ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΛΥΚΑΣ Κοντακια!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 76 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    GunBoy στις #200763

    Ευχαριστώ φίλε ΜΠΕΦ, Χρόνια πολλά.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    GunBoy στις #234778

    να ρωτησω κατη;

    καταρχας πωλη ωραια δουλεια και πολυ ωραια νερα αχουν τα κοντακια.
    εχω ακουσει οτι η ελια ειναι σκληρη για κοντακη οπλου και βαρια ησχηει κατη τετειο;

    ΟΧΙ είναι ένα ξύλο που δεν το έχουμε εκτιμήσει όσον αφορά την αξία του.Είναι σκληρή η εκιά αλλά όχι βαριά.Ο Άγγελος ο Καλυκάς κρατούσε το όπλο του και ζύγιζε στή μέση.Με αυτό πήρε το κύπελλο την προηγούμενη Κυριακή στην Καλαμάτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    GunBoy στις #234777

    Το PERAZZI το συγκεκριμένο πρίν κανά 7μηνο που το είχε ψιλοτελειώσει ο Καλυκάς το είχα ρίξει και εχτές είχα και την τύχη να επωμίσω και το 682 του Βασίλη και πραγνατικά η αίσθηση είναι φανταστική!!!

    Βασίλη καλορίζικο φίλε και να του [b]πιούμε[/b] το αίμα :angry: (είδες έβαλα και μένα μέσα)

    Το θέμα της ομορφιάς το έχω ξαναγράψει για εμένα είναι είναι τεράστιας σημασίας γιατί οπτικά σε γεμίζει και σε φτιάχνει ψυχολογικά!!! Αλλά όταν μιλάμε για κοντάκι μιλάμε για απόλυτα μέτρα και εκεί είναι που ο Καλυκάς κάνει θαύματα.Έβλεπα εχτές τον Βασίλη να ρίχνει (2η φορά με το όπλο) και έλεγα από μέσα μου είναι το παιδί που ερχότανε πέρισυ με το fabarm ή είναι κανας άλλος?Σκόνη τα πιάτα!!!
    Όσο για τις καραμπίνες που είναι πλαστικές και εκεί τα πράγματα είναι λιγάκι πιο δύσκολα, με χαρτόνι και ταινία για 2 χιλιοστά στη ράχη προχτές παρόντως του Δημήτρη έριξα την πιο "φωτογραφική" πούλα που έχω ρίξει καθώς η εικόνα κάνης-πιάτου-προσκόπευσης ήταν άλλο πράγμα!!!Για τον Δημήτρη δε…έχτισε το όπλο του από την αρχή και απλά εκπλήσει!!!

    Άσχετο με το θέμα στα στενά του όρια έτσι να το αναφέρω…το χωριό μου από το σκοπευτήριο είναι 2,5 χλμ και οι ντουφεκιές ακούγοντε από το ύψωμα, επειδή ξέρουν ότι είμαι νέος κυνηγος κάποιοι "κυνηγαρέοι" όταν πάω καφενείο μου λένε πάλι σκοπευτήριο πήγες?Τράβα να μην μπορείς να βαρέσεις πουλί και συνομοτικά η κλυκα γελάει και αυτοδικαιώνεται εν μέσω μπύρας η κρασιού.Ο φίλος ΔημήτρηςBenelli που είμαι τυχερός που τον γνώρισα ,μου λέει εχτες σε ένα μαγαζι που βρεθήκαμε μετά το σκοπευτήριο "Ρε τι έχανα τόσα χρόνια που δεν πήγαινα σκοπευτήριο,είδα άλλα τόσα πράγματα από αυτά που ήξερα"
    Το αναφέρω απλά για να πώ πόσο σκουριασμένη νοωτροποία έχουν ακόμα το 2012 πολλοί κυνηγοι χωρίς μάλιστα να έχουν δοκιμάσει ή χωρίς να πηγαίνει το μυαλό τους σε πόσα πράγματα θα βελτιωθούν.

    Σωστός Φίλε Άγγελε βέβαια είσαι μέσα γιατί είσαι ντουφέκι ανερχόμενο!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #234774

    Το PERAZZI το συγκεκριμένο πρίν κανά 7μηνο που το είχε ψιλοτελειώσει ο Καλυκάς το είχα ρίξει και εχτές είχα και την τύχη να επωμίσω και το 682 του Βασίλη και πραγνατικά η αίσθηση είναι φανταστική!!!

    Βασίλη καλορίζικο φίλε και να του [b]πιούμε[/b] το αίμα :angry: (είδες έβαλα και μένα μέσα)

    Το θέμα της ομορφιάς το έχω ξαναγράψει για εμένα είναι είναι τεράστιας σημασίας γιατί οπτικά σε γεμίζει και σε φτιάχνει ψυχολογικά!!! Αλλά όταν μιλάμε για κοντάκι μιλάμε για απόλυτα μέτρα και εκεί είναι που ο Καλυκάς κάνει θαύματα.Έβλεπα εχτές τον Βασίλη να ρίχνει (2η φορά με το όπλο) και έλεγα από μέσα μου είναι το παιδί που ερχότανε πέρισυ με το fabarm ή είναι κανας άλλος?Σκόνη τα πιάτα!!!
    Όσο για τις καραμπίνες που είναι πλαστικές και εκεί τα πράγματα είναι λιγάκι πιο δύσκολα, με χαρτόνι και ταινία για 2 χιλιοστά στη ράχη προχτές παρόντως του Δημήτρη έριξα την πιο "φωτογραφική" πούλα που έχω ρίξει καθώς η εικόνα κάνης-πιάτου-προσκόπευσης ήταν άλλο πράγμα!!!Για τον Δημήτρη δε…έχτισε το όπλο του από την αρχή και απλά εκπλήσει!!!

    Άσχετο με το θέμα στα στενά του όρια έτσι να το αναφέρω…το χωριό μου από το σκοπευτήριο είναι 2,5 χλμ και οι ντουφεκιές ακούγοντε από το ύψωμα, επειδή ξέρουν ότι είμαι νέος κυνηγος κάποιοι "κυνηγαρέοι" όταν πάω καφενείο μου λένε πάλι σκοπευτήριο πήγες?Τράβα να μην μπορείς να βαρέσεις πουλί και συνομοτικά η κλυκα γελάει και αυτοδικαιώνεται εν μέσω μπύρας η κρασιού.Ο φίλος ΔημήτρηςBenelli που είμαι τυχερός που τον γνώρισα ,μου λέει εχτες σε ένα μαγαζι που βρεθήκαμε μετά το σκοπευτήριο "Ρε τι έχανα τόσα χρόνια που δεν πήγαινα σκοπευτήριο,είδα άλλα τόσα πράγματα από αυτά που ήξερα"
    Το αναφέρω απλά για να πώ πόσο σκουριασμένη νοωτροποία έχουν ακόμα το 2012 πολλοί κυνηγοι χωρίς μάλιστα να έχουν δοκιμάσει ή χωρίς να πηγαίνει το μυαλό τους σε πόσα πράγματα θα βελτιωθούν.

    Μαλλον εσυ πρεπει να γελας μ'αυτους αντι αυτοι με σενα,γραφτους στα πα….α σου.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #200767

    Το καλό κοντάκι είναι μισός κυνηγός έλεγε ο πατέρας μου , είχε απόλυτο δίκιο .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #234609

    Μαλλον εσυ πρεπει να γελας μ'αυτους αντι αυτοι με σενα,γραφτους στα πα….α σου.

    Σωστός :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #233322

    Ενα μικρο δειγμα δουλειας ενος κορυφαιου , τοσο στα κυνυγητικα αλλα και στα σκοπευτικα κοντακια !!!!!!

    Πραγματικα εξαιρετικη δουλεια!!!!! Χαρμα οφθαλμων. Αλλα βρε Δημητρη, χωρις καμια προθεση να μειωσω την δουλεια του ανθρωπου, αυτοι εκει οι ροζοι…..ε…..ξερω γω? Τους φοβαμαι….. B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #233320

    Πραγματικα εξαιρετικη δουλεια!!!!! Χαρμα οφθαλμων. Αλλα βρε Δημητρη, χωρις καμια προθεση να μειωσω την δουλεια του ανθρωπου, αυτοι εκει οι ροζοι…..ε…..ξερω γω? Τους φοβαμαι….. B)

    Τυχαια ημουν μπροστα οταν δουλευε σε ενα ροζο , το μυστικο δεν μπορω να το γραψω στον αερα , αλλα αν εβλεπες τι λεπτομερεια εχει στην δουλεια του θα παθεις πλακα , ο ανθρωπος δεν παιζεται με τιποτα , τα κοντακια δεν ειναι τελειωμενα , κανει ψαθες , λινελαια , κασιες , χιλιοστο χιλιοστο κατεβασμα κλπ κλπ κλπ κλπ ………………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #233313

    Τυχαια ημουν μπροστα οταν δουλευε σε ενα ροζο , το μυστικο δεν μπορω να το γραψω στον αερα , αλλα αν εβλεπες τι λεπτομερεια εχει στην δουλεια του θα παθεις πλακα , ο ανθρωπος δεν παιζεται με τιποτα , τα κοντακια δεν ειναι τελειωμενα , κανει ψαθες , λινελαια , κασιες , χιλιοστο χιλιοστο κατεβασμα κλπ κλπ κλπ κλπ ………………

    Ευχαριστω για την απαραιτητη διευκρινηση Δημητρη!. Οντως οι ροζοι θελουν πολυ δουλεια και ειναι σεβαστο που δεν μπορεις να μιλησεις. Καταλαβα παντως B)

    Περιμενω κατι μετρησεις σε χαρτακι και μετα θα τα πουμε εκτενεστερα. Χε χε χε! :(

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #377656

    Στα μέσα καλοκαιριού ξεκίνησα να γνωρίσω τον Άγγελο Καλυκά αφού πρώτα είχα μιλήσει και με μέλη του forum που τον γνώριζαν

    Συνεργάσιμος, δεκτικός, καλός μάστορας και γνώστης του αντικειμένου αποδείχθηκε.

    Ανήσυχο πνεύμα γενικότερα.

    Μία επίσκεψη να του παραδώσω το όπλο, να μου πάρει κάποια πρώτα μέτρα χονδρικά για να το ξεχονδρίσει μέχρι την επόμενη και να του παραδώσω και το ξύλο (τριανταφυλλιά το λένε αλλά μην ρωτήσετε λεπτομέρειες γιατί δεν τις ξέρει ακόμα και αυτός που μου το έδωσε). Πολύ σκληρό και συμπαγές ξύλο με σημαντικά παραπάνω βάρος από την καρυδιά πράγμα όμως που μας βόλεψε πάρα πολύ στο ζύγισμα του μπροστόβαρου Browning Ultra XS.

    Σε μία εβδομάδα ήταν έτοιμος από εφαρμογές (τις οποίες κάνει στο χέρι και είναι άψογες τόσο πολύ που το όπλο στο κλείσμο έχει άλλη στιβαρότητα) και με φώναξε για τα τελικά μέτρα.

    Μία ολόκληρη (δύσκολη όμως) ημέρα χρειάστηκε για να τελειώσει το grip και τα μέτρα. Είναι τελειομανής σ’ αυτό το θέμα και αν γνωρίζεις και εσύ τι θες τότε η διαδικασία είναι ευχάριστη και μαθαίνεις πολλά. Το κυριότερο που μαθαίνεις είναι ότι πολλοί τελικά δεν γνωρίζουν αφού ακούς πράγματα πάνω στην δουλειά που λίγοι κατέχουν.

    Την ίδια μέρα το έριξα και στο σκοπευτήριο που έχει με εντυπωσιακά αποτελέσματα αφού έκανα σκορ απροπόνητος που με δυσκολία έκανα πριν προπονημένος. Μπορεί να ήταν και η &άβλα του καινούργιου κοντακιού αλλά τα συνεχόμενα καλά αποτελέσματα έως σήμερα επιβεβαιώνουν την πολύ καλή δουλειά που έχει γίνει.

    Χρειάστηκε λιγότερο από τρεις ημέρες για να με ξανακαλέσει και να μου πει που να μου στείλη το όπλο.

    Η μόνη εκρεμότητα που αφήσαμε ήταν οι ψάθες και αυτό γιατί του είπα να τις αφήσει προς το παρών, να το τουφεκίσω και αν δεν μ’ ενοχλήσει τίποτα άλλο του το στέλνω και το τελειώνει αν και το όπλο και χωρίς ψάθες είναι όμορφο και το grip αρκετά σταθερό.

    Τα λάδια και χρώματα τα πέρασα εγώ γιατί μ’αρέσει η διαδικασία και το ταίριασμα με την πάπια με ένα τελικό χέρι κερί. Δεν έχουν τελειώσει και αυτά μιας και είναι στο δεύτερο χέρι λαδιού ακόμα.

    Το όπλο πλέον είναι καλοζυγισμένο και έρχεται πάντα στην θέση που πρέπει κατά την επώμιση.

    Ένοιωσα την “υποχρέωση” να πω δύο πράγματα γι’ αυτόν και την δουλειά του γιατί πραγματικά σπανίζουν τόσο προκομένοι και νοικοκύριδες άνθρωποι και συνηθίζω να τους ζηλεύω με την καλή έννοια πάντα.

    Θεωρώ το όπλο πολύ όμορφο πλέον (όποιος δεν παινέψει το σπίτι του θα πέσει να τον πλακώσει).

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #377831

    Στα μέσα καλοκαιριού ξεκίνησα να γνωρίσω τον Άγγελο Καλυκά αφού πρώτα είχα μιλήσει και με μέλη του forum που τον γνώριζαν Συνεργάσιμος, δεκτικός, καλός μάστορας και γνώστης του αντικειμένου αποδείχθηκε. Ανήσυχο πνεύμα γενικότερα. Μία επίσκεψη να του παραδώσω το όπλο, να μου πάρει κάποια πρώτα μέτρα χονδρικά για να το ξεχονδρίσει μέχρι την επόμενη και να του παραδώσω και το ξύλο (τριανταφυλλιά το λένε αλλά μην ρωτήσετε λεπτομέρειες γιατί δεν τις ξέρει ακόμα και αυτός που μου το έδωσε). Πολύ σκληρό και συμπαγές ξύλο με σημαντικά παραπάνω βάρος από την καρυδιά πράγμα όμως που μας βόλεψε πάρα πολύ στο ζύγισμα του μπροστόβαρου Browning Ultra XS. Σε μία εβδομάδα ήταν έτοιμος από εφαρμογές (τις οποίες κάνει στο χέρι και είναι άψογες τόσο πολύ που το όπλο στο κλείσμο έχει άλλη στιβαρότητα) και με φώναξε για τα τελικά μέτρα. Μία ολόκληρη (δύσκολη όμως) ημέρα χρειάστηκε για να τελειώσει το grip και τα μέτρα. Είναι τελειομανής σ” αυτό το θέμα και αν γνωρίζεις και εσύ τι θες τότε η διαδικασία είναι ευχάριστη και μαθαίνεις πολλά. Το κυριότερο που μαθαίνεις είναι ότι πολλοί τελικά δεν γνωρίζουν αφού ακούς πράγματα πάνω στην δουλειά που λίγοι κατέχουν. Την ίδια μέρα το έριξα και στο σκοπευτήριο που έχει με εντυπωσιακά αποτελέσματα αφού έκανα σκορ απροπόνητος που με δυσκολία έκανα πριν προπονημένος. Μπορεί να ήταν και η &άβλα του καινούργιου κοντακιού αλλά τα συνεχόμενα καλά αποτελέσματα έως σήμερα επιβεβαιώνουν την πολύ καλή δουλειά που έχει γίνει. Χρειάστηκε λιγότερο από τρεις ημέρες για να με ξανακαλέσει και να μου πει που να μου στείλη το όπλο. Η μόνη εκρεμότητα που αφήσαμε ήταν οι ψάθες και αυτό γιατί του είπα να τις αφήσει προς το παρών, να το τουφεκίσω και αν δεν μ” ενοχλήσει τίποτα άλλο του το στέλνω και το τελειώνει αν και το όπλο και χωρίς ψάθες είναι όμορφο και το grip αρκετά σταθερό. Τα λάδια και χρώματα τα πέρασα εγώ γιατί μ’αρέσει η διαδικασία και το ταίριασμα με την πάπια με ένα τελικό χέρι κερί. Δεν έχουν τελειώσει και αυτά μιας και είναι στο δεύτερο χέρι λαδιού ακόμα. Το όπλο πλέον είναι καλοζυγισμένο και έρχεται πάντα στην θέση που πρέπει κατά την επώμιση. Ένοιωσα την «υποχρέωση» να πω δύο πράγματα γι” αυτόν και την δουλειά του γιατί πραγματικά σπανίζουν τόσο προκομένοι και νοικοκύριδες άνθρωποι και συνηθίζω να τους ζηλεύω με την καλή έννοια πάντα. Θεωρώ το όπλο πολύ όμορφο πλέον (όποιος δεν παινέψει το σπίτι του θα πέσει να τον πλακώσει).

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 6 ώρες, 47 λεπτά πριν από τον Naval.

    Attachments:


    DSC02394.jpg

    Είναι πάρα πολύ όμορφο ,δεν το συζητάμε αυτό.Γιάννη σου εύχομαι να το χαρείς όσο το έχεις ονειρευτεί.

    Ο κύριος Καλυκας ,εκτός απο γνώστης του αντικειμένου και καλός τεχνίτης ,φαίνεται και άνθρωπος, με πολύ καλό γούστο.

    Κια είμαι σίγουρος οτι η φωτογραφία αδικεί το πραγματικό αποτέλεσμα…..

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #377856

    πολύ καλή δουλειά Γιάννη και όμορφο στο σύνολο το όπλο

    μπράβο στον κο Καλυκά άψογος,τα καλά πρέπει να ακούγονται 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #377871

    …μπιμπελό !!! να σαι καλά να το καπνίζεις φίλο !! πολύ ωραία δουλειά ο μάστορης αλλά και το δικό σου μεράκι θέλει επιβράβευση !

    θα το χαζέψουμε απο κοντά την Κυριακή !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #377879

    μπραβω ρε κωστη να το χαρεις οσο θελεις πραγματη πολυ ωραια τα ξηληνα μεροι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #377880

    μπραβω ρε κωστη να το χαρεις οσο θελεις πραγματη πολυ ωραια τα ξηληνα μεροι..

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΙΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΗ ΣΕ ΤΙΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΗΡΗΣΩ

     

    Αυτο ειναι του Γιαννη (Naval),του “Κωστη” ειναι απο κατω. 😆

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 76 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων