Κοντακι – Ξύλα – Φινίρισμα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #199061


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #199062

    μαλλον οι διαφορες στον σπορο του λιναργιου και της παπαρουνας πρεπει να ειναι μεγαλες.
    παρ αυτα κανε μια δοκιμη σε καποιο σκληρο ξυλο.
    παρα μια μιξη 30% καθαρου νεφτι πευκου με το λαδι και εφαρμοσε μια μικρη ποσοστητα στο ξυλο. αν στεγνωσει σε 3-4 μερες επανελαβε το ιδιο για 3-4 φορες και μετα ενα εντονο τριψημο με μαλληνο υφασμα.
    αν μετα ολα αυτα κανεις δοκιμη για το ποσο αδιαβροχη παραμενει η επιφανεια θα εχεις μια απαντηση.
    συμαντικο ειναι και το επιπεδο γιαλαδας που θα εχει το τελικο αποτελεσμα.
    φιλικα mark cal 20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #239369

    [font=”Georgia”]Από αδιαβροχοποίηση καλούτσικα τα πάει από υφή γυαλάδας όμως…..χμμμμ..
    Πάντως θα κάνω το πείραμα που λες! :lol: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #199063

    Παιδια και για τελευτεο σταδιο καλητερα 2000 ντουκοχαρτο κανει καλητερη δουλεια το χρισημοποιο στα φαναρια τελευτεο σταδιο που εκει και αν δειχνει το παραμικρο .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #199064

    καπου εκει βλεπω και εγω το λογο του να << εμπλουτησεις>> με την φυσικοταττη ρυτινη πευκου που υπαρχει στην ..διηθυσμενη τερεβινθυνη… κοινως νεφτι πευκου…
    παρ αυτα υπαρχει παντα και μια << κρεμουλα>> που μπορεις να εφαρμωσεις σαν after…..
    ειναι 3 μερη αριστου φυσικου κεριου μελισσας με ενα μερος καλου ελαιολαδου..ερχονται σε μιξη σε θερμοκρασια απλου λιωσηματος του κεριου ,,κατοπιν προσθετουμε το λαδι..ανακατευουμε ελαφρα και το αφηνουμε να κρυωσει.
    μια επαλυψη με αυτη την αλοιφουλα,, με ελαχιστη ποσοτητα ,,του οποιου τελειωμενου ξυλου χωρις να εχει υπολειματα του λαδιου που εχουμε κανει το oil finish
    θα δωσει μια βαθια σατινε γιαλαδα και μια υφη μαρμαρωμενου βελουδου αλλα παντα με την παραδοχη
    ..λιγο υλικο,, αφθονο τρυψημο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #239342

    καπου εκει βλεπω και εγω το λογο του να << εμπλουτησεις>> με την φυσικοταττη ρυτινη πευκου που υπαρχει στην ..διηθυσμενη τερεβινθυνη… κοινως νεφτι πευκου…
    παρ αυτα υπαρχει παντα και μια << κρεμουλα>> που μπορεις να εφαρμωσεις σαν after…..
    ειναι 3 μερη αριστου φυσικου κεριου μελισσας με ενα μερος καλου ελαιολαδου..ερχονται σε μιξη σε θερμοκρασια απλου λιωσηματος του κεριου ,,κατοπιν προσθετουμε το λαδι..ανακατευουμε ελαφρα και το αφηνουμε να κρυωσει.
    μια επαλυψη με αυτη την αλοιφουλα,, με ελαχιστη ποσοτητα ,,του οποιου τελειωμενου ξυλου χωρις να εχει υπολειματα του λαδιου που εχουμε κανει το oil finish
    θα δωσει μια βαθια σατινε γιαλαδα και μια υφη μαρμαρωμενου βελουδου αλλα παντα με την παραδοχη
    ..λιγο υλικο,, αφθονο τρυψημο!!!

    [font=”Comic Sans MS”]έχω τέτοιο ας είναι καλά ο woodman! :lol: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #239102


    Υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί άλλου ειδους χρώμα πέρα απο το νεροχρωμα ή ενδείκνυται μόνο αυτο για τη βαφη του κοντακιού ?

    Αν ναι :lol:
    το λινέλαιο "πιάνει" μόνο …είτε πάνω από "νερόχρωμα" είτε απ' ευθείας στο ξύλο ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #199139

    εγω δεν εχω καταλαβει 2 πραγματα
    1)τις ψαθες πως τις περναμε με το λινελαιο?
    2)αφου ξυσουμε το κοντακι με οσο πιο λεπτο νουμερο γυαλοχαρτο εχουμε ορεξη,μετα πρεπει να περασουμε με σιλερ?εαν οχι,ξεπλενωντας το με νερο δεν θα αγριεψει ξανα η επιφανεια του ξυλου και θα πρεπει να το ξαναξυσουμε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #239048

    εγω δεν εχω καταλαβει 2 πραγματα
    1)τις ψαθες πως τις περναμε με το λινελαιο?
    2)αφου ξυσουμε το κοντακι με οσο πιο λεπτο νουμερο γυαλοχαρτο εχουμε ορεξη,μετα πρεπει να περασουμε με σιλερ?εαν οχι,ξεπλενωντας το με νερο δεν θα αγριεψει ξανα η επιφανεια του ξυλου και θα πρεπει να το ξαναξυσουμε?

    http://clubs.pathfinder.gr/OPLOURGIA_GUNSMITHING/1277487
    Ρίξε μιά ματιά εδώ μάλλον θα σε καλύπτει.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #239000

    [size=3]
    Υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί άλλου ειδους χρώμα πέρα απο το νεροχρωμα ή ενδείκνυται μόνο αυτο για τη βαφη του κοντακιού ?

    Αν ναι :lol:
    το λινέλαιο "πιάνει" μόνο …είτε πάνω από "νερόχρωμα" είτε απ' ευθείας στο ξύλο ?
    [/size]

    Νεροχρωμα αν θες να το σκουρηνης.Εγω στο δικο μου χρησιμοποιησα διαβρωτικο να φυγη το βερνικι και μετα ετριψα με χαρτια.
    Δε χρησιμοποιησα ουτε σιλερ,λιγο -λιγο πολλα περασματα με λινελαιο.
    Ισως τωρα το καλοκαιρακι βαλω και μια αλοιφη κεριου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    giaxxo στις #199426

    Και εμενα μου φαινοταν βουνο αλλα τελικα αν κρινω απο το αποτελεσμα ολα πηγαν καλα.
    Πρωτα αφαιρεσα το λουστρο με διαβρωτικο,μετα γυαλοχαρτο Ν1200 και στο τελος ενα λαδι
    που μου συστησε καποιος φιλος.Η διαδικασια κρατησε 3 εβδομαδες με 5 *χερια* λαδι.Σε λιγο θα
    ανεβασω και φωτογραφιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    giaxxo στις #199427

    Το λαδι ειναι αυτο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    giaxxo στις #199428

    Και τα ξυλα του οπλου.Δεν γυαλιζουν,το φλας ειναι δυνατο μαλλον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    giaxxo στις #199430

    Ηταν μεγαλη η φωτογραφια και δεν ανεβηκε πριν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #238182

    ωραίο είναι. Μόνο εκείνο το μπάλωμα στη θέση του αορτηριούχου… χάθηκε λίγο χρωματάκι? :P

    Αν ένα κοντάκι το περάσω sealer, μετά το sealer θα απορροφήσει κανονικά το λινέλαιο?

    Αν θέλω να το σκουρύνω με νερόχρωμα, πρέπει να το βάλω πριν ή μετά το sealer? (το μετά μιυ φάινεται πιο λογικό)

    Το νερόχρωμα τι χρώμα πρέπει να είναι? Μαύρο ή καστανό-καστανοκόκκινο κτλ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 451 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων