μαλλινη ταπα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #226888

    To θεμα οπως λεγαμε και χτες Στελιο, ειναι να σου σιμωσει το τρυγονι. Αμα φυγει σιγουρα θα φταιει ο σκοπευτης :lol:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #458424

    Εχει κάποιο μέλος μπει στον κόπο με μετρήσει την σταθερότητα στο ύψος από τις παραδοσιακές βυσματώσεις που υπάρχουν στο εδώ εμπόριο ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #458427

    χρηστο η παραδοσιακες βυσματοσεις απο κετσε ή χαρτοπολτο (οπως η diana) η απο φελο ή απο fsf ειναι σταθερα ή αν αποκλειουν 1~2 δεκατα δεν ειναι διαφορα.

    αλλα η μαλλινη πεζει μεχρη και ενα χιλ. 12 με 13 χιλ την εχω μετρισει αλλα αυτο εχει να κανει και με την ελαστικοτιτα που εχει οποτε στην γομωση θελει προσοχη για την καλη εφαρμογη και το σωστο κλεισιμο οσται να μην εχουμε διακιμανσεις ,δεινει μεν καλυτερες και ομιομορφες κατανομες κεντιμα αλλα θελει τον χρονο του,
    η μαλλινη ειναι ιεροτελεστια οποιος την γεμιζει θα καταλαβει τι ενοω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #458434

    Έτσι για λίγο ζέσταμα, να βαλω την συλλογή μου….στη πίσω σειρά ειναι οι γνωστές Diana και στην μπροστά παραδοσιακες μαλλινες, κερομενες, λυπασμένες και η τέρμα δεξιά η θρυλική Kleena απο ζαχαροκάλαμο…!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #458441

    Ανδρεα απο την μπροστα σειρα απο αρηστερα την δεθτερη εχω μερικες τελευτεες δεκαδες ειναι πολυ καλης ποιοτιτας με τελια συνθεση υλικου πολυ καλα λυπασμενη αν και παλιο υλικο πολυ καλο.
    Απο τις τελευτεες εχω λιγες δεν υξερα οτι εοναι απο ζαχαροκαλαμο αν και θυμιζουν χαρτοπολτο.

    Η προτελευτεα ειναι απο φελο;
    Επισης εχω παρα πολες απο την τεταρτη στην σηρα απο τις συνχρονες αλλα δεν τις κεροσα η λυπανσα καθολου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #458443

    Ανδρεα απο την μπροστα σειρα απο αρηστερα την δεθτερη εχω μερικες τελευτεες δεκαδες ειναι πολυ καλης ποιοτιτας με τελια συνθεση υλικου πολυ καλα λυπασμενη αν και παλιο υλικο πολυ καλο.<br>
    Απο τις τελευτεες εχω λιγες δεν υξερα οτι εοναι απο ζαχαροκαλαμο αν και θυμιζουν χαρτοπολτο.

    Η προτελευτεα ειναι απο φελο;<br>
    Επισης εχω παρα πολες απο την τεταρτη στην σηρα απο τις συνχρονες αλλα δεν τις κεροσα η λυπανσα καθολου.

    Φίλε, η Kleena ειναι απο τις καλυτερες, ειναι ζαχαροκάλαμο και τις έβγαλε η Eley το ´50 νομίζω, αυτές τις λίγες που έχεις να τις βάλεις σε ειδικές περιπτώσεις, για την λυπασμενη θα συμφωνήσω πως και εκείνη ειναι εξαιρετικη, μου έμειναν μονο καμία 80 και δεν μπορω να βρω άλλες δυστυχώς.
    Η προτελευταία ειναι κετσές πολυ βαριά κερομένος, εξαιρετική σε κατανομές, την εχω δουλέψει μονο με D10 σε στρογγυλο και ετριβα τα ματιά μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #458455

    Η πισω η σηρα η λεγομενες Diana απο τι υλικο ειναι;; εμενα παντος δεν μου δεινουν την εικονα χαρτοπολτου απο αυτες που εχω, ειναι σληρο υλικο αλλα οχι χαρτοπολτος μου δεινει την εντυπωση σαν μιγμα φυτικης ινας .

    επισεις σαν εναλακτικη αντη για Diana (που δεν την συμπαθω) ειναι και η sfs (παραθετω φωτο για sfs) με πολυ καλα αποτελεσματα.

    αληθεια τι τροπος υπαρχει να μετατρεψουμε την συνχρονη μαλλινη 3&4 απο την προτη σηρα να μιαζουν σαν την 2 ;;;;

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #458458

    Tην SFS μπορεις ανετα να τη φτιαξεις με 2 ταπες απο φελο, με μια ενδιαμεση μικρου υψους μαλλινη, ή εστω και Diana.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #458459

    θα πρεπει να τα κολισεις Βικτωρα αν ειναι απο πολλα κοματια η βυσματοση θα σου χαλασει την κατανομη νομηζω.

    πως βελτιωνεις τις μαλλινες;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #458460

    τι εργαλειο ειναι αυτο ζγκρομπια ειναι;; ή κατι αλλο

    http://www.ebay.co.uk/itm/RELOADING-WAD-CUTTER-MAKE-YOUR-OWN-12g-FIBRE-WADS-/181231405052

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #458466

    Καλημέρα,
    Η τρίτη ειναι σύγχρονη απο Ιταλία, άμα την βάλεις σε καυτό λαδι ή σε υγρή καυτή κεραλοιφή, κατι γίνεται..!!!
    Η τέταρτη ειναι παλιάς κοπής, λυπασμενη αλλά εχει στεγνωσει.
    Απο όλες αυτές, σύγχρονες και παλιές, σε θεμα μολυβδωσεων αυτή που δεν αφήνει τίποτα και κάνει το όπλο να γυαλίζει ειναι ο άσπρος κετσές ο κερομένος, πραγματικά έριξα 10-15 φυσιγγια και δεν ειχε ίχνος μολυβδωσεων η κάννη.
    Εχω μια πολυ καλη ποσότητα απο μια άλλη παλια μαλλινη η οποία πάνω και κάτω ειναι κανονική μαλλινη και στην μέση εχει λίπος.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #458470

    Περσι στις δοκιμες που εκανα για τα χαρτινα, ειδα οτι ειχα μια ελαφρα καλυτερη κατανομη με το μαλλινο βυσμα κομμενο στα 2 και με παρεμβολη μιας ταπας απο φελο, απ’ότι ειχα με μονοκοματη μαλλινη.

    Μιλαω για κανονικη μαλλινη οχι για Diana

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #458476

    Περσι στις δοκιμες που εκανα για τα χαρτινα, ειδα οτι ειχα μια ελαφρα καλυτερη κατανομη με το μαλλινο βυσμα κομμενο στα 2 και με παρεμβολη μιας ταπας απο φελο, απ’ότι ειχα με μονοκοματη μαλλινη.

    Μιλαω για κανονικη μαλλινη οχι για Diana<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    </div>

    Δηλαδη Βικτωρα εκανες το αντιθετο του sfs;;

    τι χρισιμοποιης συνηθως κατω απο το μαλλινο cuvette ή χαρτονακι πυριτιδας και φελο;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #458494

    Xαρτονακι πυριτιδας 4 χιλιοστων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #458674

    http://claygame.co.uk/products/category/fibre-cushion-wads

    Μάλλινες τάπες σε αγγλικό κατάστημα. Δεν τους ενόχλησα με e-mail αν στέλνουν Ελλάδα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων