ΠΟΛΙΤΙΚΗ – ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ- ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ- ΑΜΥΝΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 331 έως 345 (από 1,333 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    DELOS στις #405363

    Φίλε DELOS παρόλο του τα έχουμε πει πάρα πολλές φορές , θεωρώ ότι στην παρούσα κατάσταση πρέπει να υπενθυμίζουμε τα αποτελέσματα των επιλογών ΟΧΙ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ αλλα των κομμάτων η των πολιτικών δυνάμεων που νομοθετούν μέχρι σήμερα και ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό.

     

    Τρία χρόνια μνημονιακών πολιτικών φαίνεται πως είναι αρκετά για να εξαθλιωθεί ένας λαός, να διαλυθούν οι κοινωνικές δομές υγείας, παιδείας, ασφάλισης…, να οδηγηθεί το 1/3 του πληθυσμού στην ανεργία και η νεολαία στην ξενητιά. Να κυριαρχεί η απαισιοδοξία και να αυξάνονται αλματωδώς οι αυτοκτονίες. Να ανατραπούν οι εργασιακές σχέσεις και να επικρατήσουν σύγχρονες μορφές δουλείας και μαζική κοινωνική εξαθλίωση. Να μειώνονται οι μισθοί
    και οι συντάξεις, να περικόπτονται οι κοινωνικές δαπάνες και ταυτόχρονα να μεγαλώνει η φορολογική επιβάρυνση και η ακρίβεια. Η καθημερινότητα εκατομμυρίων ανθρώπων έχει γίνει εφιαλτική και η φτώχεια είναι κυρίαρχη.

    Οι πολιτικές αυτές επιλογές και οι συνέπειές τους δεν είναι κοινωνικά ουδέτερες, δεν ήρθαν από τον ουρανό. Πρόκειται για την ενσυνείδητη και τεράστιας έκτασης αναδιανομή πλούτου υπέρ των εχόντων. Πρόκειται για μια μεγάλη μεταφορά φόρων από τις πλάτες των πλουσίων στις πλάτες των μεσαίων και φτωχών στρωμάτων. Πρόκειται για την εκποίηση της χώρας και των ανθρώπων της. Πρόκειται για τον οικονομικό, πολιτικό, διοικητικό έλεγχο της χώρας, από τις ηγεμονικές νεοφιλελεύθερες δυνάμεις της Ευρώπης. Επιδιώκεται η μετατροπή της χώρας σε μια τεράστια Ειδική Οικονομική Ζώνη.

    Μπορώ να γράφω σελίδες ολόκληρες για τις αλλαγές των τελευταίων τριών ετών που εξαθλίωσαν τους Εληνες αλλά είμαι σίγουρος φίλε DELOS ότι τα ξέρεις και εσυ πάρα πολύ καλά.

    Θέλω επίσης να πω και εγω ότι έχω ακούσω πολλές ασάφειες απο τον συριζα και κάποιες δηλώσεις θυμίζουν πασοκ όπως πολύ σωστά αναφέρεις.Δεν μπορώ όμως να σταθώ τόσο πολύ αρνητικά σε ένα ¨κομμα¨ που προσπαθεί να διαχειριστεί το άλμα απο το 4% σε κόμμα με κυβερνητικές αξιώσεις.Θεωρώ ότι η πολτική ¨ανωριμότητα¨ με κάποια προσπάθεια πιθανόν να ξεπεραστεί γρήγορα.

    Δεν είναι δυνατόν να μου μιλάς για ισχυρό κράτος πρόνοιας που προστατεύει τις ευπαθείς ομάδες όταν προχθές πέρασαν νομοσχέδια που είναι κατά των πολύτεκνων , κατά των ανθρώπων με ειδικές ανάγκες αφου τους εκοψαν επιδόματα , κατά της οικογένειας με υπερφορολόγιση των παιδιών κλπ .

    Ποιοί σοβαροί επενδυτές περιμένεις να έρθουν? Επενδυτές που να στοχεύουν την εσωτερική κατανάλωση?Φυσικά εδω γελάνε.Με μισθό στα 450 δεν μπορεί κανείς να καταναλώσει οτιδήποτε.Οι επενδυτές που υπήρχαν και στόχευαν την εσωτερική αγορά την κόπανισαν ταχέως( aldi-carefurr και πολλες άλλες) .Σοβαρά λοιπόν περιμένεις να έρθουν επενδυτές ?

    Πιθανόν να έρθουν επενδυτές που θα παράγουν και θα πουλούν προιόν στο εξωτερικό.Αυτό ακριβώς θέλουν τα αφεντικά μας .Σκλάβους με μισθούς πείνας που να δουλεύουν για λογαριασμό τους.

    Επειδή πιθανόν να κουράζουμε με σεντόνια , θα κλείσω πάλι με κάποιες ερωτήσεις που μπορεί να τις κάνω σε σένα αλλά ουσιαστικά τις κάνω σε μένα γιατί θέλω και εγω να πάρω μια απάντηση.

    Περιμένεις απο αυτη την κυβέρνηση που μετά απο τρία χρόνια επιλογών τους είμαστε στο χειρότερο σημείο και σίγουρα σε λίγο καιρό θα είμαστε σε ακόμα χειρότερο , να σου βρεί λύσεις? Να σε βγάλει απο το αδιέξοδο? Εγω φίλε DELOS ενω πολύ θα το ήθελα είμαι σίγουρος πλέον ότι δεν υπάρχει καμμία τέτοια περίπτωση.Οπως λες δεν περιμένεις κάτι απο το υπάρχον πολιτικό σύστημα.Μην νομίζεις ότι απέχουν και πολύ οι απόψεις μας διότι και εγω δεν περιμένω και πολλά.Εδω ακριβώς ίσως να είναι και η διαφορά μας.Εγω θέλω οπωσδήποτε να ξεκουμπιστούν και να φύγουν οι σίγουροι καταστροφείς της χώρας μου. Να φύγουν αυτά τα επικίνδυνα άτομα που μας έχουν κάτσει στο κεφάλι μας και μας οδηγούν στην καταστροφή.Μόνο έτσι και μόνο απο την διάλυση της υπάρχουσας τρικομματικής κυβέρνησης υπάρχει πέριπτωση να δημιουργηθούν ξανά νεες δυνάμεις με νεους ανθρώπους που θα κοιτούν το συμφέρον της χώρας και όχι το συμφέρον ξένων .Ολα αυτά μπορούν να γίνουν μόνο με δυνατό συριζα.Θα μπορούσε στην θέση του συριζα να ήταν κάποιος άλλος …δεν με ενδιαφέρει καθόλου ας ήταν όποιος ήθελε αρκεί να ήταν δυνατός και με μεγάλη αποδοχή.

    Για ένα πράγμα μπορω να σου πω με σιγουριά.Με την υπάρχουσα πολιτική κατάσταση τα πράγματα θα πηγαίνουν απο το κακό στο χειρότερο.Με το να απαξιώνουμε τον συριζα εξαφανίζουμε τελείως την μοναδική ευκαιρία που έχουμε να αλλάξουν τα πράγματα.Οι αλλαγές που θα προκληθούν δεν θα είναι τόσο απο την επιλογή συριζα αλλά όσο απο τις νεες ευκαιρίες που θα δημιουργηθούν μετά απο την κατάρευση του παρόντος κυβερνητικού σχηματος .

    Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει ανάγκη κανέναν Καισάριο. Βάζει τόσα αυτογκόλ που ακόμη κι αν έπαιζε μπάλα μόνος του μέσα στο γήπεδο πάλι θα έχανε. Καλά, τι ήταν αυτή η ‘’βόμβα’’ του Καραγιαννίδη περί εξόδου από το ΝΑΤΟ και 80% μονομερούς διαγραφής του χρέους και κάτι μασημένες κουβέντες για τον κάθε πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ…. ξαναθυμήθηκαν φαίνεται το ‘’ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο’’ και τους Τουπαμάρος.

    Μπορεί στην κυβέρνηση να κάνουν τα αδύνατα δυνατά προκειμένου να έχουν όλη την κοινωνία στα κάγκελα αλλά και αυτές οι συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ δεν παίζονται. Μα είναι δυνατόν να σε πάρουν στα σοβαρά, σήμερα, όταν βγαίνεις και λες… έξω από το ΝΑΤΟ. Από την μία ο Τσίπρας να κάνει ολόκληρη περιοδεία σ’ όλο τον κόσμο προσπαθώντας να στήσει ένα σωστό προφίλ του κόμματος και από την άλλη μεριά να έχεις τον κάθε όψιμο επαναστάτη να σου τραβάει το χαλί κάτω από τα πόδια. Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί η ΧΑ έφτασε στο 14% και σε λίγο θα τη δούμε και αξιωματική αντιπολίτευση.

    Όλ’ αυτά δείχνουν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ με την σημερινή του εικόνα δεν δείχνει να είναι η λύση του προβλήματος αλλά μέρος αυτού, συνεχίζοντας δηλαδή την πολιτική του χαϊδέματος των αυτιών ενός λαού που ξυπνάει με σφαλιάρες από τον ύπνου του δικαίου και έχει χάσει τελείως τον προσανατολισμό του.

    Πάντως, οφείλεις να ομολογήσεις ότι τώρα τελευταία ο Τσίπρας έχει αρχίσει να… το στρίβει λίγο δεξιά το καράβι στην προσπάθειά του να αστικοποιήσει τον ΣΥΡΙΖΑ. Βέβαια, ότι και να κάνει ο Τσίπρας τον οποίο εγώ θεωρώ έναν πολύ έξυπνο και φέρελπι νέο, αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν μετατραπεί από συνιστώσες σε συνισταμένη, χαμένος δεν θα είναι μόνον ο ΣΥΡΙΖΑ αλλά όλος ο Ελληνικός λαός.

    Τώρα, σχετικά με τον καλό κρατισμό που αναφέρεις, για να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι εννοείς. Ή κάτι μου διαφεύγει ή αλλιώς το αντιλαμβάνομαι εγώ. Αν μπορείς, γίνε λίγο πιο αναλυτικός.

     

    ΥΓ.

    ‘’Φίλος’’ με τον Καισάριο δεν είμαι και δεν διαφαίνεται στο ορατό μέλλον να γίνω. Ευχαριστώ για την φιλική σου συμβουλή αλλά ύστερα από πολλά χρόνια εμπλοκής με την πολιτική έμαθα να τους διαβάζω όλους. Και για να καταλάβεις πόσο παλιός είμαι, πήγα στο ιστορικό 2ο Γυμνάσιο Αρρένων όταν αυτό στεγαζόταν ακόμη στη γνωστή Βίλλα Αμαλία.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #405374

    Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει ανάγκη κανέναν Καισάριο. Βάζει τόσα αυτογκόλ που ακόμη κι αν έπαιζε μπάλα μόνος του μέσα στο γήπεδο πάλι θα έχανε. Καλά, τι ήταν αυτή η ‘’βόμβα’’ του Καραγιαννίδη περί εξόδου από το ΝΑΤΟ και 80% μονομερούς διαγραφής του χρέους και κάτι μασημένες κουβέντες για τον κάθε πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ…. ξαναθυμήθηκαν φαίνεται το ‘’ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο’’ και τους Τουπαμάρος.

    Εντάξει δεν έχει νόημα.Είναι πλέον ξεκάθαρο ότι περιμένετε πότε θα πέσει στην παγίδα κάποιος ανόητος απο τον συριζα.Ο τράγκας θέλει να έχει ακροαματικότητα και τίποτα άλλο.Αν νομίζεις ότι με τις επαναλαμβανόμενες ανοησίες του Καραγιαννίδη  μπορείς να βγάλεις ένα γενικό συμπέρασμα τότε κάντο.Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις πως αυτό που μετράει είναι οι επίσημες θέσεις των κομμάτων και όχι η προσωπική άποψη του κάθε βουλευτή.

    Αν θέλεις να ανοίξουμε νεο νήμα με ανόητες δηλώσεις πολιτικών τότε θα έχουμε να κουβεντιάζουμε για χρόνια.

     

    Τώρα, σχετικά με τον καλό κρατισμό που αναφέρεις, για να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι εννοείς. Ή κάτι μου διαφεύγει ή αλλιώς το αντιλαμβάνομαι εγώ. Αν μπορείς, γίνε λίγο πιο αναλυτικός.

     

    Θα σου πω τι είναι Ελληνικός κρατισμός .Είναι αυτός που βιώνεις καθημερινά τα τελευταία 30βάλε χρόνια  ο οποίος στηρίζεται στη φοβία, περιορίζει την αυτονομία του ατόμου, ρημάζει την εμπιστοσύνη των πολιτών στους θεσμούς, υποσκάπτει τους κανόνες και τις αξίες, υποθηκεύει την αξιοκρατία, δε στηρίζει την κοινωνική αναδιανομή εισοδημάτων και την ισότητα δικαιωμάτων και δυνατοτήτων. Το κυριότερο όμως αποτέλεσμα της κοινωνικά εγκληματικής του δράσης είναι ότι οργανώνει την φαυλότητα και αποστερεί από το έθνος την αυτοπεποίθησή του. Συγκροτεί πολιτισμικά μια αντικοινωνική νοοτροπία, μια νοοτροπία περί μη τηρήσεως κανόνων που υποθάλπει τη διαφθορά. Συντηρεί κανόνες δύο ταχυτήτων και πλήττει καίρια την ισονομία και την ισοπολιτεία.

    Οταν λέω ¨καλός κρατισμός¨ εννοώ ότι θα έπρεπε η κρατική παρέμβαση να συνιστά το πλέον κατάλληλο μέσο επίλυσης των πολιτικών προβλημάτων και την  επίτευξη της οικονομικής και κοινωνικής ανάπτυξης. Επίσης ότι το κράτος πρέπει να διευθύνει δίκαια όλες τις κοινωνικές λειτουργίες δηλαδή  το κράτος  να παρεμβαίνει με στόχο μια ευρύτερη κοινωνική αναδιοργάνωση, σύμφωνη, κατά κανόνα, με αρχές όπως  η ισότητα και η κοινωνική δικαιοσύνη.

    Αν το συνεχίσουμε έτσι θα κουράσουμε όλους όσους μας διαβάζουν.

    Πάντως με εντυπωσιάζει που απο έναν τεράστιο όγκο καθημερινής πολιτικής επικαιρότητας απομονώνεις τις τυχόν βλακείες που θα πούν κάποια στελέχη του συριζα.Εχω αρχίσει και αμφιβάλω πολύ φίλε μου ότι παρακολουθείς και  άλλα πράγματα εκτός των κουτσομπολιών που αφορούν τον συριζα.Για το μοντάζ και την συρραφή των δηλώσεων του Διαμαντόπουλου δεν σε βλέπω να λες τίποτα?

    Τι είπες? Οτι δεν είσαι αντισυριζα? 😆  Ετσι σε θέλω.Καλύτερα να κάνουμε χαβαλέ παρα να μιλάμε σοβαρά 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #405381

    ………Ο τράγκας θέλει να έχει ακροαματικότητα και τίποτα άλλο.Αν νομίζεις ότι με τις επαναλαμβανόμενες ανοησίες του Καραγιαννίδη μπορείς να βγάλεις ένα γενικό συμπέρασμα τότε κάντο. Αν θέλεις να ανοίξουμε νεο νήμα με ανόητες δηλώσεις πολιτικών τότε θα έχουμε να κουβεντιάζουμε για χρόνια.

    ……

    .

    Ρε φίλε τον σιχάθηκα τον Τράγκα …………………. πρέπει να είναι ο ποιο επικίνδυνος δημοσιογράφος που υπάρχει στην Ελλάδα.

    Με είχε πείσει τόσο πολύ ότι τέρμα η δεξιά πολιτική και τα μνημόνια γι’ αυτόν και τώρα με τον Αντωνάκη (που τον έλεγε σαν τον ποιο άχρηστο πολιτικό που έχει περάσει, πριν τις εκλογές) έχει γίνει Βασιλικότερος του Βασιλέως :mrgreen: .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #405406

    πηγα σημερα σε ενα απο τα μεγαλυτερα καταστηματα στην ελλαδα στο ειδος του.

    μπαινω μεσα, ουτε ενας πελατης.

    επειδη συνεργαζομαι αρκετα χρονια με το συγκεκριμενο καταστημα, παω στο γραφειο του ιδιοκτητη.

    πως τα βλεπεις τα πραγματα? του λεω. τραγικα μου λεει.

    οσα χρονια ερχεσαι, εχεις δει ξανα το μαγαζι αδειο? με ρωταει.

    ουτε να παρκαρεις δεν εβρισκες θεση, του λεω.

    πεσμου, μου λεει, ποσο καιρο μπορω να το κρατησω ετσι? ποιος μου λεει οτι θα αλλαξει η κατασταση, και ποτε?

    μου ειπε και κατι αλλο: οι γερμανικες εταιριες που προμηθευουν με προιοντα  ελληνικα καταστηματα και εταιριες τους ζητησαν να κρατανε στατιστικα ποσοι πελατες μπαινουν ημερησιως στα καταστηματα αυτα.

    με λιγα λογια μου μαυρισε την καρδια με την κουβεντα που καναμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #405408

    πηγα σημερα σε ενα απο τα μεγαλυτερα καταστηματα στην ελλαδα στο ειδος του. μπαινω μεσα, ουτε ενας πελατης. επειδη συνεργαζομαι αρκετα χρονια με το συγκεκριμενο καταστημα, παω στο γραφειο του ιδιοκτητη. πως τα βλεπεις τα πραγματα? του λεω. τραγικα μου λεει. οσα χρονια ερχεσαι, εχεις δει ξανα το μαγαζι αδειο? με ρωταει. ουτε να παρκαρεις δεν εβρισκες θεση, του λεω. πεσμου, μου λεει, ποσο καιρο μπορω να το κρατησω ετσι? ποιος μου λεει οτι θα αλλαξει η κατασταση, και ποτε? μου ειπε και κατι αλλο: οι γερμανικες εταιριες που προμηθευουν με προιοντα ελληνικα καταστηματα και εταιριες τους ζητησαν να κρατανε στατιστικα ποσοι πελατες μπαινουν ημερησιως στα καταστηματα αυτα. με λιγα λογια μου μαυρισε την καρδια με την κουβεντα που καναμε.

    Eίναι που αλλάζει το κλίμα πες του.

    Τα ίδια και ‘γω σήμερα σε ένα συνεργείο που πραγματικά το θαύμασα για το τι φτιάχνει και πως το φτιάχνει και όμως ψυχοραγεί 🙁 .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #405559

    Τις χαζομ[αρες που έλεγε το παιδάκι του συριζα που αμφισβήτισε ευθέως και τον Τσίπρα ο Τράγκας δεν έφταιγε και ας είναι παλια καραβάνα, εκανε την δουλειά του και εφτιαξε ακροαματικότητα….

    Δυστηχώς η αξιόλογη και κατ’ εμε θετική προσπάθεια που κάνει ο Τσίπρας αντί να έχει θετικό αντικτυπο στην κοινωνία ερχονται κατι παιδακια και τις αμαυρώνουν με αποτέλεσμα αυτό που εχω ξαναπε’ί οτι δεν πείθει ο Συριζα….

    Οπότε ο Αντωνακης συνεχίζει να αισθάνετε ασφαλής με αυτά που μας επιβάλλουν και εμεις παθητικά να τα δεχόμαστε!

    Οι συγκινωνίες εχουν πολεμο με τη κυβέρνηση ακουσα τον Αντωνακη να λέει οτι οι συγκινωνίες είναι για τον λαό…….

    και αναρωτήθυκα εκνευρίσμένος 😕 αυτές δεν θα τις ξεπουλήσει σε ιδιώτες; ποιανού λαού εννοεί; μήπως την τσέπη των ιδοκτηκτών που έρχονται; Γερμανοί και αυτοί θα είναι άραγε;

    Και μετά σκέφτομαι το τραγούδι που λέει ο Σφακιανάκης για τα προβατα…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #405936

    Η  ΙΣΤΟΡΙΑ  ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ

    Η Επανάσταση του 1821, εκτός από τις ένδοξες μάχες των Καραΐσκάκη, Κολοκοτρώνη, Μακρυγιάννη και άλλων επώνυμων και ανώνυμων αγωνιστών, είχε φυσικά και το πολιτικό σκέλος, το οποίο φυσικά μεταξύ άλλων είχε και πλούσιο παρασκήνιο. Ήταν 12 Απριλίου του 1823, όταν στη Β’ Εθνοσυνέλευση στο Άστρος Κυνουρίας, αποφασίστηκε η σύναψη εξωτερικού δανείου, η οποία θα άλλαζε ριζικά την ελληνική ιστορία.

    Στην Β’ Εθνοσυνέλευση του Άστρος, εκτός από την αναθεώρηση του Συντάγματος, έγινε και ένας πρόχειρος προϋπολογισμός του επαναστατημένου ελληνικού Έθνους, ο οποίος δεν άφηνε κανένα περιθώριο παρερμηνείας: το ταμείον ήταν μείον και παρά τη φορολογία, τους τελωνειακούς δασμούς, τις λείες, τα λάφυρα, τα λύτρα, τον εσωτερικό δανεισμό, και τις εισφορές ντόπιων και φιλελλήνων, τα έξοδα ήταν 38 εκατ. γρόσια και τα έσοδα μόλις 12 εκατ. γρόσια. Η ανάγκη εξωτερικού δανεισμού ήταν πλέον μονόδρομος.

    Στις 2 Ιουνίου 1823, το Εκτελεστικό εξουσιοδότησε τους Ιωάννη Ορλάνδο, Ανδρέα Ζαΐμη και Ανδρέα Λουριώτη να μεταβούν στο Λονδίνο και να συνάψουν δάνειο 4.000.000 ισπανικών ταλλήρων. Το ελληνικό παράδοξο βέβαια εμφανίστηκε ξανά με την επιτροπή να μην έχει χρήματα να ταξιδέψει, τα οποία κάλυψε εν τέλει με δάνειο ο Λόρδος Βύρων. Στις 26 Ιανουαρίου 1824, ο Ιωάννης Ορλάνδος και ο Ανδρέας Λουριώτης έφθασαν στο Λονδίνο και μετά από έντονες διαπραγματεύσεις, στις οποίες πήραν μέρος και μέλη του Φιλελληνικού Κομιτάτου, εγκρίθηκε ένα δάνειο 800.000 λιρών με τον οίκο Λόφναν (9 Φεβρουαρίου 1824). Το δάνειο είχε τόκο 5%, προμήθεια 3%, ασφάλιστρα 1,5% και περίοδο αποπληρωμής 36 χρόνια. Ως εγγύηση για την αποπληρωμή του δανείου τέθηκαν από ελληνικής πλευράς τα δημόσια κτήματα και όλα τα δημόσια έσοδα. Και τότε ήταν που άρχισαν τα ευτράπελα.

    Το δάνειο αμέσως μειώθηκε αφού το είχε οριστεί στο 59% του ονομαστικού (472.000 λίρες) και αμέσως μετά αφαιρέθηκαν προμήθειες, χρεολύσια, η προκαταβολή των τόκων δύο ετών συνολικής αξίας 98.000 λιρών, με μόλις 298.000 λίρες να φτάνουν εν τέλει στην Ελλάδα, με την κυβέρνηση Κουντουριώτη να σπαταλά το μεγαλύτερο μέρος του στην εμφύλια διαμάχη, διαψεύδοντας οικτρά τις όποιες ελπίδες υπήρχαν για μια -υποτυπώδη έστω- ανάπτυξη.

    Σύντομα έγινε ξεκάθαρο ότι η Ελλάδα δεν μπορούσε να αποπληρώσει το δάνειο και έτσι στις 31 Ιουλίου του 1824 το Βουλευτικό αποφασίζει τη σύναψη και νέου δανείου, λίγες εβδομάδες μετά την καταστροφή της Κάσου και των Ψαρών κι ενώ η Επανάσταση βρίσκεται σε κρίσιμο στάδιο, με την ίδια…επιτυχημένη ομάδα των Ορλάνδου και Λουριώτη να κάνει πάλι τις διαπραγματεύσεις. Σύντομα εγκρίθηκε δάνειο ονομαστικής αξίας 2.000.000 λιρών και όπως και στο πρώτο δάνειο, το ποσό να μειώνεται στις 816.000 λίρες, αφού το δάνειο είχε οριστεί στο 55% του ονομαστικού (1.100.000) και από αυτό παρακρατήθηκαν 284.000 λίρες για προκαταβολή τόκων δύο ετών, χρεολύσια, προμήθεια και άλλες δαπάνες.

    Το δάνειο αυτή τη φορά το διαχειρίστηκαν Άγγλοι τραπεζίτες, οι οποίοι απευθείας αφαίρεσαν 212.000 λίρες για την αναχρηματοδότηση του πρώτου δανείου, 77.000 για την αγορά όπλων και πυροβόλων, από τα οποία ελάχιστα ήρθαν στην Ελλάδα, 160.000 για την παραγγελία 6 ατμοκίνητων πλοίων, από τα οποία μόνο τρία έφθασαν στην Ελλάδα («Καρτερία», «Επιχείρηση», «Ερμής») και 155.000 για τη ναυπήγηση δύο φρεγατών στην Νέα Υόρκη, από τις οποίες μόνο η φρεγάτα «Ελλάς» ήλθε στην Ελλάδα, ενώ η δεύτερη πουλήθηκε για να χρηματοδοτηθεί η πρώτη. Τελικά, στην Ελλάδα έφθασε μόνο το ποσό των 232.558 στερλινών, δηλαδή λιγότερο από εκείνο που έλαβε κατά το πρώτο δάνειο, αν και το δεύτερο είχε συναφθεί σε υπερδιπλάσιο ύψος.

    Τα δύο δάνεια, τα οποία χαιρετίστηκαν ως «σωτήρια» από το ελληνικό πολιτικό κατεστημένο, όχι μόνο δεν βοήθησαν ποτέ τον Ελληνικό Αγώνα, αλλά έφεραν πιο πολλές διαμάχες, ενώ έθεσαν επίσης τη χώρα σε τροχιά εξάρτησης από τις «Μεγάλες Δυνάμεις», εξάρτηση η οποία κατά πολλούς συνεχίζεται μέχρι τώρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #406003

    πρωτη η νδ και ο Σαμαρας στις δημοσκοπησεις.

    αρα ολα πανε καλα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #406007

    πρωτη η νδ και ο Σαμαρας στις δημοσκοπησεις. αρα ολα πανε καλα.

    Ακριβώς αυτό.

    Βέβαια μέσα στην πρωτιά βάλε και την προπαγάδα της εξουσίας που έχει πείσει τους μισθωτούς των 400 ευρώ , τους συνταξιούχους της πείνας , ακόμα και τους άνεργους ότι οτιδήποτε άλλο εκτός του Αντώνη & σια θα ήταν καταστροφικό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #406022

    Καθώς  και  για  μια φορά ακόμη στρέφουν την μία κοινωνική ομάδα  κατά των άλλων  και το χειρότερο που κάνουν  τα  ΚΑΡΙΟΛΙΑ -ΛΑΜΟΓΙΑ  της  εξουσίας  είναι  η προσπάθεια  να παρουσιάζει  προνομιούχους  όσους  διακδικούν  και  προσπαθούν  να αντισταθούν  στη  λαίλαπα   που σαρώνει απο  εργασιακά   δικαιώματα  μέχρι  τη αξιοπρέπεια  μας     απέναντι  στις   στρατιές  των  ανέργων.

    “ΠΑΣ ΜΗ ΑΝΕΡΓΟΣ  ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΣ” 

    Αυτό   είναι το νέο  δόγμα  συγκυβέρνησης   και το νέο  μίγμα  πολιτικής  των   δεξιών ,φιλελευθέρων και  ψευτοσοσιαλιστών.    Ανθρωποειδων  που  ισοπέδωσαν  ιδεολογίες  και αξίες 

    ΦΤΟΥ ΣΑΣ   ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΚΟΜΗ   ΑΛΗΤΕΣ !!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #406029

    panagiotis.franchi wrote:
    πρωτη η νδ και ο Σαμαρας στις δημοσκοπησεις. αρα ολα πανε καλα.

    Ακριβώς αυτό. Βέβαια μέσα στην πρωτιά βάλε και την προπαγάδα της εξουσίας που έχει πείσει τους μισθωτούς των 400 ευρώ , τους συνταξιούχους της πείνας , ακόμα και τους άνεργους ότι οτιδήποτε άλλο εκτός του Αντώνη & σια θα ήταν καταστροφικό.

    “Γνώμην δύνανται να έχουν άπαντες, γνώσιν δια να έχουν γνώμην έχουν;

    τους πειθει η δεν τους πειθει, πρεπει να καταλαβουμε ολοι οτι  δεν ειμαστε παιδακια.

    ας αναλαβουμε τις ευθυνες που μας αναλογουν σαν εκλογικο σωμα.

    Ζολο, ριξε και καμια φτυσια και προς ολους εμας που ψηφιζουμε.δεν θα παει χαμενη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #406034

    diomilesis wrote:

    panagiotis.franchi wrote:
    πρωτη η νδ και ο Σαμαρας στις δημοσκοπησεις. αρα ολα πανε καλα.

    Ακριβώς αυτό. Βέβαια μέσα στην πρωτιά βάλε και την προπαγάδα της εξουσίας που έχει πείσει τους μισθωτούς των 400 ευρώ , τους συνταξιούχους της πείνας , ακόμα και τους άνεργους ότι οτιδήποτε άλλο εκτός του Αντώνη & σια θα ήταν καταστροφικό. «Γνώμην δύνανται να έχουν άπαντες, γνώσιν δια να έχουν γνώμην έχουν;

    τους πειθει η δεν τους πειθει, πρεπει να καταλαβουμε ολοι οτι δεν ειμαστε παιδακια. ας αναλαβουμε τις ευθυνες που μας αναλογουν σαν εκλογικο σωμα. Ζολο, ριξε και καμια φτυσια και προς ολους εμας που ψηφιζουμε.δεν θα παει χαμενη.

    Επειδή   έχω  πει πολλά   και  πολλές  φορές  για όσους   εξακολουθούν να στηρίζουν  ακόμη και  τώρα αυτά τα ΚΑΡΙΟΛΙΑ  κινδυνεύω   να γίνω  ένας  γραφικός μαλάκας.  Γιατί δυστυχώς   τα  ΓΙΟΥΣΟΥΦΑΚΙΑ  είναι  ακόμη  πολλά !!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #406326

    “ΤΕΛΟΣ ΣΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΦΤΩΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗΣ” ΕΣΡ: Απαγόρευσε τα τηλε-ρεπορτάζ για φτωχούς!
    Μια απίστευτη απόφαση, σύμφωνα με την οποία απαγορεύεται η … μετάδοση εικόνων απο την τηλεόραση ανθρώπων που βρίσκονται σε κατάστασης εξαθλίωσης και φτώχειας λόγω των Μνημονίων, εξέδωσε το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης!

    Το ερώτημα είναι αν θα πάψει να υπάρχει η φτώχεια και η εξαθλίωση επειδή δεν θα μεταδίδει τέτοιες εικόνες η τηλεόραση. Σε τελική ανάλυση υπάρχει και το διαδίκτυο για να ενημερώνονται οι Έλληνες.

    ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΙΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ.
    ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΒΆΛΟΥΝ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ .
    ΕΚΤΟΣ ΚΙΆΝ ….ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΙΑΖΕΙ ΟΝΕΙΡΟ ΜΑΚΡΙΝΟ .
    ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΙΝΟ ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΚΛΗ !!

    ΝΑ   ΧΕΣΩ   ΤΗΝ   ΨΕΥΤΟΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ  ΣΑΣ   ΚΑΡΙΟΛΙΑ   ΤΟΥ  ΚΕΡΑΤΑ

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #406938

    Τι κατάντια !!!!!!!Δεν σχολιάζω παραπέρα….

    .

    .Αμβρόσιος: ”Ο Ντερτιλής ήταν ήρωας, σαν τον Κολοκοτρώνη’   http://news247.gr/eidiseis/koinonia/amvrosios_o_ntertilhs_htan_hrwas_san_ton_kolokotrwnh.2109043.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #406947

    Τι κατάντια !!!!!!!Δεν σχολιάζω παραπέρα…. . .Αμβρόσιος: »Ο Ντερτιλής ήταν ήρωας, σαν τον Κολοκοτρώνη’ http://news247.gr/eidiseis/koinonia/amvrosios_o_ntertilhs_htan_hrwas_san_ton_kolokotrwnh.2109043.html

    “Γνώμην δύνανται να έχουν άπαντες, γνώσιν δια να έχουν γνώμην έχουν;

    Αν και δεν πρέπει να ασχολούμαι με τα    ΣΚΑΤΑ   αλλα αυτός θέλει ξύρισμα,  ξεβράκωμα   και  δημόσιο  φτύσιμο …..ΟΥΣΤ   ΚΑΡΙΟΛΗ !

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 331 έως 345 (από 1,333 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων