Προσπάθεια φορολόγησης κατοικίδιων στην Ιταλία.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 18 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #22586

    Προσπάθεια φορολόγησης κατοικίδιων στην Ιταλία.

    Από την συζήτηση του νόμου 4039/2012 έως και την εφαρμογή του εκφράστηκαν έντονες ανησυχίες σχετικά με την ηλεκτρονική σήμανση των κατοικίδιων.
    Πολλοί ήταν αυτοί που τόνισαν ότι μπορεί η καταγραφή αυτή να είναι αφορμή για μια μετέπειτα επιβολή ενός είδους φόρου/τέλους στους ιδιοκτήτες ζώων συντροφιάς και καθώς φαίνεται δεν είχαν άδικο………

    http://kentayros.wordpress.com/2012/05/20/…B9%CF%89%CE%BD/


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #203072

    Λογικό και αναμενόμενο. Προσωπικά δεν θα με εκπλήξει κάτι τέτοιο αν προσπαθήσουν να κάνουν και εδώ.

    ΥΓ. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως δεν θα έχω τσιπάκι στα ζώα μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #393079

    Τελικα δεν περασε αυτο.Αλλωστε οι ιδιοκτητες των κατοικιδιων ειναι παρα πολλοι κ θα τους γυριζε μπουμερανγκ κατι τετοιο στους πολιτικους……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #394766

    Λογικό και αναμενόμενο. Προσωπικά δεν θα με εκπλήξει κάτι τέτοιο αν προσπαθήσουν να κάνουν και εδώ. ΥΓ. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως δεν θα έχω τσιπάκι στα ζώα μου.

    αυτο ακριβως σημαινει. οτι αυτος απο μονος του ειναι ο καλυτερος λογος να μην εχω τσιπακι στα δικα μου!!! δεν ειναι οικονομικο το θεμα τοσο, οσο ιδεολογικο. και δεν ειναι μονο ο φορος, οσο τα τεκμηρια. ποιος ειναι αυτος που θα μου πει οτι το ταδε σκυλι εχει τοσο τεκμηριο, επειδη κατα την γνωμη του τρωει τοσο καθε μηνα?

    δεν χεζομαστε λεω εγω? αλλα τι να λεμε τωρα, εδω φορολογουν και “ποινικοποιουν” το να εχεις παιδια…σε μια χωρα με σοβαρη υπογεννητικοτητα…ΞΕΦΤΥΛΕΣ

    θα παρουν τα 3 μας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #394768

    Προσπάθεια φορολόγησης κατοικίδιων στην Ιταλία. Από την συζήτηση του νόμου 4039/2012 έως και την εφαρμογή του εκφράστηκαν έντονες ανησυχίες σχετικά με την ηλεκτρονική σήμανση των κατοικίδιων.
    Πολλοί ήταν αυτοί που τόνισαν ότι μπορεί η καταγραφή αυτή να είναι αφορμή για μια μετέπειτα επιβολή ενός είδους φόρου/τέλους στους ιδιοκτήτες ζώων συντροφιάς και καθώς φαίνεται δεν είχαν άδικο……… http://kentayros.wordpress.com/2012/05/20/…B9%CF%89%CE%BD/

    Νίκος Ζευγωλης
    3ος Κυν. Συλ. Αστρους.

    οχι ημασταν φαντασιοπληκτοι καταστροφολογοι οταν τα λεγαμε αυτα βλεπεις…

     

    ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    Γιάννης στις #397394

    + 1 και από εδώ .

    Με το που πήρα Γερμανικό ποιμενικό και ήμουν έτοιμος να βάλω τσιπάκι για τους γνωστούς λόγους , ξεκίνησε να ακούγεται πως πέρασε ο νόμος .Για μένα ήταν ο ένας και μοναδικός λόγος που ΔΕΝ το έκανα. 3 ιχνηλάτες που έχουμε ,δεν έχει κανένας .

    …Πέραν των ποιμενικών καθηκόντων σκυλιά δηλ , όλα τα σκυλιά με την υπάρχουσα νομοθεσία πρέπει να φέρουν μικροτσίπ . Μηχάνημα όμως για να διαβάζει τα μικροτσίπ έχουν ελάχιστοι . Τα πρόστημα στους και καλά παραβάτες μπορεί να επιβάλει η δημοτική αστυνιμία , η οποία και δεν έχει τέτοια μηχανήματα .

    Για την απόκτησή τους πρέπει να δαπανηθεί χρήμα . Αυτοί αρπαχτές ξέρουν να κάνουνε όχι δαπάνες  ,αλλά δεν ξέρω αν θα προχωρήσουν και πιο πέρα και κανα δυο χρόνια …

    Είδωμεν …

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #397845

    + 1 και από εδώ . Με το που πήρα Γερμανικό ποιμενικό και ήμουν έτοιμος να βάλω τσιπάκι για τους γνωστούς λόγους , ξεκίνησε να ακούγεται πως πέρασε ο νόμος .Για μένα ήταν ο ένας και μοναδικός λόγος που ΔΕΝ το έκανα. 3 ιχνηλάτες που έχουμε ,δεν έχει κανένας . …Πέραν των ποιμενικών καθηκόντων σκυλιά δηλ , όλα τα σκυλιά με την υπάρχουσα νομοθεσία πρέπει να φέρουν μικροτσίπ . Μηχάνημα όμως για να διαβάζει τα μικροτσίπ έχουν ελάχιστοι . Τα πρόστημα στους και καλά παραβάτες μπορεί να επιβάλει η δημοτική αστυνιμία , η οποία και δεν έχει τέτοια μηχανήματα . Για την απόκτησή τους πρέπει να δαπανηθεί χρήμα . Αυτοί αρπαχτές ξέρουν να κάνουνε όχι δαπάνες ,αλλά δεν ξέρω αν θα προχωρήσουν και πιο πέρα και κανα δυο χρόνια … Είδωμεν …

     

    δηλαδη οι φοροκλεφτες εχουν ενα σκεπτικο που λεει οτι ,

    τα σκυλια που ανηκουν σε επαγγελματιες (ο επαγγελματιας υποθετικα εστω, εχει χρηματικο κερδος απο την ενασχοληση του) δεν θα φορολογουνται αλλα ολα τα υπολοιπα σκυλια, τα οποια δεν φερνουν χρηματικο κερδος στον κατοχο τους, θα φορολογουνται…

    ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΛΑΝΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ!!! προσπαθουν να αφανησουν την ΕΛΛΑΔΑ μας και στην θεση της να φτιαξουν το ελαδισταν…

    δεν πρεπει να τους περασει. δεν ειμαστε καφροι , ειμαστε ευρωπαιοι και μαλιστα ΕΛΛΗΝΕΣ οχι τιποτα τουβλα δουλοι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    Γιάννης στις #397852

    Έτσι είναι που τα λες ,αλλά …

    Αν δεν είσαι βοσκός να έχεις ποιμενικό σκύλο ,αλλά απλός θνητός και βγάλεις το σκύλο σου βόλτα , εάν σου κάνει έλεγχο η οποιαδήποτε αρχή έχει το δικαίωμα αυτό και με το κατάλληλο μηχάνημα δεν βεβαιώση την ύπαρξη μικροτσίπ …Τότε είσαι παράνομος και τρως και πρόστημο .

    Είναι νόμος του κράτους . Ισχύει κανονικότατα εδώ και καμιά 1οαριά μήνες .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #397935

    Έτσι είναι που τα λες ,αλλά … Αν δεν είσαι βοσκός να έχεις ποιμενικό σκύλο ,αλλά απλός θνητός και βγάλεις το σκύλο σου βόλτα , εάν σου κάνει έλεγχο η οποιαδήποτε αρχή έχει το δικαίωμα αυτό και με το κατάλληλο μηχάνημα δεν βεβαιώση την ύπαρξη μικροτσίπ …Τότε είσαι παράνομος και τρως και πρόστημο . Είναι νόμος του κράτους . Ισχύει κανονικότατα εδώ και καμιά 1οαριά μήνες .

    αν σου κανει ελενχο και δεν εχεις τσιπακι, τρως 300 ευρω προστιμο. αν εχεις τσιπακι αλλα δεν το εχεις δηλωσει στον δημο (για να σε φορολογησουν) τοτε τρως τουλαχιστον 1000 ευρω προστιμο…

    καλο το πραμυθι αλλα δεν ειχε δρακο…αμα νομιζουν οτι θα φορολογησουν και το ποσες κουραδες κανουμε στην τουαλετα, μαλλον ψαχνουν για μαλακες…

    και να σου πω εγω κατι αλλο…και πες μου αν ειμαι παραλογος η οχι…

    η εφορια θεωρει το σκυλο τεκμηριο. 60 ευρω τον εναν αν ακουσα καλα…

    με πιο κρητιριο? εγω μπορει το σκυλι μου να το ταιζω αποφαγια και παξιμαδια…ποιος ειναι αυτος που θα πει οτι εγω ξοδευω πχ 20 ευρω το μηνα για το σκυλι μου? κρινοντας απο που? απο τον εαυτο του? δλαδη αμα ο …”νομοθετης” ειναι καμια βλαμμενη απο το κωλονακι που ντυνει το κανισακι με γουνες και το ταιζει μπον φιλε καθε μερα, την κατσαμε τοτε ε? θα μας βαλει τεκμηριο τον καθε σκυλο 5000 ευρω το χρονο…?

    ρε δεν πανε στο διαολο λεω εγω? παπατζηδες ολοι. φοροκλεφτες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #397942

    ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΛΑΝΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ!!! προσπαθουν να αφανησουν την ΕΛΛΑΔΑ μας και στην θεση της να φτιαξουν το ελαδισταν… δεν πρεπει να τους περασει. δεν ειμαστε καφροι , ειμαστε ευρωπαιοι και μαλιστα ΕΛΛΗΝΕΣ οχι τιποτα τουβλα δουλοι

    Η Eλλαδα ειναι η μονη χωρα της Ευρωπαικης Ηπειρου οπου διατηριεται ως καθεστως μειγμα κουμουνιστοκρατισμου.

    Το χειροτερο που εκαναν τα κομματα δεν ειναι που μας χρεοκωπησαν , αλλα που εμαθαν στην πλειοψηφια οτι το κρατος εχει υποχρεωση να μας ταιζει , να μας παρηγορει , να μας ξεχεζει κ.τ.λ.

    και φυσικα οι πατριωτες πολιτικοι το εκμεταλευονται

    Εγω πλεον οτι ακουω για φορους το πισετυω……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    Γιάννης στις #397979

    Γενικά , όλοι οι Ευρωπαίοι πληρώνουν περισσότερους φόρους από τους Έλληνες όσο αναφορά τον αριθμό των φόρων.Και πληρώνουν  και αναλογικά με το τί κατέχει ο καθενας , αλλά εκεί δεν έχει….Πονάει κεφάλι = βόβει κεφάλι !

    Πού θα βρει τα χρήματα ο χ γέρος να ζεσταθεί ή ακόμα αν έχει κανένα σπιτάκι ετοιμόροπο , να πληρώσει το χαράτσι ;

    Θυμάστε τί είχε γίνει με τα φρουτάκια ;  Απαγορέψανε και τα Πάκμαν-Τέτρις .

    Αυτό που λες με τη φορολοφιολογία …Και εγώ ότι ακούω ,το πιστεύω . Ρε αυτοί είναι ικανοί για όλα .

    Όσο αναφορά το θεμα με το λύκο μου …Όταν θα έρθουν να μου γυρέψουν τσιπάκι , θα ανοίξω την καγκελόπορτα  …

     

    Άσε που δεν γνώριζα κάποια από αυτά που λες …

    1000άρικο είναι το πρόστημο ;;;;

    60άρι τεκμήριο στην εφορία ;;;;

    Ας μου γυρίισουν τα λ7 που όλοι τους μαζί μου τα φάγανε και μετά όσως αναθεωρήσω .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #398082

    Η Eλλαδα ειναι η μονη χωρα της Ευρωπαικης Ηπειρου οπου διατηριεται ως καθεστως μειγμα κουμουνιστοκρατισμου. Το χειροτερο που εκαναν τα κομματα δεν ειναι που μας χρεοκωπησαν , αλλα που εμαθαν στην πλειοψηφια οτι το κρατος εχει υποχρεωση να μας ταιζει , να μας παρηγορει , να μας ξεχεζει κ.τ.λ.

    το να ειναι ισχυρο ενα κρατος και να βοηθαει τους πολιτες του οταν χρειαζεται, δεν ειναι κακο.

    το να υπαρχει ιδιωτικη πρωτοβουλια επισης δεν ειναι κακο

    αυτο ομως που λες, εχεις δικιο…εχουμε παρει οτι χειροτερο ειχε ο κομμουνισμος ως συστημα και οτι χειροτερο εχει ο φιλελευθερισμος ως συστημα, τα αναμειξαμε και φτιαξαμε μια μαλακια-μπαχαλο-αναρχια-χαος

    καλα να παθουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #398083

    Γενικά , όλοι οι Ευρωπαίοι πληρώνουν περισσότερους φόρους από τους Έλληνες όσο αναφορά τον αριθμό των φόρων.Και πληρώνουν  και αναλογικά με το τί κατέχει ο καθενας , αλλά εκεί δεν έχει….Πονάει κεφάλι = βόβει κεφάλι !

    οι ευρωπαιοι…καταρχην δεν ειναι ολοι ιδιοι. δεν εχουν ιδιο συστημα ενοω… αλλο γαλλια, αλλο σουηδια αλλο ισπανια…

    δευτερον, ναι πολλοι ευρωπαιοι πληρωνουν φορους (οι οποιοι ειναι ανταποδωτικοι και δεν πανε σε τσεπες οπως εδω) αλλα, περνουν και μισθους μεγαλους και εχουν και τιμες χαμηλες στα προιοντα τους.

    εμεις τα εχουμε ολα μαζι. φορους τεραστιους, μισθους μηδαμινους, ακριβεια…

    σκατα δηλαδη

    και ο φορος εχει το νοημα οτι πληρωνεις στο κρατος οχι για κατι που εχεις. αλλα για κατι που σου δινει εισοδημα (γιατι κυριως το κρατος θεωρει οτι εσυ -εν μερη εστω- το εισοδημα αυτο το αποκτας επειδη υπαρχει ενα κρατος μεσα στο οποιο ζεις. φυσικα εν μερη και λογο των ικανοτητων σου).

    οποιο κρατος βαζει τους πολιτες του να πληρωνουν φορο οχι με βαση ενα εισοδημα αλλα με βαση του τι κατεχουν, ειναι απλα ΓΕΛΟΙΟ. εχουμε ποινικοποιησει την περιουσια και δεν το ξερουμε? εχουμε κομμουνισμο δλδ?

    αει σιχτιρ απο εκει περα. καραγκιοζακια. να πανε να φορολογησουν τις κωλαρες τους οι ΚΛΕΦΤΕΣ και οι προδοτες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #398968

    η εφορια θεωρει το σκυλο τεκμηριο. 60 ευρω τον εναν αν ακουσα καλα… με πιο κρητιριο? εγω μπορει το σκυλι μου να το ταιζω αποφαγια και παξιμαδια…ποιος ειναι αυτος που θα πει οτι εγω ξοδευω πχ 20 ευρω το μηνα για το σκυλι μου? κρινοντας απο που? απο τον εαυτο του? δλαδη αμα ο …»νομοθετης» ειναι καμια βλαμμενη απο το κωλονακι που ντυνει το κανισακι με γουνες και το ταιζει μπον φιλε καθε μερα, την κατσαμε τοτε ε? θα μας βαλει τεκμηριο τον καθε σκυλο 5000 ευρω το χρονο…? ρε δεν πανε στο διαολο λεω εγω? παπατζηδες ολοι. φοροκλεφτες

    Υπάρχει μια φυλή ανθρώπων, μια φυλή Θεών. Έχουν και οι δύο πνοή ζωής μόνο απο μια μητέρα. Χωριστές όμως δυνάμεις μας κρατάνε μοιρασμένους, και η μια είναι τίποτε, ενώ η άλλη έχει τον ορειχάλκινο ουρανό για σίγουρη Ακρόπολη. Και όμως έχουμε κάποια ομοιότητα σε μεγάλη ευφυία και δύναμη με τους αθανάτους και ας μήν ξέρουμε τι θα μας φέρει η μέρα. ΠΙΝΔΑΡΟΣ (ΣΤ Ωδή Νεμεονίκου)

    Δεν υπάρχει λογική στα τεκμήρια , εδώ σου λέει ότι αν έχεις ένα αυτοκίνητο 2.000cc του 2007 έχει ετήσιες δαπάνες 8.800 ευρώ. Απο που κι ως που ρε μάγκα νομοθέτη ?

    Αν θες να βάλεις τεκμήρια ,βάλτα στην αξία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #398985

    kryptia-e wrote:

    η εφορια θεωρει το σκυλο τεκμηριο. 60 ευρω τον εναν αν ακουσα καλα… με πιο κρητιριο? εγω μπορει το σκυλι μου να το ταιζω αποφαγια και παξιμαδια…ποιος ειναι αυτος που θα πει οτι εγω ξοδευω πχ 20 ευρω το μηνα για το σκυλι μου? κρινοντας απο που? απο τον εαυτο του? δλαδη αμα ο …»νομοθετης» ειναι καμια βλαμμενη απο το κωλονακι που ντυνει το κανισακι με γουνες και το ταιζει μπον φιλε καθε μερα, την κατσαμε τοτε ε? θα μας βαλει τεκμηριο τον καθε σκυλο 5000 ευρω το χρονο…? ρε δεν πανε στο διαολο λεω εγω? παπατζηδες ολοι. φοροκλεφτες

    Υπάρχει μια φυλή ανθρώπων, μια φυλή Θεών. Έχουν και οι δύο πνοή ζωής μόνο απο μια μητέρα. Χωριστές όμως δυνάμεις μας κρατάνε μοιρασμένους, και η μια είναι τίποτε, ενώ η άλλη έχει τον ορειχάλκινο ουρανό για σίγουρη Ακρόπολη. Και όμως έχουμε κάποια ομοιότητα σε μεγάλη ευφυία και δύναμη με τους αθανάτους και ας μήν ξέρουμε τι θα μας φέρει η μέρα. ΠΙΝΔΑΡΟΣ (ΣΤ Ωδή Νεμεονίκου)

    Δεν υπάρχει λογική στα τεκμήρια , εδώ σου λέει ότι αν έχεις ένα αυτοκίνητο 2.000cc του 2007 έχει ετήσιες δαπάνες 8.800 ευρώ. Απο που κι ως που ρε μάγκα νομοθέτη ? Αν θες να βάλεις τεκμήρια ,βάλτα στην αξία

    τεκμηρια στην αξια…υπαρχει το ποθεν εσχες και αρκει!

    τα τεκμηρια ειναι ενα νταβατζιλικι και μισο. και καλα θα πιασουν τους φοροφυγαδες. ποιους φοροφυγαδες ρε?δεν υπαρχει φοροδιαφυγη στην Ελλαδα. φοροκλοπη υπαρχει και υπερφορολογιση. ας αφησουν τα παραμυθια.

    με τα τεκμηρια εκτος οτι μας βασανιζουν χωρις λογο, χανει και πολλα λεφτα το κρατος. τοσο ηλιθιοι ειναι? δεν νομιζω να ειναι…απλα ειναι πρακτορια εντολοδοχοι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 18 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων