ΠΟΛΙΤΙΚΗ – ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ- ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ- ΑΜΥΝΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 256 έως 270 (από 1,333 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #401778

    dimitris665 wrote:
    Μήπως έχει έρθει η ώρα να πάρουμε τα όπλα μας και να πάμε έξω απο τη βουλή (φυσικά για να μπούμε μπούμε μέσα) σε μια συνεδρίαση με την ολομέλεια σε πλήρη απαρτία…? Είμαι εκτός πραγματικότητας μήπως ? κάτι δεν έχω καταλάβει καλά και θυμώνω άδικα..? έχω αρχίσει και τρελαίνομαι μήπως…? Υπάρχουν άλλοι που αισθάνονται έτοιμοι ακόμη και να πεθάνουν αρκεί να τιμωρήσουν αυτούς τους ελεεινούς προδότες και δοσίλογους…? και αν ναι τι πρέπει να κάνουμε..? Θα μείνουμε θεατές στο ξεπούλημα του τόπου και στην πλήρη εξαθλίωση του Λαού..? Τα παιδιά μας που θα ζήσουν..? Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας.

    Φιλε μου μπορώ να σου απαντήσω σε όλα όσα ρωτάς όμως πριν το κάνω θα πρέπει να σου υπενθυμίσω ότι ζούμε σε μια χώρα με δημοκρατικό πολίτευμα και βάση συντάγματος πηγαίνουμε σε τακτά χρονικά διαστήματα και επιλέγουμε με απόλυτη ελευθερία αυτούς που θα μας κυβερνήσουν.Φαντάζομαι δεν έχεις ξεχάσει ότι ασκήσαμε το εκλογικό μας δικαίωμα πριν έξι μήνες περίπου . Οπότε φίλε μου πριν αρχίσουμε να ψάχνουμε αλλού για τους ένοχους αυτής της τρομερής κατάστασης που βιώνουμε καλό θα ήταν να κοιτάξουμε πρώτα στον καθρέπτη. υγ1 Φυσικά δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά αλλά στον πάνσοφο Ελληνικό λαό που για άλλη μια φορά έκανε με σύνεση και καθαρό μυαλό τις επιλογές του. υγ2 Αυτό που λες ότι θα πάρουμε τα οπλα κλπ να ξέρεις ότι πλέον θεωρείται τουλάχιστον αστείο.Ο Ελληνας του σήμερα δεν έχει καμία σχέση με τον Ελληνα του τότε που όταν χρειαζόταν έπαιρνε τα όπλα και διεκδικούσε την ελευθερία του και τα δίκαιωματά του.

    Να παρει το οπλο και να αυτοκτονησει πρωτα και μετα να τα βαλει με ολους τους αλλους.Καντε μια βορτα στις κοσμοπολιτικες πιατσες και θα δειτε ποιοι κυβερνουν.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #401779

    Καντε μια βορτα στις κοσμοπολιτικες πιατσες και θα δειτε ποιοι κυβερνουν.

    τα είπες όλα 😐

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    dimitris665 στις #401781

    Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση σου…

    Πολύ θα ήθελα να σου απαντήσω αναλυτικά σε οτι παραθέτεις και στην άποψη που έχεις αλλά αν μπούμε σε αυτή τη διαδικασία θα χάσουμε την ουσία της απάντησης που ζητώ. Θα προσπαθήσω πολύ – πολύ  λιτά να σου απαντήσω. 1ον) Σύνταγμα δεν υπάρχει πλέον έχει καταλυθεί πλήρως,οχι απο εμένα αλλά απο αυτούς,άρα εγώ σταματώ να το σέβομαι στο σημείο αυτό 20ν)το ποσοστό που έφερε στην κυβέρνηση αυτούς τους κυρίους είναι  το 1/3 του Ελληνικού και εγώ δεν ανήκω εκεί παρ’οτι ανήκα σε παρελθόντα έτη.3ον) Δεν ξέρω για άλλους αλλά εγώ είμαι έτοιμος να πάρω το όπλο και να διεκδικήσω αυτά που μου πήραν με το έτσι θέλω 4ον)Εσύ είσαι..?

    Σε ευχαριστώ

    ΥΓ..Ξέχασα να σου πώ οτι στον καθρέφτη εγώ προσωπικά κοιτάζομαι 3 χρόνια τώρα κάθε ημέρα ανελλιπώς και ακριβώς επειδή το κάνω βγήκα στο forum και έκανα το ερώτημα που έκανα..

     

    Υπάρχουν άλλοι σαν και εμένα να αρχίσουμε να μαζευόμαστε για την βουλή…?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #401783

    Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση σου… Πολύ θα ήθελα να σου απαντήσω αναλυτικά σε οτι παραθέτεις και στην άποψη που έχεις αλλά αν μπούμε σε αυτή τη διαδικασία θα χάσουμε την ουσία της απάντησης που ζητώ. Θα προσπαθήσω πολύ – πολύ λιτά να σου απαντήσω. 1ον) Σύνταγμα δεν υπάρχει πλέον έχει καταλυθεί πλήρως,οχι απο εμένα αλλά απο αυτούς,άρα εγώ σταματώ να το σέβομαι στο σημείο αυτό 20ν)το ποσοστό που έφερε στην κυβέρνηση αυτούς τους κυρίους είναι το 1/3 του Ελληνικού και εγώ δεν ανήκω εκεί παρ’οτι ανήκα σε παρελθόντα έτη.3ον) Δεν ξέρω για άλλους αλλά εγώ είμαι έτοιμος να πάρω το όπλο και να διεκδικήσω αυτά που μου πήραν με το έτσι θέλω 4ον)Εσύ είσαι..? Σε ευχαριστώ ΥΓ..Ξέχασα να σου πώ οτι στον καθρέφτη εγώ προσωπικά κοιτάζομαι 3 χρόνια τώρα κάθε ημέρα ανελλιπώς και ακριβώς επειδή το κάνω βγήκα στο forum και έκανα το ερώτημα που έκανα.. Υπάρχουν άλλοι σαν και εμένα να αρχίσουμε να μαζευόμαστε για την βουλή…?

     

    Φιλε μου ενα θα σου πω,οι μεγαλυτεροι πολεμοι γινονται με τα λογια και επισεις η γλωσσα κοκκαλα δεν εχει και κοκκαλα τσακιζει ,τουτεστιν μαθε παιδι μου γραμματ;α η χαρτι μιλησει χωριατης παψει…ελπιζω να καταλαβες πως εχει το πραγμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #401784

    Αυτή την στιγμή βγαίνουν πολλές αποφάσεις δικαστηρίων υπέρ εργαζομένων και γενικότερα πολιτών εναντίον νόμων της κυβέρνησης.

    Αυτό συμβαίνει για να εκβιάσουν την κυβέρνηση και να μην πειράξει τους μισθούς των δικαστών.

    Όταν δικαστική και πολιτική εξουσία είναι πουλημένοι και συγκαλύπτουν ο ένας των άλλον για την βιλίτσα την γαμημενη στα Βόρεια προάστια, δεν περιμένω πολλά πράγματα. Είναι πολύ η βρωμιά.

    Και χούντα να έρθει, στημένη από τα Αμερικανάκια θα είναι.

    Το κίνημα των αγανακτισμένων είτε στημένο ήταν είτε όχι κατάφερε και έδειξε σε όλους τους Έλληνες και τους Ευρωπαίους το πόσο αδύναμοι είμαστε απέναντι στις αγορές. Μέχρι τότε ο κόσμος είχε μια ελπίδα και αντιδρούσε, μετά την πατάτα με τους αγανακτισμένους την έχασε και αυτή. Εκτονώθηκε.

    Σ’ αυτό το link που βρήκα πρόχειρα θα βρείτε τα 5 στάδια που περνάει ένας άνθρωπος όταν του συμβαίνει ένα αναπάντεχο τραγικό γεγονός. Είναι κοινό για όλους. Στην θέση του ασθενή βάλτε τους Έλληνες και θα καταλάβετε την κλιμάκωση του πράγματος μέχρι σήμερα  αλλά και το γιατί μοιάζουμε λες και μας ραντίζουν.

    http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=264&articleID=4865&la=1

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #401786

    Γιατι ηταν ποτε τα πραγματα ιδανικα ? οσο θα υπαρχουν ανθρωποι θα πουλανε και την μανα τους για τα λεφτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    dimitris665 στις #401797

    Διακρίνω στις απαντήσεις σας αγαπητοί φίλοι,  μια αγανάκτηση που όμως  καταλαγιάζει τελικά  σε μια απλή πίκρα και απλή εσωτερική διαμαρτυρία ή διαμάχη  ίσως και με τον ίδιο τον εαυτό σας εκτός όλων των άλλων.Κι’ εγώ πέρασα απο το στάδιο αυτό ,αλλά με την εξέλιξη των πραγμάτων το καλοστημένο σχέδιο εις βάρος του τόπου και με το ολοφάνερο πλέον της Εθνικής προδοσίας χωρίς κανέναν φραγμό,έφτασα στο σημείο να μη  βλέπω λύση ούτε στα λόγια,ούτε στη γλώσσα που κόκκαλα τσακίζει,ούτε στην διαμαρτυρία των αγανακτισμένων,ούτε στο στρατιωτικό πραξικόπημα,ούτε σε τίποτα απο ολα αυτά.Αν δεν τιμωρηθούν αυτή τη φορά οι ένοχοι όπως τους αξίζει και να το βλέπουν όλα τα κανάλια παγκοσμίως,δεν πρόκειται να σηκώσουμε κεφάλι ποτέ και όχι εμείς αλλά και τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας.(τουλάχιστον η γενιά η δική μου που είμαι 53) Αν οι Τούρκοι μας κράτησαν υπόδουλους για 400 χρόνια,τώρα θα μείνουμε για πάντα.Εγώ που φωνάζω και θυμώνω είμαι ίσως πολύ πιο δειλός απο όλους σας για να πάρω το όπλο και να πάω μόνος μου να μπώ μέσα στη βουλή,ίσως για αυτό το λόγο και να ζήτησα την δική σας γνώμη -συμπαράσταση-ή όπως θέλετε ονομάστε το.Μπορώ όμως να σας διαβεβαιώσω οτι αν για παράδειγμα μάθω αύριο οτι πεθαίνω απο καρκίνο,ή αν φτάσω στο στάδιο της πλήρους εξαθλίωσης και έχω τάσεις αυτοκτονίας,δεν πρόκειται να επιτρέψω ούτε να πεθάνω στο κρεβάτει ενός νοσοκομείου,ούτε να πηδήξω απο το μπαλκόνι,θα κόψω το δίκανο θα το βάλω κάτω απ το παλτό και θα προσπαθήσω πριν με φάνε,να πάρω μαζί μου όσους μπορώ απο αυτούς τους αλήτες που έπαιζαν και παίζουν ακόμη ρουλέτα με τις τύχες της Πατρίδας και του Εντιμου Ελληνικού Λαού και βάζω μέσα σε αυτό το ποσοστό των Εντίμων Ελλήνων και τον εαυτό μου.

    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε στις παλαβές μου σκέψεις.

    Δημήτρης Λειβαδάρος

    Συνταξιούχος Πλοίαρχος ΕΝ

    ΥΣ…

    Αν πάντως κάποιος απο εσάς νιώσει το ίδιο με εμένα θα περιμένω…Καλλίτερα δύο με όπλο στη βουλή παρά μόνος μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #401819

    Πλοιαρχε μου πες οτι κανεις την κουτουραδα σου με το συμπαθιο και παιρνεις και ενα και δυο και τρια και τεσσαρα παιδια μαζι σου.

    Με ολο αυτον τον οχλο που λεγεται Ελληνικος λαος και που στην ουσια ειναι μια μαζα απο κιμα που την πλαθεις οπως γουσταρεις τι θα κανεις ?Οι ιδιοι θα σε λιντσαρουν το ξερεις ?Ολη η οικονομικη στενωτητα του παροντος εχει την ριζα της στην εκφυλισμενη νοοτροπια του παρελθοντος δηλαδη του οτι φαμε οτι πιουμε και οτι αρπαξουμε και ξεσκλησουμε.Ποιος θα ειναι ο τροπος ζωης των αυριανων Ελληνων εστω και αν αποκατασταθουν τα οικονομικα αδικα τις περισσοτερες φορες βαρη ?Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να απαντησω.Γι’αυτο πολλες φορες λεμε το ξυλο βγηκε απο τον παραδεισο και πολλες φορες κανει και καλο με καποιο τροπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    dimitris665 στις #401826

    Αγαπητέ φίλε ΜΠΕΦ το ζητούμενο μου δεν είναι να δώσω λύση στη δικαιότερη αντιμετώπιση του λαού σε σχέση με τα οικονομικά βάρη,σκοπός μου να προσπαθαθήσω να βρώ ένα τρόπο να αφυπνίσω κάποιες συνειδήσεις που κρύβουν πατριωτισμό μέσα τους, κάποιους Έλληνες που τους έχει αποκοιμίσει εκείνο που εσύ ανέφερες στο μήνυμα σου,(το κακό περελθόν-το οποίο όμως να ξέρεις κατασκευάστηκε και προετοιμάστηκε απο τους αρμόδιους,μέχρι να έρθει η ώρα να εφαρμόσουν αυτό που γίνεται τώρα).Ναι συμφωνώ και με εσένα και με όλους,φταίμε όλοι μας που δεν ξυπνήσαμε νωρίτερα γιατί μας άρεσε έτσι που ζούσαμε λιγο -πολύ….βολεμένοι και μάλιστα κοντέψαμε να τους μοιάσουμε.Φτάνει ομως μέχρι εδώ,ευκαιρία είναι να δούμε τα λάθη μας όλοι και απο εδώ και πέρα να τα διορθώσουμε,όχι όμως σαν σκλάβοι αλλά σαν Ελεύθεροι Ελληνες όπως μας αρμόζει και αν είναι να με λιντσάρουν οι ίδιοι οι Ελληνες δεν πειράζει κάποιοι θα καταλάβουν και ίσως αποτελέσει απαρχή της δικαίωσης για όλους όσους δεν έφταιξαν και είναι οι περισσότεροι να ξέρεις.

    Σε ευχαριστώ

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #401849

    Φίλε Δημήτρη πρέπει να καταλάβεις το εξής (ούτε εγω ήθελα να το καταλάβω αλλά συμορφώθηκα).

    Αν υποθέσουμε ότι ΑΥΡΙΟ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ σε πληροφορώ ότι.

    Θα έχουμε για πρωθυπουργό πάλι τον Αντωνάκη       που φλόμωσε με ψέματα τους Ελληνες , που κατάφερε και έφτασε τον βασικό στα 450 ευρω, που εξαφάνισε εργασιακά δικαιωματα που αποκτήθηκαν με αίμα, που επιτέθηκε στην Ελληνική οικογένεια με φορολόγιση των παιδιών , που κατάφερε και έφτασε τους άνεργους στα δύο εκατομύρια,που που που που που.

    Επίσης θα έχουμε τους ίδιους βουλευτές που συνηγόρησαν με το ¨ναι σε όλα¨ στην κατάσταση που βιώνουμε και με υπογραφές τους παρέδωσαν ΠΛΗΡΩΣ την εθνική μας κυριαρχία στους ευρωτοκογλύφους κατακτητές.

    Φυσικά θα έχεις και τα δεκανίκια του Αντώνη δηλαδή τον Βενιζέλο – καταστροφέα που ξεπούλησε τα ναυπηγεία που βοήθησε να νομοθετηθούν τα περισσότερα χαράτσια που έφεραν την ύφεση στην χώρα μας , που κράτησε κλειδωμένη την λίστα Λαγκάρντ προκειμένου να κρατήσει στην ανωνυμία τα κλεφτρόνια φιλαράκια του.

    Για τον άλλο τον αχυράνθρωπο τον κουβέλη δεν σπαταλάω ούτε μία λέξη.

    Που θα πας λοιπόν φίλε Δημήτρη?   Θα  σου την πέσει η πλειοψηφία των Ελλήνων ( εκλογική μιλάμε πάντα αφου ζούμε σε Δημοκρατία).

    Μαζί σου είμαι και εγώ. Αν παρακολουθείς το φόρουμ θα δεις ότι έχω γράψει πολλές σελίδες για το κακό που έχουμε πάθει.Ομως φίλε Δημήτρη εσυ και εγω και κάποιοι άλλοι σαν και εμάς είμαστε η ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ. Το καταλαβαίνεις????????

    Δεν θέλουν οι Ελληνες να αλλάξει κάτι.Το δείχνουν και οι προσφατες δημοσκοπήσεις αλλά το δείχνει και η πραγματικότητα.

    Αστο σου λεω…. 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #401866

    οσο υπαρχει το χρημα στην καβατζα, δεν θα κουνιεται φυλλο…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #401887

    οσο υπαρχει το χρημα στην καβατζα, δεν θα κουνιεται φυλλο…..

    Aυτο παλι Παναγιωτη δεν το καταλαβαινω 🙁

    Ποσο χρημα υπαρχει στις τσεπες των Ελληνων ωστε να αντεχουν τετοια μετρα χωρις καμια διαμαρτυρια

    Ποσα 20-30-40-80.000 ευρω?

    Ποσοι απο τις απλες οικογενειες του μεροκαματου των 800-1000 ευρω εχουν καβατζα τοσο χρημα ωστε να ανταπεξελθουν σε αυτην την σφαγη που γινεται?

    Δεν ξερω βρε παιδια εγω απο 1.100 που επαιρνα εφτασα στα 800 και δουλευω γυρω στα 13 χρονια στον ιδιωτικο τομεα και πλεον δεν εχω και καθε μερα μεροκαματο ωστε να μπορεσω να τα παρω και αυτα 😯

    Τι να πω τοσο παρτακιδες και βολεψακηδες ειμαστε που δεν μας ενδιαφερει τι γινεται γυρω μας 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #401888

    οσο υπαρχει το χρημα στην καβατζα, δεν θα κουνιεται φυλλο…..

     

    Σωστα υπαρχει λιπος ακομη και πολυ απο αυτο το λιπος αποκτηθηκε παρανομα και αφορολογητα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #401921

    Aυτο παλι Παναγιωτη δεν το καταλαβαινω Ποσο χρημα υπαρχει στις τσεπες των Ελληνων ωστε να αντεχουν τετοια μετρα χωρις καμια διαμαρτυρια Ποσα 20-30-40-80.000 ευρω?

    Τα 155,8 δισ. ευρώ έφτασαν οι καταθέσεις στις ελληνικές τράπεζες τον Νοέμβριο, αυξημένες κατά 600 εκατ. ευρώ, σύμφωνα με στοιχεία έδωσε χθες στη δημοσιότητα η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (ΕΚΤ). http://www.elzoni.gr/html/ent/879/ent.29879.asp

    ………και υπόψιν!!!!!Τα λεφτά αυτά είναι τα επίσημα.Δεν μιλάμε για αυτά που είναι σε θυρίδες , σε ξένες τράπεζες, σε χρυσό λίρες κλπ, κάτω απο το μαξιλάρι η σε διάφορες καβάτζες.Πολλοί κάνουν λόγο για 300 δις.Αυτό φυσικά το γνωρίζουν πολύ καλά οι κυβερνώντες γι αυτό δεν ανησυχούν για τίποτα απολύτως αφου οι κατέχοντες των 300 δις θα συνεχίσουν να τους ψηφίζουν για πάντα .

    Οπότε αφήστε τις επαναστάσεις και γυρίστε πλευρό.

    Φεύγω παω για τσίχλες…. 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #401924

     

    Τι να πω τοσο παρτακιδες και βολεψακηδες ειμαστε που δεν μας ενδιαφερει τι γινεται γυρω μας

    [/quote]

    καλημερα.η απαντηση ειναι ναι. ειμαστε παρτακιδες.ειναι αποδεδειγμενο.

    οσον αφορα για το αν εχει ο κοσμος ακομα χρημα…φυσικα δεν μιλαω για ολους.οι ασθενεστεροι, και αυτοι που εκαναν μεγαλα ανοιγματα εχουν οντως προβλημα.

    να ξερεις ομως φιλε ενα πραγμα: επανασταση με γεματο στομαχι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 256 έως 270 (από 1,333 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων