SPINNING

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 145 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Spinning

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #399000

    Καλησπέρα παιδιά! Δεν ήξερα ότι υπάρχουν και άλλοι σπινεράδες στο φόρουμ. Ασχολούμαι με το σπινινγκ λοιπόν περίπου 1 χρόνο φανατικά! Αυτή την περίοδο πάω αρκετά για eging! έχω πάει 7-8 φορές και δεν έχω βγάλει καλαμάρι μόνο την 1 από αυτές… Όσον αφορά τον κόμπο νήμα-παράμαλο κάνω τον albright αλλά και ο tony pena είναι πολύ καλός! Να πω για τον albright ότι τυλίγεις το νήμα πάνω στην τρίχα..γενικά τυλίγεις το ελαφρύτερο στο βαρύτερο και όλα τα νήματα είναι ελαφρύτερα ακόμα και από 16αρι παράμαλο… Την παραμάνα ή την στριφταροπαραμάνα που χρησιμοποιώ την δένω με τον κόμπο palomar…είναι ο πιο γνωστός κόμπος γενικά και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ!

    Βασίλης. Σύρος-Π.Φάληρο

    Βασιλη καλησπερα!!εγω ειμαι νεος στο αθλημα του spinning,αν και ειχα και καλαμι και διαφορα ψευτικα ομως σε πρωτη μοιρα εχω το εγγλεζικο οπου ειναι το αγαπημενο μου ψαρεμα και ασχολουμαι χρονια με αυτο,εφτασε ομως ο καιρος να ξεκινησουμε spinning και γιατι οχι και shore jigging!!παντα φιλικα Τακης.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #399119

    Γεια σου Βασίλη, για καλαμάρια Αθήνα πας? Μέχρι πριν 2 εβδομάδες βγάζαμε καλαμάρια Λαιμό,Βάρκιζα ,τώρα έχουν κόψει αισθητά, 1-κανένα δηλαδή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    398
    vebarbar στις #400569

    vebarbar wrote:
    Καλησπέρα παιδιά! Δεν ήξερα ότι υπάρχουν και άλλοι σπινεράδες στο φόρουμ. Ασχολούμαι με το σπινινγκ λοιπόν περίπου 1 χρόνο φανατικά! Αυτή την περίοδο πάω αρκετά για eging! έχω πάει 7-8 φορές και δεν έχω βγάλει καλαμάρι μόνο την 1 από αυτές… Όσον αφορά τον κόμπο νήμα-παράμαλο κάνω τον albright αλλά και ο tony pena είναι πολύ καλός! Να πω για τον albright ότι τυλίγεις το νήμα πάνω στην τρίχα..γενικά τυλίγεις το ελαφρύτερο στο βαρύτερο και όλα τα νήματα είναι ελαφρύτερα ακόμα και από 16αρι παράμαλο… Την παραμάνα ή την στριφταροπαραμάνα που χρησιμοποιώ την δένω με τον κόμπο palomar…είναι ο πιο γνωστός κόμπος γενικά και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ! Βασίλης. Σύρος-Π.Φάληρο

    Βασιλη καλησπερα!!εγω ειμαι νεος στο αθλημα του spinning,αν και ειχα και καλαμι και διαφορα ψευτικα ομως σε πρωτη μοιρα εχω το εγγλεζικο οπου ειναι το αγαπημενο μου ψαρεμα και ασχολουμαι χρονια με αυτο,εφτασε ομως ο καιρος να ξεκινησουμε spinning και γιατι οχι και shore jigging!!παντα φιλικα Τακης.

    Εγγλέζικο κάνει ο πατέρας μου Τάκη και είναι και αυτό πολύ ωραία τεχνική αλλά προτιμώ το spinning, eging, light shore jigging και σε λίγο καιρό θα ξεκινήσω και το κανονικό shore jigging…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    398
    vebarbar στις #400570

    Γεια σου Βασίλη, για καλαμάρια Αθήνα πας? Μέχρι πριν 2 εβδομάδες βγάζαμε καλαμάρια Λαιμό,Βάρκιζα ,τώρα έχουν κόψει αισθητά, 1-κανένα δηλαδή.

    Ναι Αθήνα πάω. Αρκετά στο Λαιμό όπως και εσύ…Όντως είχαν κόψει αλλά την τελευταία εβδομάδα είναι καλά πάλι! Τώρα έχουν φανεί πολλές παλαμίδες όμως και μερικά μανάλια και τα κυνηγάω τα ΣΚ που μπορώ να πάω πρωί..βασικά 2 φορές έχω πάει και δεν έχω βγάλει τίποτα αλλά η παρέα μου τα πήγε καλά(2 παλαμίδες του κιλού, 1 καρβούνι και 1 μανάλι).

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #400621

    centro 76 wrote:
    Γεια σου Βασίλη, για καλαμάρια Αθήνα πας? Μέχρι πριν 2 εβδομάδες βγάζαμε καλαμάρια Λαιμό,Βάρκιζα ,τώρα έχουν κόψει αισθητά, 1-κανένα δηλαδή.

    Ναι Αθήνα πάω. Αρκετά στο Λαιμό όπως και εσύ…Όντως είχαν κόψει αλλά την τελευταία εβδομάδα είναι καλά πάλι! Τώρα έχουν φανεί πολλές παλαμίδες όμως και μερικά μανάλια και τα κυνηγάω τα ΣΚ που μπορώ να πάω πρωί..βασικά 2 φορές έχω πάει και δεν έχω βγάλει τίποτα αλλά η παρέα μου τα πήγε καλά(2 παλαμίδες του κιλού, 1 καρβούνι και 1 μανάλι).

    Βασίλης. Σύρος-Π.Φάληρο

    Αρχές Μάρτη δεν είναι καλύτερα για παλαμίδες; Πριν 2 χρόνια , προς τα τέλη του Μάρτη και ενώ είχαν κόψει, πήρα μία 4,100 κιλά στο Λαύριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #400634

    για να καταλάβω επειδή είμαι νιούφης στο άθλημα,ξεκίνησα απο τον σεπτέβριο και δεν ξέρω και πολλά.

    αυτήν την εποχή τι ψάρια μπορούμε να πιάσουμε, και πές τε και κανένα ψαράκι που σας έχει δουλέψει,δηλαδή

    λούτσος =το τάδε ψαράκι μου έχει δουλέψει πιο πολύ

    καλαμάρια =η τάδε καλαμαριάρες πιο πολύ   κ.τ.λ

    έτσι για να έχουμε και εμείς μία ιδέα στο περίπου.ευχαριστώ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #400664

    για να καταλάβω επειδή είμαι νιούφης στο άθλημα,ξεκίνησα απο τον σεπτέβριο και δεν ξέρω και πολλά. αυτήν την εποχή τι ψάρια μπορούμε να πιάσουμε, και πές τε και κανένα ψαράκι που σας έχει δουλέψει,δηλαδή λούτσος =το τάδε ψαράκι μου έχει δουλέψει πιο πολύ καλαμάρια =η τάδε καλαμαριάρες πιο πολύ κ.τ.λ έτσι για να έχουμε και εμείς μία ιδέα στο περίπου.ευχαριστώ

    ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΠΟΤΕ

    αυτη την εποχη φιλε μου εχει κανκες….. χαχαχαχαχχααχχααχ, για λουτσους ρωτα  κανα μυκονιατη  αυτοι ξερουν  :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #400672

    Βασικά αυτή την εποχή έχει πέσει λίγο αψαρία(για την ατσιχλία δεν το συζητώ) αλλά έχει γεμίσει ο σαρωνικός παλαμίδες ,μέχρι και στην μαρίνα του ΣΕΦ μπαίνουν κοπάδια.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #400673

    για να καταλάβω επειδή είμαι νιούφης στο άθλημα,ξεκίνησα απο τον σεπτέβριο και δεν ξέρω και πολλά. αυτήν την εποχή τι ψάρια μπορούμε να πιάσουμε, και πές τε και κανένα ψαράκι που σας έχει δουλέψει,δηλαδή λούτσος =το τάδε ψαράκι μου έχει δουλέψει πιο πολύ καλαμάρια =η τάδε καλαμαριάρες πιο πολύ κ.τ.λ έτσι για να έχουμε και εμείς μία ιδέα στο περίπου.ευχαριστώ

    ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΠΟΤΕ

    Εγώ φίλε μια προσωπική προτίμηση σε τεχνητά για συγκεκριμένους στόχους έκανα 2 σελίδες πριν. Αλλά κάνε λίγο υπομονή απο Μάρτη και μετά είναι καλή εποχή για σπιν, γομάρια λούτσοι,μεγάλα λαυράκια και γοφάρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    398
    vebarbar στις #400677

    για να καταλάβω επειδή είμαι νιούφης στο άθλημα,ξεκίνησα απο τον σεπτέβριο και δεν ξέρω και πολλά.

     

    αυτήν την εποχή τι ψάρια μπορούμε να πιάσουμε, και πές τε και κανένα ψαράκι που σας έχει δουλέψει,δηλαδή

    λούτσος =το τάδε ψαράκι μου έχει δουλέψει πιο πολύ

    καλαμάρια =η τάδε καλαμαριάρες πιο πολύ κ.τ.λ

    έτσι για να έχουμε και εμείς μία ιδέα στο περίπου.ευχαριστώ

    Μάνο καλησπέρα. Οι λούτσοι ψαρεύονται όλο τον χρόνο στην Ελλάδα. Αλλά υπάρχουν και πιο καλές περίοδοι όπως είναι τώρα. Για εμένα είναι από τις καλύτερες περίοδοι βασικά τώρα. Πέρα από λούτσους τα καλαμάρια είναι στα ντουζένια τους τώρα και ψαρεύονται από στεριά γενικά από Σεπτέμβρη μέχρι Μάρτη. Να ξέρεις ότι όσο πιο κρύα η θάλασσα τόσο πιο ρηχά βγαίνουν γι’ αυτό και το καλοκαίρι είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να τα πετύχεις από στεριά! Επίσης αυτή την περίοδο έχει όλα τα τονοειδή, τώρα ξεκινούν τα καλά τους και κορυφώνονται τον Μάρτη-Απρίλη. Μπορείς να πετύχεις και κανένα μαγιάτικο (ή μανάλι) αλλά δεν είναι και το πιο σύνηθες. Όταν λέω τονοειδή εννοώ παλαμίδες, καρβούνια, ντάσκες κλπ. Υπάρχουν και κάποια θηράματα που είναι όμως για shore jigging οπότε δεν τα αναφέρω. Σου γράφω και μερικά τεχνητά που μου έχουν δουλέψει στην Αθήνα γιατί στη Σύρο μου δούλευαν και άλλα.

    Λούτσος: rapala max rap 13cm σε χρώμα fayu και το fhc τιμή13€, ryobi trapper sinking minnow 12.5cm 14gr σε μπλε χρώμα με κόκκινη κοιλιά τιμή 9€

    Τονοειδή: bassday bungy cast 17 €, maria blues code slim 12.5cm v type 28gr 20€

    Καλαμάρια: yozuri squid jig super cloth wrapped σε πράσινο και πορτοκαλί χρώμα νούμερο 3.0         6€

     

    ένα πολύ καλό τεχνητό που έχει δουλέψει σε πολλούς σχεδόν στα πάντα και το απέκτησα σήμερα είναι bassday logsurf 124mm 16gr στα 20€. έχω δει με τα μάτια μου να βγάζει ένας φίλος μου λούτσους και 1 καρβούνι αλλά σε φορουμ που είμαι γραμμένος τους έχει δουλέψει και σε άλλα τονοείδη ακόμα και σε κυνηγούς(μαγιάτικα, κυνηγοί, λίτσες). Αυτά ότι άλλο θέλεις μου λες. Και αν θες να πάμε και παρέα πες μου να το κανονίσουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    398
    vebarbar στις #400680

    Ξέχασα να αναφέρω τα λαυράκια αλλά επειδή δεν έχω πιάσει κανένα δεν ξέρω και να σου πω πολλά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #400747

    manosbmw wrote:
    για να καταλάβω επειδή είμαι νιούφης στο άθλημα,ξεκίνησα απο τον σεπτέβριο και δεν ξέρω και πολλά. αυτήν την εποχή τι ψάρια μπορούμε να πιάσουμε, και πές τε και κανένα ψαράκι που σας έχει δουλέψει,δηλαδή λούτσος =το τάδε ψαράκι μου έχει δουλέψει πιο πολύ καλαμάρια =η τάδε καλαμαριάρες πιο πολύ κ.τ.λ έτσι για να έχουμε και εμείς μία ιδέα στο περίπου.ευχαριστώ ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΠΟΤΕ

    αυτη την εποχη φιλε μου εχει κανκες….. χαχαχαχαχχααχχααχ, για λουτσους ρωτα κανα μυκονιατη αυτοι ξερουν

    ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ

    ψαρεύω και κάτι λουγκρίτσες σαν και εσένα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα 😆  😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #400755

    skopeytis. wrote:

    vebarbar wrote:
    Καλησπέρα παιδιά! Δεν ήξερα ότι υπάρχουν και άλλοι σπινεράδες στο φόρουμ. Ασχολούμαι με το σπινινγκ λοιπόν περίπου 1 χρόνο φανατικά! Αυτή την περίοδο πάω αρκετά για eging! έχω πάει 7-8 φορές και δεν έχω βγάλει καλαμάρι μόνο την 1 από αυτές… Όσον αφορά τον κόμπο νήμα-παράμαλο κάνω τον albright αλλά και ο tony pena είναι πολύ καλός! Να πω για τον albright ότι τυλίγεις το νήμα πάνω στην τρίχα..γενικά τυλίγεις το ελαφρύτερο στο βαρύτερο και όλα τα νήματα είναι ελαφρύτερα ακόμα και από 16αρι παράμαλο… Την παραμάνα ή την στριφταροπαραμάνα που χρησιμοποιώ την δένω με τον κόμπο palomar…είναι ο πιο γνωστός κόμπος γενικά και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ! Βασίλης. Σύρος-Π.Φάληρο

    Βασιλη καλησπερα!!εγω ειμαι νεος στο αθλημα του spinning,αν και ειχα και καλαμι και διαφορα ψευτικα ομως σε πρωτη μοιρα εχω το εγγλεζικο οπου ειναι το αγαπημενο μου ψαρεμα και ασχολουμαι χρονια με αυτο,εφτασε ομως ο καιρος να ξεκινησουμε spinning και γιατι οχι και shore jigging!!παντα φιλικα Τακης.

    Εγγλέζικο κάνει ο πατέρας μου Τάκη και είναι και αυτό πολύ ωραία τεχνική αλλά προτιμώ το spinning, eging, light shore jigging και σε λίγο καιρό θα ξεκινήσω και το κανονικό shore jigging…

    Βασίλης. Σύρος-Π.Φάληρο

    Βασιλη καλησπερα και χρονια πολλα σου ευχομαι!!!Το εγγλεζικο ειναι η πιο αγαπημενη μου τεχνικη,ομως αυτη την περιοδο ξεκινησα και λιγο το spining ετσι για ποικιλια και οντως ευχαριστο και εξισου καλο απο θηραματικης αποψης σε σχεση με το εγγλεζικο.Ειμαι σε αρχικο σταδιο ακομη και ψαχνομαι απο καλαμια και τεχνητα και πιστευω σιγα σιγα να μπω στον ισιο δρομο και στο spinning!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    398
    vebarbar στις #400762

    Αν έχεις όρεξη και λίγα χρήματα θα ευχαριστηθείς και θα νιώσεις ωραίες συγκινήσεις! Ότι θέλεις μου λες να βοηθήσω όσο μπορώ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #400769

     ένα πολύ καλό τεχνητό που έχει δουλέψει σε πολλούς σχεδόν στα πάντα και το απέκτησα σήμερα είναι bassday logsurf 124mm 16gr στα 20€. έχω δει με τα μάτια μου να βγάζει ένας φίλος μου λούτσους και 1 καρβούνι αλλά σε φορουμ που είμαι γραμμένος τους έχει δουλέψει και σε άλλα τονοείδη ακόμα και σε κυνηγούς(μαγιάτικα, κυνηγοί, λίτσες). Αυτά ότι άλλο θέλεις μου λες. Και αν θες να πάμε και παρέα πες μου να το κανονίσουμε.

    Βασίλης. Σύρος-Π.Φάληρο

    Και εμένα μου έχει δουλέψει απίστευτα αυτό το τεχνητό, το έχω πάντα σε 2-3 χρώματα, έχω πάρει λαυράκι,λούτσο,παλαμίδα,γοφαρι και μια μικρή στήρα  😯

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 145 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων