Ιδιοκατασκευη

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #230977

    ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.
    ΟΤΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΜΗ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ, ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΣΗΚΩΣΕ ΦΩΤΟ!

    Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τίποτα και αυτό γιατί θέλω να βγει κάτι αισθητικά ωραίο. Αλλιώς θα ήταν ήδη έτοιμη ;) .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #230896

    Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τίποτα και αυτό γιατί θέλω να βγει κάτι αισθητικά ωραίο. Αλλιώς θα ήταν ήδη έτοιμη ;) .

    Λοιπόν εγώ σου βάζω μερικές φώτο από το δικό μου κουτί να πάρεις μια ιδέα.

    Σημείωση :
    α) αν είσαι Αθήνα να το δεις από κοντά
    β) η βάση στον κοτσαδόρο είναι πλακάκι με δυο βίδες και κολλημένη η βάση
    γ) η βάση στην γωνιά του κοτσαδόρου είναι κομμένη έτσι γιατί έβρισκα στα χωράφια ή όπου έχει σκαμπανεβάσματα
    δ) τα ξύλα με τα χρόνια ξεβάφουν πετσικαρουν. Το δικό μου 10 χρόνια βροχές – χιόνια – καλοκαίρια έγινε έτσι. Οπότε θέλεις βερνίκι εμποτισμού πολλά χέρια …. μέσα – έξω.
    ε) στην φωτογραφία αν προσέξεις (φαίνεται και από τα χερούλια) είναι κατασκευασμένο για να κινείτε το κουτί επάνω στην βάση – άξονα. Εγώ δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. Είναι πιο εύκολο να πιάσεις κάτι μέσα από τα αμάξι ή να το βάλεις στο μπαούλο στην οροφή.

    Άκυρον οι φωτογραφίες δεν ανεβαίνουν εδώ οπότε θα προσπαθήσω να τις βάλω στο άλμπουμ ή στείλε μου μήνυμα με το email σου να στις στείλω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #230881

    Λοιπόν εγώ σου βάζω μερικές φώτο από το δικό μου κουτί να πάρεις μια ιδέα.

    Σημείωση :
    α) αν είσαι Αθήνα να το δεις από κοντά
    β) η βάση στον κοτσαδόρο είναι πλακάκι με δυο βίδες και κολλημένη η βάση
    γ) η βάση στην γωνιά του κοτσαδόρου είναι κομμένη έτσι γιατί έβρισκα στα χωράφια ή όπου έχει σκαμπανεβάσματα
    δ) τα ξύλα με τα χρόνια ξεβάφουν πετσικαρουν. Το δικό μου 10 χρόνια βροχές – χιόνια – καλοκαίρια έγινε έτσι. Οπότε θέλεις βερνίκι εμποτισμού πολλά χέρια …. μέσα – έξω.
    ε) στην φωτογραφία αν προσέξεις (φαίνεται και από τα χερούλια) είναι κατασκευασμένο για να κινείτε το κουτί επάνω στην βάση – άξονα. Εγώ δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. Είναι πιο εύκολο να πιάσεις κάτι μέσα από τα αμάξι ή να το βάλεις στο μπαούλο στην οροφή.

    [u][b]Άκυρον οι φωτογραφίες δεν ανεβαίνουν εδώ οπότε θα προσπαθήσω να τις βάλω στο άλμπουμ ή στείλε μου μήνυμα με το email σου να στις στείλω.[/b][/u]

    Σου'στειλα με πμ το mail μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #202799

    Μερικες φωτο απο το εξωτερικο σκυλοκουτο που εφτιαξα πριν 5 χρονια περιπου,θελει ενα φρεσκαρισμα απο θεμα βαψιματος ειναι αληθεια…
    Ειναι απλη κατασκευη και το μοναδικο σχετικα ακριβο υλικο που χρησιμοποιησα ειναι η αλουμινογωνια.Κατα τα αλλα εχει 12χιλ.πατωμα,ολα τα υπολοιπα τοιχωματα ειναι 10χιλ….Εχει διαστασεις 110χ50χ50….Η βαση ειναι κοιλοδοκος 40χιλ και μπαινει σε κοιλοδοκο 50χιλ που βρισκεται κολλημενος πανω στην βαση του κοτσαδορου,ασφαλιζει με 2 πειρους-βιδες inox…
    Χωραει σχετικα ανετα 2 σκυλακια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    pantelis-petra στις #203535

    Εγω εχω κουτι, το εφτιαξα μονος μου, αλλα εχω κολησει στη σωστη βαση στηριξης.

    Την παρακατω την εχει καποιος δοκιμασει¨?

    http://www.classykennels.gr/webdirectory/i…10&Itemid=8

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #228591

    Εγω εχω κουτι, το εφτιαξα μονος μου, αλλα εχω κολησει στη σωστη βαση στηριξης.

    Την παρακατω την εχει καποιος δοκιμασει¨?

    [url=”http://www.classykennels.gr/webdirectory/index.php?option=com_content&view=article&id=10&Itemid=8″]http://www.classykennels.gr/webdirectory/i…10&Itemid=8[/url]

    Φίλε νομίζω ότι το να φτιάξεις βάση μπίλιας θα είναι πολύ δύσκολο. Άσε που εγώ προσωπικά δεν θα το ρισκάριζα να την φτιάξω μόνος μου, γιατί κάτι αν δεν πάει καλά θα έκλαιγα τα σκυλάκια μου. Για αυτό θα σου πρότεινα να φτιάξεις την κλασσική που φτιάχνουν όλοι και συρταρώνει στην βάση του κοτσαδώρου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    pantelis-petra στις #203594

    Το κουτι εφτιαξα μονος μου, δεν ειπα οτι θα φτιαξω και την βαση, δεν ειμαι τοσο καλός…θα αγορασω βαση, αλλα δεν ξερω πια, γι αυτο ρωτησα γνωμη για αυτη του link…. επιθυμω να ειναι στηριξη στον κοτσαδορο, για πιο βολικη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #228468

    Το κουτι εφτιαξα μονος μου, δεν ειπα οτι θα φτιαξω και την βαση, δεν ειμαι τοσο καλός…θα αγορασω βαση, αλλα δεν ξερω πια, γι αυτο ρωτησα γνωμη για αυτη του link…. επιθυμω να ειναι στηριξη στον κοτσαδορο, για πιο βολικη.

    Αυτή η βάση που είναι στο λινκ που έστειλες είναι πολύ καλή, αλλά πιστεύω πως μπορείς να βρεις αντίστοιχης ποιότητας σε πιο λίγα χρήματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    kinigos volos στις #203682

    Καλησπέρα φίλε pantelis-petrα.Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεισ σταθερή βάση πάνω στο σώμα του κοτσαδόρου και η οποία θα είναι συρταρωτή και θα μπαινει και θα βγαίνει εύκολά παρά να προτημήσεις μία βάση στην μπίλια και αυτό γιατί η βάση στην μπίλια είναι μονης στήρηξης και αν έχεις δει τέτοιου είδους βάση πάνω σε οχήματα όλες έχουν κλήση πρός τα πίσω και όλες παίζουν αριστερά δεξια όσο καλα και αν τις στερεώσεις επάνω και αυτό γιατί ειναι όπως σου είπα παραπάνω στηρίζεται μόνο στην μπίλια και αν έχεις δεί είναι μία χουφτα που αγκαλίαζει την μπίλια και την κρατα μία βίδα σαν πέταλο.Για να μπορέσεις να την κάνεις αυτην την βάση κάπως σταθέρη θα πρέπει να την πίασεις με υμάντα απο ένα σημειο του οχήματος(π.χ αν έχεις τζιπάκι και έχει την ρεζερβα στην πόρτα απο την ρεζερβα με ρίσκο απο τους κραδασμους να στραβώσεις την πόρτα).Εγώ την βάση την έκανα πάνω στο σώμα του κοτσαδορου και δεν έχω κανένα πρόβλημα.Κάτι πολύ σημαντικό που θα πρέπει να γνωρίζεις είναι οτι οι εξωτερικές σκυλιέρες θα πρέπει να ειναι σχετικά ελαφριές γιατι λόγο της απόστασησ που έχουν απο τον άξονα του οχήματος καταπονουν την πίσω ανάρτηση με όλα τα συναφή προβλήματα καθώς επίσης να ακολουθούν τις κινήσεις του σασί του οχήματος ώστε να μην χάνεται η σταθερότητα στην κίνηση……Πιστεύω να σε βοήθησα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #203685

    Εχω δουλέψει και τις δυο βάσεις. Πρώτα είχα μία βάση που έπιανε στην μπίλια του κοτσαδόρου. Ηταν μιά γαμάτη πατέντα, σταθερότατη και χωρίς κλίση. Είχα προτιμήσει μία τέτοια βάση επειδή τότε δεν είχα τζιπάκι και θα έπρεπε να κόψω προφυλακτήρα, κάτι που δεν ήθελα. Τώρα έχω συρταρωτή στην βάση του κοτσαδόρου. Μάλιστα της έχω δώσει μία ελαφρά κλίση 45 μοιρών (τα σίδερα στήριξης της βάσης) ώστε να έχει την τάση να είναι πάντα στο χαμηλότερο σημείο. Στο στοπ δηλαδή. Την συγκρατώ σταθερή μιά βίδα στην κάθε πλευρά. Είναι σταθερότατη και ακούνητη. Προτίμησα και στις δύο περιπτώσεις να έχω κούτα και βάση διαιρετά κομάτια, ώστε η τοποθέτηση να γίνεται από εμένα μόνο και πάρα πολύ άνετα.
    Σαν υλικό κούτας έχω επιλέξει αλουμίνιο μπακλαβαδωτό. Πανάλαφλη. Στο δάπεδο έχω τοποθετήσει ένα ελαστικό τρυπητό που το έχουν στις εξώπορτες. Εχω δύο πόρτες από πλέγμα για εξαερισμό και το έχω χωρίσει ενδιάμεσα πάλι με πλέγμα. Εχω κάνει πάρα πολλά ταξίδια χωρίς κανένα πρόβλημα. Μάλιστα το καλοκαίρι έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από ξύλινο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #228300

    Το κουτι εφτιαξα μονος μου, δεν ειπα οτι θα φτιαξω και την βαση, δεν ειμαι τοσο καλός…θα αγορασω βαση, αλλα δεν ξερω πια, γι αυτο ρωτησα γνωμη για αυτη του link…. επιθυμω να ειναι στηριξη στον κοτσαδορο, για πιο βολικη.

    Ριξε μια ματια εδω φιλε

    http://www.ruote4x4.gr/cms/bakrak.html

    ,ειναι το καταστημα του Γιαννη (yiannis304)Σαλιαρη απο εδω μεσα,κυνηγος και αυτος…
    Απο θεμα τιμης δεν γνωριζω αλλα δεν εχεις να χασεις τιποτα,να τον ρωτησεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    pantelis-petra στις #225697

    [size=3]Ριξε μια ματια εδω φιλε

    [url=”http://www.ruote4x4.gr/cms/bakrak.html”]http://www.ruote4x4.gr/cms/bakrak.html[/url]

    ,ειναι το καταστημα του Γιαννη (yiannis304)Σαλιαρη απο εδω μεσα,κυνηγος και αυτος…
    Απο θεμα τιμης δεν γνωριζω αλλα δεν εχεις να χασεις τιποτα,να τον ρωτησεις…[/size]

    ευχαριστω για τη βοηθεια, δυστυχως οι τιμες στις βασεις αυτες κυμαινονται από 180 – 220 €. Θεωρώ οτι ειναι πολύ ακριβές
    Δεν εχω ομως προς το παρον αλλη λυση…

    οτι βοηθεια ευπροσδεκτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    sotmav στις #204934

    Για να συνδέσεις ένα κουτί στο αυτοκίνητο έχεις 3-4 διαφορετικούς τρόπους. Ο σύνδεσμος βακρακ κοστίζει 80 ευρώ, ο σύνδεσμος βακπακ με συρταρωτή κίνηση περίπου 180 ο αντίστοιχος της Άελλας περίπου 150 ευρώ και ο αντίστοιχος της classy kennels περίπου 200 ευρώ (για τις τιμές συγχωρήστε μου τα λάθη, απ ότι θυμάμαι περίπου εκεί κυμαίνονται). Το πλεονέκτημα των συνδέσμων είναι η ευκολία σύνδεσης του κουτιού με το αμάξωμα πάνω στην μπίλια της κοτσαδουρας ενώ τα μειονεκτήματα είναι ο περιορισμός του βάρους και το ψήλο κόστος.
    Εναλλακτικοί τρόποι σύνδεσης είναι οι ιδιοκατασκευες που μπορεί να σας φτιάξει ο οποιοσδήποτε σιδεράς. Αυτές πρέπει να ακουμπούν επάνω στο αμάξωμα ή επάνω στις βάσης στήριξης του σώματος της κοτσαδουρας. Το κόστος τους μπορεί να ξεκινά από μερικά ευρώ. Τα μειονεκτήματα σε αυτήν την περίπτωση είναι η δυσκολία σύνδεσης (βίδες παξιμάδια και μπουλόνια) και η εμπιστοσύνη που έχετε στην δουλεία του εκαστωτε σιδερά.
    Επειδή με το θέμα έχω ασχοληθεί διεξοδικά, υπάρχουν εξευτελιστικά οικονομικές λύσεις όπως και υπερβολικά ακριβές για το θέμα αυτό. Αν έβαζες Φώτο από το πίσω και κάτω μέρος του αυτοκινήτου σου, θα είχα καλύτερη άποψη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #204958

    Και κάποιες φώτο από το δικό μου σκυλόσπιτο ιδιοκατασκευής που φρεσκάρισα λίγο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #225613

    Βλεπω φορεθηκε το κουτακι,,φρεσκαδουρα το εκανες
    δωσε μετρα να κοψω χαλακι πολυτελειας μητσο :D

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων