ΠΟΛΙΤΙΚΗ – ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ- ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ- ΑΜΥΝΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 1,333 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #399305

    εγω παλι, δεν θα αλλαξω την επιτυχημενη συνταγη που λεγετε γιωργος παπανδρεου. γιατι τελικα πιστηκα οτι ειχαν δικιο ολοι αυτοι που τον ψηφισαν για πρωθυπουργο. και σαν πλανο β θα εχω αντωνη σαμαρα. τον ψηφισε και αυτον ο λαος. και ο λαος δεν πεφτει εξω…..

    Πες τα χρυσόστομε …………. τώρα δικαιώνεται ο αγώνας ο καθημερινός των φτωχών πλην όμως τίμιων πολιτικών μας 😈


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    DELOS στις #399306

    Ρε σεις μην παραπονιοσαστε ξέρετε γιατι την γλίτωσε η Ελλάδα απο την συντέλεια; γιατί τα μνημονια μας πήγαν 100 χρόνια πίσω

    Σωστός!!!
    Έτσι εξηγείται γιατί γλυτώσαμε την πτώχευση.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #399307

    Πες τα χρυσόστομε …………. τώρα δικαιώνεται ο αγώνας ο καθημερινός των φτωχών πλην όμως τίμιων πολιτικών μας

    Εχεις ώρα που τρώγεσαι εσύ.. :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #399315

    Naval wrote:
    Πες τα χρυσόστομε …………. τώρα δικαιώνεται ο αγώνας ο καθημερινός των φτωχών πλην όμως τίμιων πολιτικών μας

    Εχεις ώρα που τρώγεσαι εσύ..

    Ναι αλλά δεν είστε καθόλου παιχνιδιάρηδες ………………. πάω “αρκεβούζιο” 😆

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #399318

    Ναι αλλά δεν είστε καθόλου παιχνιδιάρηδες ………………. πάω «αρκεβούζιο» 😆

    έγραψε 😀

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #399321

    Ναι αλλά δεν είστε καθόλου παιχνιδιάρηδες ………………. πάω «αρκεβούζιο»

    😆 😆

    Κάτσε εδω που πας? Εκεί ξέθαψαν τον βελουχιώτη …. 😆 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #399324

    Naval wrote:
    Ναι αλλά δεν είστε καθόλου παιχνιδιάρηδες ………………. πάω «αρκεβούζιο»

    Κάτσε εδω που πας? Εκεί ξέθαψαν τον βελουχιώτη ….

    Και που μου προτείνης να πάω?

    Εδώ συμφωνήσαμε σε όλα (ΠΑΣΟΚ σε όλα) ……………. δεν τσουλάει ρε παιδί μου 🙄 .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #399325

    εγω λεω να παμε ζαρκαδι 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #399392

    Ας του πει του παλιομακακα καποιος πως εμεις τους εχουμε εδω για να μην είναι στην πατριδα του……

    γμτ μου μας βρήκανε μπόσικους και το κάθε αρμιδι μας ζητάει και τα ρέστα!!!!

    http://www.enikos.gr/international/106615,Leningk:_Ntroph_ths_Eyrwphs_h_Ellada.html

     

    Τι εχουμε να π’ερασουμε με τις υποτελείς κυβερνήσεις που εχουμε και ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ…………Κ Ρ Ι Μ Α .

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #399600

    Το πρώην (;) στέλεχος του  ΔΝΤ, ο διευθυντής της Ελληνικής  Στατιστικής
    Αρχής, Ανδρέας Γεωργίου ο οποίος σύμφωνα με καταγγελίες των πρώην
    υφισταμένων του διόγκωσε επίτηδες του έλλειμμα του δημοσίου με
    αποτέλεσμα να επιβληθούν τα οικονομικά μέτρα εξαθλίωσης, απολογήθηκε
    στις 12 Δεκεμβρίου με την κατηγορία της παραποίησης στοιχείων!

    Ο Ανδρέας Γεωργίου, οποίος καταγγέλθηκε από την πρώην υπάλληλο της
    ΕΛΣΤΑΤ Ζωή Γεωργαντά για σκοπούμενη διόγκωση του αναθεωρημένου
    ελλείμματος του 2009 από13,4% σε 15,8% του ΑΕΠ, με στόχο να γίνει
    επιτακτική η υιοθέτηση επώδυνων μέτρων λιτότητας θα έρθει για πρώτη
    φορά αντιμέτωπος με την Δικαιοσύνη.

    Τις πρώτες καταγγελίες σε βάρος του τις έκανε η καθηγήτρια
    Οικονομετρίας Ζωή Γεωργαντά, ένα από τα 5 μέλη της Ελληνικής
    Στατιστικής Αρχής που εξαναγκάστηκαν σε παραίτηση από το Βενιζέλο.
    «Δεν υπήρχε θέμα χρεοκοπίας. Το μεθόδευσαν για να μπούμε στο Μνημόνιο
    και να πάρουν όλα τα μέτρα που φορτώθηκε άδικα ο ελληνικός λαός» είπε
    στις πρώτες της καταγγελίες.

    Η οποία μάλιστα προχώρησε σε ανατριχιαστικές αποκαλύψεις:

    – Δεν υπάρχει καμία Ελληνική Στατιστική Αρχή.

    – Δεν συνεδρίασε ποτέ για την έκδοση στοιχείων, τα οποία έρχονταν
    έτοιμα-μαγειρεμένα.

    – Αποκορύφωμα όλων ήταν το έλλειμμα του 2009 που σε μία νύχτα
    γιγαντώθηκε από τους Γερμανούς της Eurostat, με την ανοχή του τότε
    υπουργού Γιώργου Παπακωνσταντίνου.

    – Αποτέλεσμα ήταν να ξεκινήσουν τα σενάρια περί ενδεχόμενης ελληνικής
    χρεοκοπίας και έτσι μπήκαμε στο Μνημόνιο, και έτσι »πέρασαν» και
    »περνάνε» τα άδικα μέτρα λιτότητας κατά του ελληνικού λαού.

    – Καμία ανεξαρτησία, μία σφραγίδα και μόνο η Στατιστική Αρχή. Εδώ και
    ένα χρόνο δεν έχουμε συνεδριάσει!

    – Για τα μάτια η περίφημη διαδικασία opengov. Μας επέλεξαν όλους
    επειδή είμαστε ΠΑΣΟΚ.

    Κατά την κ. Γεωργαντά, φούσκωσαν σε μία νύχτα το έλλειμμα του 2009

    «Το έλλειμμα για το 2009 έβγαινε γύρω στο 12%, έτσι ασκήθηκαν πιέσεις
    από την ευρωπαϊκή στατιστική υπηρεσία και τον πρόεδρό της κ. Βάλντερ
    Ραντερμάχερ, ο οποίος ήθελε να μπουν μέσα στο έλλειμμα και οι δαπάνες
    των δημοσίων επιχειρήσεων και των ΔΕΚΟ».

    «Για την αύξηση του ελλείμματος του 2009 στο 15,4% ελήφθησαν υπ’ όψιν
    μόνο οι δαπάνες των ΔΕΚΟ».

    «Εν μία νυκτί η Eurostat αποφάσισε ότι ορισμένες ΔΕΚΟ πρέπει να
    ενταχθούν στο έλλειμμα».

    Τους ισχυρισμούς της επιβεβαίωσε και ο πρώην αντιπρόεδρος της ΕΛΣΤΑΤ,
    Νίκος Λογοθέτης κατέθεσε χθες το πρωί ενώπιον εισαγγελέα και
    επιβεβαίωσε, σύμφωνα με πληροφορίες, τους ισχυρισμούς του πρώην μέλους
    του Δ.Σ. της ΕΛΣΤΑΤ, Ζωής Γεωργαντά για τεχνητή διόγκωση του
    ελλείμματος του 2009.

    Πρόκειται για ένα φοβερό σκάδαλο που αν
    επιβεβαιωθεί θα ισοδυναμεί με εσχάτη προδοσία
    Ο μάρτυρας, σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, προσπάθησε να ενισχύσει
    με επιπλέον στοιχεία όσα είχε πει στην 6ωρη κατάθεσή της η καθηγήτρια
    οικονομετρίας σύμφωνα με τα οποία «σκοπίμως και εν μέσω πιέσεων, της
    Ευρωπαϊκής Στατιστικής Αρχής, η ΕΛΣΤΑΤ με μη επιστημονικές μεθόδους
    διόγκωσε το αναθεωρημένο έλλειμμα του 2009 από περίπου 12-13% σε
    15,4%, με στόχο να επιβληθούν στην χώρα περισσότερα και σκληρότερα
    δημοσιονομικά μέτρα».

    Άλλωστε, ο ίδιος φέρεται να είχε προβεί σε καταγγελία ενώπιον των
    εισαγγελικών αρχών πως τα στοιχεία της Υπηρεσίας έδειχναν το έλλειμμα
    στο επίπεδο του 15,5% και ουσιαστικά έβαζαν τη χώρα στη δίνη σειράς
    σκληρών οικονομικών μέτρων.

    Ο Διευθυντής της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής Ανδρέας Γεωργίου είναι
    πρώην στέλεχος του ΔΝΤ και “άνθρωπος των αγορών”.

    Μπραβο στην πρωτη ελληνιδα που δεν φοβηθηκε και μιλησε!!!!
    Επιτελους καποιοι μιλησαν ΔΗΜΟΣΙΑ και με στοιχεια!!!
    Τωρα εμεις που το μαθαμε…. τι κανουμε αληθεια???
    Συνεχιζουμε και κοιμομαστε???
    Παιζουμε τους αγανακτισμενους???
    Ενδιδουμε στο ….”πεπρωμενο” και τρωμε την ταπεινωση, την προδοσια

    και την αδικια χωρις διαμαρτυρια, αντιδραση, η επανασταση, ???
    χωρις διεκδικηση της δικαιοσυνης και αποκατασταση της αληθειας???

    τουλαχιστον ας μην τους αφησουμε να το κουκουλωσουν !!!
    ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΠΑΝΤΟΥ!!!

    Οταν γνωριζεις , εισαι υπευθυνος της πραξης η της απραξιας σου
    Οχι αλλο Ποντιοι Πιλατοι…!
    Αφορα την ζωη μας, την πατριδα μας, το παρελθον, το παρον και το
    μελλον μας και των παιδιων μας!!!!
    Ας παρουμε την ζωη μας στα χερια μας κι ας δρασουμε!!!  μην
    περιμενουμε … να το κανει καποιος αλλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #401187

    ΕΥΧΕΣ   ΓΙΑ ΤΑ   ΚΑΡΙΟΛΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #401544

    Πέμπτη, 3 Ιανουαρίου 2013


    Για κακούργημα πάει ο Παπακωνσταντίνου


    Η ώρα του λογαριασμού ήρθε για τον κηπουρό του Γιώργου του Παπακωνσταντίνου, που από το πουθενά τον έκανε τσάρο της οικονομίας. Το σκαμνί του Κακουργιοδικείου τον περιμένει… Δόλιος αποδεικνύεται ότι ήταν ο χειρισμός της λίστας Λαγκάρντ. Δεν μετέτρεψε τυχαία το CD που παρέδωσε σε στικάκι η γαλλίδα υπουργός Οικονομικών στον πρέσβη μας στο Παρίσι. Έκανε τη μετατροπή για να σβήσει τα αποτυπώματα τα δικά του και των συγγενών του που υπήρχαν στη λίστα με καταθέσεις εκατομμυρίων, προφανέστατα από μαύρα λεφτά. Αυτός ήταν ο λόγος που εξαφανίστηκε το CD. Και έφθασε στο σημείο να λέει συνειδητά ψέματα στην Επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής, ότι δεν ξέρει πού βρίσκεται το CD. Δεν περίμενε ότι οι Οικονομικοί Εισαγγελείς θα ζητούσαν από τη Γαλλία να ξαναστείλει ένα αυθεντικό αντίγραφο του CD με τη λίστα για να διασταυρωθεί με αυτήν που δημοσιεύτηκε σε περιοδικό, προκειμένου να διαπιστωθεί ότι είναι η πραγματική ή έχει αλλοιωθεί. Και ο κεραυνός έπεσε την περασμένη Πέμπτη. Ήρθε η λίστα και αυτό που αποκαλύφθηκε είναι ότι η λίστα που «κάποιος γνωστός-άγνωστος» του Παπακωνσταντίνου την είχε δώσει στο περιοδικό (ήταν πειραγμένη). Έλειπαν τρία ονόματα που κατά… σύμπτωση ήταν συγγενείς του πρώην τσάρου. Από κείνη τη στιγμή άρχισε ταχύτατα η αντίστροφη μέτρηση για τον κηπουρό του Γιωργάκη. Η ψευδής βεβαίωση-νόθευση και απόκρυψη δημόσιου εγγράφου, που αποτελεί η λίστα, αποτελεί κακούργημα σύμφωνα με το άρθρο 242 παρ. 1 και 2 του Ποινικού Κώδικα και η ποινή που προβλέπεται είναι κάθειρξη μέχρι 20 χρόνια! Και ο κ. Παπακωνσταντίνου δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν ήξερε ή άλλος έκανε τη λαθροχειρία, ούτε να επικαλεστεί ότι το αδίκημα αυτό έγινε κατά την ενάσκηση των υπουργικών καθηκόντων του, π.χ. απιστία και παράβαση καθήκοντος. Το αδίκημα που διέπραξε ο πρώην υπουργός υπάγεται στην τακτική δικαιοσύνη, όπως το ξέπλυμα μαύρου χρήματος που διώκεται ο Τσοχατζόπουλος και ο Μαντέλλης. Δεν υπάρχει παραγραφή Επειδή ειπώθηκε από έναν-δυο συνταγματολόγους ότι το αδίκημα της νόθευσης της λίστας έχει παραγραφεί, ανώτατοι δικαστές αλλά και έμπειροι περί τα κοινοβουλευτικά είναι κατηγορηματικοί ότι δεν υπάρχει θέμα παραγραφής, γιατί το Σύνταγμα προβλέπει πως η παραγραφή επέρχεται με τη συμπλήρωση δυο συνόδων της επόμενης Βουλής που διαπράχθηκε το αδίκημα. Η Βουλή μετά τις εκλογές του Μαΐου δεν λογίζεται ως Σύνοδος, μετά μάλιστα και από κοινή τότε δήλωση όλων των κομμάτων. Επομένως ας μην κάνει όνειρα ο κ. Παπακωνσταντίνου. Ο Κορυδαλλός τον περιμένει… Απευθείας προανακριτική Μετά τη συμφωνία και των τριών κυβερνητικών κομμάτων, ΝΔ, ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ θα κατατεθεί πρόταση για σύσταση Ειδικής Κοινοβουλευτικής Επιτροπής για διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης που εκτιμάται ότι θα ψηφισθεί από όλα τα κόμματα. Δεν θα μπορεί να γίνει αλλιώς γιατί οι αντιδράσεις του κόσμου θα προκαλούσαν τσουνάμι. Σύμφωνα με άριστες πηγές οι διαδικασίες θα είναι ταχύτατες, ώστε το συντομότερο να οδηγηθεί η υπόθεση στο ακροατήριο. Έγκυροι νομικοί κύκλοι δεν αποκλείουν την περίπτωση να προφυλακιστεί μετά την απολογία του ο Παπακωνσταντίνου. Υπάρχουν και συνεργοί Τη νόθευση της λίστας με τη διαγραφή των ονομάτων των συγγενών του Παπακωνσταντίνου δεν την έκανε μόνος του ο τότε τσάρος. Μεταξύ αυτών που πήραν μέρος στο… έργο είναι η σύμβουλός του που λειτουργούσε και ως «αντ’ αυτού», η κυρία Σοφία Ρίτσου, την οποία τώρα έχει ο Στουρνάρας. Πληροφορίες υποστηρίζουν ότι η Ρίτσου ανέλαβε να μετατρέψει το CD σε στικάκι και μετά να το… εξαφανίσει. Οι 2.062 που έγιναν 2.059 Ο αριθμός των ονομάτων στη λίστα που δημοσιεύτηκε ήταν 2.059 και ο αριθμός των ονομάτων που περιέχονται στην αυθεντική λίστα που ήρθε ανέρχεται σε 2.062. Και αυτό δίνει την εξήγηση γιατί επί δυο χρόνια την είχαν θάψει και όταν ξέσπασε θύελλα για το πού είναι η λίστα, τότε θυμήθηκε ο κ. Βενιζέλος ότι του είχε δώσει ατύπως το περιβόητο στικάκι δύο μήνες από όταν ανέλαβε αντιπρόεδρος και υπουργός Οικονομικών, ο πρώην εισαγγελέας κ. Διώτης, στον οποίο το είχε δώσει ατύπως ο κ. Παπακωνσταντίνου όταν διαδέχθηκε τον κ. Καπελέρη στη θέση του ειδικού γραμματέα του ΣΔΟΕ. Και φουσκωτοί φάκελοι Δεν είναι όμως μόνο τα τρία ονόματα που απεκρύβησαν από όλους εκείνους που διαχειρίστηκαν τη λίστα Φαλσιάνι (έτσι κανονικά αποκαλείται, από το όνομα του υπαλλήλου της HSBC ο οποίος έκλεψε λογαριασμούς χιλιάδων καταθετών από διάφορες χώρες) που στα τέλη του 2010, με εντολή της τότε υπουργού Οικονομικών της Γαλλίας κ. Λαγκάρντ, ο αρμόδιος διευθυντής του γαλλικού υπουργείου Οικονομικών παρέδωσε αντίγραφο της λίστας στον τότε πρέσβη μας στο Παρίσι κ. Κλη. Είναι και το γεγονός ότι η αυθεντική λίστα συνοδεύεται, σύμφωνα με τις πληροφορίες μας, από πλήρη φάκελο για κάθε καταθέτη, αρκετά… παχύ – μέχρι όλο το… γενεαλογικό του δέντρο καταγράφεται σύμφωνα με πηγή που γνωρίζει από τέτοιες ιστορίες. Στον φάκελο περιέχονται λεπτομερή στοιχεία, όπως τα ονόματα εκείνων που κατέθεταν χρήματα στον λογαριασμό, για ποιον λόγο και από ποια χώρα. Όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας, πολλά πράγματα θα έρθουν στο φως και ενδεχομένως να καούν αρκετοί από τους καταθέτες, πέραν των πολιτικών που πιθανότατα περιλαμβάνονται στη λίστα. Έκαναν Χριστούγεννα στο ΣΔΟΕ… Για τη λίστα είχε μεταβεί στο Παρίσι νωρίς το πρωί της προπερασμένης Πέμπτης με απόρρητη διαταγή τριμελές κλιμάκιο που αποτελείτο από διευθυντή του ΣΔΟΕ, ένα μέλος από τη Διεύθυνση Διεθνών Σχέσεων του υπουργείου Οικονομικών και ένα από την Οικονομική Εισαγγελία. Την εντολή για παράδοση της λίστας είχε δώσει στις υπηρεσίες τού υπουργείου του προσωπικά ο ίδιος ο υπουργός Οικονομικών της Γαλλίας κ. Μοσκοβισί, έπειτα από συνομιλία που είχε με τον Στουρνάρα. Τη λίστα παρέλαβε το κλιμάκιο με πρωτόκολλο και όλες τις προβλεπόμενες διαδικασίες (τ’ ακούς, κ. Παπακωνσταντίνου;) και αφού προηγουμένως «ανοίχτηκε» το CD, το οποίο ελέγχθηκε παρουσία όλων για να μην υπάρξει η παραμικρή αμφισβήτηση ως προς το ακριβές περιεχόμενό του. Το κλιμάκιο επέστρεψε περασμένα μεσάνυχτα της Πέμπτης, γύρω στη 1 μ.μ. και από το αεροδρόμιο τα μέλη του πήγαν κατευθείαν στο υπουργείο Οικονομικών (στην Καραγιώργη Σερβίας) και παρέδωσαν τη λίστα, που ήταν μέσα σε σφραγισμένο φάκελο, πρωτοκολλήθηκε και στη συνέχεια την παρέλαβε ο ειδικός γραμματέας του ΣΔΟΕ κ. Σ. Στασινόπουλος. Από το υπουργείο πήγαν στα γραφεία του ΣΔΟΕ, που είναι στην Πειραιώς, πρωτοκολλήθηκε και αντίγραφο της λίστας δόθηκε στους Οικονομικούς Εισαγγελείς. Από την επομένη το πρωί άρχισε η έρευνα, με πρώτο βήμα τη σύγκριση της αυθεντικής λίστας με τη λίστα του Παπακωνσταντίνου. Αμέσως διαπιστώθηκε ότι υπάρχει διαφορά στον αριθμό των ονομάτων κατά τρία: 2.062 αντί 2.059. Ο έλεγχος γίνεται από την Περιφερειακή Διεύθυνση Αττικής και από ειδικό κλιμάκιο για τη λίστα. Η ομάδα θα ενισχυθεί και με άλλους υπαλλήλους, ώστε μέχρι τέλος Ιανουαρίου να έχει ολοκληρωθεί η έρευνα. Να σημειωθεί ότι ακόμα και τα Χριστούγεννα δούλευαν! Όλα τα ονόματα που αναφέρονται στη λίστα, καθώς και στους φακέλους που σχετίζονται με τους καταθέτες, ταυτοποιούνται με το ΑΦΜ τους και στη συνέχεια θα σταλούν όλα τα στοιχεία που θα συγκεντρωθούν στη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων για να διασταυρωθούν με τις φορολογικές τους δηλώσεις. Αν τα χρήματα που αναφέρονται στη λίστα Λαγκάρντ δεν δικαιολογούνται από αυτά τα εισοδήματα, θα κληθούν, για ποσά πάνω από 60.000 ευρώ, να καταθέσουν συμπληρωματική δήλωση και τα ποσά αυτά θα φορολογηθούν με 45% και όχι με ξεχωριστό συντελεστή ή με διαπραγμάτευση. Θα ακολουθηθεί δηλαδή η ίδια διαδικασία που γίνεται και με τους 54.000 που η Τράπεζα της Ελλάδος εντόπισε ότι έβγαλαν έξω λεφτά. Έγινε καλή δουλειά από το ΣΔΟΕ Σε αντιδιαστολή με τα περί… διεφθαρμένου ΣΔΟΕ, που επανειλημμένα είχε δημόσια πει ο Παπακωνσταντίνου όταν ήταν παντοδύναμος υπουργός, θα πρέπει να τονισθεί ότι ο ειδικός γραμματέας του ΣΔΟΕ κ. Στέλιος Στασινόπουλος οργάνωσε με κάθε λεπτομέρεια την αποστολή του κλιμακίου στη Γαλλία σε απόλυτη και συνεχή συνεννόηση με τον υπουργό Οικονομικών κ. Στουρνάρα. Στο κλιμάκιο μετείχαν ο διευθυντής του ΣΔΟΕ Θοδ. Φλωράτος, ο προϊστάμενος της Γραμματείας του Οικονομικού Εισαγγελέα κ. Πεπόνη, Μανόλης Σκαρμέας και η αναπληρώτρια της Διεύθυνσης των Διεθνών Σχέσεων του υπουργείου Οικονομικών κ. Σμαράγδα Πετινή. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι η παραλαβή, με πλήρη όλα τα στοιχεία, και η μεταφορά της λίστας έγιναν με υποδειγματικό τρόπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    dimitris665 στις #401769

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και συναδέλφους κυνηγούς,

    Αυτό που γίνεται τα τελευταία χρόνια στην Πατρίδα μας  συνεχώς μεγαλώνει τον θυμό μέσα μου και έχω φτάσει σε σημείο να μη μπορώ να κοιμηθώ ήσυχος τη νύκτα,θέλω να ρωτήσω όλους τους συναδέλφους. Μήπως έχει έρθει η ώρα να πάρουμε τα όπλα μας και να πάμε έξω απο τη βουλή (φυσικά για να μπούμε μπούμε μέσα) σε μια συνεδρίαση με την ολομέλεια σε πλήρη απαρτία…? Είμαι εκτός πραγματικότητας μήπως ? κάτι δεν έχω καταλάβει καλά και θυμώνω άδικα..? έχω αρχίσει και τρελαίνομαι μήπως…? Υπάρχουν άλλοι  που αισθάνονται έτοιμοι ακόμη και να πεθάνουν αρκεί να τιμωρήσουν αυτούς τους ελεεινούς προδότες και δοσίλογους…? και αν ναι τι πρέπει να κάνουμε..? Θα μείνουμε θεατές στο ξεπούλημα του τόπου και στην πλήρη εξαθλίωση  του Λαού..? Τα παιδιά μας που θα ζήσουν..? Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας.

    Ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #401774

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και συναδέλφους κυνηγούς, Αυτό που γίνεται τα τελευταία χρόνια στην Πατρίδα μας συνεχώς μεγαλώνει τον θυμό μέσα μου και έχω φτάσει σε σημείο να μη μπορώ να κοιμηθώ ήσυχος τη νύκτα,θέλω να ρωτήσω όλους τους συναδέλφους. Μήπως έχει έρθει η ώρα να πάρουμε τα όπλα μας και να πάμε έξω απο τη βουλή (φυσικά για να μπούμε μπούμε μέσα) σε μια συνεδρίαση με την ολομέλεια σε πλήρη απαρτία…? Είμαι εκτός πραγματικότητας μήπως ? κάτι δεν έχω καταλάβει καλά και θυμώνω άδικα..? έχω αρχίσει και τρελαίνομαι μήπως…? Υπάρχουν άλλοι που αισθάνονται έτοιμοι ακόμη και να πεθάνουν αρκεί να τιμωρήσουν αυτούς τους ελεεινούς προδότες και δοσίλογους…? και αν ναι τι πρέπει να κάνουμε..? Θα μείνουμε θεατές στο ξεπούλημα του τόπου και στην πλήρη εξαθλίωση του Λαού..? Τα παιδιά μας που θα ζήσουν..? Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας. Ευχαριστώ

    ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΔΙΟΝΥΣΗ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΦΕ

    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ ΑΦΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ 10 ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ 😯
    diomilesis wrote:
    Εγώ πλέον σηκώνω τα χέρια ψηλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ανδρες της τροχαίας βρίσκονται στα εθνικά και επαρχιακά οδικά δίκτυα για τη διευκόλυνση των εκδρομέων των Χριστουγέννων, ενώ η αύξηση των οχημάτων σε σχέση με πέρυσι φθάνει το 50%, σύμφωνα με την Τροχαία Αττικής.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63757836

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #401776

    Μήπως έχει έρθει η ώρα να πάρουμε τα όπλα μας και να πάμε έξω απο τη βουλή (φυσικά για να μπούμε μπούμε μέσα) σε μια συνεδρίαση με την ολομέλεια σε πλήρη απαρτία…?

    Είμαι εκτός πραγματικότητας μήπως ? κάτι δεν έχω καταλάβει καλά και θυμώνω άδικα..? έχω αρχίσει και τρελαίνομαι μήπως…? Υπάρχουν άλλοι που αισθάνονται έτοιμοι ακόμη και να πεθάνουν αρκεί να τιμωρήσουν αυτούς τους ελεεινούς προδότες και δοσίλογους…?

    και αν ναι τι πρέπει να κάνουμε..? Θα μείνουμε θεατές στο ξεπούλημα του τόπου και στην πλήρη εξαθλίωση του Λαού..?

    Τα παιδιά μας που θα ζήσουν..? Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας.

    Φιλε μου μπορώ να σου απαντήσω σε όλα όσα ρωτάς όμως πριν το κάνω  θα πρέπει να σου υπενθυμίσω ότι ζούμε σε μια χώρα με δημοκρατικό πολίτευμα και βάση συντάγματος πηγαίνουμε σε τακτά χρονικά διαστήματα και επιλέγουμε με απόλυτη ελευθερία αυτούς που θα μας κυβερνήσουν.Φαντάζομαι δεν έχεις ξεχάσει ότι ασκήσαμε το εκλογικό μας δικαίωμα πριν έξι μήνες περίπου .

    Οπότε  φίλε μου  πριν αρχίσουμε να ψάχνουμε αλλού για τους ένοχους αυτής της τρομερής κατάστασης που βιώνουμε  καλό θα ήταν να κοιτάξουμε πρώτα στον καθρέπτη.

    υγ1 Φυσικά δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά αλλά στον πάνσοφο Ελληνικό λαό που για άλλη μια φορά έκανε με σύνεση και καθαρό μυαλό τις επιλογές του.

    υγ2 Αυτό που λες ότι θα πάρουμε τα οπλα κλπ να ξέρεις ότι πλέον θεωρείται τουλάχιστον αστείο.Ο Ελληνας του σήμερα δεν έχει καμία σχέση με τον Ελληνα του τότε που όταν χρειαζόταν έπαιρνε τα όπλα και διεκδικούσε την ελευθερία του και τα δίκαιωματά του.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 1,333 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων