Ιδιοκατασκευη

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    777
    yannis304 στις #225414

    Παιδες τωρα το ειδα το θεμα και μιας και εγινε αναφορα για μενα θα ηθελα
    να προσθεσω δυο κουβεντες.
    Εν ετει 2012 δεν ειναι δυνατον να συζηταμε για κολλητα σιδερα πανω στον κοτσαδορο
    για στηριξη σκυλοκουτου,να καταργουμε το ανοιγμα της πισω πορτας και να μας βγαινει
    η πιστη στο βαλε βγαλε της βασης.
    Για την στηριξη στην μπιλια με το συστημα ΒΑΚ-RAK , η συρταρωτη βαση την οποια εχω σχεδιασει
    βασει των αναγκων ενος κυνηγου και οχι μονο εχει να προσφερει μονο πλεονεκτηματα,και ειναι:
    τοποθετειται η αφαιρειται σε ενα λεπτο
    ειναι συρταρωτη για να ανοιγει η πισω πορτα
    ρυθμιζεται η κλιση του σκυλοκουτου
    ειναι 150% ασφαλης για την κυκλοφορια στο δρομο
    προοπτικη αντικλοπης
    την δανειζεις σε οποιο αυτοκινητο θελεις
    ξεσυρταρωνεις το κουτι και φορτωνεις οτι αλλο φανταστεις.

    Οσον αφορα για τις αλλες βασεις στον κοτσαδορο που αναφερθηκαν απλα δεν υπαρχει συγκριση
    σε τιποτα καθοτι οσοι ειχαν παρει στο παρελθον ερχονται και τις αντικαθιστουν με BAK-RAK.

    Aυτα τα ολιγα,για πιο πολλα τηλ.,pm η απο κοντα!! :D :D

    Δημητρη καλοριζικο το Nissan qashqai, καλοταξιδο !! :D


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    sotmav στις #205038

    Θέλω να τοποθετηθώ (εξ αιτίας προσωπικής πείρας) αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα.

    Κατά την γνώμη μου το καλύτερο είναι το συρταρωτό της αηελλας. αλλά είναι κατά πολύ ακριβότερο.
    το απλό της α Ελλάς είναι αντίστοιχο με το απλό της βακπακ αλλα το βακπακ είναι στα μισά λεφτά.
    Το σύστημα βακ πακ είτε απλό είτε με βάση είναι εξαιρετικό, πολυχρηστικο, και σε προσιτή τιμή (και το σημαντικότερο ο ιδιοκτήτης είναι συνάδελφος).
    Το σύστημα της classy kennels νομίζω πως απλά το έφτιαξαν για να μπορούν να πουλάνε το κουτί με εξοπλισμό κοτσαδόρου.

    Τώρα όλες οι υπόλοιπες επιλογές έχουν να κάνουν κατά την γνώμη μου πάντα με την απόφαση του καθενός για τον προϋπολογισμό αλλά και το βάρος.
    Φιλέ Γιάννη αν και σε εκτιμώ σε πολύ μεγάλο βαθμό δεν μπορώ συμφωνήσω μαζί σου.
    Αν κάποιος ζορίζεται οικονομικά θα βρει την λύση και με μια σιδερογωνιά των 7 ευρώ και ας σφίγγει βίδες 3 ώρες. ή αν κάποιος εχει σκοπό να σηκώσει βάρος στην κουτα τοτε κατά την γνωμη μου κανενας κοτσαδορος δεν τον εξασφαλιζει. Η μονη λυση είναι να προεκταθει το σασι με βιδες και παξιμαδια και κοιλοδοκουσ.

    με εκτιμιση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    367
    alekasas στις #225358

    Θέλω να τοποθετηθώ (εξ αιτίας προσωπικής πείρας) αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα.

    Κατά την γνώμη μου το καλύτερο είναι το συρταρωτό της αηελλας. αλλά είναι κατά πολύ ακριβότερο.
    το απλό της α Ελλάς είναι αντίστοιχο με το απλό της βακπακ αλλα το βακπακ είναι στα μισά λεφτά.
    Το σύστημα βακ πακ είτε απλό είτε με βάση είναι εξαιρετικό, πολυχρηστικο, και σε προσιτή τιμή (και το σημαντικότερο ο ιδιοκτήτης είναι συνάδελφος).
    Το σύστημα της classy kennels νομίζω πως απλά το έφτιαξαν για να μπορούν να πουλάνε το κουτί με εξοπλισμό κοτσαδόρου.

    Τώρα όλες οι υπόλοιπες επιλογές έχουν να κάνουν κατά την γνώμη μου πάντα με την απόφαση του καθενός για τον προϋπολογισμό αλλά και το βάρος.
    Φιλέ Γιάννη αν και σε εκτιμώ σε πολύ μεγάλο βαθμό δεν μπορώ συμφωνήσω μαζί σου.
    Αν κάποιος ζορίζεται οικονομικά θα βρει την λύση και με μια σιδερογωνιά των 7 ευρώ και ας σφίγγει βίδες 3 ώρες. ή αν κάποιος εχει σκοπό να σηκώσει βάρος στην κουτα τοτε κατά την γνωμη μου κανενας κοτσαδορος δεν τον εξασφαλιζει. Η μονη λυση είναι να προεκταθει το σασι με βιδες και παξιμαδια και κοιλοδοκουσ.

    με εκτιμιση

    συμφωνω με το φιλο αν δεν εχεις απλα δεν τα δινεις. αν και φαινετε παρα πολυ καλη δουλεια του φιλου γιαννη.
    πιστευω οτι αν πιανουν τα χερια σου αξιζει τον κοπο να το φτιαξεις μονος σου. εγω αυτο εκανα με σιδερογωνιες τελαρομα πανω στο σκυλοκουτο και με κυλοδοκο καθετο περναει μεσα στη μπιλια και βιδωνει με 2 βιδες σε (φωλιες- παξιμαδια) πανω στη μπιλια. και για εξτρα σιγουρια βαζω και ιμαντες και τους δενω στη σχαρα θα βαλω φοτο να το δειτε αυριο. :D
    συγνωμη αν προσβαλω καποιο για τη δουλεια του, αλλα πιστευω ειναι ωρα να μαθουμε να σηκωνουμε και τον ποπο απο την καρεκλα και να μη τα παιρνουμε ολα ετοιμα γιατι θα χρειαστει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    777
    yannis304 στις #225325

    Θέλω να τοποθετηθώ (εξ αιτίας προσωπικής πείρας) αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα.

    Κατά την γνώμη μου το καλύτερο είναι το συρταρωτό της αηελλας. αλλά είναι κατά πολύ ακριβότερο.
    το απλό της α Ελλάς είναι αντίστοιχο με το απλό της βακπακ αλλα το βακπακ είναι στα μισά λεφτά.
    Το σύστημα βακ πακ είτε απλό είτε με βάση είναι εξαιρετικό, πολυχρηστικο, και σε προσιτή τιμή (και το σημαντικότερο ο ιδιοκτήτης είναι συνάδελφος).
    Το σύστημα της classy kennels νομίζω πως απλά το έφτιαξαν για να μπορούν να πουλάνε το κουτί με εξοπλισμό κοτσαδόρου.

    Τώρα όλες οι υπόλοιπες επιλογές έχουν να κάνουν κατά την γνώμη μου πάντα με την απόφαση του καθενός για τον προϋπολογισμό αλλά και το βάρος.
    Φιλέ Γιάννη αν και σε εκτιμώ σε πολύ μεγάλο βαθμό δεν μπορώ συμφωνήσω μαζί σου.
    Αν κάποιος ζορίζεται οικονομικά θα βρει την λύση και με μια σιδερογωνιά των 7 ευρώ και ας σφίγγει βίδες 3 ώρες. ή αν κάποιος εχει σκοπό να σηκώσει βάρος στην κουτα τοτε κατά την γνωμη μου κανενας κοτσαδορος δεν τον εξασφαλιζει. Η μονη λυση είναι να προεκταθει το σασι με βιδες και παξιμαδια και κοιλοδοκουσ.

    με εκτιμιση

    Κατ' αρχην φιλε Σωτηρη σε ευχαριστω για την εκτιμηση σου και για τα καλα σου λογια για το ΒΑΚ-RAK το οποιο αντιπροσωπευω.
    Εχω να σου πω ομως και βγαλε στην ακρη οτι προσπαθω να πουλησω το συστημα μου (ετσι κι αλλιως παει καλα) οτι,

    το συρταρωτο της αελλας ειναι πανακριβο ,προεξεχει πολυ απο το αυτ/το,ειναι χαμηλο και δεν μπαινει σε αυτ/τα με ρεζερβα γιατι εχει τον μοχλο.

    Η συρταρωτη βαση μου στηριζεται σε ενα συστημα που εχει δοκιμαστει στα 500κιλα και την προτεινω για 130 (στην τελικη ενα σκυλοκουτο ,3 σκυλια

    και 20 κιλα πραγματα αν εχει αποθηκη)

    Δεν καταλαβα για ποσο βαρος μπορει να χρειαζεται να μεταφερθει στον κοτσαδορο παραπανω που δεν εξασφαλιζει ο οποιοσδηποτε κοτσαδορος?
    Και αν το αυτ/το δεν εχει σασι , τι θα προεκταθει με βιδες παξιμαδια και κιλοδοκους?

    Κυριολεκτικα δεν συμφωνω να σφιγγω βιδες 3 ωρες και την σιδερογωνια των 7 ευρω.

    Οσον αφορα τον προυπολογισμο και το αν ζοριζεται οικονομικα καποιος ειναι κατι ξεχωριστο και σεβαστο απο μερους μου !

    Κλεινοντας ειμαι στην διαθεση οποιου φιλου απο το forum χρειαστει τις οποιες γνωσεις μου και σιγουρα τις καλυτερες τιμες……..! :D

    Παντα φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #205092

    Γιάννη ευχαριστώ για το καλορίζικο.

    Ηλία σ'έπαιρνα τηλ αλλά δεν σε έβρισκα, θα τα πούμε τηλεφωνικώς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #224743

    φωτογραφιες οπως εχω φτιαξει εγω τη βαση. και να προσθεσω οτι εγραφα απο το λογαριασμο του ξαδερφου μου alexandros tsios. αλλα πλεον εκανα δικο μου λογαριασμο και θα τα λεμε απο δω. :lol:

    Uploaded with ImageShack.us

    Uploaded with ImageShack.us

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #224738

    φωτογραφιες οπως εχω φτιαξει εγω τη βαση. και να προσθεσω οτι εγραφα απο το λογαριασμο του ξαδερφου μου alexandros tsios. αλλα πλεον εκανα δικο μου λογαριασμο και θα τα λεμε απο δω. :lol:

    [font=”Comic Sans MS”]Καλωσόρισες και ως lefteris.k
    Αν κατάλαβα καλά ή κλούβα έχει φωτογραφηθεί ανάποδα, δηλαδή η μπίλια του κοτσαδώρου πατά στην πάνω επιφάνεια του στρατζαριστού (το έχει ήδη σημαδέψει) και η στήριξη γίνεται στα δύο παξιμάδια που είναι κολλημένα στο λαιμό του κοτσαδώρου. Αν όντως έχω καταλάβει καλά τότε δεν πρέπει να απορώ για της "σκυλιέρες" που έχω δει διαμελισμένες στην Εθνική. Δεν θα 'θελα ποτέ να προπορεύεσαι του αυτοκινήτου μου. Οι κολλήσεις "γερνούν" πολύ γρήγορα, τα ρήγματα δεν είναι πάντα εμφανή, δεν τα επηρεάζει τόσο ή πίεση αλλά η συνεχής ταλάντωση και αν ξεκολλήσει το ένα δεν θα κρατήσει το δεύτερο.
    Η πρόθεσή μου δεν είναι να κριτικάρω τις ικανότητες σου σε πατέντα ή τρόπο κατασκευής αλλά να σε προϊδεάσω πως μπορεί να χάσεις τους σκύλους σου και το κυριότερο να προκαλέσεις θανατηφόρο ατύχημα.
    [/font]

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #205272

    Φίλε lefteris.k ήθελα να ήξερα δεν βρέθηκε κάποιος να σου πει πόσο επικίκνδυνο είναι αυτό που έχεις κάνει? Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι πατέντα θέλει.Στην περιπτωσή σου όμως μπορεί να προκληθεί σοβαρότατο ατύχημα σε ανυποψίαστους οδηγούς που δεν φταίνε σε τίποτα.

    Εύχομαι να καταλάβεις ότι οι παρατηρήσεις μας είναι καλοπροαίρετες και να σε κάνουν να ξανασκεφτείς την χρήση της κατασκευής σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #205280

    οταν βαζω το κουτι στο αμαξι περα του οτι βιδωνω τα παξιμαδια το δενω και με 2 ιμαντες απο φορτηγο αν εχετε δει στη σκαρα και δεν κουνιετε ουτε πανω κατω ουτε δεξια αριστερα ακομα και 500 κιλα να βαλω πανω. βεβαια της ποιο πολλες φορες οταν παω για κυνηγι τα σκυλια τα βαζω μεσα στο αμαξι στο καπο. η συγκεκριμενη βαση παντος εχει δουλευτει 4 χρονια και δεν εχει παθει κατι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #205369

    Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρον θέμα. Προσωπικά μπορώ να λέω οτι έχω δοκιμάσει όλα τα συστήματα σχεδόν που κυκλοφορούν για στήριξη των κουτιών μεταφοράς σκύλων. Και όταν λέω όλα εννοώ όλα (όπως λέει και η διαφήμιση). Κάποιες είχαν κάποια θετικά στοιχεία αλλά το αποτέλεσμα σε κάποιον που ψάχνεται και θέλει κάτι το οποίο να συνδυάζει την ευχρηστία με την καλαισθησία και την λειτουργικότητα δεν μπορούσε να είναι αυτό που θα ήθελε. Αυτό το συναίσθημα ερχόταν να το επιβεβαιώσει και η αρνητική σκέψη οτι ωχ, πρέπει να βάλω την βάση με το σκυλόκουτο πάλι…. Και αυτό από μόνο του για κάποιον κυνηγό είναι αρνητικό. Ειδικότερα εάν χρειαζόταν και δεύτερο άτομο για να τον βοηθήσει τότε η όλη κατάσταση ήταν απαγορευτική και έτσι τουλάχιστον εγώ κατέληγα να χρησιμοποιώ το πλαστικό κουτί μεταφοράς εσωτερικά του αυτοκινήτου και να αφήνω την τοποθέτηση της εξωτερικής κούτας μόνο εάν έφευγα για Σ/Κ. Όλα αυτά βέβαια ίσχυαν μέχρι που ανακάλυψα το bak rak στην έκθεση Diana. Εκεί είδα το σύστημα το οποίο εισάγει ο Γιάννης Σάλιαρης και ήρθε ο καιρός να δοκιμάσουμε στο τωρινό αυτοκίνητο μου (daihatsu terios) το σύστημα αυτό σε κουτί Classy Kennels του Δ. Δραγατάκη. Το μόνο που έχω να πω συνάδελφοι είναι οτι η βάση αυτή τουλάχιστον για μένα είναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί αυτήν την στιγμή στην αγορά πάντα σε σχέση τιμής – ποιότητας – δυνατοτήτων και αυτό βέβαια είναι καθαρά προσωπική μου άποψη με βάση την εμπειρία μου καθώς επαναλαμβάνω, έχω χρησιμοποιήσει συστήματα βάσης όλων των Ελλήνων κατασκευαστών χωρίς να χρειάζεται να πω ονόματα και τύπους. Τα χαρακτηριστικά που με κάνουν να το λέω αυτό είναι : δυνατότητα τοποθέτησης από ένα άτομο, άνοιγμα της πίσω πόρτας του αυτοκινήτου, καθόλου τσόγος στην σύνδεση με τον κοτσαδόρο, ευκολία <<κλειδώματος>> με τον κοτσαδόρο( μία βίδα), ΜΗ κατάργηση του κοτσαδόρου από την ευκολία που έχουμε στο να μπαίνει και να βγαίνει η βάση από την μπίλια (με μία βίδα), ΚΑΘΟΛΟΥ <<τράυμα>> στην μπίλια του κοτσαδόρου και τέλος καλαισθησία για εμάς αλλά και για ανθρώπους οι οποίοι δεν πρέπει να νομίζουν οτι από αυτό κινδυνεύει κάποιος άλλος (τροχονόμοι). Παρακάτω παραθέτω και κάποιες φωτό από την τοποθέτηση στο δικό μου αυτοκίνητο κάτι που έκανε ο Γιάννης άριστα.

    στο κουτί έχω προσαρμόσει και μια ασύρματη κάμερα οπισθοπορείας με μικρό κόστος (Κίνα γαρ) η οποία όταν βάζεις όπισθεν μεταδίδει σε μια μικρή οθόνη στο εσωτερικό του αυτοκινήτου την εικόνα πίσω.

    αν και δεν φαίνεται καλά λόγω της φωτό από κινητό, βλέπεις πίσω ακόμα και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

    ο Γιάννης τοποθέτησε και δύο χερούλια στο πάνω μέρος της κούτας οπότε όλα έγιναν πιο εύκολα για την μεταφορά της.

    αφού έχει αφαιρεθεί συρταρωτά το κουτί μένει η βάση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #224447

    Πολύ όμορφη δουλειά,και ΑΣΦΑΛΕΙΣ και για τους υπόλοιπους που είναι απο πίσω σου,μπράβο σε εσένα αλλά και στο γιάννη. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #224372

    [size=3]…………..στο κουτί έχω προσαρμόσει και μια ασύρματη κάμερα οπισθοπορείας με μικρό κόστος (Κίνα γαρ) η οποία όταν βάζεις όπισθεν μεταδίδει σε μια μικρή οθόνη στο εσωτερικό του αυτοκινήτου την εικόνα πίσω.
    [/size]

    [font=”Comic Sans MS”]Κώστα, έχεις ακόμα το site της[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #205456

    Γιάννη υπάρχουν πολλές εάν κάνεις μια αναζήτηση στο google με θέμα ασύρματη κάμερα οπισθοπορείας. Παραθέτω μερικές:

    http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.p…roducts_id=7543 (η δική μου είναι αυτή)

    http://www.super-shopping.gr/index.php?act…ef=bestprice.gr

    http://www.stavrianos-dw.gr/index.php?cPath=11_99

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #205465

    Σ' ευχαριστώ Κώστα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #211170

    Στο πιο πάνω κουτί χρειάστηκε νa επιδιορθώσω το εσωτερικό χώρισμa που μπορεί νa χωρίσει τον εσωτερικό χώρο της κούτaς μετaφοράς. Το κουτί είνaι του Δ.Δρaγaτάκη όπως φaίνετaι πιο πάνω (Classy Kennels). Η επιδιόρθωση υπήρξε άμεση aπό τον Δημήτρη κaι μάλιστa σaν μάστορaς κaλός που ίνaι κaι γνώστης bελτίωσε κaι άλλο το όλο σύστημa εφaρμόζοντaς κάποιες μετaλικές φλάντζες ώστε νa πάρει ύψος ο γάντζος που φaίνετaι στο πάνω μέρος του κουτιού κaι έτσι νa μπορεί νa σφίξει άνετa το νaυτικό κλειδί γιa τυχόν μπόσικa που δημιουργούντaι λόγω του πaτώμaτος του νέου Terios (εκεί πιάνει στην ουσίa ο κοτσaδόρος). Οι σωστοί επaγγελμaτίες είνaι aυτοί που σε κάνουν σaν πελάτη νa φεύγεις ευχaριστημένος τελικά. Δημήτρη ευχaριστώ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων