ΑΡΝΙ Η ΚΑΤΣΙΚΙ ΣΤΗΝ ΣΟΥΒΛΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 45 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #234562

    Δηλαδή όταν λες δυο ολόκληρα λεμόνια τι εννοείς? Στίβεις δυο λεμόνια η τα ρίχνεις όπως είναι στην κοιλιά? Ρωτάω γιατί δεν το εχω ξανακούσει.Αμα είναι να το κάνω αύριο.. :)

    όχι. ξεφλουδίζεις δύο μικρά λεμονάκια, τα μισοστύβεις και τα πετάς μέσα στην κοιλιά πριν το ράψιμο. Με το ζουμί τους κι ένα πινελο περνάς το αρνί απέξω, για να κολλήσει το αλατοπιπερο. Αν στίψεις δυο λεμόνια ολόκληρα μέσα θα γίνει πολύ έντονη λεμονίλα και θα σου σκληρύνει και το κρέας, ειδικά αν το ράψεις σφιχτά και δε μπορούν να βγουν τα ζουμιά. Εγώ προσωπικά, μαζί με τα λεμονάκια βάζω και μουστάρδα, και μαζί με τα ζουμια του αρνιού, το αλατοπίπερο και τα μυρωδικα γίνεται σα σάλτσα μέσα. Ακόμα καλύτερα έιναι τα αποξηραμένα λεμόνια, αλλά που να τα βρεις. αν δεν το έχεις ξανακάνει, δοκίμασε να ρίξεις μόνο ένα και αν σου αρέσει, δοκιμάζεις άλλη φορά με περισσότερα. Καλά να είμαστε και να 'χουμε να ψήνουμε! Αυτό που θα έχει σίγουρη επιτυχία και θα σου αρέσει ειναι το κοντοσούβλι, αν δεν το έχεις δοκιμάσει ήδη! :lol:

    ΕΓΩ ΣΤΟ ΚΑΤΣΙΚΙ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΦΥΤΙΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΑΛΑΤΟΠΙΠΕΡΟ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΦΥΤΙΝΗ ΑΦΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΚΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΣΤΟ ΨΗΣΙΜΟ :angry: ΜΕΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΡΑΨΙΜΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΕ ΚΛΩΣΤΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΕΡΑΣΜΑ ΣΤΗΝ ΣΟΥΒΛΑ ΚΑΙ ΔΕΣΙΜΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΚΟ :lol: Ο ΧΡΟΝΟΣ ΨΗΣΙΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 4 ΩΡΕΣ ΚΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΞΥΛΑ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΦΛΟΓΑ :lol:

    Έχει που έχει ξύγκια το αρνί-κατσίκι (όσο και αν το καθαρίσεις), άμα του ρίξεις και φυτίνη, θα γίνει σαπούνι ρε αδερφέ! Δε λέω, ο καθένας όπως οτυ αρέσει, αλλά εγώ το προτιμάω πιο "στεγνό". Ουτε βούτυρα, ούτε βιτάμ ούτε μπόλιες.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #234556

    εντελώς πληροφοριακά
    <<η BERETTA έβγαλε μηχανάκι ψησίματος με δείκτη χοληστερίνης>> :lol:
    καλό ψήσιμο τρελλαμένοι :angry:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #234554

    βιτουλι δεν λενε το κατσικι το αποκομμενο?

    σωστός :angry:
    φιλαράκι κάτι που δεν θα ξεχάσω ποτέ μου είναι οι πατάτες Καλλιπεύκης που έτρωγα στους Γόννους :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #234552

    Λοιπόν συνταγές για σουβλιστό, κοκορέτσι, και κοντοσούβλι!

    Σουβλιστό: η επιλογή αρνιού ή κατσικιού είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα, εγώ προτιμώ αρνάκι. Αυτό που πρέπει να προσέξουμε είναι να είναι αρκετά παχύ για να μην στεγνώσει! Πέρνουμε λοιπόν το αμνοερίφιο και αφού το περάσουμε προσεκτικά στην σούβλα και το στερεώσουμε καλά το αλήφουμε με βούτηρο φρέσκο λιωμένο αρκετά καλά! Κάνουμε ενα μείγμα με αλάτι-πιπέρι-ρίγανη-θυμάρι-πάπρικα γλυκιά-σκόρδο σκόνη και το πασπαλίζουμε καλά μέσα έξω να ''παστώσει'' και εγώ όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι βάζω 1 λεμόνι αφού το τρυπήσω στην κοιλιά του αμνοεριφίου και μετά το ράβω!

    Κοκορέτσι: έχουμε γλυκάδια, σπλήνες, καρδιές, συκώτι, πνεύμονα, νεφρά κομένα σε μεγάλα κομάτια! Τα μαρινάρουμε με τα εξής: Λίγο ξύδι, αλάτι-πιπέρι, πάπρικα γλυκειά, ρίγανη, θυμάρι, κύμινο, σκόρδο τριμμένο, λίγο κρεμμύδι τριμμένο και μπαχάρι τριμμένο το αφήνουμε στην μαρινάδα 1 ημέρα. Περνάμε με την σειρά τα κομμάτια προσέχοντας στην αρχή και στο τέλος της σούβλας να βάλουμε καρδιά ώστε να μην μας ''λύσει'' το κοκορέτσι. Επίσης θα πρέπει να προσέξουμε η σούβλα μας να είναι τετράγωνη και όχι στρογγυλή! Τυλίγουμε με αρκετή μπόλια και στο τέλος με μπόλικο άντερο(καλοπλυμένο και τριμένο με λεμόνι). Καρφώνουμε μερικές οδοντογλυφίδες στο άντερο να μην μας λύσει και είναι έτοιμογια ψήσιμο!

    Κοντοσούβλι: περνουμε σπάλα χοιρινή χοντροκομμένη με αρκετό λίπος! Βάζουμε στο μπλέντερ ντομάτα όριμη καλά, πιπεριά πράσινη, σκόρδο, κρεμμύδι, μαιντανό, αλάτι-πιπέρι-ρίγανη, κρασί κόκκινο μπρούσκο, και σε αναλογία κιλού κρέατος μια κουταλιά της σούπας ΜΈΛΙ ΘΥΜΑΡΙΣΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ mafiawrold87 ! (αν δεν έχεται λυπάμε δεν ξέρεται τι χάνεται…. χαχαχαχχα :angry: , απο τον Σεπτέμβρη και μετά με την καινούργια σοδειά! ). Tα χτυπάμε καλά να γίνουν μία ενιαία σάλτσα! Βάζουμε το χοιρινό μας στην μαρινάδα για ένα βράδυ, και εν συνεχεία περνάμε στην σούβλα!

    Όλα τα ψησίματα σούβλας θέλουν προσεκτικό-σιγανό ψήσιμο, όσο ποιό σιγανό τόσο ποιό ωραιοψημένο θα βγεί το κρέας μας, στην αρχή αρχίζουμε απο ψηλά τις σούβλες και εν συνεχεία χαμηλώνουμε, όσο πέφτει η φωτιά. Για ενα μέτριο αρνί γύρω στα 12-13 κιλά χρειαζόμαστε γύρω στις 4 ώρες ψησίματος, για ενα κοντοσούβλι η κοκορέτσι μέτριο γύρω στις 2,5-3 ώρες (όταν δείτε το κοκορέτσι να αφρίζει απο επάνω πάει να πεί ότι είναι έτοιμο !

    Επίσης αυτές τις μέρες ένα άλλο πολύ σημαντικό που δεν πρέπει να ξεχνάμε είναι τους συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη! Πώς θα αγοράσουμε 1-2 κιλά κρέας(ας είναι και κοτόπουλο που είναι φτηνό) και να το αφήσουμε έξω απο μια πορτα ίσως δώσει χαρά αυτές τις μέρες που δεν φανατζόμαστε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #234550

    όχι. ξεφλουδίζεις δύο μικρά λεμονάκια, τα μισοστύβεις και τα πετάς μέσα στην κοιλιά πριν το ράψιμο. Με το ζουμί τους κι ένα πινελο περνάς το αρνί απέξω, για να κολλήσει το αλατοπιπερο. Αν στίψεις δυο λεμόνια ολόκληρα μέσα θα γίνει πολύ έντονη λεμονίλα και θα σου σκληρύνει και το κρέας, ειδικά αν το ράψεις σφιχτά και δε μπορούν να βγουν τα ζουμιά. Εγώ προσωπικά, μαζί με τα λεμονάκια βάζω και μουστάρδα, και μαζί με τα ζουμια του αρνιού, το αλατοπίπερο και τα μυρωδικα γίνεται σα σάλτσα μέσα. Ακόμα καλύτερα έιναι τα αποξηραμένα λεμόνια, αλλά που να τα βρεις. αν δεν το έχεις ξανακάνει, δοκίμασε να ρίξεις μόνο ένα και αν σου αρέσει, δοκιμάζεις άλλη φορά με περισσότερα. Καλά να είμαστε και να 'χουμε να ψήνουμε! Αυτό που θα έχει σίγουρη επιτυχία και θα σου αρέσει ειναι το κοντοσούβλι, αν δεν το έχεις δοκιμάσει ήδη! :lol:

    Έχει που έχει ξύγκια το αρνί-κατσίκι (όσο και αν το καθαρίσεις), άμα του ρίξεις και φυτίνη, θα γίνει σαπούνι ρε αδερφέ! Δε λέω, ο καθένας όπως οτυ αρέσει, αλλά εγώ το προτιμάω πιο "στεγνό". Ουτε βούτυρα, ούτε βιτάμ ούτε μπόλιες.

    ΣΤΟ ΚΑΤΣΙΚΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΑΘΕΙ :lol: ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΖΕΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟ ΒΑΡΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ :angry: :lol:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #234549

    ΣΤΟ ΚΑΤΣΙΚΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΑΘΕΙ :lol: ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΖΕΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟ ΒΑΡΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ :angry: :lol:

    Παιδιά σιγά σιγά την μάσα , είναι όλο χοληστερίνη είτε είναι αρνί είτε είναι κατσίκι , μην μας βγει καταστροφική η ημέρα με το πανάρχαιο αυτό έθιμο , έχουν χαθεί πολλοί άνθρωποι χωρίς πλακα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #234548

    [size=3]Παιδιά σιγά σιγά την μάσα , είναι όλο χοληστερίνη είτε είναι αρνί είτε είναι κατσίκι , μην μας βγει καταστροφική η ημέρα με το πανάρχαιο αυτό έθιμο , έχουν χαθεί πολλοί άνθρωποι χωρίς πλακα .[/size]

    Θα ''πάνε'' ευτυχησμένοι κ. Θόδωρε!!! :angry:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #234546

    Θα ''πάνε'' ευτυχησμένοι κ. Θόδωρε!!! :angry:

    Αγαπητέ μου φίλε μην το λες ούτε για αστείο αυτό , διότι πέρασα αυτήν την σταύρωση πριν τρία ακριβώς χρόνια . Καλή ανάσταση .

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #234544

    [b]Επίσης αυτές τις μέρες ένα άλλο πολύ σημαντικό που δεν πρέπει να ξεχνάμε είναι τους συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη! Πώς θα αγοράσουμε 1-2 κιλά κρέας(ας είναι και κοτόπουλο που είναι φτηνό) και να το αφήσουμε έξω απο μια πορτα ίσως δώσει χαρά αυτές τις μέρες που δεν φανατζόμαστε! [/b]

    γειά σου ρε Γιώργη ψυχούλα
    καλό Πάσχα αδερφε :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #200898

    Oταν μαζευομασταν μεγαλη παρεα το Πασχα ειχε αυτο.

    http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?au…si&img=5279

    καμμια φορα, καναμε και αυτο

    http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?au…si&img=5280

    Φετος ειμαστε λιγα ατομα, οποτε μαλλον θα παιξει κανα οφτο, ή κανενα μπουτακι στη μηχανημα της φωτογραφιας 2.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #200902

    Κατσικάκι που είναι ελαφρύτερο και κατ'εμέ νοστιμότερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #234530

    ΣΤΟ ΚΑΤΣΙΚΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΑΘΕΙ :lol: ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΖΕΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟ ΒΑΡΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ :angry: :lol:

    γι αυτόν ακριβώς το λόγο το "βρέχεις" με κρασάκι, μπυριτσα, σάλτσες και σαλατικά. Γλιστράει και πέφτει ανάλαφρα στο στομάχι. Κι από πίσω μια σοδίτσα και λίγο γιαούρτι ή παγωτό καιμάκι για τους πιο καλοπερασάκηδες και μετά αγκαλίτσα το μαξιλάρι και παίρνεις τη στάση του κροκόδειλου στο κρεβάτι μέχρι να χωνεψεις. :lol:

    Καλό ξημέρωμα και καλά ψησίματα!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #200920

    ΩΡΑ 9,40 ΠΜ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΛΑ ΠΑΜΕ ΝΟΜΙΖΩ !


    adult upload image

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    835
    dimitris_breda στις #200923

    χρονια πολλα χριστος ανεστη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #234523

    Χρόνια πολλά!!! Μάγκες κατσίκι ή αρνί πρέπει να προσέχετε (εγώ πάντως δεν το διάβασα :)) :

    Σε ετοιμότητα τα νοσοκομεία για τους… λαίμαργους του Πάσχα!

    http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page…15&catID=19

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 45 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων