Απαγορευση κυνηγιου σε τρυγονι-ορτυκι στην Ελλαδα απο FACE

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    OFFROAD στις #428228

    ΤΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΡΑ?ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΟΡΤΥΚΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΟΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΝΗΓΑΡΑΙΟΙ ΟΠΛΟΦΟΡΟΙ ΟΠΩΣ ΘΕΣ ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΚΡΑΧΤΗ ΧΤΥΠΑΝΕ ΕΝΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ΟΡΤΥΚΙΩΝ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ ΟΜΩΣ, ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ ΟΙ ΚΑΚΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΕΤΣΙ ΕΝΩ ΣΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΚΕΣ ΜΑΣ ΧΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ Ο ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ?ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΣΕ ΟΛΑ ΜΕ ΚΡΑΧΤΕΣ ΕΔΑΦΟΥΣ ΚΡΑΧΤΕΣ ΑΕΡΟΣ {ΜΠΑΛΟΝΑΚΙΑ}ΜΕ 300ΑΡΕΣ 500ΑΡΕΣ  ΧΤΥΠΗΜΕΝΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ.ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΚΕΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΟΥΝ ΚΥΝΗΓΟΥΣ.Η ΖΗΜΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΚΑΚΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΖΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΑΣΜΑΤΟΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΧΤΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΘΑΡΟΣ,ΤΙΜΙΟΣ,ΑΞΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΟΡΤΥΚΙΟΥ?ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΝ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΤΗΝ ΦΟΡΕΣΑΝ ΜΕ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ΕΦΟΡΙΕΣ ΚΤΛ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΥΤΗ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΘΑ ΑΝΕΧΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,ΑΡΚΕΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΣΤΕΙ,ΤΕΛΟΣ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #428234

    παιδια οι κραχτες στο εξωτερικο ειναι νομιμοι!!!!οταν εγω τα λεω για τις ζημιες που γινονται στην ευρωπη κυριως στα αποδημητικα καποιοι με λενε Ελληναρα!!!αν το κοψουν το ορτυκι θα το κοψουν πανω στην προσπαθεια που γινεται τα τελευταια χρονια να μας επιβαλουν κατι για να μας γονατισουν!!!!και μην μπερδευομαστε ξερουμε ολοι που φτανει το ορτυκι κατα την μεταναστευση του βλεπε ρουμανια σερβια και αλλες ευρωπαικες χωρες που σημαινει οτι η χωρα μας ειναι ο τελευταιος σταθμος!!δειτε τι περναει τον απριλιο και τι κατεβαινει τον σεπτεμβριο ουτε το 10%δεν επιστρεφει!!πως γινεται λοιπον να φταινε οι Ελλληνες κυνηγοι????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #428246

    Φιλε GeorgePap εγω δεν ειπα οτι θελω να κοπη το κυνηγι του ορτυκιου,εγω ειπα οτι θα το χασουμε γιατι ειμαστε μαλακες και οτι αυτο που κανουμε με τα μηχανακια ειναι ανεπιτρεπτο,,και εδω και στις γειτονικες χωρες μην φοβασε και αμα το βαλουν στο κοκκινο βιβλιο δεν θα το κυνηγισουν μετα ουτε η γειτονικες χωρες και καρπαζοεισπρακτορες ειμασταν και θα ειμαστε ακομα για πολλα χρονια,,το ορτυκι λες εσυ εδω πληρωνουμε ενοικιο για το ιδιο μας το σπιτι ρε φιλε το ορτυκι δεν θα χασουμε εδω χασαμε αυτα που οι παπουδες και οι πατεραδες μας πηραν με αιμα για το ορτυκακι λες εσυ τωρα,αστεια πραματα και η υγεσια του κυνηγετικου κοσμου δεν εχει καμια διαφορα με την πολιτικη υγεσια καμια μα καμια,,την μασα εχουν μονο στο μυαλο τους φιλε,,για το μπακιρι δινουν και την ψυχη τους το ορτυκι δεν θα δωσουν,,τι λετε τωρα ρε παιδια,,μαλον δε ξερετε για ποιους μιλατε πουλημενα κορμια ειναι,,ολα για λεφτα τα κανουν,και δεν τους νοιαζει το κυνηγι στην ελλαδα αυτοι κυνηγανε εξω και περνανε καλα,,εμεις θα το φαμε το σκατο,αυτοι τρωνε αστακομακαροναδες

    Φίλε έτσι είναι όπως τα λες!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #428316

    παιδια οι κραχτες στο εξωτερικο ειναι νομιμοι!!!!οταν εγω τα λεω για τις ζημιες που γινονται στην ευρωπη κυριως στα αποδημητικα καποιοι με λενε Ελληναρα!!!αν το κοψουν το ορτυκι θα το κοψουν πανω στην προσπαθεια που γινεται τα τελευταια χρονια να μας επιβαλουν κατι για να μας γονατισουν!!!!και μην μπερδευομαστε ξερουμε ολοι που φτανει το ορτυκι κατα την μεταναστευση του βλεπε ρουμανια σερβια και αλλες ευρωπαικες χωρες που σημαινει οτι η χωρα μας ειναι ο τελευταιος σταθμος!!δειτε τι περναει τον απριλιο και τι κατεβαινει τον σεπτεμβριο ουτε το 10%δεν επιστρεφει!!πως γινεται λοιπον να φταινε οι Ελλληνες κυνηγοι????

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
    Θεολόγης.
    http://www.youtube.com/watch?v=mwyhxoCIa-U http://www.youtube.com/watch?v=1KK6XX6x0PM</div>

    Το αποδημητικο ειναι μια πονεμενει ιστορια,φυσικα ειναι λαθος να προστατευεται σε καποιες χωρες και αλλου να το σφαγιαζουν στη κυριολεξια,αυτο ειναι και το παραπονο του καθε κυνηγου.Το πετσι μας εχει χωρτασει απο απαγορευσεις και δεν θα μου κανει καμμια αισθηση να συμβει και αυτο,εμεις που κυνηγαμε το υδροβιο ιδιαιτερα εχουμε παθει ανοσια σε τετοια θεματα.Μας δωθηκε η ευκαιρια με το κυν.κομμα καποτε να ανορθωσουμε το αναστημα μας,αλλα ο κοσμος ηταν τοτε προσηλωμενος στα κομματα τους,ουτε στις ευρωεκλογες δεν ψηφιζαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #428344

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>TIRNAVOS26 wrote:</div>
    παιδια οι κραχτες στο εξωτερικο ειναι νομιμοι!!!!οταν εγω τα λεω για τις ζημιες που γινονται στην ευρωπη κυριως στα αποδημητικα καποιοι με λενε Ελληναρα!!!αν το κοψουν το ορτυκι θα το κοψουν πανω στην προσπαθεια που γινεται τα τελευταια χρονια να μας επιβαλουν κατι για να μας γονατισουν!!!!και μην μπερδευομαστε ξερουμε ολοι που φτανει το ορτυκι κατα την μεταναστευση του βλεπε ρουμανια σερβια και αλλες ευρωπαικες χωρες που σημαινει οτι η χωρα μας ειναι ο τελευταιος σταθμος!!δειτε τι περναει τον απριλιο και τι κατεβαινει τον σεπτεμβριο ουτε το 10%δεν επιστρεφει!!πως γινεται λοιπον να φταινε οι Ελλληνες κυνηγοι???? <hr /> <div class=»bbp-reply-signature»>ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
    Θεολόγης.
    http://www.youtube.com/watch?v=mwyhxoCIa-U http://www.youtube.com/watch?v=1KK6XX6x0PM</div>

    Το αποδημητικο ειναι μια πονεμενει ιστορια,φυσικα ειναι λαθος να προστατευεται σε καποιες χωρες και αλλου να το σφαγιαζουν στη κυριολεξια,αυτο ειναι και το παραπονο του καθε κυνηγου.Το πετσι μας εχει χωρτασει απο απαγορευσεις και δεν θα μου κανει καμμια αισθηση να συμβει και αυτο,εμεις που κυνηγαμε το υδροβιο ιδιαιτερα εχουμε παθει ανοσια σε τετοια θεματα.Μας δωθηκε η ευκαιρια με το κυν.κομμα καποτε να ανορθωσουμε το αναστημα μας,αλλα ο κοσμος ηταν τοτε προσηλωμενος στα κομματα τους,ουτε στις ευρωεκλογες δεν ψηφιζαν.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος</div>

    Τότε που έπρεπε να παραμερίσουμε τα πάντα για να δείξουμε μια γροθιά, κοιτούσαν όλοι τα μικροκομματικά τους συμφέροντα…

    Τώρα δεν είμαστε μια δύναμη ανάλογη των αδειών… αυτό είναι ψευδαίσθηση !!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #428409

    τώρα δεν είμαστε μια δύναμη ανάλογη των αδειών… αυτό είναι ψευδαίσθηση !!

    με την ψευδαίσθηση ζούσαμε και στη καθημερινότητα Σπύρο και ήρθε η σειρά και μας τα πήραν όλα….έτσι θα γίνει και με το κυνήγι……απλά θα γίνει όταν έλθει η σειρά του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #428440

    Παιδια δεν χρειαζεται να απογορευσουν κατι απο το κυνηγι για να μας κανουν ζημια,την ζημια την κανανε ηδη

    αφου ο ελληνας σε λιγο ουτος η αλλος δεν θα μπορει να παει για κυνηγι γιατι δεν θα εχει λεφτα ουτε για την αδεια

    οποτε τι να λεμε τωρα,,το κυνηγι μας το κοβουνε σιγα σιγα με τον πιο ωραιο τροπο,,και χωρις καμια απογορευση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #428442

    Παιδια δεν χρειαζεται να απογορευσουν κατι απο το κυνηγι για να μας κανουν ζημια,την ζημια την κανανε ηδη αφου ο ελληνας σε λιγο ουτος η αλλος δεν θα μπορει να παει για κυνηγι γιατι δεν θα εχει λεφτα ουτε για την αδεια οποτε τι να λεμε τωρα,,το κυνηγι μας το κοβουνε σιγα σιγα με τον πιο ωραιο τροπο,,και χωρις καμια απογορευση

    εχει μεγαλη διαφορα loui…. αλλο να σε κοβουνε χρηματα κ αλλο ειδος κινιγιου……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #428447

    Το ξερω φιλε μου αλλα λεω οτι,,και στην βουλγαρια εχει παααρα πολυ κυνηγι αλλα ο βουλγαρος δεν κυνηγει

    γιατι δεν εχει μια στην τσεπη,,ε ετσι θα γινει και εδω σε λιγο μην φοβασε,,κυνηγι θα εχει αλλα λεφτα για βενζινες

    αδειες,τροφες, και εξοδα για τα σκυλια,δεν θα εχουμε,,οποτε κυνηγι γιοκ και χωρις καμια απογορευση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #428452

    Το ξερω φιλε μου αλλα λεω οτι,,και στην βουλγαρια εχει παααρα πολυ κυνηγι αλλα ο βουλγαρος δεν κυνηγει γιατι δεν εχει μια στην τσεπη,,ε ετσι θα γινει και εδω σε λιγο μην φοβασε,,κυνηγι θα εχει αλλα λεφτα για βενζινες αδειες,τροφες, και εξοδα για τα σκυλια,δεν θα εχουμε,,οποτε κυνηγι γιοκ και χωρις καμια απογορευση

    επειδη το γουσταρουμε το κυνηγι κ εχουμε μεγαλωσει οι περισσοτεροι με αυτο,οτι και να μας κανουνε δεν την περνουμε χαμπαρι…. απλα εκει που πιγεναμε 3-4 φορες την εβδομαδα,θα πιγενουμες 2….. ελληνες ειμαστε θα την βρουμε την ακρη οτι κ να μας κανουνε….. αλλα στο ειδος των  θυραματων θα υπαρχει προβλημα……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #428592

    Το άκουσα από φίλο κυνηγό που ταξίδεψε πέρυσι στην Αίγυπτο καθαρά για τουρισμό, αφορά τα τρυγόνια αλλά γιατί να μην συμβαίνει και με τα ορτύκια.

    Οποιαδήποτε διαφορετική άποψη δεκτή και συζητίσιμη.

    Πηγαίνωντας προς τον τουριστικό του προορισμό στις όχθες του Νείλου είδε πάρα πολλά τρυγόνια Ιούλιο μήνα που υποτίθεται τα πουλιά βρίσκονται στην Ευρώπη αυτή την εποχή. Μιλάμε για το είδος τρυγονιού που ξέρουμε (είναι έμπειρος κυνηγός και σοβαρός άνθρωπος  οπότε δεν χωράει αμφισβήτηση για το αν ήταν το γνώστο μας τρυγόνι ή η δικιά τους δεκαχτούρα).

    Δεν μιλάμε για κάποιον φυσιολογικό αριθμό πουλιών που μπορεί να μην μεταναστεύσει μία χρονιά αλλά για πολλά πουλιά όπου και να κοιτούσε. Ο οδηγός  λοιπόν του είπε πως πλέον αυτό το είδος θεωρείται ενδημικό στην χώρα του.

    Ο λόγως που θεώρεισαι ο συνάδελφος κυνηγός οτι γίνεται αυτό (και συμφωνώ μαζί του) είναι πως οι καλλιέργειες δεξιά και αριστερά από τις όχθες του Νείλου τα τελευταία χρόνια έχουν φθάσει τα 5-6 μέχρι και 10 χιλιόμετρα πλάτος εκατέρωθεν από το 1 χιλιόμετρο που ήταν πριν χρόνια. Νερό υπάρχει, τροφή υπάρχει, κάλυψη υπάρχει γιατί λοιπόν να μεταναστεύσουν αφού έχουν τα πάντα με λίγη παραπάνω θερμοκρασία αλλά ατελείωτο νερό και τροφή?

    Οπότε για εμένα τα πουλιά δεν εξαφανίστηκαν ξαφνικά. Προσαρμόστηκαν για να επιβιώσουν και σιγά σιγά χάνεται από το DNA τους η ανάγκη της μετανάστευσης έτσι ένας μεγάλος αριθμός δεν περνάει πλέον στην Ευρώπη.

    Βέβαια το παραπάνω δεν δίνει συγχωροχάρτι σε κανέναν αλλα νομίζω είναι μία πιθανή εξήγηση που αξίζει να ερευνηθεί από την ΚΣΕ.

     

    Παρακάτω δείτε μια εικόνα από το google earth για το πως πρασινίζει σχεδόν σε 900 χιλιόμετρα ευθεία ο Νείλος.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #428603

    Διάβασα την συνέντευξη του προέδρου στο i-hunt. Δεν ξέρω πόσο λάθος κάνω αλλά μου φάνηκε ότι για το ορτύκι δικαιολογεί την απαγόρευση, του φαίνεται τέλος πάντων λογικό. Πώς αυτός ο άνθρωπος θα παλέψει για το μπλοκάρισμα κάποιας απαγόρευσης δεν καταλαβαίνω! Αντί να τον δω κάθετα αντίθετο… νομίζω ότι ο πρόβλημα είναι πώς να το δεχθούμε εμείς και να σπαστούν όσο λιγότερα αυγά γίνεται!

    Κάθε χρόνο και χειρότερα…έλεος πια !!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #428674

    Διάβασα την συνέντευξη του προέδρου στο i-hunt. Δεν ξέρω πόσο λάθος κάνω αλλά μου φάνηκε ότι για το ορτύκι δικαιολογεί την απαγόρευση, του φαίνεται τέλος πάντων λογικό. Πώς αυτός ο άνθρωπος θα παλέψει για το μπλοκάρισμα κάποιας απαγόρευσης δεν καταλαβαίνω! Αντί να τον δω κάθετα αντίθετο… νομίζω ότι ο πρόβλημα είναι πώς να το δεχθούμε εμείς και να σπαστούν όσο λιγότερα αυγά γίνεται! Κάθε χρόνο και χειρότερα…έλεος πια !!

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>1ος Κυν.Συλ. Πειραιώς Cynergy Hunter,
    Maxus Premium.</div>

    Αυτο εγραψα εξαρχης, οτι ο παπαρας ειναι μεσα στο κολπο και δεν ξερουν απλως πως να μας το σερβιρουν.

    Εγω το ξερω εδω και δυο χρονια.Τωρα αρχισαν να το ψελλιζουν με το μαλακο μην και αγριεψουμε.

    Δυστυχως οι προεδροι των κυνηγετικων μας συλλογων κανουν τουμπεκι και οχι μονο κανεις δεν αντιμιλησε

    αλλα τους ξαναψηφισαν κιολας.Καλα να παθουμε με αυτους που εμεις ψηφιζουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #428679

    για να καταλααβουμε στην ρυθμιστικη που θα ξεικινησει να μαγειρευεται μεχρι να βγει τον αλλο μηνα υπαρχει περιπτωση να μην υπαρχει ορτυικι – τριγωνι??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #428680

    Φίλε TIRNAVOS26 δεν ξέρω αν υπάρχει ορτύκι φέτος μπορεί ναι μπορεί και όχι. Με εκνευρίζει αφάνταστα το ότι υπάρχει μηδέν κινητικότητα ακόμα και από πλευράς συλλόγων όπως είπε και ο φίλος ΙΝΠ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων