Los Vitorones

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 16 έως 22 (από 22 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    Ανώνυμος στις #199420

    για τα παιδια που ψαχνουν σεττερ

    δυο βιντεακια απο τα σεμιναρια οκαδε

    με αντικειμενο τα σεττερ

    http://www.youtube.com/watch?v=HmKTfIe_6B8…feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=_z-FDCbspXU…feature=related

    για ''μερικη'' επιμορφωση

    δυο διαφορετικες προσωπικοτητες σεττερμαν

    καταθετουν ο καθενας την πειρα του για τους νεοφωτιστους

    Μπλεκ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #238322

    Συνάδελφοι Γειά σας,

    Γνωρίζει κάποιος πως θα μπορούσα να αποκτήσω ένα Setter από το συγκεκριμένο γνωστό εκτροφείο?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Πριν απευθυνθεις εξω υπαρχουν και εδω καναδυο κυνηγοι που κραταν τη γραμμη.Εχω δει 2-3 στο κυνηγι και ηταν βαρια σκυλια πραγμα που δεν ειναι απο ολους επιθυμητο.
    Δυστυχως δεν ειδα κατι ιδιαιτερο για να εχω αποψη , απο μορφολογια ειναι σωστα σεττερ , για τα ενστικτα των σκυλων του εκτροφειου θα ελεγα οτι ειναι δυσκολο να κυνηγανε τοσα σκυλια τα λιγα ατομα που το αποτελουν , πολλες γεννες και κουταβοπαραγωγοι μου φαινονται (οπως ολοι).
    Διακρισεις μονο μορφολογιας απ΄ο,τι ειδα και ειναι λογικο γιατι δεν ειναι τα σεττερ που καλπαζουν με ταχυτητες κλπ για μεγαλη ερευνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #199429

    Gunboy, όσα σου ανέφερε ο ΜΠΛΕΚ είναι σωστά, έχω προσωπική εμπειρία αφού όλοι οι γεννήτορες μου έχουν εισαχθεί. Το πρώτο μου Σέττερ ήρθε από Ιταλία το 1973 και ήταν το μόνο που δεν πήγα να το πάρω προσωπικά γιατί ήταν δώρο. Πολλές φορές γύρισα με άδειο κλουβί επειδή αυτά που είδα στο εκτροφείο δεν ήταν στα δικά μου στάνταρντ, άρα να υπολογίσεις και αυτόν τον παράγοντα: έξοδα ταξιδιού και επιστροφή χωρίς σκύλο. Στο αεροπλάνο δεν ταξιδεύουν πλέον στην καμπίνα επιβατών εκτός αν είναι μέχρι 3 κιλά, υπάρχει ειδικός χώρος αποσκευών (με κανονική πίεση αέρα και θερμοκρασία) όπου ταξιδεύουν τα κατοικίδια αλλά δεν τον διαθέτουν όλα τα αεροπλάνα, ο χώρος αυτός δέχετε περιορισμένο αριθμό σκύλων γιαυτό θα πρέπει όταν κάνεις κράτηση να ενημερώσεις πως στην επιστροφή σου θα έχεις συνοδευόμενο σκύλο και θα απαιτήσεις να είναι σημειωμένο στην επιβεβαίωση της κράτησής σου. Χωρίς αυτή την επιβεβαίωση δύο φορές δεν θα μπορούσα να φέρω τον σκύλο. Θα σου ζητήσουν βάρος (σκύλου και κλουβιού) και διαστάσεις κλουβιού (το οποίο θα πρέπει να είναι τόσο ψηλό που όταν ο σκύλος είναι όρθιος να έχει 10εκ κενό από την οροφή) και φυσικά θα πρέπει να έχει το petpassport με όλα τα απαραίτητα εμβόλια, αποπαρασιτώσεις και πιστοποίηση καλής υγείας για να ταξιδέψει. Όλα αυτά μπορεί να μην τα ελέγξει κανείς ούτε έξω ούτε εδώ, αλλά συνήθως τα ψάχνουν και αν πέσεις σε "δύσκολο" εσύ θα πρέπει να πετάξεις και το κλουβί θα μείνει στο αεροδρόμιο. Μου συνέβηκε το εξής παράδοξο, έφυγα από Β. Ιρλανδία με ενδιάμεσο σταθμό το Λονδίνο (η πτήση με θυγατρική εταιρεία που κάνει τα εσωτερικά δρομολόγια) το 6 μηνών κουτάβι ήταν σε ένα κλουβί που ήταν 2-3 πόντους ψηλότερο,κανένα πρόβλημα στο Μπέλφαστ, πλήρωσα το εισιτήριο του σκύλου και θα το παραλάμβανα κατευθείαν στην Αθήνα, κατά τον έλεγχο της επιβίβασης από Λονδίνο μα κάλεσαν και μου είπαν πως το κλουβί είναι ακατάλληλο, να μη σας περιγράψω το τι γινόταν για μία ολόκληρη ώρα, θα σας πω μόνο πως βρήκα μεγαλύτερο κλουβί σε άλλη αεροπορική εταιρεία, το πλήρωσα πανάκριβα και επιπλέον πλήρωσα και διαφορά στο εισιτήριο του σκύλου λόγω μεγαλύτερου όγκου.
    Εν ολίγοις δεν είναι τόσο εύκολη η εισαγωγή. Σέττερς υπάρχουν εξαιρετικά στην Ελλάδα, υπάρχουν και Los Vitorones τα οποία είναι εξαιρετικά κυνηγόσκυλα, έχουν διακρίσεις σε αγώνες Πρακτικού Κυνηγίου και Εκθέσεις μορφολογίας, (μπορείς να τα βρεις στους πίνακες των συνολικών βαθμολογιών) το μόνο πρόβλημα είναι να πετύχεις γέννα γιατί ανήκουν σε ερασιτέχνες.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #199445

    Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ..ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ.ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΣ..ΤΗΝ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΣ…ΤΟ ΣΤΥΛ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΣΥ ΖΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΣΟΥ ΣΚΥΛΟ.ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΖΗΤΑΣ ΘΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ ΝΑ ΘΥΜΑΣΕ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΒΑΣΙΚΟ Ο ΜΕΡΑΚΛΗΣ ΚΥΝΟΦΙΛΟΣ-ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΙΝΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΙΑ..ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΓΕΝΝΗΤΟΡΩΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΧΩΡΙΑ <<ΑΓΟΡΑ>>. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #199451

    …ΝΑ ΘΥΜΑΣΕ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΒΑΣΙΚΟ Ο ΜΕΡΑΚΛΗΣ ΚΥΝΟΦΙΛΟΣ-ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΙΝΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΙΑ..

    Γεια σου Αντώνη, έχεις δίκιο πως ο καλός σκύλος δεν δίνεται, όμως ο συνάδελφος Gunboy συζητά για κουτάβι και όπως ξέρεις κανείς εκτροφέας δεν είναι σίγουρος για την εξέλιξη ενός κουταβιού 2 μηνών. Αν είναι καλός γνώστης θα ξέρει για τον μελλοντικό χαρακτήρα και σε γενικές γραμμές την μορφολογία του. Προσωπικά όταν διαθέτω κουτάβια κάποιας γέννας και πρόκειται να κρατήσω και εγώ αφήνω να διαλέξουν κατά σειρά προτεραιότητας και ότι μείνει με αυτό πορεύομαι….. και δεν μου πάει και άσχημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #199456

    Υπαρχουν σεττερ πολυ καλλα ,που θα ζηλευαν μεγαλοι εκτροφοις του εξωτερικου ,καθαρα κυνηγοσκυλα .

    https://www.facebook.com/#!/video/video…159262144120470

    Setters Leykon Oreon

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    GunBoy στις #199475

    Ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους.

    Μάλλον θα στραφώ σε κάποιον εγχώριο εκτροφέα.

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 16 έως 22 (από 22 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων