινελαιο γιατι οι χρονοι στεγνωματος ειναι μεγαλοι και βαριεμαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #427826

    Όλες η εταιρίες βγάζουν διαλυτά στεγνωτικά… ρίξτε κάνα δεκάρια σταγόνες μέσα στο λινέλαιο σας και είστε κομπλέ… ο χρόνος στεγνώματος μειώνετε δραματικά…. Και για να μην τρέχετε και να μην ασχολείστε με κασιες και αλλά τέτοια για να σκουρύνετε τα κοντάκια σας προτείνω … την ρίζα αλκανέτ….

    …Το σετ φινιρίσματος της CCL…Περιέχει το λινέλαιο με την ρίζα αλκανέτ καθώς και το στεγνωτικό υγρό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    ΒΑΡ-ΟΝΟΣ στις #428221

    Θα σου πω αυτό που πιστεύω εγώ από την μικρή μου εμπειρία μέχρι τώρα και είναι προσωπική άποψη. Το ξύλο της πάπιας ταλαιπωρείται περισσότερο από το ξύλο του κοντακιού. Θες επειδή πιάνεται συνέχεια, θες επειδή στην προσπάθεια μας να συντηρήσουμε ένα όπλο, έρχεται σε περισσότερη επαφή με λάδια συντήρησης και καθαρισμού μετάλων, πάντως έχω διαπιστώσει ότι το ξύλο της πάπιας σε όσα ξύλα έχω φτιάξει, «πίνει» περισσότερο συστατικό από το κοντάκι. Γι’αυτό τον λόγο πιστεύω ότι σου σκούρινε περισσότερο. Σταμάτα να περνάς λινέλαιο την πάπια και συνέχισε με το κοντάκι. Κάποια στιγμή θα έρθουν ίσα βάρκα ίσα πανιά.

    Καλημέρα ευχαριστώ για την συμβουλή σου

    αλλά και όλους όσοι βοηθάνε με τις τεχνικές τους  γνώσεις.

    Μια ζωντανή εγκυκλοπαίδεια το e-artemis που ανοίγεις και βρίσκεις ότι θέλεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #428236

    Όλες η εταιρίες βγάζουν διαλυτά στεγνωτικά… ρίξτε κάνα δεκάρια σταγόνες μέσα στο λινέλαιο σας και είστε κομπλέ… ο χρόνος στεγνώματος μειώνετε δραματικά…. Και για να μην τρέχετε και να μην ασχολείστε με κασιες και αλλά τέτοια για να σκουρύνετε τα κοντάκια σας προτείνω … την ρίζα αλκανέτ…. …Το σετ φινιρίσματος της CCL…Περιέχει το λινέλαιο με την ρίζα αλκανέτ καθώς και το στεγνωτικό υγρό.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!</div>

    Κιεγω εχω ακουσει καλα λογια γιαυτο το σετ της CCL.

    Αλλα ειχα το HOPPES και δουλεψα με αυτο,παντως εμεινα ευχαριστημενος και απο αυτο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 376 έως 390 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων