Απαγορευση κυνηγιου σε τρυγονι-ορτυκι στην Ελλαδα απο FACE

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #200230

    Τελικα κυριο θεμα συζητησης ηταν οι προσφατες απαγορευσεις
    στις ΖΕΠ για την περδικα.
    Το θεμα ομως των μεταναστευτικων δεν εχει ληξει.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #427565

    http://www.e-artemis.gr/427498/news/last-news/simantika-themata-sia-to-mellon-tou-kinigiou-stin-sinelefsi-tis-kse/

    Για διαβαστε το παραπανω σχετικα με την ΚΣΕ και προσεξτε την καλοδιατυπωμενη φραση:

    Αναθεώρηση που μπορεί να αφαιρέσει είδη από τον πίνακα θηρεύσιμων ειδών στην Ελλάδα.

    Αυτο που ελεγα δηλαδη εξαρχης οτι πανε να μας φανε το ορτυκι ισως και το τρυγονι.

    Και η ΚΣΕ συμμετεχει απο καιρο σε αυτο, αλλα δεν ζηταει να μας δωσουν αλλα κυνηγια που γινονται

    στην Ευρωπη …σιγα μην χαλασει τις καλες της σχεσεις με τους εταιρους και χασει τα φαγοποτια.

    Αν δεν το εχεται καταλαβει, εχουμε μια πολιτικα δοτη εξουσια στην οποια αλλοι ειναι υπεργυροι,

    αλλοι το εχουν ριξει στο γουρουνι και στην περδικα και αλλοι δεν κυνηγανε πλεον.

    Υπαρχει και η ευκολη λυση οτι οσοι απο αυτους εχουν τα φραγκα πανε στα Σκοπια και την Βουλγαρια

    και ριχνουν εδω τα τελευταια χρονια το συνθημα: το μελλον του κυνηγιου στην Ελλαδα ειναι το αγριογουρουνο.

    Και κατσε εσυ αφραγκε ραγια και πληρωνε τους 150Ε αδεια για να καλοπερνανε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #427590

    Κατά την άποψή μου, το πρόβλημα και πολύπλοκο είναι και πολυδιάστατο.Δεν είναι τυχαίο που εν μέσω κρίσης ενέσκηψαν μια

    πληθώρα θεμάτων , αρχής γενωμένης από θέματα π.χ.  οπλοκατοχής εώς αναθεώρησης του πίνακα θηρεύσημων ειδών,συρίκνωσης κυνηγότοπων  και δεν ξέρω και τι άλλο ακόμη θα δει το φως της δημοσιότητας.

    Αυτό όμως που μπορώ να πώ μετά βεβαιότητας είναι ότι οι άνθρωποι που φέρουν την κυνηγετική ιδιότητα και βρίσκονται σε καίραιες θέσεις της διεύθυνσης Δασών και Θήρας δίνουν ένα “Τιτάνιο ” και καθημερινό αγώνα πολλές φορές σε εχθρικό -γραφειοκρατικό και

    αντικυνηγετικό περιβάλλον για να υποστηρίξουν τα δίκαια της κυνηγετικής κοινωνίας και τα κεκτημένα (νόμιμα) των Ελλήνων

    κυνηγών.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #427594

    Sorry αλλα απο το αρθρο δεν προκυπτει οτι η αναθεωρηση γινεται απο την FACE για να μας φανε το ορτυκι και το τρυγονι.

    Ενεργή συμμετοχή της ΚΣΕ, σε Ομάδες Εργασίας που έχει δημιουργήσει η FACE, για την παρακολούθηση της ενδεχόμενης αναθεώρησης των Πινάκων των Οδηγιών για τους Οικοτόπους (92/43) και για τα Πτηνά (79/409). Αναθεώρηση που μπορεί να αφαιρέσει είδη από τον πίνακα θηρεύσιμων ειδών στην Ελλάδα.

    Η αναθεωρηση των92/43 και 79/409 γινεται απο την ΕΕ, και γιαυτο ακριβως συνεδριαζει η FACE ωστε να μην προκυψει αλλαγη τετοιου ειδους.

    Αυτο τουλαχιστον καταλαβα εγω απο το αρθρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #427687

    Sorry αλλα απο το αρθρο δεν προκυπτει οτι η αναθεωρηση γινεται απο την FACE για να μας φανε το ορτυκι και το τρυγονι. Ενεργή συμμετοχή της ΚΣΕ, σε Ομάδες Εργασίας που έχει δημιουργήσει η FACE, για την παρακολούθηση της ενδεχόμενης αναθεώρησης των Πινάκων των Οδηγιών για τους Οικοτόπους (92/43) και για τα Πτηνά (79/409). Αναθεώρηση που μπορεί να αφαιρέσει είδη από τον πίνακα θηρεύσιμων ειδών στην Ελλάδα. Η αναθεωρηση των92/43 και 79/409 γινεται απο την ΕΕ, και γιαυτο ακριβως συνεδριαζει η FACE ωστε να μην προκυψει αλλαγη τετοιου ειδους. Αυτο τουλαχιστον καταλαβα εγω απο το αρθρο.

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    αγαπητε vctz τυχαινει να ξερω καποια πραγματα απο μεσα αλλα δεν θελω να επεκταθω.

    επισης μην ξεχνας τι εγραψες πριν ενα χρονο οταν πρωτοεγραψα για το θεμα:

    ((Eντελως κουφο μου φαινεται αυτο. Αποδημητικα ειναι και τα 2, δεν κινδυνευει ο πληθυσμος τους γενικως, και κυνηγιουνται στις γυρω χωρες και χωρις περιορισμο. Μαλλον προς ραδιο-αρβυλα ακουγεται)).

    εγω πολυ θαθελα να ηταν ραδιοαρβυλα και να διαψευστω αλλα δεν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #427719

    Kαλησπερα. Εξακολουθω να πιστευω οτι θα ειναι κουφη σαν απαγορευση. Προφανως επειδη δεν στεκει επειδη ο πληθυσμος τους δεν κινδυνευει. Αρα, σε ποιο λογο να μπορει να βασιστει κανεις για μια τετοια απαγορευση; Οταν και η ιδια η Ορνιθολογικη αναφερει για “εκατονταδες χιλιαδες” στα επιστροφια του Απριλη, πως να υποστηριξει οτι ο πληθυσμος κινδυνευει στη μεταναστευση του Σεπτεμβρη. Οταν δεδομενο ειναι πως στις χωρες της Βορειας Αφρικης υπαρχουν σε τρελλους αριθμους, και προφανως η οποια απαγορευση τους σε Ευρωπαικο επιπεδο, δεν προκειται να ισχυει εκει, ουτε καν στις χωρες της Βαλκανικης .

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #427742

    Kαλησπερα. Εξακολουθω να πιστευω οτι θα ειναι κουφη σαν απαγορευση. Προφανως επειδη δεν στεκει επειδη ο πληθυσμος τους δεν κινδυνευει. Αρα, σε ποιο λογο να μπορει να βασιστει κανεις για μια τετοια απαγορευση; Οταν και η ιδια η Ορνιθολογικη αναφερει για «εκατονταδες χιλιαδες» στα επιστροφια του Απριλη, πως να υποστηριξει οτι ο πληθυσμος κινδυνευει στη μεταναστευση του Σεπτεμβρη. Οταν δεδομενο ειναι πως στις χωρες της Βορειας Αφρικης υπαρχουν σε τρελλους αριθμους, και προφανως η οποια απαγορευση τους σε Ευρωπαικο επιπεδο, δεν προκειται να ισχυει εκει, ουτε καν στις χωρες της Βαλκανικης .

     

     

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    </div>
    [/quot

    ενα και ενα δεν κανει παντα δυο.

    μακαρι να ηταν τοσο απλα τα πραγματα αλλα δεν ειναι.

    παιζονται παιχνιδια πισω απο την πλατη μας που σπανια τα μαθαινουμε.

    εγω ειμαι ο πρωτος που δεν θελω να συμβει απαγορευση ειδικα του ορτυκιου

    γιατι εχω δυο σκυλακια και μου αρεσει το κυνηγι του.

    ειδομεν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #427743

    αυτη η απαγορευση για την οποια συζητατε αναφερεται για την ρυθμιστικη που ερχεται η συζητιεται να γινει σε βαθος χρονου?

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #427747

    αυτη η απαγορευση για την οποια συζητατε αναφερεται για την ρυθμιστικη που ερχεται η συζητιεται να γινει σε βαθος χρονου?

    την ίδια ερώτηση έχω κι εγώ συνάδελφοι

    παρακαλώ πείτε κάτι αν γνωρίζετε,έστω και άν δεν είναι σίγουρο,για να ανοίξει λίγο η συζήτηση και από άλλους που τυχόν κάτι ξέρουν η έχουν ακούσει

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #427759

    Δε ξέρω για ποιό λόγο σκέφτονται έτσι … όμως κάτι μου λεεί ότι βάζουν το χεράκι τους και οι μαλάκες που χρησιμοποιούν τον κράχτη και σκοτώνουν τα ορτυκάκια …

    και έχουμε πολλόυς… κι ο νοών νοείτο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #427776

    Πάμε απο το κακό στο χειρότερο… Η μλκια ορισμένων και η μανία τους να γίνουν κρεατοσυλλέκτες και μεγάλοι κυνηγαραίοι του καφενείου, μας καταστρέφει απο χρονιά σε χρονιά ειδικά στο ορτύκι το πράγμα έχει παραγίνει. Και το άσχημο? AYTOI ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!

    Ας μου πει κάποιος για ποιο λογο να πληρωσω εγω αδεια 150 ευρω οταν τα κυνηγια μου ειναι ορτυκι τρυγονι φασα- τσιχλα…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #427822

    αυτη η απαγορευση για την οποια συζητατε αναφερεται για την ρυθμιστικη που ερχεται η συζητιεται να γινει σε βαθος χρονου?

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”></div>
    Eγω αναφερθηκα εξ αρχης για οριστικη παυση ορτυκιου τουλαχιστον.

    http://www.e-artemis.gr/427498/news/last-news/simantika-themata-sia-to-mellon-tou-kinigiou-stin-sinelefsi-tis-kse/

    Δειτε επισης οτι ενω στην ΚΣΕ γνωριζουν ακριβως τι παιζετε στην  FACE, μιας και ο Παπαδοδημας συμμετεχει

    στην επιτροπη γιαυτο το θεμα, δεν μας λενε κατι το συγκεκριμενο για να μην αγανακτησει ο κοσμος και δουν τις αδειες να

    μειωνονται ακομα περισσοτερο.Χωρια το γιαουρτωμα που τους περιμενει.

    http://www.ksellas.gr/

    Δειτε και στην ιστοσελιδα της ΚΣΕ αν γραφει τιποτα;

    Απολυτως τιποτα,μας κρατανε στο σκοταδι και θα μας το σερβιρουν οταν τους βολευει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #427859

    Εγω ετσι οπως τα βλεπω τα πραγματα δεν ειμαι αισιοδοξος γενικοτερα για το κυνηγι!σε βαθος χρονου θα τα κοψουν ολα!δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειμαστε τοσο στην μπουκα οι κυνηγοι.
    Τι να πω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #427869

    Κανει τετοια πραγματα ο Παπαδοδημας?

    Αποκλειεται ο ανθρωπος νοιαζεται και σκιζεται για το κυνηγι και το μελλον του 👿

    Δεν φταινε αυτοι συναδελφοι ουτε η μεν που βαζουν κραχτες ουτε οι αλλοι που κανουν τους υπερασπιστες ταχα του κυνηγιου και γεμιζουν τις τσεπες τους με ευρωπουλα

    Φταιμε εμεις που τοσα χρονια τους ανεχομαστε τους κρεατοσυλλεκτες που τους επιτρεπουμε να βρωμιζουν την οικογενεια των κυνηγων με τις πραξεις τους

    και τους υπερασπιστες δηθεν του κυνηγιου που σε καθε συγκεντρωση-πανυγηρι που κανουν αντι να τους χειροκραταμε  επρεπε να τους γιαουρτωνουμε μπας και βρεθει κανενας αξιολογος ανθρωπος που νοιαστει πραγματικα για το κυνηγι και το μελλον του και οχι για τα φραγκα που θα βαλει στην τσεπη του  👿

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #427871

    Εγω ετσι οπως τα βλεπω τα πραγματα δεν ειμαι αισιοδοξος γενικοτερα για το κυνηγι!σε βαθος χρονου θα τα κοψουν ολα!δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειμαστε τοσο στην μπουκα οι κυνηγοι. Τι να πω…

    το κυνήγι όπως τουλαχιστον το μάθαμε θα τελειώσει στις μέρες μας…..από χρόνια παίρνουμε παράταση….αλλά όλο και ζυγώνει ο καιρός

    το ξέρει η ηγεσία μας και προσπαθεί να το καθυστερήσει γιατί τσιμπάνε κάτι κάθε χρόνο (ο νοών νοείτω)

    όταν θα έρθει η ώρα της αλλαγής όοοοοοολοι αυτοί οι κυνηγοπατέρες θα είναι οι πρώτοι που θα πούν ναι στις αλλαγές π.χ.ρεζέρβες κ.λ.π. κ.λ.π.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων