Απαγορευση κυνηγιου σε τρυγονι-ορτυκι στην Ελλαδα απο FACE

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #427913

    Ειμαι νεος κυνηγος και συνολο εχω βγαλει 2 φορες αδεια θηρας.(22 ετων).και μονο στην σκεψη οτι ισως δεν χαρω το κυνηγι κατι με πιανει!μακαρι το κυνηγι να συνεχιστει για πολλα χρονια και με ανθρωπους που νοιαζονται για το κυνηγι και οχι για τις τσεπες.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #427927

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Kost_es100dl wrote:</div>
    Εγω ετσι οπως τα βλεπω τα πραγματα δεν ειμαι αισιοδοξος γενικοτερα για το κυνηγι!σε βαθος χρονου θα τα κοψουν ολα!δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειμαστε τοσο στην μπουκα οι κυνηγοι. Τι να πω…

    το κυνήγι όπως τουλαχιστον το μάθαμε θα τελειώσει στις μέρες μας…..από χρόνια παίρνουμε παράταση….αλλά όλο και ζυγώνει ο καιρός το ξέρει η ηγεσία μας και προσπαθεί να το καθυστερήσει γιατί τσιμπάνε κάτι κάθε χρόνο (ο νοών νοείτω) όταν θα έρθει η ώρα της αλλαγής όοοοοοολοι αυτοί οι κυνηγοπατέρες θα είναι οι πρώτοι που θα πούν ναι στις αλλαγές π.χ.ρεζέρβες κ.λ.π. κ.λ.π.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>———————————————————————————-
    ……κακό είναι το πολύ και το καθόλου……
    Μάκης…..Μαραθώνας</div>

     

    Ακριβώς όπως τα λες είναι Μάκη….

    καλησπέρα σε όλους παιδιά !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #427943

    δηλαδη εαν απογορευτη το τρυγονι και ορτικι τοτε πια εποχη θα αρχηζη το κυνηγι γιατι εαν αρχησει τον αυγουστο τη θα κυνηγαμε της λιγοστες φασες η τα λιγα αγριοπεριστερα η τα καχεκτηκα μισομαδυμενα κοτσιφια  ιδου η απορια  και γιατι δεν κανουν και αλλο  στο ορτικι να επητρεπουν 4 ορτικια και οχι 12 ποιος τοτε απο τους λαθροθυρες θα ρηψωκυνδυνεψη για 4 ορτικια να βαλει  κραχτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #427953

    δηλαδη εαν απογορευτη το τρυγονι και ορτικι τοτε πια εποχη θα αρχηζη το κυνηγι γιατι εαν αρχησει τον αυγουστο τη θα κυνηγαμε της λιγοστες φασες η τα λιγα αγριοπεριστερα η τα καχεκτηκα μισομαδυμενα κοτσιφια ιδου η απορια και γιατι δεν κανουν και αλλο στο ορτικι να επητρεπουν 4 ορτικια και οχι 12 ποιος τοτε απο τους λαθροθυρες θα ρηψωκυνδυνεψη για 4 ορτικια να βαλει κραχτη

    swstos file niko etsi einai…. ala nas oti k na kanoune opion nomo k na vgaloune den pernoune xampari me tpt autoi….. dioti eimaste ellada k o ellhnas den allazei me tipota…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #427954

    swstos file niko etsi einai…. ala oti k na kanoune opion nomo k na vgaloune den pernoune xampari me tpt autoi….. dioti eimaste ellada k o ellhnas den allazei me tipota…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #427957

    δηλαδη εαν απογορευτη το τρυγονι και ορτικι τοτε πια εποχη θα αρχηζη το κυνηγι γιατι εαν αρχησει τον αυγουστο τη θα κυνηγαμε της λιγοστες φασες η τα λιγα αγριοπεριστερα η τα καχεκτηκα μισομαδυμενα κοτσιφια ιδου η απορια και γιατι δεν κανουν και αλλο στο ορτικι να επητρεπουν 4 ορτικια και οχι 12 ποιος τοτε απο τους λαθροθυρες θα ρηψωκυνδυνεψη για 4 ορτικια να βαλει κραχτη

    Γιατι φιλε νικο νομιζεις οτι αυτοι που βαζουν κραχτη σταματανε στα 12 ορτυκια,,,αυτο τους ελειπε

    εχω δει με τα ματια μου κατι 300αρες και 500αρες σε δυο μερες απο δυο και τρια ατομα,,τι να λεμε τωρα

    και τα κανουν και βολτα και τα δειχνουν,,αφηστε το παιδια το ορτυκι το ξεφτυλισαμε στην ελλαδα

    και 1 να βαλουν οριο τα μηχανακια θα λαλανε ολο το βραδυ,το ορτυκι θα το χασουμε σιγουρα

    αν οχι φετος του χρονου δεν το βλεπω να παιζει μπαλα,,βλεπουμε την καταντια τους και στα περασματα

    τα τελευταια χρονια,,το ορτυκι περνα σχεδον απο παντου,οπου ακουση νταλαρα πεφτει,και ας ειναι οπου να ειναι

    ετσι λοιπον τα ριχνουν με τα μηχανακια σε ξεκαρφωτα μερη και τα ριμαζουν για παρτυ τους

    και εμεις τρεχουμε για το ενα δυο,,για αυτο εχω να παω για ορτυκι μερικα χρονια

    και ουτε θα ξαναπαω

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #428089

    Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα Αν δεν παψουν τα νομοθετικά χαϊδέματα για τους πάσης φύσεως παραβάτες προκοπή σε αυτό το καρκίνωμα δεν θα δούμε …ας θεσπιστεί αυστηρότερος νομος όπου θα του παίρνει και τα σώβρακα του κάθε αδαούς  κοκκορισκου κυνηγάρα – τροπαιοφόρου τις συμφοράς ….

    http://www.google.gr/search?site=&source=hp&q=%CE%B7%CF%87%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7+%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B7&oq=%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CF%84%CE%B9&gs_l=hp.1.0.0i13l2.2986.6926.0.9468.9.9.0.0.0.0.156.1215.0j9.9.0…0.0…1c.1.18.hp.HKuGaJnU9Ig

    δεν λέω γίνεται δουλεια από την θηροφυλακη και μάλιστα σε πολλά από αυτά με πολύ μεγάλη επιτυχία αλλά είπαμε …. Ποναει κεφάλι …κόβει κεφάλι ..μόνο έτσι θα δούμε προκοπή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #428091

    Eλα ντε, αυτα γιατι επιτρεπεται να πωλουνται;

    κατα τ’αλλα απαγορευονται οι διοπτρες που τριπλασιαζουν το βεληνεκες του οπλου Ha Ha

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #428101

    Eλα ντε, αυτα γιατι επιτρεπεται να πωλουνται; κατα τ’αλλα απαγορευονται οι διοπτρες που τριπλασιαζουν το βεληνεκες του οπλου Ha Ha

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.</div>

    + 100

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #428132

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Νίκος Σάμος wrote:</div>
    δηλαδη εαν απογορευτη το τρυγονι και ορτικι τοτε πια εποχη θα αρχηζη το κυνηγι γιατι εαν αρχησει τον αυγουστο τη θα κυνηγαμε της λιγοστες φασες η τα λιγα αγριοπεριστερα η τα καχεκτηκα μισομαδυμενα κοτσιφια ιδου η απορια και γιατι δεν κανουν και αλλο στο ορτικι να επητρεπουν 4 ορτικια και οχι 12 ποιος τοτε απο τους λαθροθυρες θα ρηψωκυνδυνεψη για 4 ορτικια να βαλει κραχτη

    Γιατι φιλε νικο νομιζεις οτι αυτοι που βαζουν κραχτη σταματανε στα 12 ορτυκια,,,αυτο τους ελειπε εχω δει με τα ματια μου κατι 300αρες και 500αρες σε δυο μερες απο δυο και τρια ατομα,,τι να λεμε τωρα και τα κανουν και βολτα και τα δειχνουν,,αφηστε το παιδια το ορτυκι το ξεφτυλισαμε στην ελλαδα και 1 να βαλουν οριο τα μηχανακια θα λαλανε ολο το βραδυ,το ορτυκι θα το χασουμε σιγουρα αν οχι φετος του χρονου δεν το βλεπω να παιζει μπαλα,,βλεπουμε την καταντια τους και στα περασματα τα τελευταια χρονια,,το ορτυκι περνα σχεδον απο παντου,οπου ακουση νταλαρα πεφτει,και ας ειναι οπου να ειναι ετσι λοιπον τα ριχνουν με τα μηχανακια σε ξεκαρφωτα μερη και τα ριμαζουν για παρτυ τους και εμεις τρεχουμε για το ενα δυο,,για αυτο εχω να παω για ορτυκι μερικα χρονια και ουτε θα ξαναπαω

    Fιλε μου ηλια καλησπερα συμφωνω και γω σε ολα οτι εγραψες επι του θεματος ,αλλωστε τα εχουμε συζητησει αυτα μαζι, ετσι ειναι το ορτυκι σε κανα 2 χρονια ΤΕΛΟΣ, και καλα να παθουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #428191

    Καλημέρα παιδιά
    εγώ έχω αντίθετη άποψη και όχι δεν το θεωρώ καθόλου λογικό και φυσικό επακόλουθο να απαγορευτεί το ορτύκι.
    Συμφωνώ 100% ότι με τους κράχτες γίνονται σφαγές αλλά και να απογορευτεί το ορτύκι τι θα γίνει ? Αυτοί που βάζανε μηχανάκια δεν θα ξαναβάλουν για να τα λιανίσουν ? Λες και πριν ήταν νόμιμοι και τώρα θα φοβηθούν μην παρανομήσουν ? Οπότε το επιχείρημα ότι θα απογορεύσουμε τα ορτύκια για να μην έχουμε θέματα με τους κρεατοσυλλέκτες δεν στέκεται λογικά. (Το ότι υπάρχει ζήτημα για απαγόρευση στο ορτύκι το ανέφερε και ο ίδιος ο Παπαδόδημας σε συνέντευξη που έδωσε πριν μερικές μέρες σε ένα άλλο κυνηγετικό site, παραθέτω τι είπε:

    “Έχω πράγματι επισημάνει τον κίνδυνο να απαγορευτεί το κυνήγι αυτό, διότι οι αντικυνηγετικές οργανώσεις θα βρουν ως αφορμή την όποια χρήση των ηχομιμητικών συσκευών από τους ασυνείδητους κυνηγούς. Μια τέτοια απαγόρευση κινδυνεύει να έρθει από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Προσπαθούμε να την αποτρέψουμε, τονίζοντας ότι το πρόβλημα πρέπει να αντιμετωπισθεί στην καρδιά του, δηλαδή στο τρόπο που γίνεται το κυνήγι, στις χώρες από τις οποίες μας έρχονται τα περάσματα ορτυκιού. Όμως, για μια ακόμη φορά, εάν ο καθένας από εμάς δεν συνειδητοποιήσει ότι το κυνήγι δεν είναι ο αριθμός που βάζουμε στο σακούλι μας, αλλά η σωστή διαχείριση του πληθυσμού, το πρόβλημα γίνεται οξύτερο και οι κίνδυνοι μεγάλοι. Εδώ βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας. Η θηροφυλακή μας κάνει ό,τι μπορεί. Πότε όμως θα καταλάβουμε ότι ο πραγματικός μας εχθρός είναι ο διπλανός μας, που χρησιμοποιεί αυτές τις συσκευές;”

    2) Με ποια λογική να έρθει κάποια απαγόρευση από τη μεριά της Ευρώπης ? Έχετε ιδέα τι γίνεται σε Σκόπια, Βουλγαρία κλπ. ? Πήγε γνωστός μου Σκόπια και τον πήγε ο ίδιος ο δασικός υπάλληλος σε περιοχή που εκτός από κράχτη στη γη είχανε συκώσει και έναν στον ουρανό με ένα μπαλόνι σαν μικρό αερόστατο για να τραβάει ακόμα περισσότερα, και ίδιος ο δασικός του είπε βάρα όσα θες, και δίπλα του παρέα ιταλών βάρεσε τις 300άρες που λέει πιο πάνω ο Ηλίας. Και αυτά γίνονται εκεί καθημερινά.. κάθε μέρα οι “νόμιμοι” κράχτες τους κατεβάζουν ορτύκια τα οποία μακελεύονται και το κυριότερο εμποδίζουνε την αποδημία και οι Ευρωπαίοι θα την πουν σε μας που στην τελική όλα αυτά τα έχουμε απογορεύσει ?

    Θα πρέπει να είμαστε πολύ καρπαζοεισπράκτορες αν δεχτούμε κάτι τέτοιο. Αν έρθει απαγόρευση για το ορτύκι πιθανότατα να συμπαρασύρει και το τρυγόνι και κάτι τέτοιο έκτος από την ουσιστική μείωση της κυνηγετικής σεζόν κατά ένα μήνα (έναρξη 15 Σεπτεβρίου αφού δεν υπάρχει κάτι άλλο να κυνηγήσεις)  μπορεί να φέρει και την νομική θεσμοθέτηση για έναρξη 15 Σεπτ.
    Ούτε που θέλω να το σκέφτομαι όλο αυτό..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #428209

    Η άποψή μου είναι ότι (το έχω ματαξαναπεί) οι περιορισμοί και οι παραχωρίσεις που έχουμε κάνει ,στο όνομα της αειφόρου ανάπτυξης,

    ως χώρα και ως κυνηγετική κοινωνία είναι και υπερβολικά πολλές και πάνω από αυτές που θά ΄πρεπε να είναι.

    Πρέπει επί τέλους να μπεί φρένο στις ορέξεις ανδογενών και εξωγενών κέντρων και ως υπεύθυνοι διαχειριστές του φυσικού μας πλούτου να απαιτήσουμε ομόφωνα χωρίς παρασπονδίες και χωρις ενδοιασμούς να σταματήσει το θέατρο του παραλόγου που κάθε

    χρόνο τέτοια εποχή έρχεται, ως δια μαγίας στο προσκήνιο.

    Ερώτηση. Πως γίνεται σε εμάς κάθε χρόνο να κινδυνέυει  και να κωλυσιεργεί η έκδοση της ρυθμιστικής και στα γειτονικά κράτη η

    ασυδοσία στην άσκηση του κυνηγίου (των αποδημητικών )να διεξάγεται κανονικά και με τις  ευλογίες του νόμου;

    Εδώ μπορούν να μας απαντήσουν οι αρμόδιοι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #428215

    Φιλε GeorgePap εγω δεν ειπα οτι θελω να κοπη το κυνηγι του ορτυκιου,εγω ειπα οτι θα το χασουμε γιατι ειμαστε μαλακες

    και οτι αυτο που κανουμε με τα μηχανακια ειναι ανεπιτρεπτο,,και εδω και στις γειτονικες χωρες

    μην φοβασε και αμα το βαλουν στο κοκκινο βιβλιο δεν θα το κυνηγισουν μετα ουτε η γειτονικες χωρες

    και καρπαζοεισπρακτορες ειμασταν και θα ειμαστε ακομα για πολλα χρονια,,το ορτυκι λες εσυ

    εδω πληρωνουμε ενοικιο για το ιδιο μας το σπιτι ρε φιλε το ορτυκι δεν θα χασουμε

    εδω χασαμε αυτα που οι παπουδες και οι πατεραδες μας πηραν με αιμα για το ορτυκακι λες εσυ τωρα,αστεια πραματα

    και η υγεσια του κυνηγετικου κοσμου δεν εχει καμια διαφορα με την πολιτικη υγεσια

    καμια μα καμια,,την μασα εχουν μονο στο μυαλο τους φιλε,,για το μπακιρι δινουν και την ψυχη τους

    το ορτυκι δεν θα δωσουν,,τι λετε τωρα ρε παιδια,,μαλον δε ξερετε για ποιους μιλατε

    πουλημενα κορμια ειναι,,ολα για λεφτα τα κανουν,και δεν τους νοιαζει το κυνηγι στην ελλαδα

    αυτοι κυνηγανε εξω και περνανε καλα,,εμεις θα το φαμε το σκατο,αυτοι τρωνε αστακομακαροναδες

    Συντονιστής
    Ημ. εγγραφής:
    24/06/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    mod3 στις #428218

    Μέτρο και ευπρέπεια κύριοι στα κοσμητικά επίθετα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #428223

    Εδώ μπορούν να μας απαντήσουν οι αρμόδιοι;

    Αν και δεν είμαι αρμόδιος είχα σκοπό να απαντήσω εγώ.

    Αλλά με κοιτάει περίεργα ο τύπος με το γκλομπ οπότε…………… άστο. 🙂 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων