ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΓΙΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 156 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #204628

    Καλημερα,
    εγω μετα την νυλα που επαθα περυσι την πρωτη ημερα με φυσιγγια 28 & 30 γραμ. Που με παρασυρανε κατι φιλοι αλλα και εσεις απο εδω ….. με αυτα που λετε (ειπα μπορει να κανω και λαθος) Γυρησα στην παλια καλη συνταγη: 33 – 34 γραμ. Και ειδικα ΠΥΡΚΑΛ ΑΡΤΕΜΗΣ ή ΒΩΣΣΟΣ τα χρυσα.
    Απλα θανατηφορα συνταγη.

    Περυση εγω εκανα εναρξη την δευτερη μερα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #226372

    εγω παντος απο του χρονου θα παρω την πεθεραμου διπλα στο περασμα και απλα θα τα κηταει :) :D :D

    θα πευτουν απο μονατους ;) ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #226368

    εγω παντος απο του χρονου θα παρω την πεθεραμου διπλα στο περασμα και απλα θα τα κηταει :D :D :D

    θα πευτουν απο μονατους ;) ;)

    Παραδεξου το, τη λατρευεις :)

    Αποψη μου ειναι παντως, οτι το να χρησιμοποιεις τα φυσιγγια που εμπιστευεσαι (και ξερεις πως συμπεριφερονται) σε ενα περασμα ειναι το Α και το Ω για ενα καλο κυνηγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    197
    airman στις #204631

    Champion 30 gr παιδια απο τα καλυτερα και γρηγοροτερα φυσιγγια που εχει ριξει,
    τα δουλευω εδω και δυο χρονια σε τρυγονι,ορτυκι,τσιχλα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,
    Καλη ποιοτητα κατασκευης και πολυ λογικη και προσιτη τιμη!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    lefteriskri στις #226367

    εγω παντος απο του χρονου θα παρω την πεθεραμου διπλα στο περασμα και απλα θα τα κηταει :D :D :D

    θα πευτουν απο μονατους ;) ;)

    Θα πευτουν προς ενδειξη σεβασμου μαλλον. :) Παντως αφου ολοι λετε για γρηγορα φυσιγγια αυτα που εχω δοκιμασει και ειναι πολυ γρηγορα ειναι τα Imperial 32 γραμμαρια στο κυνηγι και εχω δοκιμασει και τα imperial 28 στο σκοπεφτηριο.Και τα δυο ειναι πολυ γρηγορα και αρκετα φτηνα
    Imperial 28:4.80 euro
    Imperial 30:5.00 euro
    Imperial 32:5.50 euro
    απο παρδαλακη στο αιγαλεω.Αυτες πρεπει να ναι οι τιμες απ οτι θυμαμαι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #226366

    [color=”#FF0000″]Παραδεξου το, τη λατρευεις [/color] ;)

    Αποψη μου ειναι παντως, οτι το να χρησιμοποιεις τα φυσιγγια που εμπιστευεσαι (και ξερεις πως συμπεριφερονται) σε ενα περασμα ειναι το Α και το Ω για ενα καλο κυνηγι.

    βεβαιος και την λατρεβω μεχρι θανατου ;) :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    giokas στις #204632

    Εγω συναδελφοι χρησιμοποιω δικιας μου κατασκευης φυσιγγι το ιδιο ριχνω και στις τσιχλες και τον Χειμωνα για αυτο αν ριξω πολλα το καλοκαιρι μαυριζει ο ωμος, παντα με 32 γρ. σκαγια ,διαφορες πυριτιδες που κανουν για αυτο το βαρος, γρηγορο καψουλι, η πυριτηδα στο ανωτερο οριο , και νουμερο σκαγιου διαμετρου φ.2.35 αυτο το δινουν για 7 αλλα ειναι κατι αναμεσα σε 7.5 και 8.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #204640

    Εγώ θα έλεγα το εξής..την πρώτη μέρα τουφεκάμε συνήθως απονήρευτα τριγόνια (φετινά)..τα οποία κάνουν χαμηλές πτήσεις και κατά ένα μεγάλο ποσοστό τα τουφεκάμε κοντά… οπότε πολύς κόσμος χάνει πουλιά λόγο αστοχίας, είναι και η αδράνεια απο 6 μήνες χωρίς κυνήγι. Εγώ πέρσι την πρώτη μέρα, το απόγεμα σε ένα καρτεράκι που ξέρω..πείρα 4 πουλιά μονοτουφεκιά με MAX D νούμερο 8 και κανά δυό ακόμα με απλό 8αράκι.
    Επίσης θεωρώ πολύ καλή επιλογή το B&P Dispersante νούμερο 8, που έχει διασπορά αλλά η τουφεκιά του δεν χάνεται και σκοτώνει κανονικά στα 30 μέτρα.
    Εγώ στην έναρξη τα δυο τελευταία χρόνια πάντα έχω το πρώτο διασποράς και τα άλλα δύο κανονικά 8άρια με κύλινδρο 70 εκατοστά κάνη… και πέρνω περισσότερα πουλιά από προηγούμενες χρονιές που έβαζα (***) και 8άρια με σκοπό να τουφεκάω τα ψηλωμένα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #204641

    Ποτε δεν εχω ριξει κατι εκτος απο 28 γρ σε τρυγωνι. Αν ειμαι πανω πεφτει παντα. Συνηθως βαζω το jordan αν και θελω να βαλω και rc trap 24 gr για δοκιμη

    Κτω κανη ic
    Πανω καννη im

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    472
    apsel στις #226301

    αυτο με το φετιχ 24-28γρ στο τρυγονι, δεν το καταλαβαινω. το τρυγονι ειναι σχετικα μεγάλο,συχνα ριχνεις σε >30μ, και θελει 32-33γρ. λες και ριχνουμε 4-5 κουτια φυσιγγια την ημέρα και μας ενδιαφερει η ανάκρουση.τις περισότερες φορες ,επιστρεφω άκαπνος… ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #226294

    αυτο με το φετιχ 24-28γρ στο τρυγονι, δεν το καταλαβαινω. το τρυγονι ειναι σχετικα μεγάλο,συχνα ριχνεις σε >30μ, και θελει 32-33γρ. λες και ριχνουμε 4-5 κουτια φυσιγγια την ημέρα και μας ενδιαφερει η ανάκρουση.τις περισότερες φορες ,επιστρεφω άκαπνος… ;)

    Eχει λογικη παντως αν το καλοσκεφτεις. Ειναι επειδη τα φυσιγγια της σκοποβολης πηλινου στοχου στη πλειονοτητα τους ειναι συνηθως πολυ πιο ποιοτικα απο τα κυνηγετικα. Ειδικα οσα προοριζονται για μεγαλες διοργανωσεις οπου μετραει και το τελευταιο σκαγι, και το τελευταιο πιατακι ;)

    Και γω ακαπνος γυρναω συνηθως. Φετος θα ριχνω μαλλον αποκλειστικα χαρτινα φυσιγγια, με μαλλινη ταπα και ρελιασμα παραδοσιακο 32 γρ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #204654

    ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟ EYROMIX 31 GR TO EΧΕΙ ΡΙΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΤΡΥΓΟΝΙΑ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #204655

    ναι ειναι αρκετα καλο και με καθολου λακτισμα [πρωι 7-8 ,απογευμα 8-9]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #226292

    Εμενα το σκεπτικο μου για τα 28 γρ ειναι απλο. Ειναι μια γρηγορη τουφεκια εντος των 35 μετρων με ζεστο καιρο σε ενα σχετικα μικρο θηραμα. Οπως ειπα οταν ειμαι πανω στο πουλι το παιρνω οταν δεν ειμαι παει στην ευχη του θεου και εγω αν πειναω στο κοτοπουλαδικο της γειτονιας και παιρνω μισο και ενα τζατζικι ;) .Το ιδιο ακριβως με την τσιχλα. Αν δεν μπορω να την παρω με 28-30 γρ δεν θεωρω οτι εχει νοημα να την κυνηγαω με παραπανω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    946
    faraos D στις #204658

    Πανω απο 32 γρμ στα τρυγωνια τα περασματαρικα ειναι υπερβολη.Ενα καλο φυσιγγι απο 28-32 γρμ ειναι το ιδανικο,εγω τα κυνηγαω με Νο7 ,αλλιως παω στο 10 η και 11,αν βρω φετος ισπανικα ιμπεριαλ με 32 γρμ 11 Νο θα ειναι η πρωτη μου επιλογη.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 156 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων