Αλλοδαποί σκοτώνουν έλληνες εν ψυχρώ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 274 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #428217

    Δυστηχώς αυτό που λέει ο Louis είναι η αλήθεια. Συμφωνώ μαζί του στο 100% είμαστε άξιοι της μοίρας μας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #428233

    Οσο ο υποκριτης ελληνας δινει δουλειες σε αυτα τα κοπροσκυλα θα τους εχουμε πανω στο κεφαλι μας ολοι γκρινιαζουνε αλλα τους βαζουνε μεσα στα σπιτια τους για δουλειες,,καλα να παθουμε τοτε καθηστε να δωσουν εντολη για καμια τζιχαντ στην ελλαδα και θα δειτε μετα ποσα απιδια πιανει ο σακος θα βοβαστε μετα να πατε και στο σουπερ μαρκετ,γκρινιαζε μια γειτονισα για τους αλοδαπους και βλεπω προχθες αλλαξε αλουμινια και πηρε ινδο αλουμινα,,δεν μας γαμας κυρα θαλεια τις λεω μετα σου φταινε οι αλοδαποι..εεε αμ ξερεις βρε ηλια μου ζητησε λιγοτερα λεφτα,,,,ασε ρε τις λεω παιξε μπαλα παρακατω καταλαβες υποκρισια του κερατα,,καλα μας κανουν και μας πηδανε,και μας σκοτωνουν αφου βρηκανε τον ελληνα σε κατασταση αφασιας και βλακειας,καλα να παθουμε ακομα δεν ειδατε τιποτα με τους αλοδαπους,στην πορια θα δειτε πραγματα που θα ξυπνησετε αλλα τοτε θα ειναι πολυ αργα,,μεχρι τοτε δωστε τους δουλειες για να εχουν λεφτα να πηγενουν εξω και να τρωνε εδω μια χαρα,,και μετα κανετε και παραπονα οτι σας πειραζουν,,αλλα αμα σας πει κανας αλβανος λιγο πιο φτηνα απο τον ελληνα,,γιατι ο αλβανος δεν ξερει ουτε τι ειναι το ΤΕΒΕ,που θελεις ενα 800αρι το δυμηνο ουτε τι ειναι να εχεις ενοικιο σε μεγαζι ουτε τιποτα,,ετσι μπορει και δινει λιγο καλητερες προσφορες και περνει τις δουλειες βλεπω στις λιγες οικοδομες να δουλεουν πακιστανοι,και αλβανοι,,καλα να παθουμε τοτε αφου τα θελει ο κωλος μας και θα μας σφαξουν,και θα μας πηδηξουν,και οτι θελουν θα μας κανουν,και καλα θα μας κανουν αφου ειμαστε ζωα για τραβατε ρε μαγκες στο πακισταν στην αλβανια,η σε οποια αλλη κολωχορα εχουν αυτοι που ηρθαν εδω και καντε καμια μαγκια να δειτε αυτοι τι κρατος εχουν,θα σας πηδηξουν στα ορθια γιατι αυτοι δεν ειναι κοροιδα κατα τα αλλα εμεις εδω θα τους κανουμε και τζαμια,και καμια π.πα αμα λαχη στο τελος,,μαλακα ελληνα εγινες προβατο και σε βοσκανε οι λαοι που για θεο τους εχουνε το τραγι,,εχουμε ακομα να φαμε πολλες καρπαζιες μεχρι να ισιωσουμε,περαστικα μας

    ακριβός όπως τα λέει ο ηλίας είναι και έχει απόλυτο δίκιο,όταν θα αρχίσουν να μας σφάζουνε και εμάς έτσι ωμά τότε θα δείς τι έχει να γίνει,γιατί το λέει πεντακάθαρα ΤΟ ΚΟΛΟΚΑΤΣΙΚΙ ΤΟΥΣ (να θανατόνουν τους χριστιανούς με κάθε τρόπο) δυστηχώς τίποτα άλλο δεν λέω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #428273

    Οσο ο υποκριτης ελληνας δινει δουλειες …

    καταρχας συμφωνω απολυτα με αυτα που γραφει ο Ηλιας.

    Επειδη και εγω στην δουλεια μου εχω να ανταγωνιστω και ΛΑΘΡΟμεταναστες το ξερω καλα το θεμα.

    Η κατασταση με αυτους που παιρνουν δουλειες σε τιμες που ΔΕΝ μπορει να  τους ανταγωνιστει κανεις νομιμος θα μπορουσε να λυθει αν οποιος απασχολει σε εργασια λαθρομεταναστη πηγαινει κατηγορουμενος για παρανομη εργασια.

    Και οποιος νοικιαζει κατοικια σε λαθραιο να πηγαινει και αυτος κατηγορουμενος για υποθαλψη λαθρομεταναστη.

    Οσο η κατασταση ειναι ανεξελεκτη, οι νομιμοι επαγγελματιες μαραζωνουν και χανονται θεσεις εργασιας.

    Αφηστε που τα λεφτα που παιρνουν οι λαθροεργαζομενοι τα στελνουν στην πατριδα τους με αποτελεσμα να χανονται απο την ελληνικη αγορα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #428276

    Συμφωνώ απόλυτα με τους Ηλία και Παναγιώτη και ξαναλέω ότι οι λαθρομετανάστες χρησιμοποιούνται από το ¨σύστημα¨ για να καταστρέψουν τη εργατική τάξη της χώρας!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #428299

    Καλά τα λέτε όλοι σας……

    Εγω δεν έχει καμία σημασία αν συμφωνώ η διαφωνώ.

    Απλά προσπαθώ να ενημερώνομαι διαρκώς και να έχω τα αυτιά μου ανοικτά μπας και βγάλω κάποιο συμπέρασμα .

    Οποιος θέλει να διαβάσει και κάποιες απόψεις καθηγητών πανεπιστημίων …

    Eπιστημονικές μελέτες των επιπτώσεων της μετανάστευσης στην ελληνική οικονομία και αγορά εργασίας έχουν αναδείξει τα εξής θετικά σημεία: Η μετανάστευση ΔΕΝ έφερε ανεργία στην Ελλάδα. Η μετανάστευση συνέβαλλε στην ΑΥΞΗΣΗ των ρυθμών οικονομικής ανάπτυξης. Η μετανάστευση δημιούργησε θέσεις εργασίας και διατήρησε προϋπάρχουσες θέσεις εργασίας γηγενών διότι ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ αρκετές επιχειρήσεις που ελλείψει εργατικού δυναμικού, και δη φθηνού, θα είχαν κλείσει και έτσι θα είχαν χάσει τις δουλειές τους και οι Έλληνες που εργάζονταν σε αυτές. Ο μεταναστευτικός πληθυσμός αυξάνει την κατανάλωση και έτσι αυξάνει τα οικονομικά μεγέθη της οικονομίας, δημιουργεί θέσεις εργασίας και μόνο από το γεγονός ότι υπάρχει και καταναλώνει αγαθά και υπηρεσίες. Επιπλέον η σχετικά φθηνή μεταναστευτική εργασία βοηθά στην συγκράτηση της αυξησης των τιμών λόγω της συγκράτησης του κόστους παραγωγής πολλών αγαθών και υπηρεσιών. Ο μεταναστευτικός πληθυσμός είναι συνολικά νέος και δεν επιβαρύνει ίδιαίτερα το σύστημα υγείας ή των συντάξεων στην παρουσα φάση. Αντίθετα βοηθά στην αντιμετώπιση του δημογραφικού προβλήματος (χαμηλές γεννήσεις) στην χώρα και στην αντιμετώπιση των ελλειμάτων των ασφαλιστικών ταμείων. Λόγω χαμηλών εισοδημάτων οι μετανάστες δεν επηρεάζουν ιδιαίτερα (ούτε θετικά ούτε αρνητικά) τα φορολογικά έσοδα του κράτους. Η γυναικεία μεταναστευτική εργασία βοηθά την ελληνική οικογένεια εκεί όπου απουσιάζουν οι αντίστοιχες παροχές από το κράτος (για την φύλαξη ηλικιωμένων και την φροντίδα των μικρών παιδιών όταν η μητέρα/νοικοκυρά εργάζεται εκτός σπιτιού) με σχετικά χαμηλό κόστος. Η μετανάστευση έχει συμβάλλει στην αναζωογόνηση αρκετών ορεινών και αγροτικών περιοχών οι οποίες ερήμωναν κυριολεκτικά. Επίσης η μετανάστευση στην Ελλάδα αλλά και γενικότερα στην νότια Ευρώπη όχι μόνο κάλυψε ανάγκες της εγχώριας αγοράς εργασίας αλλά και δημιούργησε νέες ανάγκες υπηρεσιών μέσα από την προσφορά καλών υπηρεσιών σε προσιτές τιμές, π.χ. για μικρο επισκευές, για κηπουρικές εργασίες, για οικιακές εργασίες, για φροντίδα ηλικιωμένων και παιδιών. Αυτό είναι ένα πολύ ενδιαφέρον κοινωνικό και οικονομικό φαινόμενο που σχετίζεται με το γενικότερο κοινωνικο-οικονομικο μετασχηματισμό των Ευρωπαϊκών χωρών. Οι θετικές αυτές επιπτώσεις της μεταναστευτικής έργασίας συνοδεύονται βέβαια και από κάποιες αρνητικές. Συγκεκριμένα: η παρουσία του μεταναστευτικού εργατικόυ δυναμικού συγκρατεί σε χαμηλά επίπεδα τους μισθούς και τα μεροκάματα των ανειδίκευτων ή ημι-ειδικευμένων εργατών (όλων, γηγενών και μη). Η παρουσία φθηνής μεταναστευτικής έργασίας δίνει τη δυνατότητα σε επιχειρήσεις με παλαιά τεχνολογία, μη ανταγωνιστικές να επιβιώνουν και έτσι αποδυναμώνει τα κίνητρα για τεχνολογική πρόοδο και αναδιάρθρωση της ελληνικής οικονομίας. Συνολικά η μετανάστευση επηρεάζει θετικά από οικονομικής πλευράς ΟΛΑ τα οικονομικο-κοινωνικά στρώματα στην ύπαιθρο και τα μεσαία και άνώτερα κοινωνικο-οικονομικά στρώματα στα αστικά κέντρα. Επηρεάζει αρνητικά ΜΟΝΟΝ τα κατώτερα οικονομικά στρώματα στα αστικά κέντρα γιατί αυξάνει τον ανταγωνισμό και συμπιέζει τους μισθούς στις θέσεις χαμηλής εξειδίκευσης. Σε πρόσφατη μελέτη τους τρεις καθηγητές του Πανεπιστημίου της Αθήνας (Κόντης, Πετράκος, Ζωγραφάκης) εξετάζουν τρία σενάρια αύξησης ή αποχώρησης του μεταναστευτικού δυναμικού: Στο πρώτο σενάριο κάνουν την υπόθεση ότι οι μετανάστες εξακολουθούν να εργάζονται αλλά σταματούν να καταναλώνουν, στη δεύτερη ότι ο μεταναστευτικός πληθυσμός αυξάνεται κατά 200.000 άτομα και στο τρίτο σενάριο οι μετανάστες φεύγουν μέσα σε λίγα χρόνια. Στην περίπτωση του πρώτου σεναρίου θα υπάρξει αρνητικός αντίκτυπος στην οικονομία λόγω της μείωσης των επιπέδων κατανάλωσης, στην δεύτερη περίπτωση θα υπάρξει συνολικά ένας θετικός αντίκτυπος λόγω της αύξησης στην παραγωγή και την κατανάλωση αλλά και της δημιουργίας νέων θέσεων εργασίας, παρόλα αυτά οι μετανάστες που ήδη βρίσκονται στη χώρα θα υποστούν αυξημένο ανταγωνισμό ενώ οι μισθοί γενικά θα μειωθούν. Σύμφωνα με το τρίτο σενάριο αν υποθέσουμε ότι οι μετανάστες θα φύγουν από την χώρα σε τρία προοδευτικά κύματα και ότι θα υπάρξει αυξημένη ελαστικότητα στους γηγενείς εργαζόμενους, τουλάχιστον 400.000 θέσεις εργασίας θα παραμείνουν κενές δημιουργώντας σημαντικές πιέσεις στις Ελληνικές επιχειρήσεις και την Ελληνική οικονομία συνολικά. Γενικά, η κατανάλωση θα μειωθεί, όπως και το ΑΕΠ, το επίπεδο των μισθών για τους ανειδίκευτους εργάτες και το εισόδημα των φτωχότερων οικογενειών θα αυξηθεί ενώ αυτό των οικογενειών της μεσαίας ή ανώτερης τάξης θα παραμείνει το ίδιο ή θα μειωθεί. Επίσης θα αυξηθεί το έλλειμμα στο εθνικό ισοζύγιο πληρωμών. Για αυτούς λοιπόν που ανησυχούν, η απάντηση μου είναι καθησυχαστική: δεν φταίει η μετανάστευση για την σημερινή οικονομική δυσπραγία – κάθε άλλο μάλιστα. Και δεν υπάρχει φόβος ότι θα μείνουν πολλοί έλληνες άνεργοι αν συνεχίσουν να έρχονται μετανάστες – οι δύο ομάδες σε γενικές γραμμές ΔΕΝ ανταγωνίζονται για τις ίδιες θέσεις. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι η μετανάστευση μπορεί ή πρέπει να γίνεται ανεξέλεγκτα (αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο! θα το πούμε μια άλλη φορά). Συχνά αναρωτιέμαι βέβαια γιατί τα ΜΜΕ δεν αναφέρουν σχεδόν ποτέ (ή μόνον στα ψιλά γράμματα) τις θετικές επιπτώσεις της μετανάστευσης στην ελληνική οικονομία, ενώ όταν πρόκειται για εγκληματικότητα ή για την υποτιθέμενη “απειλή” της εθνικής μας “καθαρότητας” βάζουν πηχιαίους τίτλους; Ποιος φοβάται την αλήθεια;……….. Το παρόν άρθρο δημοσιεύτηκε την 14 July, 2008 στίς 12:49 από τον/την συγγραφέα “Τριανταφυλλίδου Άννα”.

    Εγω απλά θα προσθέσω ότι το πρόβλημα  βρίσκεται στον κάθε “πονηρό” νεολέλληνα που δίνοντας εργασία σε έναν αλλοδαπό για να γλυτώσει την εφορία, ΙΚΑ κ.ο.κ ουσιαστικά κλέβει τον ίδιο του τον εαυτό. Ο ίδιος “πονηρός” Ελληνας θα κατηγορήσει την οποιαδήποτε κυβέρνηση οτι απέτυχε να λύσει το οικονομικό πρόβλημα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #428313

    Αντε να σας κάνω και εγω μια παράθεση προς ενημέρωσή σας για το θέμα…..

    <center><b>Η περίπτωση της Ελλάδας</b></center>
    <p align=”justify”>Οι επισημάνσεις της έκθεσης τόσο των Λόρδων όσο και της MAC αποτελούν πραγματικό κόλαφο για το «φιλομεταναστευτικό» πανεπιστημιακό, πολιτικό και δημοσιογραφικό κατεστημένο της χώρας μας το οποίο μιλά για οικονομικά οφέλη της Ελλάδας από την μετανάστευση προβάλλοντας την αύξηση του ΑΕγχΠ αδιαφορώντας όμως για το κατά κεφαλήν ΑΕγχΠ, αγνοώντας την επίπτωση της μετανάστευσης στον διαμένοντα πληθυσμό και υποβαθμίζοντας τις σημαντικές αναδιανεμητικές επιπτώσεις εις βάρος των ασθενέστερων οικονομικά τάξεων. Επιπλέον, τίθεται και το ερώτημα: όταν οι Βρετανοί ειδικοί ανακαλύπτουν σημαντική συσχέτιση μεταξύ της εισροής νόμιμων μεταναστών από χώρες εκτός ΕΕ και της εκτόπισης γηγενών εργαζομένων είναι δυνατόν στην Ελλάδα να μην καταγράφονται ανάλογες επιπτώσεις όταν μάλιστα η μετανάστευση προς την χώρα μας είναι μεγάλη σε αριθμό, συνεχής και σε συντριπτικό ποσοστό παράνομη;</p>
    <p align=”justify”>Οι σημαντικές αρνητικές επιπτώσεις της παράνομης μετανάστευσης προς την χώρα μας τόσο στην αγορά εργασίας όσο και στις δαπάνες ιατροφαρμακευτικής και νοσοκομειακής περίθαλψης έχουν επισημανθεί ακόμα και από την τρόϊκα, η οποία θέτει πλέον επιτακτικά επί τάπητος το μεταναστευτικό πρόβλημα της χώρας. Σύμφωνα με πρόσφατο δημοσίευμα (4): <i>«Κατά τις πληροφορίες, στις διαπραγματεύσεις που γίνονται τέθηκε από την τρόικα το ζήτημα της μεταναστευτικής πολιτικής και της μείωσης του πληθυσμού των μεταναστών που έχει συγκεντρωθεί στην Ελλάδα. Η τρόικα ζητεί μέτρα ενσωμάτωσης των μεταναστών στο ασφαλιστικό σύστημα και την αγορά εργασίας, αλλά όπως επισημάνθηκε αυτό προϋποθέτει να κλείσουν τα σύνορα για την είσοδο νέων μεταναστών στη χώρα. Οι ξένοι θεωρούν ότι, όσο συνεχίζεται το καθεστώς «μαύρης εργασίας» στη χώρα μας, δύσκολα θα αποκατασταθούν οι ισορροπίες που αναζητούνται στην αγορά εργασίας, η ροή εσόδων στα ασφαλιστικά ταμεία και εξίσου δύσκολα θα τεθούν υπό έλεγχο οι δαπάνες ιατροφαρμακευτικής και νοσοκομειακής περίθαλψης που σήμερα επιβαρύνουν το ελληνικό δημόσιο. Όσο και αν τα τρία κόμματα θέλουν να αποφύγουν την αποκάλυψη των προτάσεων για την αντιμετώπιση του μεταναστευτικού προβλήματος, σοβαροί οικονομολόγοι που εμπλέκονται στη διαδικασία σύνταξης του νέου μνημονίου θεωρούν ότι η παράμετρος αυτή επηρεάζει όλες τις μελέτες και τα συμπεράσματα που άπτονται του κόστους εργασίας στην Ελλάδα, και συνδέονται με τα δημοσιονομικά ελλείμματα»</i>.</p>
    <p align=”justify”>Στο προαναφερθέν άρθρο μας του 2010 (1) είχαμε ασκήσει κριτική στην κατά την παρελθούσα 20ετία ακολουθηθείσα μεταναστευτική πολιτική στην Ελλάδα επισημαίνοντας: <i>«Όταν το βασικό επιχείρημα το οποίο προβάλλεται για να δικαιολογήσει αυτήν την πολιτική (δηλαδή οι θετικές επιπτώσεις στην οικονομία) είναι τουλάχιστον αμφισβητούμενο (για να μην πούμε λανθασμένο) γιατί αυτή η πολιτική συνεχίζεται αβασάνιστα;». Επιπλέον, στο ίδιο άρθρο, υπογραμμίσαμε ότι «τα κριτήρια επιλογής μεταναστευτικής πολιτικής θα πρέπει να είναι εν πρώτοις η εθνική ασφάλεια και η κοινωνική συνοχή και δευτερευόντως οι ανάγκες της οικονομίας»</i>. Παρά την παρέλευση δύο ετών, τα ίδια ερωτήματα και οι ίδιες επισημάνσεις παραμένουν – δυστυχώς – ορθές και επίκαιρες.</p>
    Για ολόκληρο το άρθρο διαβάστε εδώ:

    http://www.metopo.gr/article.php?id=5319</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #428319

    <b><i>……………………………………………..</i></b> Αντίθετα βοηθά στην αντιμετώπιση του δημογραφικού προβλήματος (χαμηλές γεννήσεις) στην χώρα και στην αντιμετώπιση των ελλειμάτων των ασφαλιστικών ταμείων. Λόγω χαμηλών εισοδημάτων οι μετανάστες δεν επηρεάζουν ιδιαίτερα (ούτε θετικά ούτε αρνητικά) τα φορολογικά έσοδα του κράτους. …………Η μετανάστευση έχει συμβάλλει στην αναζωογόνηση αρκετών ορεινών και αγροτικών περιοχών οι οποίες ερήμωναν κυριολεκτικά………………………. Οι θετικές αυτές επιπτώσεις της μεταναστευτικής έργασίας συνοδεύονται βέβαια και από κάποιες αρνητικές. Συγκεκριμένα: η παρουσία του μεταναστευτικού εργατικόυ δυναμικού συγκρατεί σε χαμηλά επίπεδα τους μισθούς και τα μεροκάματα των ανειδίκευτων ή ημι-ειδικευμένων εργατών (όλων, γηγενών και μη). Η παρουσία φθηνής μεταναστευτικής έργασίας δίνει τη δυνατότητα σε επιχειρήσεις με παλαιά τεχνολογία, μη ανταγωνιστικές να επιβιώνουν και έτσι αποδυναμώνει τα κίνητρα για τεχνολογική πρόοδο και αναδιάρθρωση της ελληνικής οικονομίας. Συνολικά η μετανάστευση επηρεάζει θετικά από οικονομικής πλευράς ΟΛΑ τα οικονομικο-κοινωνικά στρώματα στην ύπαιθρο και τα μεσαία και άνώτερα κοινωνικο-οικονομικά στρώματα στα αστικά κέντρα. Επηρεάζει αρνητικά ΜΟΝΟΝ τα κατώτερα οικονομικά στρώματα στα αστικά κέντρα γιατί αυξάνει τον ανταγωνισμό και συμπιέζει τους μισθούς στις θέσεις χαμηλής εξειδίκευσης. Σε πρόσφατη μελέτη τους τρεις καθηγητές του Πανεπιστημίου της Αθήνας (Κόντης, Πετράκος, Ζωγραφάκης) εξετάζουν τρία σενάρια αύξησης ή αποχώρησης του μεταναστευτικού δυναμικού: Στο πρώτο σενάριο κάνουν την υπόθεση ότι οι μετανάστες εξακολουθούν να εργάζονται αλλά σταματούν να καταναλώνουν, στη δεύτερη ότι ο μεταναστευτικός πληθυσμός αυξάνεται κατά 200.000 άτομα και στο τρίτο σενάριο οι μετανάστες φεύγουν μέσα σε λίγα χρόνια. Στην περίπτωση του πρώτου σεναρίου θα υπάρξει αρνητικός αντίκτυπος στην οικονομία λόγω της μείωσης των επιπέδων κατανάλωσης, στην δεύτερη περίπτωση θα υπάρξει συνολικά ένας θετικός αντίκτυπος λόγω της αύξησης στην παραγωγή και την κατανάλωση αλλά και της δημιουργίας νέων θέσεων εργασίας, παρόλα αυτά οι μετανάστες που ήδη βρίσκονται στη χώρα θα υποστούν αυξημένο ανταγωνισμό ενώ οι μισθοί γενικά θα μειωθούν. Σύμφωνα με το τρίτο σενάριο αν υποθέσουμε ότι οι μετανάστες θα φύγουν από την χώρα σε τρία προοδευτικά κύματα και ότι θα υπάρξει αυξημένη ελαστικότητα στους γηγενείς εργαζόμενους, τουλάχιστον 400.000 θέσεις εργασίας θα παραμείνουν κενές δημιουργώντας σημαντικές πιέσεις στις Ελληνικές επιχειρήσεις και την Ελληνική οικονομία συνολικά. ………………….

    οι επισημάνσεις δικές μου….

    θα κάνω μόνο ΕΝΑ σχόλιο:

     

    Αν έχω τέτοια “θετικές επιπτώσεις” τι τις  θέλω τις “αρνητικές”;  😡

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #428322

    Eγω εχω να πω στα αρθρα που γραφουν οι καθηγητες να τα πουν αυτα εκει που πηγενουν τα βραδυα

    και φορανε τις ποδιτσες τους,εγω τα βλεπω με τα ματια μου και δεν χρειαζεται να μου πεις ο καθηγητης

    αν ειναι καλη η οχι η μεταναστες για την χωρα,,για τραβα στην γαλλια να δεις,,αμα δεν εχεις φορολογοκη δηλοση

    απο ενα ποσο και πανω πας απο εκει που ηρθες,,στην ελλαδα μπητε σκυλοι και αλεστε,ολοι λαθρες ειναι

    για τραβα στην αγγλια μεταναστης και και περνα ενα φαναρι με κοκκινο,πας σπιτι σου και δεν ξαναπας στην χωρα

    ουτε νεκρος,εδω στην περιοχη μου πιανουν πακιστανους να οδηγανε κυριολεκτικα λιωμα απο τα τσιπουρα

    και επιδη δουλευει στον ταδε κυριο που εχει τις ακρες δεν του κανουν τιποτα,,ασχετα αν αυτος εσενα σε στειλει

    αδιαβαστο στον δρομο γιατι δεν βλεπει στο ενα μετρο,,εγω δεν μπορω να ζησω παρεα με ενα μουσουλμανο

    που βρωμαει απο τα 20 μετρα και πιστευει σε ενα θεο τραγι που του λεει οτι εγω ειμαι εχθρος του

    ουτε τουαλετες δεν εχουν στην χωρα τους,,στα χωραφια χεζουνε εξω απο τα σπιτια τους

    και μπανιο κανουν 1 φορα τον μηνα,,και πηδαει ο ενας τον αλλο γιατι το επιτρεπη η θρησκεια τους

    τι δουλεια εχω εγω με αυτα τα βρωμιαρικα αποβρασματα,το ξερετε οτι μας μισουν και ας εφαγαν ψωμι εδω

    ειναι αγνωμονες,δεν ξερουν τι παει να πει φιλοτιμο,ειναι αχαριστα πλασματα,και ειναι και αλλα πολλα

    που θα μπορουσα να γραφω μια ωρα,,αλλα ειπαμε

     

    οταν κατι θα γινει και θα παρουν εντολη για τζιχαντ και θα τιναζοντε μεσα στα σουπερ μαρκετ και τις λαικες αγορες

    και δεν θα μπορεις να πας πουθενα χωρις φοβο τοτε θα τα πουμε,,γιατι το τραγι που πιστεουν τους λεει οτι

    αμα πεθανουνε σαν μαρτυρες θα πανε στον παραδεισο,,αυτοι ειναι η κουλτουρα τους και αυτα κανουν

    για δειτε στην συρια και στο πακισταν τι κανουν στους χριστιανους και μετα ελατε να τα ξαναπουμε

    και εμεις θελουμε να τους κανουμε και τζαμια να πανε να προσκυνανε,,να πανε στην χωρα τους

    και να κανουν οτι θελουν,,μεχρι τοτε δωστε τους δουλειες,βαλτε αλβανους μεσα στα σπιτια σας

    και αμα σας τα σηκωσουν ολα ενα βραδυ μην απορησετε τι εγινε,,απο τον μαστορρρρο ηταν η δουλεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #428332

    Πολυ ενδιαφερουσες ειναι οι μελετες των κ επιστημονων ειδικα αν ειναι γραμμενες μεσα στο δροσερο περιβαλλον του γραφειου τους.

    Μου θυμιζουν τους οικολογους που νοιαζονται για την φυση απο τον καναπε τους, και αν τους ρωτησεις πως μυριζει το βρεγμενο χωμα σε κοιτουν με απορια.

    Καλα ειναι ολα αυτα για να κανουμε φιλοσοφικη συζητηση.

    Στην πραξη τωρα, μπορει να μου απαντησει καποιος κ επιστημονας γιατι οι νομοι αυτης της χωρας ισχυουν μονο για μενα και οχι για τους ξενους?

    Γιατι εγω πρεπει να πληρωνω τεβε, ικα, φπα, λογιστη, τελος επιτηδευματος,εισφορα αλληλεγγιης, και αλλα πολλα ?

    Γιατι  τα παιδια μου να ειναι τεκμηριο στην χωρα της υπογεννητικοτητας ?

    Ο νομος δεν πρεπει να ισχυει για ολους?

    Και δεν ειναι υποχρεωμενος να με  προτατεψει απο τον αθεμητο ανταγωνισμο των παρανομων?

    Πως θα ενιωθαν οι κ επιστημονες- μελετητες αν διπλα απο το γραφειο τους εστηναν γραφειο μεταναστες και τους επερναν την πελατεια?

    Θα ελεγαν τα ιδια που λενε και τωρα?

    Ενα εχω να πω.εξω απο το χορο πολλα τραγουδια ξερουμε….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #428334

    Πολύ ενδιαφερουσες οι αποψεις των κ επιστημονων ειδικα αν είναι γραμμενες στο δροσερο περιβαλλον του γραφειου τους.
    Μου θυμιζουν τους οικολογογους που νοιαζονται για την φυση από τον καναπε τους και αν τους ρωτησεις πως μυριζει το βρεγμενο χωμα σε κοιτουν με απορια.
    Καλα όλα αυτά για να κανουμε φιλοσοφικη συζητηση.
    Στην πραξη τωρα, μπορει καποιος από αυτους τους κ μελετητες να μου απαντησει γιατι οι νομοι αυτης της χωρας ισχυουν μονο για μενα τον ιθαγενη και όχι και για τους μεταναστες?
    Μπορει να μου πει γιατι εγω πληρωνω τεβε, ικα, φπα, λογιστη,τελος επιτηδευματος, εισφορα αλληλεγγηης, και αλλα πολλα και πρεπει να ανταγωνιστω καποιους παρανομους που δεν πληρωνουν τιποτα?

    Εγω πρεπει να κανω τον αστυνομο ?
    Μπορει καποιος να μου πει γιατι τα παιδια μου είναι τεκμηριο στην χωρα της υπογεννητικοτητας?
    Τι καθομαι και ρωταω? Ολοι αυτοι που κανουν τους επιστημονες εκ του ασφαλους, οι ιδιοι δεν είναι που μετα γινονται βουλευτες και βγαζουν λογους?
    Εξω από τον χορο πολλα τραγουδια ξερουμε…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #428339

     

    Πολύ ενδιαφερουσες οι αποψεις των κ επιστημονων ειδικα αν είναι γραμμενες στο δροσερο περιβαλλον του γραφειου τους. Μου θυμιζουν τους οικολογογους που νοιαζονται για την φυση από τον καναπε τους και αν τους ρωτησεις πως μυριζει το βρεγμενο χωμα σε κοιτουν με απορια.

    Καλά τα λές……… τους χαρτογιακάδες επιστήμονες του καναπέ που δεν ξέρουν τι σημαίνει βρεγμένο χώμα  ούτε εγώ τους πάω.

    Τους αγρότες μας όμως???????Που ξέρουν πολύ καλά τι σημαίνει και βρεγμένο χώμα  και ξερό χώμα και εκφράζονται μέσα απο το επίσημο οργανό τους που είναι η ΠΑΣΕΓΕΣ τους πάμε????????

    Θετικά συμβάλλουν οι μετανάστες στην οικονομία, σύμφωνα με τους αγρότες http://www.paseges.gr/el/news/THetika-symballoyn-oi-metanastes-sthn-oikonomia-symfwna-me-toys-agrotes

    ……………..και εδώ   http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_16/07/2006_191063

    Στις περισσότερες ενστάσεις-απορίες του φίλου Μάριου δίνουν απαντήσεις τα αποτελέσματα τηε επίσημης έρευνας του ινστιτούτου μεταναστευτικής πολιτικής ΙΜΕΠΟ (τα τρία σενάρια πιο αναλυτικά).

    http://www.chiosjobs.gr/car030708-deltio.asp

    υγ1 Μην απαξιώνουμε τόσο εύκολα τους επιστήμονες των πανεπιστημίων μας μόνο και μόνο επειδή δεν μας αρέσουν αυτά που λένε.Αντίθετα …. απο την ιδιότητα τους που για να την αποκτήσουν διάβασαν τόνους βιβλία ,θα έπρεπε οι  μελέτες τους και οι δημοσιεύσεις τους να μας προβληματίζουν και να μας βάζουν σε σκέψεις .

    υγ2.Ψάχνω να βρώ  κάποιον επίσημο φορέα η κάποια επίσημη μελέτη που να αποδεικνύει η έστω να προσπαθεί να μας δείξει με κάποια πραγματικά στοιχεία ότι οι μετανάστες ΔΕΝ συμβάλουν θετικά στην οικονομία αλλά δεν βρίσκω.Αν κάποιος συνάδερφος βρεί κάτι ας μας το παραθέσει για να μπορέσουμε όσο είναι δυνατό να σχολιάσουμε  με πραγματικά στοιχεία και όχι μόνο με τις απόψεις μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #428346

    Στηρίζουν την ελληνική οικονομία οι μετανάστες

     

    http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathextra_21_16/01/2008_218675

     

    Η συμβολή των οικονομικών μεταναστών στη βιώσιμη ανάπτυξη

    ενός δήμου: η

    περίπτωση του Δήμου Πειραιά

     

    http://www.ekdd.gr/ekdda/files/ergasies_esta/T3/028/10212.pdf

     

    <b>Θετικά συμβάλλουν οι μετανάστες στην οικονομία, σύμφωνα με τους αγρότες</b>

     

    http://www.paseges.gr/el/news/THetika-symballoyn-oi-metanastes-sthn-oikonomia-symfwna-me-toys-agrotes

     
    <h2>Ελληνική Οικονομία και Μετανάστευση: Μύθοι και Πραγματικότητες</h2>
     

    http://blogs.eliamep.gr/gropas/elliniki-ikonomia-ke-metanastefsi-mithi-ke-pragmatikotites/

     
    <h3>Μετανάστευση στην Ελλάδα: – Ε.Μ.ΜΕ.ΔΙΑ</h3>
     

    http://emmedia.pspa.uoa.gr/resources/Publications/Pubs/apasxolisi_metanaston.pdf

     
    <h3>υπάρχουν και μελέτες επί του θέματος αλλά είναι σε μορφή DOC…ΚΑΙ δεν γίνεται να σας τις επικολλήσω …ψαξτε στο web…The Art Of Crime</h3>
    <h3>ριχτέ και εδώ μια ματια</h3>
    <h3>http://www.google.gr/search?q=%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82+%CE%B4%CE%B5%CE%BD+%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BD+%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC+%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD+%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1&ei=xZfNUbqmOcGN7QaP-oCgBA&start=10&sa=N&biw=1400&bih=710</h3>
    <h3></h3>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #428348

    Επειδη ο γραπτος λογος ειναι δυσκολος να πω κατι για να ειμαι ξεκαθαρος:

    Μιλω για τους ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ μεταναστες, και τους ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ εργαζομενους.

    Οχι για τους νομιμους.

    Και δυο ερωτησεις, που δεν τις κανω ειρωνικα :

    1) Οι αγροτες που λενε οτι συμβαλουν οι λαθρομεταναστες στην αγροτικη οικονομια ειναι αυτοι που τους εκμεταλευονται και τους εχουν στην εργασια τους κατω απο αθλιες συνθηκες?

    Και μερικοι απο αυτους στο τελος φωναζουν την αστυνομια να τους μαζεψει? (τους ριχνουν και καμμια τουφεκια αμα λαχει)

    2) Αν ρωτησετε τους εργαζομενους επαγγελματιες στα τεχνικα επαγγελματα της οικοδομης, θα εχουν την ιδια αποψη με τους αγροτες?

    Και μια τελευταια που παντα ηθελα να κανω και παντα την ξεχνουσα :

    Αφου οι μεταναστες συμβαλουν στην οικονομια μιας χωρας, γιατι οι χαζοι ευρωπαιοι δεν τους θελουν στις  χωρες τους και μας εχουν να τους κραταμε εδω και να φυλαμε τα συνορα  της ευρωπης ?

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #428355

    1) Οι αγροτες που λενε οτι συμβαλουν οι λαθρομεταναστες στην αγροτικη οικονομια ειναι αυτοι που τους εκμεταλευονται και τους εχουν στην εργασια τους κατω απο αθλιες συνθηκες? Και μερικοι απο αυτους στο τελος φωναζουν την αστυνομια να τους μαζεψει? (τους ριχνουν και καμμια τουφεκια αμα λαχει)

    2) Αν ρωτησετε τους εργαζομενους επαγγελματιες στα τεχνικα επαγγελματα της οικοδομης, θα εχουν την ιδια αποψη με τους αγροτες?

    Και μια τελευταια που παντα ηθελα να κανω και παντα την ξεχνουσα : Αφου οι μεταναστες συμβαλουν στην οικονομια μιας χωρας, γιατι οι χαζοι ευρωπαιοι δεν τους θελουν στις χωρες τους και μας εχουν να τους φυλαμε τα συνορα?

    Εχεις δίκιο για τους ΛΑΘΡΟμετανάστες .Οσον αφορά για την συμβολή των μεταναστών στις αγροτικές εργασίες και σε ότι έχει σχέση με δουλειές στην ύπαιθρο διάβασε εδω  http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_16/07/2006_191063.

    Στην δεύτερη ερώτηση σου τώρα.Οι εργαζόμενοι στην οικοδομή (πάνω απο 300 επαγγέλματα) πρέπει να βάλουν κάτω το μυαλουδάκι τους και να σκεφτούν τα εξής…

    Η κερδοσκοπική φούσκα στην γη και τα ακίνητα ήταν η κινητήριος δύναμη Ελληνικής οικονομίας απο  τη δεκαετία του ’90 κιόλας. Το «εθνικό όραμα» της Ολυμπιάδας, του Σημίτη (και των Αγγελοπουλαίων, των Μπομπολαίων και του Καραμανλή) εκτός από χρέη προκάλεσε και ένα οργασμό οικοδομικής δραστηριότητας. Έτσι η οικοδομή «χώρεσε» τους Αλβανούς και τους Πολωνούς οικοδόμους δίπλα στους ντόπιους.

    Με το ξέσπασμα της κρίσης η οικοδομική δραστηριότητα έπεσε κατακόρυφα και το τσεκούρι που ρίχνει το «Μνημόνιο» στο Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων κάνει τα πράγματα ακόμα χειρότερα. Και «ξαφνικά» εκεί που ο κλάδος χωρούσε τόσους, τώρα χωράει τους μισούς και τους λιγότερους –ντόπιους και μετανάστες, «νόμιμους» και παράνομους.

    Στην τελευταία σου ερώτηση τώρα…..Ποιός σου είπε ότι δεν τους θέλουν οι Ευρωπαίοι???????Κάηκαν και τσουρουφλίστηκαν οι Ευρωπαίοι αν τους φύγουν οι μετανάστες αφου το μόνιμο πρόβλημα που έχουν  τα τελευταία 30 χρόνια είναι τα εργατικά χέρια και μάλιστα με τεράστια ζήτηση σε ¨βρώμικες¨δουλειές  που ο  σπουδαγμένος Ευρωπάιος  δεν γουστάρει να κάνει.

    Εχεις παει καθόλου έξω?????Εχω παει αμέτρητες φορές.Παντου βλέπεις  μετανάστες να δουλεύουν στην καθαριότητα σε τεχνικά έργα ….παντού.Φυσικά όλα αυτά γίνονται ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ .

    Μην με κάνεις τώρα να ψάχνω στο νετ να σου παραθέσω μελέτες που λένε ότι βασικός μοχλός ανάπτυξης της Ευρώπης ήταν οι μετανάστες.

    Εννοείται λοιπόν ότι  τους θέλουν αλλά όχι να μπαίνουν στην χώρα τους τουρλουμπούκι και κοπαδιαστοί.Κάτι δηλαδή που έπρεπε να είχαμε κανει και εμείς προ πολλού…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #428358

    ειναι κουραστικο να διευκρινιζω τα ιδια αλλα για να μη μεινουν λαθος εντυπωσεις το ξαναλεω.

    μιλω για ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ  μεταναστες.

    εισαι σιγουρος Διονυση οτι στις ευρωπαικες χωρες θελουν τους ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ μεταναστες και την ΠΑΡΑΝΟΜΗ εργασια τους?

    ΘΕΛΟΥΝ αυτη την κατασταση που υπαρχει εδω?

    (δεν θα συνεχισω στην κουβεντα γιατι νομιζω κουρασα να προσπαθω να εξηγω τα αυτονοητα. καλη συνεχεια)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 274 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων