tula toz 120

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 42 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    lefteriskri στις #228529

    Λευτερη βαζε την μπουκα πανω και ασε τα τσοκακια πολυτελειας,σου μιλαει παθων και μαθων.Μην κανουμε τα απλα δυσκολα και μην λεπτολογουμε.Σιγουρα ολο και κατι παραπανω θα παρεις σε αποδοση της ταξης που δεν ειναι παρατηρησημη με το ματι αλλα θα πρεπει να δωσεις και κανενα 55 αρι ευρω το ενα στην καλυτερη των περιπτωσεων αν μιλαμε για καλη μαρκα τσοκ.

    Δηλαδη δεν θα εχει μεγαλη διαφορα ο διασπορεας απο το πενταρι μου?Εγω το λεω αυτο γιατι αμα ειναι να παρω εναν διασπορεα για την μια κανη και δεν βαζω φυσιγγια διασπορας θα κανω αποσβεση αφου τα φυσιγγια διασπορας ειναι ποιο ακριβα απο τα απλα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #228527

    Δηλαδη δεν θα εχει μεγαλη διαφορα ο διασπορεας απο το πενταρι μου?Εγω το λεω αυτο γιατι αμα ειναι να παρω εναν διασπορεα για την μια κανη και δεν βαζω φυσιγγια διασπορας θα κανω αποσβεση αφου τα φυσιγγια διασπορας ειναι ποιο ακριβα απο τα απλα.

    Προσωπικα σε κανενα κυνηγι μου δεν βαζω διασπορεις ακομη και οταν κυνηγαγα περπατιτο εμαζα το πολυ 4-3 αλλα εγω εχω μια ταση στα στενα τσοκ γι'αυτο θα σου ελεγα να μην προχωρησεις σε αγορα τετοιοιυ τσοκ αλλα να μεινεις στο κλασσικο πενταρι τσοκ.Αλλωστε ενα πενταρι κανει για τουφεκιες μεχρι μαχ25-30 μετρα αρα εισαι καλυμενος.Τι να το κανεις το δασπορεα να ανοιγει η τουφεκια να γινεται σεντονι να πετυχεις τι και που στα 15-20 μετρα ?Νομιζω ειναι κοντα.Βεβαια υπαρχουν εξαιρεσεις δηλαδη μερη που σηκωνουν ενα τετοιο τσοκ αλλα αυτο ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.Κατσε καημενε ησυχος και καντα σουβλακια να πιασουν τοπο με την παρεα σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    lefteriskri στις #228525

    Προσωπικα σε κανενα κυνηγι μου δεν βαζω διασπορεις ακομη και οταν κυνηγαγα περπατιτο εμαζα το πολυ 4-3 αλλα εγω εχω μια ταση στα στενα τσοκ γι'αυτο θα σου ελεγα να μην προχωρησεις σε αγορα τετοιοιυ τσοκ αλλα να μεινεις στο κλασσικο πενταρι τσοκ.Αλλωστε ενα πενταρι κανει για τουφεκιες μεχρι μαχ25-30 μετρα αρα εισαι καλυμενος.Τι να το κανεις το δασπορεα να ανοιγει η τουφεκια να γινεται σεντονι να πετυχεις τι και που στα 15-20 μετρα ?Νομιζω ειναι κοντα.Βεβαια υπαρχουν εξαιρεσεις δηλαδη μερη που σηκωνουν ενα τετοιο τσοκ αλλα αυτο ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.Κατσε καημενε ησυχος και καντα σουβλακια να πιασουν τοπο με την παρεα σου.

    χεχε.Ενταξει μπεφ με επεισες.Με 5-4 λες να ειμαι καλυτερα απ οτι με 5-3?Για τσιχλες μιλαω παντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #228521

    χεχε.Ενταξει μπεφ με επεισες.Με 5-4 λες να ειμαι καλυτερα απ οτι με 5-3?Για τσιχλες μιλαω παντα.

    Εξαρταται και απο το νουμερο σκαγια που θα βαλεις.Προσωπικη γνωμη βαζε παντα 9αρια στις τσιχλες κοτσυφια και ενα 5-3 η ενα 5-4 αναλογα που κυνηγας θα εχεις παντα καλα αποτελεσματα.Αν δεν εχεις μεγαλη πειρα σαν κυνηγος βαζε πιο ανοιχτα τσοκ και μην ριχνεις μακρυα.Το 4αρι βαραει καλα και λιγο μετα τα 30 μετρα ενω με το 5αρι εχεις σιγουρα αποτελεσματα στα 25 μετρα.Το 3αρι ειναι σχετικα κλειστο τσοκ και αποδιδει μεχρι και τα 35 μετρα.Για καρτερι το 3αρι ειναι ενα συνηθες τσοκ με ενα 4αρι μαζι ενω μονο σε δυσκολες περιπτωεις που τα πουλια ξερεις οτι θα τα τουφεκας μακρυα βαζε κλειστοτερο του 3 αντι 4 μαζι με το 3 παντα.Εχω λιωσει πολλα σκαμπο στα καρτερια και επισεις εχω καταλαβει και απο αλλους οτι αυτοι οι συνδιασμοι ειναι οι πιο λογικοι και αποτελεσματικοι.Η πειρα θα σου δωσει την καλυτερη λυση στην καθε περιπτωση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    lefteriskri στις #228519

    Εξαρταται και απο το νουμερο σκαγια που θα βαλεις.Προσωπικη γνωμη βαζε παντα 9αρια στις τσιχλες κοτσυφια και ενα 5-3 η ενα 5-4 αναλογα που κυνηγας θα εχεις παντα καλα αποτελεσματα.Αν δεν εχεις μεγαλη πειρα σαν κυνηγος βαζε πιο ανοιχτα τσοκ και μην ριχνεις μακρυα.Το 4αρι βαραει καλα και λιγο μετα τα 30 μετρα ενω με το 5αρι εχεις σιγουρα αποτελεσματα στα 25 μετρα.Το 3αρι ειναι σχετικα κλειστο τσοκ και αποδιδει μεχρι και τα 35 μετρα.Για καρτερι το 3αρι ειναι ενα συνηθες τσοκ με ενα 4αρι μαζι ενω μονο σε δυσκολες περιπτωεις που τα πουλια ξερεις οτι θα τα τουφεκας μακρυα βαζε κλειστοτερο του 3 αντι 4 μαζι με το 3 παντα.Εχω λιωσει πολλα σκαμπο στα καρτερια και επισεις εχω καταλαβει και απο αλλους οτι αυτοι οι συνδιασμοι ειναι οι πιο λογικοι και αποτελεσματικοι.Η πειρα θα σου δωσει την καλυτερη λυση στην καθε περιπτωση.

    Οκ φιλε μπεφ.Με τις δοκιμες θα καταλαβω τι θελω πιστευω.Ευχαριστω παντως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    Sabo στις #203633

    Το δικό μου όπλο είχε στο κουτί όταν το αγόρασα τέσσερα τσοκ, τα δύο ήταν βελτιωμένος κύλινδρος, ένα τριάρι και ένας άσσος, δεν ξέρω εσύ τι έχεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    lefteriskri στις #228451

    Το δικό μου όπλο είχε στο κουτί όταν το αγόρασα τέσσερα τσοκ, τα δύο ήταν βελτιωμένος κύλινδρος, ένα τριάρι και ένας άσσος, δεν ξέρω εσύ τι έχεις.

    Εμενα εχει δυο κυλινδρους,ενα βελτιομενο κυλινδρο και εναν ασσο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #228448

    Εμενα εχει δυο κυλινδρους,ενα βελτιομενο κυλινδρο και εναν ασσο.

    [font=”Arial Narrow”]δεν παρατας τα τσοκ briley και τις παπαριες παλι σε εξοδα θα με βαλεις ανοιξε αγορακι μου τα ματια σου σημαδευε το θηραμα καλα και τοτε θα δεις [/font] :lol: :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    lefteriskri στις #228447

    [b][size=4][font=”Arial Narrow”]δεν παρατας τα τσοκ briley και τις παπαριες παλι σε εξοδα θα με βαλεις ανοιξε αγορακι μου τα ματια σου σημαδευε το θηραμα καλα και τοτε θα δεις [/font][/size][/b] :P ;)

    [url=”http://postimage.org/”%5D%5Bimg%5Dhttp://s12.postimage.org/4o3qb9tvx/image.jpg%5B/img%5D%5B/url%5D

    χεχε.Καλα :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #203642

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    lefteriskri στις #228444

    [url=”http://postimage.org/”%5D%5Bimg%5Dhttp://s8.postimage.org/6g5ip4uth/image.jpg%5B/img%5D%5B/url%5D

    ετσι βγηκαν τα ξυλα μετα το βαψιμο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    203
    anbar56 στις #203675

    Το όπλο σου -όπως τα περισσότερα όπλα- στα κατάλληλα χέρια κάνει θαύματα. Πριν μερικά χρόνια, στο σκοπευτήριο της Μαλακάσας, ένα Τοz 120 έκανε πολλούς να αναρωτηθούν αν είχαν πράξει σωστά αγοράζοντας Beretta, Perazzi κλπ. Κατά σύμπτωση, ο σκοπευτής που το χρησιμοποιούσε -φίλος φίλου- λεγόταν Λευτέρης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #203677

    O Λεφος με το PERAZZI Ρωσσιας….ετσι το ελεγε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    203
    anbar56 στις #203679

    Ακριβώς , Perazzi Ρωσίας το αποκαλούσε.
    Μάλλον έχουμε κοινούς φίλους (ένας από αυτούς ο Μάνος Π.)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    lefteriskri στις #228315

    Ευχαριστω παιδια,και γω πιστευω οτι ηταν καλη επιλογη.Τωρα θα δειξει στο κυνηγι το τι πραγματικα ειναι. B)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 42 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων