SPINNING

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 145 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Spinning

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #397947

    Τον Μάκη το ξέρω και με ξέρει, είναι άρρωστος με τις φάσσες . Στο καλαμάκι έχω πάει αρκετές φορές για εγγλέζικο και τώρα πηγαίνω για σπιν. Μη φανταστείς,ένα χρόνο είναι που ασχολούμαι φανατικά με το σπιν ,αλλά είχα την τύχη να έχω φίλους με πολύ αφοσίωση στην τεχνική και πήρα πολλά απ αυτούς. Απο καλάμια έχω το Hearty Rise Apache 15-30, Major Craft Zaltz 7-23 και εκ παραδρομής ένα Hearty Rise Sabre 15-42 Το spider το έχω ακουστά,έχω διαβάσει όμως ότι είναι καλό καλάμι και τίμιο για τα λεφτά του. Έχει action που μπορείς να δουλέψεις αρκετά τεχνητά αλλά και πλανάκια. Και κρατάς το micado για σιλικόνες και καλαμαριέρες ! Εμένα πάντως το μόνο που με χαλάει στο spider είναι ότι έχει low rider οδηγούς, σε σπινοκάλαμο δεν τους θέλω, δεν είναι κανόνας αυτό που λέω ,είναι τελείως προσωπική εκτίμηση που μπορεί να είμαι λάθος….

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 45 λεπτά πριν από τον centro 76.
    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 41 λεπτά πριν από τον centro 76.

    Καλα εσυ εχεις τα κορυφαια καλαμια,hearty rise και major kraft,οταν περσυ ηθελα να παρω ενα καλαμι για shore jigging μου ειχε κολησει το apache,αλλα δυστυχως υπηρχε ελλειψη στο συγκεκριμενο μοντελο.Τι εννοεις low rider οδηγους??


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #397954

    Αυτός είναι ο low rider    http://www.mudhole.com/core/media/media.nl?id=20314&c=210436&h=eac57296f21bf865e927

    Όπως σου ξανά είπα είναι τελείως προσωπικό αυτό, απλά εμένα λόγο μικρότερης διατομής τους δεν μου αρέσουν ,πιστεύω ότι κόβουν λίγο στην βολή,κατά τα άλλα είναι πολύ καλοί οδηγοί και σίγουρα έχουν λόγο ύπαρξης σε σπινοκάλαμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #398027

    Αυτός είναι ο low rider http://www.mudhole.com/core/media/media.nl?id=20314&c=210436&h=eac57296f21bf865e927 Όπως σου ξανά είπα είναι τελείως προσωπικό αυτό, απλά εμένα λόγο μικρότερης διατομής τους δεν μου αρέσουν ,πιστεύω ότι κόβουν λίγο στην βολή,κατά τα άλλα είναι πολύ καλοί οδηγοί και σίγουρα έχουν λόγο ύπαρξης σε σπινοκάλαμα.

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 6 ώρες, 15 λεπτά πριν από τον centro 76.
    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 6 ώρες, 13 λεπτά πριν από τον centro 76.
    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 6 ώρες, 13 λεπτά πριν από τον centro 76.
    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 6 ώρες, 11 λεπτά πριν από τον centro 76.

    Συμφωνω μαζι σου,οντως θα κοβουν λιγο στη βολη,κατα τ αλλα το εχει ενας γνωστος και ειναι πολυ ευχαριστημενος και οπως ειπες κι εσυ παντα για τα λεφτα του!!!Απο νηματα ποια προτιμας και τη διαμετρο συνηθως χρησιμοποιεις??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #398030

    Είναι ένα καλάμι με καλές κριτικές και αφού το έχει και φίλος σου ακόμα καλύτερα, έχεις και το προνόμιο της δοκιμής !

    Νήμα μέχρι πριν λίγο καιρό είχα το power pro 15lb,μια χαρά νήμα και οικονομικό(απο εξωτερικό), τώρα πήρα το Gosen 17lb ,πολύ καλό και αν και 4κλωνο έχει ολοστρόγγυλη διατομή και μαλακό επίσης.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #398344

    Γιατί στο spinning δουλεύετε νήμα; Δεν σας δημιουργεί προβλήματα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #398348

    Εγώ δουλεύω αποκλειστικά νήμα με 1 οργιά παράμαλλο fluorocarbon και δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα έχω καλύτερες βολές και καλύτερη επαφή με το τεχνητό.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #398352

    Εγώ δουλεύω αποκλειστικά νήμα με 1 οργιά παράμαλλο fluorocarbon και δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα έχω καλύτερες βολές και καλύτερη επαφή με το τεχνητό.

    Πως συνδέεις το νήμα με την πετονιά; Βάζεις στριφτάρι ή κάνεις τον κόμπο του sock leader?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #398354

    Και του sock leader μπορείς να κάνεις, αλλά για να αποφύγεις  τους μεγάλους κόμπους του νάυλον(fluorocarbon) ,κάνεις τον tony pena ή τον albright, εγώ προτιμώ τους δύο τελευταίους.

    http://www.youtube.com/watch?v=fNAzz_sG-Jo  tony pena

    http://www.youtube.com/watch?v=s40lmqVux4E  albright…..στο τέλος του βίντεο ο τύπος κάνει ένα πολύπλοκο κόμπο για να το ασφαλίσει ,εγώ κάνω 3-4 τσακιστές και τέλος, κάποιοι μάλιστα δεν τον ασφαλίζουν καθόλου.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #398950

    Και του sock leader μπορείς να κάνεις, αλλά για να αποφύγεις τους μεγάλους κόμπους του νάυλον(fluorocarbon) ,κάνεις τον tony pena ή τον albright, εγώ προτιμώ τους δύο τελευταίους. http://www.youtube.com/watch?v=fNAzz_sG-Jo tony pena http://www.youtube.com/watch?v=s40lmqVux4E albright…..στο τέλος του βίντεο ο τύπος κάνει ένα πολύπλοκο κόμπο για να το ασφαλίσει ,εγώ κάνω 3-4 τσακιστές και τέλος, κάποιοι μάλιστα δεν τον ασφαλίζουν καθόλου.

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 19 ώρες, 54 λεπτά πριν από τον centro 76.

    Πολυ καλοι και οι δυο κομποι,απο το παραμαλλο στο ψευτικο με τι κομπο δενεις???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #398953

    Επειδή σίγουρα θα χρειαστεί να αλλάξεις διάφορα τεχνητά κατά το ψάρεμα σου ,βάζεις μια παραμάνα χωρίς στριφτάρι νούμερο #0 ή #1  ,αυτού του τύπου είναι οι καλύτερες:

    Μη δοκιμάσεις τις κλασικές που κυκλοφορούν ,μπορεί να έχει δυσάρεστες επιπτώσεις .Πάρε μια γεύση στο παρακάτω βίντεο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #398957

    Επειδή σίγουρα θα χρειαστεί να αλλάξεις διάφορα τεχνητά κατά το ψάρεμα σου ,βάζεις μια παραμάνα χωρίς στριφτάρι νούμερο #0 ή #1 ,αυτού του τύπου είναι οι καλύτερες: Μη δοκιμάσεις τις κλασικές που κυκλοφορούν ,μπορεί να έχει δυσάρεστες επιπτώσεις .Πάρε μια γεύση στο παρακάτω βίντεο.

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 2 λεπτά πριν από τον centro 76.
    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 1 λεπτό πριν από τον centro 76.

    Σωστο με την παραμανα το εχω ξανακουσει αλλα με τι κομπο δενεις το στριφταρι??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #398962

    centro 76 wrote:
    Επειδή σίγουρα θα χρειαστεί να αλλάξεις διάφορα τεχνητά κατά το ψάρεμα σου ,βάζεις μια παραμάνα χωρίς στριφτάρι νούμερο #0 ή #1 ,αυτού του τύπου είναι οι καλύτερες: Μη δοκιμάσεις τις κλασικές που κυκλοφορούν ,μπορεί να έχει δυσάρεστες επιπτώσεις .Πάρε μια γεύση στο παρακάτω βίντεο. Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 2 λεπτά πριν από τον centro 76.
    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 1 λεπτό πριν από τον centro 76.

    Σωστο με την παραμανα το εχω ξανακουσει αλλα με τι κομπο δενεις το στριφταρι??

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 3 λεπτά πριν από τον skopeytis..

    Την παραμάνα(και όχι το στριφτάρι) την δένεις στο παράμαλλο με κλασικό κόμπο ψαρέματος, όπως έδενες πάντα ένα στριφτάρι στην καθετή, στο casting κ.τ.λ

    Π.Χ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #398966

    Εγω γενικα σε σριφταρια και σε παραμανα κανω τον κλασικο κομπο το λεγομενο γαλλικο!!απλα σε ρωτησα επειδη εισαι ψαγμενος στο spin μην ειχες κατι πιο εξειδικευμενο!!φανταζομαι και στο shore jigging θα ισχυουν οι ιδιοι κομποι,και ενωση μανα με παραμαλλο και παραμανα με πλανο???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #398976

    Εγω γενικα σε σριφταρια και σε παραμανα κανω τον κλασικο κομπο το λεγομενο γαλλικο!!απλα σε ρωτησα επειδη εισαι ψαγμενος στο spin μην ειχες κατι πιο εξειδικευμενο!!φανταζομαι και στο shore jigging θα ισχυουν οι ιδιοι κομποι,και ενωση μανα με παραμαλλο και παραμανα με πλανο???

    Ισχύουν ακριβώς τα ίδια και στο shore όπως λες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    398
    vebarbar στις #398981

    Καλησπέρα παιδιά! Δεν ήξερα ότι υπάρχουν και άλλοι σπινεράδες στο φόρουμ. Ασχολούμαι με το σπινινγκ λοιπόν περίπου 1 χρόνο φανατικά! Αυτή την περίοδο πάω αρκετά για eging! έχω πάει 7-8 φορές και δεν έχω βγάλει καλαμάρι μόνο την 1 από αυτές…

    Όσον αφορά τον κόμπο νήμα-παράμαλο κάνω τον albright αλλά και ο tony pena είναι πολύ καλός! Να πω για τον albright ότι τυλίγεις το νήμα πάνω στην τρίχα..γενικά τυλίγεις το ελαφρύτερο στο βαρύτερο και όλα τα νήματα είναι ελαφρύτερα ακόμα και από 16αρι παράμαλο…

    Την παραμάνα ή την στριφταροπαραμάνα που χρησιμοποιώ την δένω με τον κόμπο palomar…είναι ο πιο γνωστός κόμπος γενικά και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 145 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων