ΛΟΙΜΩΔΗΣ ΤΡΑΧΕΙΟΒΡΟΓΧΙΤΙΔΑ!!!

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #230669

    Φίλοι καλημέρα,λοιπόν είμαι στην 25η μέρα φαρμακευτικής αγωγής και εχτές έβγαλα το σκυλί να τρέξει λιγάκι να δω τι έχω κάνει….Στο 10λεπτο επάνω ο ρόχος ήταν τόσο έντονος που αποφάσισα να το δέσω και να φύγω.Επάνω που θα έφευγα αφού είχε περάσει κανα 5 λεπτο μέχρι να πιει νερό κτλ ήρθαν 2 φίλοι με τα σκυλιά τους για εκπαιδευτικό συζητήσαμε το θέμα και έλυσα πάλι το σκυλί να το ακούσουν και αυτοί,για περίπου μισή ώρα που το σκυλί έτρεχε με τα δικά τους δεν ακούστηκε τπτ.Αναγκάστηκα και πήρα τηλ τον παλιό ιδιοκτήτη και μου είπε ότι από κουτάβι του το κάνει αυτό όταν το σκυλί είναι αγύμναστο και μετά στρώνει και δεν έχει κανένα συμπτωμα μετά και επίσης ότι δεν το είχε αναφέρει ποτέ στον γιατρό του γιατί δεν το θεωρούσε πρόβλημα.Το γεγονός αυτό το είχα παρατηρήσει και εγώ αλλά δεν το είχα προσέξει γιατί νόμιζα ότι επιδρά η αντιβίωση,δλδ το έβγαζα σήμερα έβηχε έντονα μετα από κανά μισάωρο του πέρναγε και αν το έβγαζα και την επόμενη μέρα τότε δεν έκανε τπτ ούτε βήχας όυτε βράσιμο τίποτα.
    Έχει λογική αυτό?Μήπως επειδή ποτέ το σκυλί δεν είχε πάει στο γιατρό το πρόβλήμα δεν είναι πλεόν στην τραχεία και έχει προχωρήσει αλλού.Ο γιατρός μου που με στηθοσκόπιο το ακροάστηκε δεν βρήκε κάτι και επιμένει στην τραχειοβρογχίτιδα.Επίσης όταν του ζήτησα να κάνουμε μια καλλιέργεια όπως μου είπατε μου είπε ότι καλλιεργεια μπορεί να γίνει μόνο μέσω πλήσης της τραχείας πράγμα και που στο Πανεπηστήμιο ακόμα με τόσα μηχ/τα και μέσα το είχαν κάνει μόνο 2 φορές.

    [font=”Comic Sans MS”]Μένεις στον Πύργο ή είσαι κοντά στην Αττική;[/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #230665

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Μένεις στον Πύργο ή είσαι κοντά στην Αττική;[/font][/size]

    Στον Πύργο κύριε Γιάννη!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    λαφογιωργης στις #453925

    θελο να ρωτισο αν γνοριζει καπιος ποσο κραταει αυτη η αρωστεια και αν ειναι επικηνδηνει.εχω ενα σκυλο και βηχει τωρα ενα μηνα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #454117

    θελο να ρωτισο αν γνοριζει καπιος ποσο κραταει αυτη η αρωστεια και αν ειναι επικηνδηνει.εχω ενα σκυλο και βηχει τωρα ενα μηνα

    Τι θεραπεία του κάνεις και από πότε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    λαφογιωργης στις #454129

    Στην αρχη μου εδωσε μια βελονα την οποία του την εκανα τρεις φορες και κατι μικρα χαπακια τα οποία του εδινα 3 το πρωι και 3 το βραδυ για 4 μερες.Μετα που τον ξαναπηγα μου εδωσε χαπια για 5 μερες 1 πρωι και 1 το βραδυ δεν θυμαμαι πως τα λενε.Εχει περασει ενας μηνας και ακομα το κανει πιο λιγο, αλλα παλι εχει βηχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    lolino niki στις #465945

    Καλησπέρα
    Καλώς σας βρίσκω όλους !
    Διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα στάθηκα καθώς αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα,Θα ήθελα την βοήθειά σας γιατί είμαι σε πραγματικά πολύ άσχημη κατάσταση.
    Είμαι κάτοχος 2 ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ , 7 και 2 ετών αντίστοιχα και το μικρότερο σκυλί έχει παρουσιάσει τραχιοβρογχίτιδα με πολύ έντονα συμπτώματα (έντονος βήχας σαν να πνίγεται)ύστερα από υπόδειξη του κτηνιάτρου έδωσα στο σκυλο 1 χάπι vybramicin 100mg / 2 φορές την ημέρα για 14 ημέρες και έπειτα 1 prezolon (κορτιζόνη) / 2 φορές την ημέρα για 5 ημέρες.
    Τα συμπτώματα ελλατώθηκαν προσωρινά αλλά όταν σταμάτησα τη θεραπεία επανήλθαν όχι όμως τόσο έντονα , πραγματικά είναι για όλους μας πολύ λυπηρό να βλέπουμε τα σκυλιά μας σε αυτή την άσχημη κατάσταση και να μην μπορούμε να τα βοηθήσουμε περαιτέρω.
    Επειδή κατοικώ σε νησί και μάλλον οι εδώ κτηνίατροι δεν έχουν αντιμετωπίσει ανάλογα περιστατικά είναι κάπως επιφυλακτικοί, θα ήθελα λοιπόν την συμβουλή σας μήπως πρέπει να κάνω κάτι περισσότερο για να το βοηθήσω.( σημ: έκανα και το kc εμβόλιο αλλά κάπως αργά)
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο που μου διαθέσατε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    sisilia07 στις #518511

    Παιδιά καλησπέρα από Κύπρο. Μόλις εντάχθηκα στην ομάδα γιατί χρειάζομαι πραγματικά την βοήθειά σας. Η σκυλίτσα μου είναι Epanhiel Breton με Setter και την έχω φέρει από Ελλάδα. Την έχω από μόλις γεννήθηκε και τον ερχόμενο μήνα γίνεται 12 χρονών.

    Άρχισε ένας χρόνιος βήχας έχει 1 χρόνο. Δοκιμάσαμε τα πάντα, αντιβιώσεις, lasix και κορτιζονούχα. Όταν συνδύαζε και τα 3 μαζί δεν έβηχε καθόλου. Μόλις σταματούσαμε την θεραπεία και μέναμε μόνο με lasix κ μετά μόνο με κορτιζόνη έβηχε. Βέβαια πιο λίγο απ ότι τώρα. Τώρα είναι πάρα πολύ. Κάναμε όλες τις εξετάσεις αιματολογικές κ ultra sound κ είναι όλα καλά. Να σημειώσω ότι έχει φύσημα στην αριστερή αορτή και πίνουμε 2 χαπάκια για την καρδούλα καθημερινώς.

     

    Τι πρέπει να κάνω; Ο γιατρός μου είπε να χάσει βάρος 5 kg γιατί έγινε 15kg από την κορτιζόνη, να σταματήσουμε την κορτιζόνη και να την αρχίσουμε πάλι. Μόνο η κορτιζόνη είναι η λύση;;

     

    Ευχαριστώ πολύ

    Μαρίνα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2018
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    beretta ultralight deluxe στις #518535

    Φιλαρακο να ακουσεις τον γιατρο σου.

    Αν δεν του εχεις εμπιστοσινη να συμβουλευτεις καποιον αλλο γιατρο.

    Αν αγαπας το σκυλο σου μην κανεις του κεφαλιου σου.

    Φιλικα παντα

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων