ΠΟΛΙΤΙΚΗ – ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ- ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ- ΑΜΥΝΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 316 έως 330 (από 1,333 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #404804

    Δώστε σημασία στην παρακάτω είδηση για να καταλάβετε το μέγεθος του ξεπουλήματος στους Γερμανούς….
    Χθες έγινε διεθνής διαγωνισμός για την πρόκριση αναδόχου προμηθευτή Ποντισμένων καλωδίων (σύνδεση όλων των νησιών με την ηπειρωτική χώρα). Μεταξύ των υποψήφιων η Ελληνική εταιρεία, ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΛΩΔΙΑ. Μαντέψτε ποιος πήρε την δουλειά……Η SIEMENS! Κόστος έργου 400.000.000 $. ΖΗΤΩ Η ΜΕΤΑΡΥΘΜΙΣΗ ΖΗΤΩ Ο ΕΞΥΝΧΡΟΝΙΣΜΟΣ ΖΗΤΩ ΤΟ ΝΕΟ ΜΙΓΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΥΡΙΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΟΥ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ………ΓΑΝΩΘΕΙΣ !!! ΦΤΟΥ ΣΑΣ ΚΑΡΙΟΛΙΑ ,ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ,ΛΑΜΟΓΙΑ !

    ΖΩ Σ’ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ “ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΣ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΚΑΡΙΟΛΙΑ ”
    Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.

    Ρε ένας πολιτικός με αρχίδια δεν υπάρχει?


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #404806

    Ρε ένας πολιτικός με α…..α δεν υπάρχει?

    τους τα έχει κόψει από χρόνια η siemens τα έχει βάλει σε μιά λίστα με λίγες χιλιάδες σελίδες και όποτε χρειαστεί κάποιον του τα δίνει και τα μασάει 👿

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #404827

    Τα εχουμε ξαναπεί, αυτοί που εχουν την εξουσία στα χέρια τους είναι αυτοί που ευθύνονται για την κατάντια της πατρίδας μας

    και σαν αποτυχημένοι και σαν απατεώνες αντί να τιμωρηθούν αντί να λογοδοτήσούν αντι να ντρέπονται να ασχολειθούν με την πολιτική εξουσία

    αυτούς μας επιβάλουν τα ξένα συμφέροντα να μας κυβερνουν και ουσιαστικά να εξασκούν εξουσία με τις εκ των εξω εντολών.

    Φυσικά αμα υπήρχε η ελάχιστη δημοκρατία η ελάχιστη δικαιοσύνη οι προοπτικές αυτής της χώρας θα ηταν πολύ καλύτερες.

    Δυστηχώς συνεχίζουμε τα λάθη του παρελθόντος που οταν ηρθε το ΠΑΣΟΚ διαλέξαμε τον ευκολο δρόμο των δανείων και την καταστροφή της ιδιωτικής επιχείρησης τώρα στις εποχές μας διαλέξαμε παλι τον ευκολο δρόμο με το ξεπούλημα της δημοσιας περιουσίας και των δανείων………Μετά τι θα δώσουμε; τι έπεται;

    Στον δρόμο αυτό στην πρωτη περιπτωση πτωχευσαμε ως ιδιωτική πρωτοβουλία στην δευτερη περιπτωση πτωχευουμε ως δημοσια πρωτοβουλία…… τι μας μένει;

    Αμα γραφουμε για προδοσιες, προβοκατσιες, για δοσιλογους πολιτικούς μας τα διαγραφουν διοτι δεν επιτρεπει (κατ΄εμε) το συστημα να λεγονται αυτά …Οπότε τι μας μένει;

    Η τρομοκρατία; Μέγιστο λάθος

    Ο φασισμός; Μέγιστο λάθος

    Η ασυδοσία; Μέγιστο λάθος

    Εσείς τι λέτε οτι πρέπει να γίνει;

    Θα μας σώσει ο Συνασπισμός αμα κυβερνήσει; τα γκαλοπ δειχνει οτι δεν πειθει

    Να συνεχίσουμε με την τριτοκοσμική ωχ λάθος τριτοκοματική κυβέρνηση; ουτε αυτοί πείθουν και κατ΄εμε οι περισότεροι θα πρέπει να δικαστούν για εγκλήματα αυτα της προδοσίας της απιστιας και της εκμεταλευσης της εξουσίας που εξασκούν.

    Μπρος γκρεμός και πισω ρέμα, η λύση που είναι;

    Οταν πια οι λύσεις εξασθενούν και δεν βρίσκονται ερχεται η λύση του γόρδιου δεσμού……τα μπορούμε το θέλουμε; ο Μ. Αλέξανδρος πάντως το εφαρμοσε εκει που δεν εβρισκε άλλη εφικτή λύση.

    Σε αυτή την φάση πως θα γλιτώσουμε απο αυτό τον γόρδιο δεσμό;

    Για σκεφτείτετο για δειτε το ειναι καλή διατριβή για όλους μας.

    Επειδή η ζωή είναι γλυκιά σας το Αφιερωνω!

    😆

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #404839

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #404854

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8gvEqrBK-60

    ο ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΗΣ αυτή είναι η ταμπέλα του και η κάλυψη του 👿

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #404965

    Αντε να πέρνουν σειρά οι εγληματίες της πατρίδας μας  και ελπιζω να φτάσουν σε όλους , οσο ποιο βαθιά τόσο ποιο καλά 😉

    http://www.enikos.gr/economy/114270,Gia_kakoyrghma_o_Gewrgioy_ths_ELSTAT.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #404988

    Δηλωση ΣΟΚ: Valerie Plame > Η CIA στρατολογεί πράκτορες στην Ελλάδα χρησιμοποιώντας τους για να επηρεάσει καταστάσεις

    http://anti-ntp.net/wp-content/uploads/2013/01/image1.jpg

     

    Πώς στρατολογούσε πράκτορες στην Αθήνα. Κυκλοφορούν Αμερικανοί πράκτορες ανάμεσά μας;
    Αν ναι, πώς δρούν, τι είδους ζωή κάνουν και τι προσπαθούν να πετύχουν;
    Μια –έστω και περιορισμένη- απάντηση σε όλα αυτά δίνει η πρώην πράκτορας της CIA Βάλερι Πλέιμ, με την αυτοβιογραφία της «Fair Game» (Τίμιο Παιχνίδι), που κυκλοφόρησε την περασμένη εβδομάδα στις ΗΠΑ.
    Πολλά κομμάτια της βέβαια, είναι εμφανώς λογοκριμένα από τη CIA, που διατηρεί… αυτό το δικαίωμα σε όλα τα γραπτά νυν και πρώην πρακτόρων της. Για αυτό το λόγο πολλές αναφορές σε τοποθεσίες ή πρόσωπα-κλειδιά έχουν απαλειφθεί και τη θέση τους στο βιβλίο έχει πάρει μια γκρίζα γραμμή!


    Το κύριο μέρος του βιβλίου είναι αφιερωμένο στο σκάνδαλο «Πλέιμ-γκέιτ» που συντάραξε το Λευκό Οίκο και αφορά στην αποκάλυψη της μυστικής ταυτότητάς της από Αμερικανό δημοσιογράφο, με διασυνδέσεις στο στενό περιβάλλον του προέδρου Μπους.
    Το δεύτερο κεφάλαιο, όμως, του πολυσυζητημένου βιβλίου είναι εξ ολοκλήρου αφιερωμένο στη ζωή της γοητευτικής ξανθιάς κατασκόπου στην Αθήνα: από την άνοιξη του 1989, που η 26χρονη τότε Πλέιμ νοίκιασε ένα διαμέρισμα στα βόρεια προάστια και ανέλαβε την πρώτη της αποστολή στο εξωτερικό (επισήμως, ως απλή υπάλληλος της πρεσβείας των ΗΠΑ) μέχρι το 1992, που αποδεσμεύτηκε από το κυνήγι των τρομοκρατών της «17 Νοέμβρη» και γύρισε στην Ουάσιγκτον.


    «Με τους επιχειρηματίες, τους ξένους διπλωμάτες, τους κομμουνιστές, τα γραφεία παλαιστινιακών και μεσανατολικών οργανώσεων, τους ιστορικούς και γεωγραφικούς δεσμούς με την Αίγυπτο και τη Μέση Ανατολή, τους εύκολους στόχους για τους τρομοκράτες και τις εκτεταμένες ακτογραμμές και τα νησιά, η Ελλάδα ήταν ένας σημαντικός τόπος για την Υπηρεσία (σ.σ. CIA)», διαβάζουμε στον επίλογο του βιβλίου.

    Τι έκανε λοιπόν η Βάλερι Πλέιμ στην Αθήνα;
    Ο ρόλος της στην Ελλάδα:


    «Η αποστολή της για τη CIA ήταν να βρίσκει πηγές και να στρατολογεί πράκτορες που θα βοηθούσαν την κυβέρνηση των ΗΠΑ να κατανοήσει, να προβλέψει και να επηρεάσει καλύτερα τις εσωτερικές πολιτικές εξελίξεις στην Ελλάδα»
    Περιγράφοντας μία από τις πρώτες τις ημέρες στην Αθήνα:


    «Κάθισα στη μικρή ξύλινη καρέκλα μου σε μια υπαίθρια καφετέρια σε ένα πολυσύχναστο, γεμάτο ενέργεια μέρος της Αθήνας και ασχολούμουν με την ανάγνωση ενός τουριστικού οδηγού κι ενός χάρτη.


    Ήταν η καλύτερη ώρα: νωρίς το απόγευμα, ο καύσωνας από την καλοκαιρινή ημέρα είχε κοπάσει, τα γιασεμιά μόλις άνθιζαν και γέμιζαν με αρώματα τον αέρα και το ηλιοβασίλεμα έδινε ένα ροζ και πορτοκαλί χρώμα στον ουρανό.
    Παρήγγειλα ένα κρύο καφέ με τα σπαστά ελληνικά μου και κάθισα, φαινομενικά μελετώντας το χάρτη. Άναψα ένα τσιγάρο, άλλη μια κίνηση για να ταιριάξω με το πλήθος, αφού οι περισσότεροι Έλληνες καπνίζουν σαν φουγάρα και προσπαθούσα να φαίνομαι χαλαρή.
    Για την ακρίβεια ήμουν πολύ νευρική και περίμενα για το στόχο μου, κάποιον που η CIA θεωρούσε ότι σχετίζεται με μία άκρως επικίνδυνη τρομοκρατική οργάνωση.


    Είχαμε μια αδρή περιγραφή του από μια άλλη πηγή και γνωρίζαμε ότι συχνάζει σε αυτή την καφετέρια τα απογεύματα.
    Όπως μια γυναίκα με ξανθά μαλλιά και γαλάζια μάτια, έμοιαζα όσο πιο αθώα γινόταν και αυτή ήταν η βασική ιδέα.
    Συχνά όταν οι αξιωματούχοι είναι πολύ «καθαροί», δηλαδή δεν τους γνωρίζουν οι ξένες μυστικές υπηρεσίες, είναι σε θέση να εκτελέσουν τις πιο ευαίσθητες αποστολες».
    «Ήμουν ενθουσιασμένη που με επέλεξαν για την αποστολή στην Ελλάδα και περνούσα μέρες ολόκληρες με τους συναδέλφους μου να σχεδιάζουμε κάθε πτυχή της αποστολής.
    Το Χόλιγουντ δίνει τη λανθασμένη εντύπωση ότι οι πράκτορες της CIA παίρνουν αποφάσεις.
    Στον αληθινό κόσμο της CIA υπάρχουν στιγμές αιφνίδιων ατομικών ενεργειών, οι επιτυχημένες επιχειρήσεις όμως είναι πάντα αποτέλεσμα ομαδικής προσπάθειας»
    Για την πρώτη της μυστική αποστολή στην Αθήνα, σε βραδινή εκδήλωση:
    «Φαινόταν να υπάρχει μια ασυνήθιστα υψηλή αναλογία περίεργα ντυμένων παρτόβιων και μια παράξενη συμπεριφορά στο πλήθος.
    Εντούτοις, έβαλα τα δυνατά μου για να ανακατευτώ στο πλήθος και να μοιράσω την κάρτα μου, παίρνοντας επίσης πολλές κάρτες σε ανταπόδοση.
    Την επόμενη ημέρα στο γραφείο, συγκρίναμε με ένα συνάδελφό μου τις σημειώσεις μας για το ποιους είχαμε συναντήσει και με ποιους θα έπρεπε να επιδιώξουμε να συνεχίσουμε τις επαφές μας.


    Ο Τζιμ (υψηλόβαθμο στέλεχος της CIA στην Αθήνα) πέρασε τυχαία από μπροστά μας και μας ρώτησε ποιους είχαμε συναντήσει το περασμένο βράδυ.
    Του δώσαμε με περηφάνεια τη μικρή στοίβα με τις επαγγελματικές κάρτες και τις κοίταξε στα γρήγορα, απορρίπτονας κάθε μία λέγοντας ‘τον έχουμε ήδη στρατολογήσει – μην ασχολείστε – αναξιόπιστος – τον έχουμε ήδη στρατολογήσει – ίσως’.
    Κοιταχτήκαμε με το συνάδελφό μου και βάλαμε τα γέλια. Ο Τζιμ είχε πάει νωρίτερα στο πάρτι και είχε ελέγχξει το δωμάτιο σχολαστικά. Φάγαμε τη σκόνη του»
    Ποιο ήταν το καθημερινό της πρόγραμμα:
    «Είχα ένα βαρύ πρόγραμμα: Μια μέρα γεμάτη δουλειά, ακολουθούμενη από μερικές ώρες στο γραφείο όπου κάναμε την ‘πραγματική’ δουλειά, διαβάζοντας εισερχόμενα τηλεγραφήματα, γράφοντας αναφορές για να τις στείλουμε στα κεντρικά γραφεία (σ.σ. στη Βιρτζίνια των ΗΠΑ) και εκπονώντας τον επιχειρησιακό σχεδιασμό, συν τοις άλλοις.
    Τα απογεύματα ήταν αφιερωμένα σε συναντήσεις ή κοινωνικές εκδηλώσεις. Πολλές φορές επέστρεφα σπίτι μου γύρω στις 12.30 π.μ. και έπρεπε να είμαι στο γραφείο στις 8.30 π.μ.»


    Η πρώτη της επιτυχημένη αποστολή «στρατολόγησης»:
    «Ασχολούμουν με ένα πολύ έξυπνο και και με υψηλές γνωριμίες άνρθρωπο, που απολάμβανε της εμπιστοσύνης ορισμένων από τους πιο υψηλόβαθμους παίκτες του πολιτικού παιχνιδιού, για κάποιους μήνες.
    Αναπτύξαμε τη γνωριμία μας πρώτα με κάποια ραντεβού στο γραφείο του και μετά με μεγάλης διάρκειας γεύματα, όπου συζητούσαμε τις ελληνοαμερικανικές σχέσεις.
    Δούλεψα σκληρά για να τον πείσω ότι εγώ ήμουν το άτομο που έπρεπε να μιλήσει αν ήθελε να περάσει τις απόψεις του σε αυτούς που κινούν τα νήματα στην Ουάσιγκτον»


    Πώς περιγράφουν οι συνάδελφοί της την Ελλάδα:
    «Βρισκόμουν σε ολοένα και μεγαλύτερη αμηχανία καθώς πολλοί από τους συναδέλφους μου έμοιαζαν αποφασισμένοι να περιφρονούν την Ελλάδα και τους κατοίκους της, απομονώνοντας τις πικρές εμπειρίες και τα μειονεκτήματα της ζωής.
    Έμοιαζαν να κολλάνε στις πολλές αρνητικές πτυχές της ζωής στο εξωτερικό, κατηγορώντας την απίθανη οδηγική συμπεριφορά των Ελλήνων, την περίεργη έλλειψη οδικών σημάτων κυκλοφορίας, τις παράξενες ώρες λειτουργίας των καταστημάτων (κάποιος έφτιαξε ένα πίνακα για να ξέρει κανείς τι ώρες ήταν ανοιχτό το φαρμακείο της γειτονιάς του αν ήταν Τετάρτη, καλοκαίρι ή απόγευμα) και το διεφθαρμένο και στα όρια της κατάρρευσης κρατικό οργανισμό τηλεπικοινωνιών, όπου μπορεί να περίμενες για χρόνια για να βάλεις τηλεφωνική γραμμή.
    Κυρίως, αν και όχι αποκλειστικά, οι σύζυγοι των αξιωματούχων ήταν εκείνες που παραπονούντο δριμύτατα»
    Για την «προθυμία» των Ελλήνων να τη βοηθήσουν:
    «Είχα την ευκαιρία να εξερευνήσω μια από τις πιο ενδιαφέρουσες χώρες της Ευρώπης, καθώς έκανα τη δουλειά μου.
    Η –με πολύ κόπο κερδισμένη- ικανότητά μου να μιλάω τη γλώσσα βελτιωνόταν, με τη βοήθεια των κατοίκων των πόλεων, αλλά και των χωρικών, που κυριολεκτικά άναβαν όταν έβλεπαν μια ξανθιά γαλανομάτα να προσπαθεί να μιλήσει τη γλώσσα τους»

    ———————————-
    Πηγή:Washington Post

    http://greeknation.blogspot.gr/2013/01/valerie-plame-cia.html

    υρ … δες πιστεύω να θέλετε να σχολιάσω το προφανές

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #404993

    Βίντεο: «Εγώ πούλησα στους Τούρκους τη Μαρίνα της Μυτιλήνης»!!! (Μπράβο μπουμπούκο… Θα πάρεις αυτό που σου αξίζει όταν έρθει η ώρα του επανελληνισμού)  👿 👿 👿
    Υπάρχει Έλληνας που να δηλώνει με υπερηφάνεια ότι έδωσε δημόσια ελληνική περιουσία στους Τούρκους; Και όμως υπάρχει.

    Ένας από αυτούς είναι και ο βουλευτής της ΝΔ Άδωνις Γεωργιάδης, τον οποίο κανείς πριν μερικά χρόνια θα περίμενε να εκστομίζει τέτοια λόγια, και όμως…..
    Δείτε το παρακάτω βίντεο και κρίνετε μόνοι σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #405053

    Η μετάλαξη του Γεωργιάδη αποβιβλιοπόλης σε  ΛΑΟΣ σε ΝΔ και μαζι με αυτό η κατάντια και ο ξεπεσμός των θεσμών του πολιτικού μας συστήματος.

    Δηλαδή έμεσσα  ενοικιαζουμε την εδαφική μας ακαιρεότητα στους αιώνιους εχθρούς μας σε καίρια στρατηγικά σημεία της χώρας σε κρίσημες εποχές (βλέπε ΑΟΖ, ισλαμισμός κλπ)

    Πως ονομάζεται αυτό αγαπητοί μου; αμα πω προδοσία θα διαγραφεί το μηνυμα;αχαχαχ

    Και υπάρχουν άνθρωποι που τον βγάζουν μέσα στους πρώτους στην εκλογική του περιφέρεια……

    Οταν θα ξαναέχουμε δημοκρατία σε αυτό τον τόπο τότε αυτοι οι ανθρωποι ελπίζω να λογοδοτήσουν, να τιμωρηθούν και να μην επαναληφθεί οτι εγινε με τους χαφιέδες των γερμανών που οταν απελευθερώθηκε η Ελλάδα δεν τους πείραξε κανείς και μάλιστα εβρισκαν εργασία στο τότε κράτος……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    DELOS στις #405111

    Θέλω επίσης να πω και εγω ότι έχω ακούσω πολλές ασάφειες απο τον συριζα και κάποιες δηλώσεις θυμίζουν πασοκ όπως πολύ σωστά αναφέρεις.Δεν μπορώ όμως να σταθώ τόσο πολύ αρνητικά σε ένα ¨κομμα¨ που προσπαθεί να διαχειριστεί το άλμα απο το 4% σε κόμμα με κυβερνητικές αξιώσεις.Θεωρώ ότι η πολτική ¨ανωριμότητα¨ με κάποια προσπάθεια πιθανόν να ξεπεραστεί γρήγορα.

    Αγαπητέ μου φίλε diomilesis,

    Από όλο το μήνυμά σου θα κρατήσω μόνο αυτή την παράγραφο γιατί με τα υπόλοιπα που γράφεις αν και έχω κάποιες διαφωνίες σε επιμέρους, συμφωνώ όμως επί της ουσίας.

    Σχετικά με όσα αναφέρεις με τον ΣΥΡΙΖΑ, έκρινα σωστό να σου αντιπαραθέσω το σημερινό άρθρο του μισητού σου Καισάριου με τίτλο: ‘’Απεταξάμην τον κρατισμό’’. Και δεν το κάνω για να σε προκαλέσω. Απλά σου λέω τούτο: Και με την Χρυσή Αυγή με χωρίζει χάσμα ιδεολογικό αλλά δεν φταίω εγώ που τώρα τελευταία λέει πολλές αλήθειες.

    Για ευνόητους λόγους παραθέτω μόνο το link:

    http://www.capital.gr/jArticle.asp?id=1713676

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #405148

    Φίλε DELOS ,

    Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα η οποία θα μου ήταν πολύ ευχάριστη να την συνεχίσω αλλά επειδή δεν είμαστε δυο μας πρέπει όσο το δυνατόν να την περιορίσουμε στα βασικά.

    Ο ¨φίλος¨σου ο καισάριος εμένα πάλι δεν μου λεει κάτι καινούργιο διότι επαναλαμβάνει ( μάλιστα τον τελευταίο καιρό το κάνει πιο συχνά…λες να έρχονται εκλογές?) το πόσο καταστροφικό θα ήταν μια επιλογή του συριζα.Για να χρυσώσει το χάπι μας λεει πάλι έντεχνα ότι μπορεί η παρούσα κατάσταση να είναι χάλια αλλά με τον συριζα θα είναι καταστροφικά……..Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα.Φιλική συμβουλή πάψε να τον διαβάζεις είναι μονότονος και βαρετός.

    Τώρα το σοβαρότατο θέμα που έθιξες και έχει να κάνει με τον κρατισμό και την ελεύθερη οικονομία.

    Μέχρι τώρα φίλε DELOS τι είχαμε? Μήπως είχαμε κρατισμό στην χειρότερη μορφή του?Διότι φαντάζομαι γνωρίζεις ότι μέσω του κρατισμου που φρόντισαν να δημιουργήσουν  οι ίδιοι και οι ίδιοι  γιγαντώθηκε η διαφθορά και η ρεμούλα.

    Μην στέκεσαι στην πανηλίθια δήλωση που είχε κάνει ο συριζα για 100.000 προσλήψεις.Εισαι έξυπνος άνθρωπος και δεν θα έπρεπε να πιάνεσαι απο τετοιου είδους σλόγκαν που όπως είπαμε σε προηγούμενο ποστ ειπώθηκαν λόγο πολιτικής απειρίας .Εγω βέβαια , μιας και το ανάφερα , σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι αν αντι για 100.000 προσλήψεις είχαμε 100.000 απολύσεις θα λύναμε τα προβλήματά μας.Μην ξεχνάμε ότι έχουμε  κοντά  δυο εκατομύρια ανέργους-απολυμένους και ξέρουμε όλοι μας τα αποτελέσματα. 

    Μόνο σκέψου ότι υπάρχει και ο καλός κρατισμός που μπορεί να βοηθήσει τον πολίτη .Είναι εφικτό και μπορεί το κράτος  να λειτουργήσει σαν εγγυήτρια δύναμη καλής λειτουργίας της ελεύθερης οικονομίας  ( συμβαίνει άλλωστε σε πολλά κράτη ).Εμείς συνηθίσαμε στην κακή μορφή κρατισμού αυτή που βιώνουμε μέχρι σήμερα και δεν μπορούμε να διανοηθούμε ότι τα πράγματα μπορούν να είναι και διαφορετικά.

    Σου είπα ανοιξες πολύ μεγάλη κουβέντα…. 😀   πολύ ενδιαφέρον θέμα.. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #405236

    Βγάζουν γκάλοπ από το πρωί.

    65% πιστεύουν ότι αποφύγαμε την χρεωκοπία και 35% πως όχι. Δεν ασχολούμαι με την χρεωκοπία καθώς δεν ξέρω αν και πως προκύπτει αλλά εμένα μου ακούγεται ότι το 65% πιστεύει ότι πάμε καλά.

    Τα βλήματα που απάντησαν στο γκαλοπ (αν δεν είναι στημένο) με τι στοιχεία απάντησαν?

    48 εργαζόμενοι την ώρα εξακολουθούν να χάνουν την εργασίας τους ρε ηλίθιοι, έχουμε ακόμα τιμές αγαθών προ κρίσεως, φέρνουν νέα μέτρα, τι άλλο θέλετε?

    Αν δεν ξέρετε μην απαντάτε ή αν απαντήσετε δείτε τι συμβαίνει σπίτι σας και γύρω σας και από εκεί κρίνετε, μην κοιτάτε τι λέει η τηλεόραση μόνο.

    Εχθές στην Θηβών κοντά στην Ιερά Οδό μέτρησα 4 στα 5 μαγαζιά κλειστά. Αυτά να βλέπετε και ν’ απαντάτε.

    Η ερώτηση ποιο σωστά θα διατυπωνόταν “πιστέψατε τις @ρχίδια δηλώσεις των διαφόρων εκπροσώπων του ΔΝΤ περί αποφυγής της χρεωκοπίας?”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #405279

    μπορει αυτο το 65% φιλε Γιαννη να ειναι αυτο που εκανε την εξοδο των γιορτων να ειναι 50% ανεβασμενη σε σχεση με το 2011.

    μπορει να ειναι και αυτοι που εκαναν τα χιονοδρομικα να εχουν 80% πληροτητα.

    μπορει να ειναι και αυτοι που σε ωρες εργασιμες κανουν τις καφετεριες να ειναι γεματες.

    θα το ξαναπω, και ξερω οτι γινομαι κουραστικος:

    οσο το στομαχι ειναι γεματο, απο τον καναπε δεν προκειτε να σηκωθουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #405291

    Παναγιώτη αν το 65% είναι αυτοί που λες τότε πραγματικά όλα είναι καλά, εμείς είμαστε η μειονότητα και μαζί με το 35% βιώνουμε μόνοι μας την κρίση.

    Αν είναι να το πάρουμε απόφαση, να μην παραπονιόμαστε και να δούμε και εμείς πως θα κλεψ………. θα δουλέψουμε ήθελα να πω.

    Η ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ.

    “Όπου και να ταξιδέψω η Ελλάδα με πληγώνει.”

    “Η Ελλάδα, η χώρα των παράλληλων μονολόγων.”

    “Σ’ αυτόν τον τόπο όπου όλοι είμαστε τόσο τραγικά αυτοδίδακτοι…”

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #405309

    απο τη στιγμη που ψηφιζουμε και βγαινει μεσα στους πρωτους ο μπουμπουκος,

    απο την στιγμη που ψηφιζουμε δαγκωτο τον ζορο για να πεταει χαρταετο, να παιζει μπουγελοματα,και οταν αποφασιζει να ασχοληθει με τα κοινα να σβηνει και κανα προστιμο σε κανενα λαθρεμπορο καυσιμων,

    απο τη στιγμη που ψηφιζουμε οτι γελοιο κυκλοφορει, και προμοταρεται απο το χαζοκουτι,

    περιμενουμε λοιπον να παμε μπροστα?

    δεν το βλεπω….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 316 έως 330 (από 1,333 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων