Απαγορευση κυνηγιου σε τρυγονι-ορτυκι στην Ελλαδα απο FACE

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 61 έως 70 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #428687

    Ο κ. Δ. Παπανικολάου, ο γνωστός πρώην παίκτης του μπάσκετ, επισκέφθηκε τον αναπληρωτή υπουργό για το θέμα των ουρών των σκύλων κλπ. κλπ. και μου έκανε εντύπωση αυτό που του είπε ο υπουργός (το έχει αναρτήσει ο ίδιος ο κ. Δ. Παπανικολάου στο facebook) :

    ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΟΥΔΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΟΜΙΛΟΥΣ ΑΛΛΩΝ ΦΥΛΩΝ [ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΑΙΡΩ ΠΟΙΕΣ] ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΣΧΥΟΝ ΝΟΜΟ ΠΕΡΙ ΑΚΟΠΩΝ ΟΥΡΩΝ.

     

    το αποτέλεσμα “κουμπώνει” πολύ καλά με αυτά που συζητάμε και εδώ…δεν ασχολείται κανείς με τίποτα !!!! απλά μας μεταφέρουν τα γεγονότα.

     

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #428743

    για να καταλααβουμε στην ρυθμιστικη που θα ξεικινησει να μαγειρευεται μεχρι να βγει τον αλλο μηνα υπαρχει περιπτωση να μην υπαρχει ορτυικι – τριγωνι??

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
    Θεολόγης.
    http://www.youtube.com/watch?v=mwyhxoCIa-U http://www.youtube.com/watch?v=1KK6XX6x0PM</div>

    Κανεις δεν ξερει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #428744

    Aν όντως γίνει κατι τέτοιο και ακολουθήσουν και άλλοι ίσως περιορισμοί, θα το σκεφτώ σοβαρά να πουλήσω τα όπλα και να μην ξανασχοληθώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #428748

    Εδώ και χρόνια οι γειτονικές μας χώρες (ιδίως Βουλγαρία) ελέω κυνηγετικού τουρισμού, καταστρέφουν τους πληθυσμούς του ορτυκιού χρησιμοποιώντας όλα τα μέσα. Αντί να δημιουργηθεί μια διεθνής κατακραυγή και αντιμετώπιση του φαινομένου θα τα βάλουν με το κυνήγι του ορτυκιού στην Ελλάδα; Δε βλέπουν ότι η καταστροφή και η αλλαγή της μετανάστευσης του ορτυκιού προέρχεται εκτός συνόρων της Ελλάδας; Ένα πράγμα έχω να σας αναφέρω: Η χρονιά που πέρασε (2012-2013) όχι μόνο από τη δική μου εμπειρία αλλά και από μαρτυρίες των παλαιοτέρων κυνηγών της περιοχής μου (Κομοτηνή) ήταν η μοναδική χρονιά που δεν έγινε ούτε ένα πέρασμα ορτυκιών. Μη ξεχνάμε ότι αναφέρομαι σε μια κατεξοχήν περιοχή περασμάτων…  και γι’ αυτό το γεγονός δε φταίει ούτε ο Έλληνας κυνηγός ούτε γενικά το κυνήγι του ορτυκιού στην Ελλάδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #428781

    ρε παιδια το σκεφτηκατε το αλλο? οτι μπορει να το κανουνε αυτο γ επαγελματικους λογους…… ειναι πολοι κυνηγοι που πανε εκτος ελλαδος γ κυνηγι μηπως 8ελουνε να τους διπλασιασουνε η να τους τριπλασιασουνε ,για να ανεβουνε οικονομικα οι εξωτερικες χωρες …….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #428816

    Εδώ και χρόνια οι γειτονικές μας χώρες (ιδίως Βουλγαρία) ελέω κυνηγετικού τουρισμού, καταστρέφουν τους πληθυσμούς του ορτυκιού χρησιμοποιώντας όλα τα μέσα. Αντί να δημιουργηθεί μια διεθνής κατακραυγή και αντιμετώπιση του φαινομένου θα τα βάλουν με το κυνήγι του ορτυκιού στην Ελλάδα; Δε βλέπουν ότι η καταστροφή και η αλλαγή της μετανάστευσης του ορτυκιού προέρχεται εκτός συνόρων της Ελλάδας; Ένα πράγμα έχω να σας αναφέρω: Η χρονιά που πέρασε (2012-2013) όχι μόνο από τη δική μου εμπειρία αλλά και από μαρτυρίες των παλαιοτέρων κυνηγών της περιοχής μου (Κομοτηνή) ήταν η μοναδική χρονιά που δεν έγινε ούτε ένα πέρασμα ορτυκιών. Μη ξεχνάμε ότι αναφέρομαι σε μια κατεξοχήν περιοχή περασμάτων… και γι’ αυτό το γεγονός δε φταίει ούτε ο Έλληνας κυνηγός ούτε γενικά το κυνήγι του ορτυκιού στην Ελλάδα.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Χρήστος
    Κομοτηνή</div>

    οχι μην το ξαναπεις αυτο!!!οι γειτονες μας τα εχουν μελετημενα!!!εμεις οι Ελληναρες φταιμε!!!τι κατακραυγη!!μονο εμας κατακραζουν!!!καλα τα λες ποιος σε ακουει!!εχουμε γινει σαν τους νοτιους με τους βοριους!!οι μεν κατηγορουν τους δε γιατι δεν εχουν κατω ορτυκια δεν βγηκε να κατηγορησει τον βουλγαρο η καλυτερα οπως ειπε σε αλλο τοπικ ο ksap τον Ελληνα που θα διοργανωσει εκει την εκδρομη για να οικονομισει παρουσιαζοντας στους πελατες  τους καμπους της βουλγαριας σαν τη γη της επαγγελιας και και σε συνεργασια με τους κραχτες αλλα και οτι απο την 10 αυγουστου που ξεκιναει εκει το κυνηγι δεν εχουν αρχισει τα περασματα με αποτελεσμα να τα βρισκουν σε μεγαλες ποσοτητες και να τα ξεσκιζουν στην κυριολεξια!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #430120

    Τελικά έχουμε καμιά εξέλιξη για αυτό το θέμα ? Σε λιγότερο από μήνα περίπου θα βγει η ρυθμιστική ακόμα δεν ξέρουνε ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #430178

    Aν όντως γίνει κατι τέτοιο και ακολουθήσουν και άλλοι ίσως περιορισμοί, θα το σκεφτώ σοβαρά να πουλήσω τα όπλα και να μην ξανασχοληθώ.

    Με συγχωρείς φίλε μου (αν μου επιτρέπεις να σε αποκαλώ έτσι) αλλά , κατά την υποκειμενικότατη γνώμη μου, αυτό θα ήταν Μέγα λάθος!!!! Έτσι έχουμε παραδώσει τα όπλα και σε άλλα θέματα γι’αυτό και οι πολιτικοί μας κάνουν ότι γουστάρουν!!!! Γι’αυτό και όταν το Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών έθεσε υποψηφιότητα για την Ευρωβουλή εμείς αντί να το υποστηρίξουμε ψηφίσαμε όλους τους υπόλοιπους!!!!! Θα πάθουμε και άλλα χειρότερα… και μην ανησυχείς φίλε μου… δεν θα χρειαστεί να πουλήσουμε τα όπλα μας…. θα μας τα πάρουν έτσι κι αλλιώς με κάποιο νέο νομοσχέδιο!!! Αν βέβαια συνεχίσουμε να λειτουργούμε σαν πρόβατα πρός σφαγή!   Δείτε το παρακάτω βιντεάκι από τους A Perfect Circle- Counting bodies like sheep to the rhythm of the war drums,…… είναι πολύ διαφωτιστικό πιστεύω για το τι συμβαίνει.

    http://www.youtube.com/watch?v=giaZnIr-faM

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #430261

    Και για να επαυξήσω τη θέση που έχω αγαπητέ συνάδελφε για τα δρώμενα στη χώρα μας και τη “χαλαρή” δική μας ανταπόκριση…. παραθέτω σε επικόλληση παλιότερο ποστάρισμά μου στο θέμα “Διαβούλευση για την απαγόρευση των όπλων στην Ευρωπαική Ένωση”, όπου η θέση μου είναι βασικά η ίδια…. ΟΧΙ κι άλλη οπισθοχώρηση!!! Σύνεση, συσπείρωση, ανταλλαγή απόψεων και συντονισμένη δράση χρειάζεται εκ μέρους μας μήπως και δούμε κάτι να αλλάζει!

     

    “Ωραία τα γράφεις φίλε μου και συμφωνώ μαζί σου για όλα μας τα ατοπήματα κατά καιρούς σε αυτό και άλλα φόρουμ ίσως. Ωστόσο, θέλω να προσθέσω ότι στη σημερινή εποχή της οικονομικής κρίσης και ανέχειας αλλά και της διαφθοράς και κρίσης των θεσμών, όλοι αυτόι οι επιτήδειοι (που μας κυβερνάνε) και οι υποτελείς τους (οικολογίζοντες) θα αδράξουν την ευκαιρία για να μας πάρουν άλλο ένα κεκτημένο και σιγά-σιγά να μπεριορισουν την ελευθερία μας και τα δικαιώματά μας!!!! Η κρίση που βιώνουμε , άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο, έχει ως αποτέλεσμα να υπάρχει μηδαμινή αντίσταση και αντίδραση σε ότι μας σερβίρουν (στο όνομα της πολυδιαφημισμένης μας δημοκρατίας πάντα……. Ποιά Χούντα και μ@*&^ίες…. αυτοί τουλάχιστον ήταν πιό ειλικρινείς!!!) Ναί, άνθρωπος πολύ κοντά μου με είχε ενημερώσει ότι φοβόνται ότι αν γίνει κάποια εξέγερση «εμείς οι έχοντες…. θα δώσουμε όπλα σε άλλους εξεγερμένους κ.τ.λ.». Πρέπει να αντιμετωπίσουμε το όλο θέμα με σοβαρότητα χωρίς αφορισμούς και αποκλεισμούς απόψεων και να εκμεταλλευτούμε την ηλεκτρονική διαβούλευση κατά τη γνώμη μου. Μην το κάνουμε όπως όταν κατέβηκε το Κ.Ε.Κ στις Ευρωβουλευτικές εκλογές (άσχετα με το τι δυνατότητες είχε πραγματικά,ή αν υπήρχαν και κάποια άλλα συμφέροντα από πίσω) και εμείς ψηφίσαμε οτιδήποτε άλλο εκτός από τη φωνή που θα μας αντιπροσώπευε!”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #457039

    Διαβαστε σημερα 19/3/2014 στα Κυνηγετικα Νεα στη σελιδα 7 για το κυνηγι του τρυγονιου και θυμηθειτε τι σας ειπα στις 17/3/2014.
    Τοτε μερικοι κοροιδευαν και μιλαγαν για κινδυνολογια.

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 61 έως 70 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων