Κοντακι – Ξύλα – Φινίρισμα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 406 έως 420 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #431003

    Καλησπέρα παιδια. Μετά από εφαρμογή σε κοντάκι μείγματος λινελαίου με νέφτι (περίπου 15 χέρια) οι πόροι φαίνονται ακόμη ανοιχτοί. Δεν έχει προηγηθεί φυσικά διαδικασία κλεισίματος των πόρων στην αρχή λόγω άγνοιας. Επειδή το όπλο χρησιμοποιείται από τον ιδιοκτήτη του στο βάλτο συστηματικά, γνωρίζετε αν υπάρχει έστω εκ των υστέρων δυνατότητα κλεισίματος των πόρων ώστε να γίνει αδιοβροχοποίηση του ξύλου; Μπορεί να προστεθεί κάποιο υλικό ή χρειάζεται τρίψιμο και επανάληψη της διαδικασίας; Απ΄ότι διάβασα σε αυτή την ενότητα το κέρωμα δεν αδιαβροχοποιεί μόνιμα και τα υλικά που διεισδύουν στο ξύλο και φράσσουν τους πόρους εφαρμόζονται στην αρχή.

    Οι πόροι που βλέπεις τώρα δεν είναι ικανοί να πάρουν νερό. Τερματίζουν σε πολύ μικρή απόσταση από την επιφάνεια και έχουν πάρει λάδι και στο εσωτερικό τους το οποίο λάδι είναι και υπεύθυνο για την αδιαβροχοποίηση.

    Το σφράγισμα των πόρων το κάνω για ομορφιά και μόνο, είτε με sealer είτε με λασπούλα από το ίδιο το λάδι που είναι και ποιο υγιεινό επειδή έρχεται σε επαφή με το πρόσωπο.

    Εκ των υστέρων όμως δεν γίνεται να κλείσουν οι πόροι, όσο λάδι και να βάλεις (εγώ το βάζω χωρίς νεύτη) και όσο ποιο πηχτό είναι θα φτάσει κάποια στιγμή να μην σου στεγνώνει στα πολλά χέρια.

    Υ.Γ.  Κάποια στιγμή είχε βάλει ένα παληκάρι όλη την διαδικασία από χρωματισμό, λάδι μέχρι κέρωμα σε αρχείο *.pdf της Birchwood και στα Ελληνικά μάλιστα. Αν διαβάζει ας ξαναβάλει το link, θα σε βοηθήσει αρκετά.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #431139

    … όλη την διαδικασία από χρωματισμό, λάδι μέχρι κέρωμα σε αρχείο *.pdf της Birchwood και στα Ελληνικά μάλιστα

    Η Τέχνη του Φινιρίσματος Όπλων

    Και στα αγγλικά:

    The Art of Refinishing Fire Arms

    (από το site του Διαμαντόπουλου http://www.diamanco.gr ).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #431205

    η διαφορά ανάμεσα σε sealer και filler ποια είναι? και τα δύο για να γεμίζουν τους πόρους δεν είναι φτιαγμένα?

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>

    Συμφωνώ και επαυξάνω με τη νέα προσθήκη περί “trolling” στους όρους χρήσης. Καιρός ήταν!

    http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/ananeosi-oron-chrisis/

    </div>

    Ειναι ακριβως τα ιδια,γεμιζουν πορους.Απλα η καθε εταιρεια εχει την δικη της χημικη συσταση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #431207

    Τι θέλει … περιστρεφόμενη μέγγενη… έναν επιτραπέζιο μεγάλο μεγεθυντικό φακό οπου θα πάει και θα κάθετε επάνω από την μέγγενη και φυσικά τι άλλο ψαθοκοφτες.. τους δε ψαθοκοφτες για να μην του πληρώσετε για πεντελικό μάρμαρο καλό θα ήταν να τους πάρετε Ξεχωριστά και όχι σετ … τας Σετ σε περιορίζουν σε τι το θες να κάνεις …ΠΧ.. ο πολύς ο κόσμος δεν ξέρει ότι η ψάθες του όπλου έχουν βαθμίδες (32..28…26..24..22..18..16) … όσο πιο μεγάλο το νούμερο του ψαθολογου τόσο πιο πυκνή είναι η χαράξει τις ψάθας άρα…. Πιο όμορφοι αλλά και πιο επιρρεπείς σε χρόνο σε στουμπώματα με δέρμα ιδρώτα και αλλά… αμέσως μετά έχει ψαθολογους οπου περνώντας μια φορά κόβει δυο και τρεις φορές …έχει ψαθολογους όπου κάνουν το περίγραμμα τις ψάθας.. και αλλά αρκετά τερτίπια ..χει και έναν οδηγό από τους πολλούς που υπάρχουν ώστε να σας οδηγήσει στον σχεδιασμό τις ψαθας ανάλογος το που προορίζεται … παπια η κοντάκι

     

    Δείτε ένα ανάλογο.. site ..και μια φωτο με διάφορους τύπους ψαθολογων

    http://www.knifemaking.com/category-s/81.htm?searching=Y&sort=13&cat=81&show=50&page=1

     

    http://i44.tinypic.com/2m34jsm.png

    http://i43.tinypic.com/2whnwg3.png

    Υρ… θέλει πολλές εργατοώρες το όλο εγχείρημα για να πεις ότι ναι η ψαθες μου είναι τελειες … η ψάθες δεν είναι παίξε γέλασε …ειδικά στην αρχή θέλει πολύ υπομονή..

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>

    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    </div>

    ψάθες του όπλου έχουν βαθμίδες (32..28…26..24..22..18..16) … όσο πιο μεγάλο το νούμερο του ψαθολογου τόσο πιο πυκνή είναι η χαράξει τις ψάθας

     

    Αυτοι οι αριθμοι δειχνουν ποσες γραμμες εχει η ψαθα σε καθε ιντσα, δηλαδη σε καθε 2,5 εκατοστα μηκους.

    Οσο μεγαλυτερη η πυκνοτητα τοσο πιο ακριβη η ψαθα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #431208

    Καλησπέρα παιδια.

     

    Μετά από εφαρμογή σε κοντάκι μείγματος λινελαίου με νέφτι (περίπου 15 χέρια) οι πόροι φαίνονται ακόμη ανοιχτοί. Δεν έχει προηγηθεί φυσικά διαδικασία κλεισίματος των πόρων στην αρχή λόγω άγνοιας. Επειδή το όπλο χρησιμοποιείται από τον ιδιοκτήτη του στο βάλτο συστηματικά, γνωρίζετε αν υπάρχει έστω εκ των υστέρων δυνατότητα κλεισίματος των πόρων ώστε να γίνει αδιοβροχοποίηση του ξύλου; Μπορεί να προστεθεί κάποιο υλικό ή χρειάζεται τρίψιμο και επανάληψη της διαδικασίας; Απ΄ότι διάβασα σε αυτή την ενότητα το κέρωμα δεν αδιαβροχοποιεί μόνιμα και τα υλικά που διεισδύουν στο ξύλο και φράσσουν τους πόρους εφαρμόζονται στην αρχή.

    Μπορει να τριφτει και να ξαναγινει η διαδικασια εξαρχης, αλλα καθε φορα που το ξυλο θα βρεχεται θα θαμπωνει και

    θα χρειαζεται παλι ενα χερι λινελαιο για να στρωσει.Ως εκ τουτου ειναι προτιμοτερο το βερνικι θαλασσης σε τρια χερια

    μεσα και εξω για να αντεξει.

    Αν μιλαμε για καραμπινα ορισμενες δεχονται πλαστικα κοντακια που ειναι οτι καλυτερο για το βαλτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #431832

    ανακαίνιση σε κοντάκι – πάπια – ψάθες από μια ξεχασμένη Benelli 123 του 1974… της οποίας τα ξύλα είχαν βαφτεί πολύ παλιά με δουλειά του ποδαριού.

    δεν το αναγνώρισα το όπλο όταν το είδα τελειωμένο. η δουλειά δεν έγινε από εμένα, αλλά από γνωστό μου.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #431836

    οι φωτογραφίες είναι από κινητό και είναι κακής ποιότητας. στη πραγματικότητα είναι πολύ καλύτερη δουλειά.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #431845

    από γνωστό μου.

    Για πες γνωστός γνωστός η απλά γνωστός σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #432307

    Γνωρίζει κάποιος πώς βγαίνει (αν είναι δυνατόν) η εποξική κόλλα?

    Είχα πάει κάποτε μια καραμπίνα σε οπλουργό για ετήσια συντήρηση και ο π@πάρας χωρίς να με ρωτήσει κόλλησε ένα μεγάλο ράγισμα στην πάπια που είχε. Το πρόβλημα είναι ότι το κόλλησε στην άκρη, μαζί με το πλαστικό δαχτυλίδι που είχε η πάπια και ενώ έχει κολλήσει (πέθανε) ωστόσο στο ράγισμα κατά μήκος της πάπιας υπάρχει μεγάλο άνοιγμα.  Τώρα πού θέλω να   ανακαινήσω τα ξύλα δε λέει να χρησιμοποιήσω στόκο σε τόση μεγάλη επιφάνεια. Γι αυτό θέλω να το ξεκολλήσω το δαχτυλίδι που έχει γίνει ένα σώμα με την πάπια  και να κολλήσω το ξύλο σωστά.

    Υπάρχει άραγε τρόπος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #432312

    νωρίζει κάποιος πώς βγαίνει (αν είναι δυνατόν) η εποξική κόλλα? Είχα πάει κάποτε μια καραμπίνα σε οπλουργό για ετήσια συντήρηση και ο π@πάρας χωρίς να με ρωτήσει κόλλησε ένα μεγάλο ράγισμα στην πάπια που είχε. Το πρόβλημα είναι ότι το κόλλησε στην άκρη, μαζί με το πλαστικό δαχτυλίδι που είχε η πάπια και ενώ έχει κολλήσει (πέθανε) ωστόσο στο ράγισμα κατά μήκος της πάπιας υπάρχει μεγάλο άνοιγμα. Τώρα πού θέλω να ανακαινήσω τα ξύλα δε λέει να χρησιμοποιήσω στόκο σε τόση μεγάλη επιφάνεια. Γι αυτό θέλω να το ξεκολλήσω το δαχτυλίδι που έχει γίνει ένα σώμα με την πάπια και να κολλήσω το ξύλο σωστά. Υπάρχει άραγε τρόπος?

    Για δες εδώ

    http://www.petame.gr/forumv/archive/index.php/t-1304.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #432320

    Ευχαριστώ πολύ φίλε καπνα! Θα αρχίσω τις δοκιμές με ασετόν και οινόπνευμα και βλέπουμε!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    225
    giorgosa83 στις #432411

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Το όπλο δεν είναι το δικό μου κ ο ιδιοκτήτης του λίγο δύσκολα θα το τρίψει πάλι από την αρχή… Πάντως ρωτώντας άκουσα ότι όταν δεν έχουν ολοκληρωθεί τα στάδια του περάσματος με λινέλαιο, το κλείσιμο των πόρων μπορεί να γίνει κ στα τελικά χέρια με λάσπη από λινέλαιο και ταλκ. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά για να ελέγξω το αποτέλεσμα. Επίσης διαδοχικά έντονα περάσματα με πυκνό λινέλαιο μέχρι να νιώσουμε την αύξηση της θερμοκρασίας στο χέρι μου είπαν ότι είναι ικανό να κάνει ικανοποιητική δουλειά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #432459

     

    Εδώ είναι σελίδα με άκρως ενδιαφέροντα προϊόντα και σφραγιστικά πόρων αλλα και αρκετά μεγάλη γκάμα άλλων προϊόντων …..και με εξίσου καλές τιμές

    http://dcgunstockproducts.com/index.php/el/2013-04-30-22-55-15

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    VAIOS στις #434796

    γειασας παιδια!!εφτιαξα το κοντακι της μπενελι μου,του εβγαλα το παλιο λουστρο,το εξυσα με πολλα νουμερα ντουκοχαρτο τελευταιο το νουμερο 1500.περασα τρια χερια σιλερ με ενδιαμεσο τρυψιμο με σιλεροχαρτο κ μια φορα με ντουκοχαρτο νο 1000.επειτα το περασα χρωμα καρυδιας 5 χερια με ενδιαμεσα τρυψιματα με ντουκοχαρτα ψιλα νομερο τελευταιο 1500.τωρα το κοντακιμου εχει γινει πολυ λειο κ γυαλιζει απο μονοτου!!!τωρα στο θεμα μας΄΄΄΄πηρα λινελαιο της μπερετα κ σας ρωταω παιδια,καθε χερι που θα περναω θα το τραβαει το ξυλο μεσα η επειδη το εχω κανει πολυ λειο με το χρομα κ το τρυψιμο δεν θα εισχωρει καθολου???μηπως πρεπει να το αγριεψω λιγο παραπανω το χρωμα για καλυτερο ποτισμα του λινελαιου????με νουμερο ας πουμε 800 η 1000???αν το περασω ετσι θα εισχωρησει το λινελαιο????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    VAIOS στις #434797

    οποιος γνωριζει καλα….ας μου απαντησει αν θελει!!ευχαριστω προκαταβολικος!!!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 406 έως 420 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων